80 találat a(z) haszonélvezeti jog cimkére

Haszonélvezeti joggal kapcsolatos szja Kérdés

Haszonélvezeti joggal kapcsolatban szeretnék kérdezni. 2016-ban elhunyt házastársnak kettő felnőtt gyermeke van. Az elhunyt édesapa 1/1 tulajdonában volt egy 27 millió forint értékű ingatlan. A gyerekek fele-fele arányban örökölték az ingatlant, édesanyjuk holtig tartó haszonélvezeti jogával. Az édesanya haszonélvezeti jogát 2016-ban jegyezték be. 2017-ben az örökölt ingatlant 48 millió forintért értékesítették. Az adásvételi szerződésben az édesanya visszterhesen lemondott a gyerekei javára a holtig tartó haszonélvezeti jogáról (illetéktörvény szerint: 48 millió/20*6= 14,4 millió forint). A kérdésem az lenne, jól gondolom, hogy a 48-27-14,4 = 6,6 ezer forint után kell a két gyermeknek fele-fele arányban 15 százalék szja-t fizetni? Az édesanya pedig a 15, illetve a 14,4 millió forint különbözete után fizet? Illetve levonva még az ingatlanközvetítés díját. Köszönettel: Margit

Örökölt ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Haszonélvezeti joggal kapcsolatban szeretnék kérdezni. 2016-ban elhunyt házastársnak kettő felnőtt gyermeke van. Az elhunyt édesapa 1/1 tulajdonában volt egy 27 millió forint értékű ingatlan. A gyerekek fele-fele arányban örökölték az ingatlant, édesanyjuk holtig tartó haszonélvezeti jogával. Az édesanya haszonélvezeti joga több mint 5 éve volt bejegyezve. 2017-ben az örökölt ingatlant 48 millió forintért értékesítették. Az adásvételi szerződésben az édesanya gyerekei javára lemondott a holtig tartó haszonélvezeti jogáról, amit a vevő részére (48 millió/20*6= 14,4 millió forintot) kifizetett. A kérdésem az lenne, jól gondolom, hogy a 48-27-14,4 = 6,6 ezer forint után (levonva még az ingatlanközvetítés díját) kell a két gyermeknek fele-fele arányban 15 százalék szja-t fizetni? Köszönettel: Margit

Haszonélvezeti jog szerzési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015-ben örököltem édesapámtól ingatlant, melyre édesanyám haszonélvezeti jogát még a közjegyzőnél bejegyeztettük. Az öröklés illetékmentes volt, a hagyatéki leltárban a haszonélvezeti jog értékét nem tüntettük fel. Idén eladtuk az ingatlant. Hogyan alakul a haszonélvezeti jog után kapott bevétel adózása? Alkalmazható a 75 százalékos szabály, vagy a teljes bevétel után kell adózni, illetve az évek száma miatt 10 százalékkal lehet csökkenteni azt? Válaszát köszönöm és boldog karácsonyt kívánok!

Illetékkedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! 18 millió forint összegű az ingatlan teljes vételára. A vevők: egy állagvevő és egy haszonélvezeti jogot szerző vevő. Az illetéktörvény (Itv.) 72. paragrafusa alapján ebben az esetben a tulajdonjog értéke 10 800 000 forint a haszonélvezeti jog számított mértéke 7 200 000 forint. Az állagvevő 35 év alatti, első lakástulajdon-szerző. A kérdés az, hogy az ő esetében alkalmazható-e az Itv. 26. § haszonélvezeti jog, (6) bekezdése szerinti 50 százalékos kedvezmény. Tehát ilyen esetben a teljes ingatlan terhekkel nem csökkentett értékét (18 millió forint), vagy haszonélvezeti joggal csökkentett értékét (10 800 000 forint) kell figyelembe venni. A 26. § (15) bekezdése szerinti részletfizetési kedvezmény tudomásom szerint mindenképpen jár, mert az értékhatártól független. Válaszát előre is köszönöm! A sürgősségre figyelemmel szeretném kérni, hogy legyen szíves soron kívül válaszolni. Köszönöm!

Haszonélvezeti jog adózása Kérdés

2002-ben édesanyám nekem ajándékozott egy földterületet, az ajándékozási szerződésben az ingatlan együttes forgalmi értékét 9000 forint/aranykoronában jelölték meg. Sajnos az illetékpapírok elvesztek, így nem tudom, milyen érték után fizettem illetéket. 2016-ban eladtuk a földterületet egy magánszemélynek, aki mezőgazdasági műveléssel foglalkozik. Gondom az adózással van. Úgy gondolom, a szerzéskori értékem a földterület 2002-es együttes forgalmi értéke, csökkentve édesanyám haszonélvezeti jogának akkori értékével. Ezt az értéket kell levonom az eladási árból, majd – mivel 14 év eltelt az eladásig – a törvény szerinti 90 százalékkal csökkenteni azt, és így megkapom a jövedelmet, ebből levonhatok még 200 ezer forintot, és ez az adóalapom. Jól gondolom? Édesanyám esetében pedig a vagyoni értékű jog után kapott összeg mind adóalapot képez?

Ingatlan megszerzésére fordított összeg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2016-ban vásárolt egy lakást. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan vételára X forint. Továbbá az is szerepel a szerződésben, hogy az eladó a vevő javára lemond a haszonélvezeti jogáról Y forint vételár fejében. Magánszemély 2016-ban eladta a lakást. Az szja-kötelezettség kiszámítása miatt a kérdésem az, hogy mennyi a lakás megszerzésére fordított összeg: csak az ingatlan vételára (X), vagy figyelembe vehető-e a haszonélvezeti jogért fizetett összeg is (X+Y)? Köszönöm.

