49 találat a(z) hazautazás cimkére
Hazutazás költségtérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a Magyar Könyvvizsgáló Kamara oldalán olvasható cikk alapján a következő: - Hogy ítélhető meg az "életvitelszerű" tartózkodás? - Ha a mukáltató szeretné téríteni a hazutázást, akkor is, amennyiben a munkvállalónak van a munkavégzés helyén bejelentett tartózkodási címe, akkor ezt hogyan teheti meg? Ha ebben az esetben is költségtérítés címen térítené a hazautazást, milyen szankcíókra számíthat a munkáltató? "Ha a munkavállalónak van ideiglenes lakcíme a munkáltató székhelye szerinti településen, de állandó lakcíme máshol van, akkor a munkavállaló ideiglenes lakcíméről állandó lakcímére való utazása hazautazásnak minősül, így a munkáltató köteles megtéríteni a hazautazás költségét. Meg kell azonban jegyezni, hogy a költségtérítésre való jogosultsághoz a lakóhelyen életvitelszerűen kell tartózkodni. A lakcímbejelentés és az életvitelszerű tartózkodás azonban nem ugyanazt jelenti. Nem köteles megtéríteni a munkáltató azokat az állandó lakcímre történő utazásokat sem, ahol a munkavállalónak nincs életvitelszerű tartózkodása. Amennyiben a munkavállaló állandó lakcíme például Miskolc és a tartózkodási helye Budapest, ahol saját tulajdonú lakásában (vagy például bérelt ingatlanban) él családjával, akkor a munkáltatótól nem várható el a Budapest Miskolc közötti utazási költség megtérítése, hiszen az életvitelszerű tartózkodás Budapesten valósul meg." Köszönettel
Hazautazás térítése
Kérdés
Sok kérdés és válasz született már a hazautazás témában, azonban két kérdésre nem találtam választ, illetve megerősítést. A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. kormányrendelet 7. paragrafusa értelmében a munkavállaló nyilatkozik arról, hogy a tartózkodási helye megegyezik a munkahely székhelyével, de életvitelszerűen állandó lakhelyén él, ami 200 kilométerrel távolabb van. 1.) A kormányrendelet szerint a helyi közlekedési eszköz (A-ból felutazik Bp-re, ahol metróval, villamossal utazik a pályaudvarig, ahonnan elutazik B-be, a lakhelyére), vagyis a metrójegy nem számolható el a hazautazás költségei között. Jól gondoljuk-e ezt? 2.) Ha a dolgozó autóval utazik haza például havonta egyszer, a munkáltató térítené neki a kilométerenként 15 forint összeget, ezen kifizetésnek mi az alapbizonylata. Míg a menetjegyből kiderül, hogy a dolgozó ténylegesen hazautazott, addig az autóval történő utazás hogyan bizonylatolható hitelt érdemlően? Válaszukat előre is köszönjük.
Munkába járás vagy hazautazás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 39/2010. kormányrendelet 2. § b) bekezdése szerint napi munkába járás: a lakóhely vagy a tartózkodási hely és a munkavégzés helye közötti napi, valamint a munkarendtől függő gyakoriságú rendszeres vagy esetenkénti oda- és visszautazás. Ha a munkavállaló állandó lakóhelye Budapesten van, a tartózkodási helye pedig Gyöngyösön (ott, ahol munkát végez), akkor, ha Budapestre utazik a fentiek figyelembevételével, esetenkénti munkába járásnak minősül és nem hazautazásnak. Vagyis, ha egy hónapban járt akár 15 napot, akkor a 15 napra az oda-vissza utat ki kell neki fizetni? Várom segítő válaszát! Üdvözlettel!
Munkába járás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállalók közigazgatási határon túlra történő utazása esetére vásárolt bérlet elszámolható-e a bérlet leadásával áfás számla hiányában? Köszönöm válaszát: Andrea
Egy napra két kifizetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem a segítségét. A munkavállaló lakóhelye Budapesten van, a munkavégzés helye Gyöngyös (ez a tartózkodási helye). Amit egy hónapban 4x fizetünk oda-vissza útra hazautazás címén. Kiküldetést rendeltek el neki szintén Budapestre, és ez a nap megegyezik a hazautazás napjával. Logikus, hogy ha este ér véget a konferencia, akkor nem fog visszautazni, mivel úgyis helyben van. Jogos az, hogy egy napra kiküldetés és hazautazás költségének az elszámolását is kéri? Köszönöm segítő válaszát!
Hazautazás – autópálya-matrica
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégem munkavállalói román állampolgárok. Hazautazásukat a cég teljes mértékben támogatni kívánja. Olvasom a törvényt, mely szerint havonta két alkalommal a lakóhely és a munkahely között megtett út költségét a munkáltató adómentesen átvállalhatja a munkavállaló helyett. Ennek elszámolása történhet menetjegy vagy bérlet ellenében, illetve minimum 9, maximum 15 Ft/ km-enkénti üzemanyag kifizetésével. Utóbbi esetben felmerült a kérdés: ha ehhez hozzá tartozik az autópályamatrica, kifizetheti-e a munkáltató ennek összegét is? Ha igen, van-e ennek adóvonzata? Továbbá hogyan számolandó a külföldön, más pénznemben vásárolt üzemanyag vagy menetjegy? Köszönöm válaszát.
Hazautazás
Kérdés
A hétvégi hazautazás megtérítésére vonatkozik-e a foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter által meghatározott költségtérítés felső határa. Ha a 15 forint és kilométer szorzata ezt meghaladja, akkor az is kifizethető adómentesen? Köszönettel Rózsika
Hazautazás költsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fiatal, most kezdő munkavállalónk 178 kilométerre lakik budapesti munkahelyétől. Hétköznapokon itt tartózkodik Budapesten (nem a saját lakásában), innen jár be dolgozni. Hétvégenként viszont hazamegy a lakhelyére szüleihez. Kérdés: szeretnénk elszámolni neki a hazautazás költségét, ezzel támogatni őt. Saját autóval történik a hazautazás. Elszámolható-e az üzemanyagköltség az oda-vissza útra, és elszámolható-e a 15 forint/km? Vagy vehető-e ez a hazautazás, ha pénteken történik és a visszaút hétfőn, munkába járási költségtérítésnek? Válaszukat, segítségüket köszönöm!
Mi is az a hazautazás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számtalan állásfoglalást olvastam a témával kapcsolatban, viszont egyvalamit szeretnék tisztázni: ha a dolgozók állandó lakcíme vidéken/külföldön van, ahol lényegében az édesanyjuk/édesapjuk él, akkor a munkáltató köteles fizetni a felnőttkorú, sokszor már a saját családjával együttélő munkavállalónak az állandó lakcímére történő utazást? Jogosan követelheti-e a munkavállaló a költségtérítést, hogy meglátogassa a szüleit? Akár Spanyolországban? Ha a munkáltató hajlandó fizetni havi kétszeri "hazautazást", akkor az a fenti esetben adómentesen adható-e vagy adóköteles bérjövedelem?
Hazautazás
Kérdés
A hazautazási költségnél személygépkocsival történő kilométerenként 9 forint költségről kérdezek. Ha egy munkavállaló nem kéri a hazautazás költségét (például mert nincs tisztában a törvény előírásával), azt akkor is kötelező számára kifizetni? A munkavállaló tavaly jött a kft.-hez. Ha kéri a hazautazás térítését, az az elmúlt évre is jár neki? És ha idén fizetem ki a tavalyi költséget, ami adómentes, az ebben az évben is adómentes vagy terheli a kft.-t valamilyen adó?
Hazautazás térítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Budapesten működő vállalkozás ukrán-magyar kettős állampolgárokat foglalkoztat, akik havonta egyszer hazautaznak Kárpátaljára. A hazautazásról a társaság nevére szóló számlát hoznak. Kérem, tájékoztassanak, hogy a munkáltató mekkora összeget köteles téríteni, mekkora a maximum összeg, illetve, ha nincs kötelező térítési összeg, akkor belső szabályzatban megállapíthat-e maximumot? Válaszát előre is köszönöm!
Gyakori kérdések a hazautazási költségtérítésről
Cikk
Vajon kiterjed-e a munkáltató utazásiköltség-térítési kötelezettsége a munkavállaló hétvégi hazautazásához vásárolt repülőjegyre? Mi minősül lakóhelynek és mi tartózkodási helynek? Le kell-e adni a bérletről szóló számlát a munkáltatónak a bérlet árának megtérítéséhez? Megtéríthető az 1. osztályú vasúti menetjegy is? Cikkünkből megtudhatja.
Hazautazás költségtérítése II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az azonos című kérdésemre adott válaszával kapcsolatban meg szeretném kérdezni, hogy jogos lehet-e az alábbi felvetés. A hivatkozott kormányrendelet a munkába járás térítésével kapcsolatosan csak minimum összeget köt ki, míg a hazautazásra maximumot is. Az szja-törvény 25. § (2) bekezdés szerint a kormányrendelet alapján a munkába járás esetén a) nem kell figyelembe venni az utazási jeggyel történő elszámolás esetén a jegy árát meg nem haladó mértékben kifizetett összeget b) a költségtérítés címén ba) munkába járás 9 Ft/km bb) hazautazás címén 9 Ft/km Ugyanis mi a fentiek alapján gondoltuk, hogy hazautazás esetén a repülőjegy ára nem téríthető teljes mértékben adómentesen.
Ingázók költségtérítése: lehet nagyvonalú a munkáltató
Cikk
A munkába járás és a hétvégi hazautazás költségeit is téríti a munkáltató. Mennyi lehet ezek mértéke, mi korlátozza a munkaadót? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazdász válaszolt.
Hazautazás költségtérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hazautazás költségtérítésével kapcsolatban szeretném kérdezni, hogyan kell elbírálni, hogy mely munkavállalónak jár hazautazási költségtérítés. Két esetre nézve szeretném segítségét kérni: 1.) Munkavállaló, már évek óta tartózkodási helyén él életvitelszerűen feleségével és gyermekével, de megtartotta állandó lakcímét, amely 380 km-es távolságra van munkahelyétől, és időnként hazajár szülőlátogatásra. Ez a munkavállaló jogosan kéri-e, hogy részére hazautazás költségtérítést fizessünk, akár havonta négyszer? Ilyen elgondolásból soha nem fog kijelentkezni állandó lakcíméről. 2.) Munkavállaló állandó lakcímére szintén csak szülőlátogatásra utazik haza, de az ő esetében még nincs saját családja, neki jár-e hazautazás költségtérítése? Segítségét ez úton is köszönöm.