Bérletidíj-szerződés Kérdés

Egy ingatlannak három tulajdonosa van, illetve az egyik szülőnek haszonélvezeti joga van az ingatlanon. Amennyiben a három tulajdonos hozzájárul, bérbe adhatja-e az ingatlant a haszonélvező, jelen esetben a három tulajdonos édesanyja, s ha igen, milyen feltételekkel?

Figyeljen, visszakaphatja az illetéket! Cikk

Gyakran előfordul, hogy termőföldön vagyoni értékű jog áll fent. Ha ez a jog törvényi rendelkezésből adódóan 2014. május 1-jén megszűnt, akkor néhány esetben lehetőség van illeték-visszatérítést kérni – közölte a NAV.

Haszonélvezeti jog értéke, ha ajándékba kapta Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. Magánszemély 2012-ben ajándékba kapta édesanyjától egy 10 millió értékben (testvére kapta az ingatlan tulajdonjogát) meghatározott ingatlan haszonélvezeti jogát. Eladásra került az ingatlan, és a haszonélvező lemondott a haszonélvezetről 6,9 millió forintért. A 2015. évi adóbevallás elkészítéséhez kérném segítségét a haszonélvezeti jog költségének meghatározásához. Köszönettel.

Haszonélvezet értékesítésének adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem segítségét. Egy lakás egy magánszemély 1/1 tulajdonában áll 2008 óta. Semmilyen teher, haszonélvezet nincs rajta. A magánszemély eladja egy kft.-nek a lakás 10 évre szóló haszonélvezeti jogát a lakás forgalmi értékének 50 százalékáért. Keletkezik-e a magánszemélynek emiatt (szja) adófizetési kötelezettsége, vagy sem? Válaszát előre is köszönöm!

Haszonélvezeti jog elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre kérem, hogy szíveskedjenek tájékoztatást adni. Ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytató, korlátolt felelősségű társaságnak kettő tagja van. A tagok a saját tulajdonukat képező ingatlanokra (lakások, üzletek, műhely) – 10 éves határozott időtartamra – ingatlan-haszonélvezeti jogot alapítanak, és azt a kft.-re átruházzák. (Garzonlakásokra 8 millió, üzletekre 12 millió, műhelyre 11 millió forint ellenértéket állapítanak meg, szerződések alapján.) A kft. az ilyen módon átruházott ingatlanokat bérbe adja vállalkozások és magánszemélyek részére a bérbeadási főtevékenységének keretében. A szerződések értelmében a haszonélvezeti jog ellenértékét a kft. – mint az ingatlanok haszonélvezeti jogának jogosultja – hároméves egyenlő részletekben fizeti ki a tulajdonosok (a kft. tagjai) részére. A kft. az ingatlanok utáni haszonélvezeti jogot milyen módon számolhatja el a számviteli, illetve a társaságiadó-törvény alapján? Immateriális javak módjaként alkalmazhatná-e a kedvezőbb, 6 év alatt 16,67 százalékos amortizációt, vagy csak az épületekre, ingatlanokra vonatkozó 2 százalékos értékcsökkenési leírással élhet? A szíves válaszadását előre is köszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor Adózóna előfizető

Haszonélvezeti jog értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanhasznosítással foglalkozó kft. (áfa szempontjából mentes, bérbeadás és értékesítés terén sem jelentkezett be különleges áfára) egyik lakóingatlanára haszonélvezeti jogot alapít ellenérték fejében (visszterhesen) 5 évre (2016. 01. 01-től 2020. 12. 31-ig), 2015. 12. 15-ei teljesítéssel, továbbá egy másik ingatlanán holtig tartó haszonélvezeti jogot adott el szintén 2015. decemberi adásvételi szerződés keltezéssel úgy, hogy a birtokbaadás is ebben az évben megtörténik. Kérdésünk, hogy a haszonélvezeti jogok értékesítését számlázhatja-e áfamentesen, illetve az ellenértéket mikor kell a bevételek között szerepeltetnie? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Simonné

Haszonélvezeti jog megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lehetőség van-e a haszonélvezeti jog megosztására a haszonélvező és a tulajdonos között abban az esetben, ha az ingatlan tulajdonosa jelenleg kettő kiskorú? Az egyik szülő a haszonélvezeti jog birtokosa. Az egyik kiskorú márciusban már nagykorú lesz. A szülő, illetve a leendő nagykorú gyremek szeretné a haszonélvezeti jogot megosztani, mivel csak így lehet kedvezőbben az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet megosztani. Kell-e ezt a földhivatali nyilvántartásba bevezetni? Előre is köszönöm a válaszát.

Haszonélvezeti jog illetéke Kérdés

Kérdésem, hogy egy gyermek a saját tulajdonú lakására haszonélvezeti jogot jegyeztet be az édesanyja javára. Kell-e ez után illetéket fizetni?

Haszonélvezeti jog elszámolása Kérdés

"A" Kft.-től "B" Kft. tehermentes ingatlant vásárolt. (Fordított adózás alá esik az ügylet az áfa szempontjából). Mivel "B" Kft. nem tudja az ingatlant kifizetni, ezért már az ingatlanadásvételi-szerződésben nevesíti "C" Kft.-t, amelynek a vételárral megegyező összegben eladja az ingatlan haszonélvezeti jogát 20 év határozott időtartamra. Kérdésem: B Kft.-nek kell-e számlázni a haszonélvezeti jogot C Kft. felé? Ha igen, akkor milyen dátummal és milyen áfavonzattal? B Kft. könyveiben mennyi lesz az ingatlan értéke? Az eredeti vételárral megegyező összeg vagy nulla a haszonélvezeti jog értékesítése miatt? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink