80 találat a(z) haszonélvezeti jog cimkére
Ingatlant örökölt? Így számítsa ki az eladásból származó jövedelmet
Cikk
Hogyan kell kiszámítani az örökölt, haszonélvezetti joggal terhelt, és később értékesített ingatlanból származó jövedelmet? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Haszonélvezeti jog értékesítése osztalék-kifizetés fejében
Kérdés
T. Adózóna! Van egy kft., akinek van egy ingatlana (telek és rajta egy raktárépület), a kft. két tagjának pedig van elfogadott, de ezidáig ki nem fizetett osztaléka. Az ingatlan haszonélvezeti jogát a cég a két tulajdonosra ruházná és az osztalék fizetési kötelezettséggel kompenzálásra kerülne. A haszonélvezeti jogot áfásan kiszámlázzuk, az osztalék bruttó értékének adóterhét levonjuk (16% szja, 14% eho a 450 ezer ft-os plafonig, és természetesen befizetjük az adóhatóságnak), a fennmaradó összeget kompenzáljuk. Kérdésem: hogyan könyveljük a haszonélvezeti jog értékesítését? Bevételként egyéb bevétel, viszont hogyan jelenik meg az ingatlan és az épület értékében? Csökkentjük a nettó vagy a bruttó bekerülési értékeket, egyéb ráfordítással szemben? Válaszukat köszönöm!
Jogalap nélküli gazdagodás visszatérítése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: 1998-ban külterületi ingatlanok (termőföldek) vásárlására került sor az alábbi konstrukcióban: a vevői oldalon két személy volt, egy állagvevő, aki szerzőképes magyar állampolgár és egy Magyarországon bejegyzett gazdasági társaság, amely a haszonélvezeti jogot vásárolta meg. A vételár megoszlása az állagvevő és a haszonélvezetijog-vevő között 10-90 százalék volt a haszonélvező javára az ingatlanok megvásárlásakor. A haszonélvezeti jog, mint vagyonértékű jog a társaság könyveiben szerepel. A haszonélvezeti jogot és a tulajdonjogot a földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba is bejegyezte. Az ingatlan 2014. évben értékesítésre került nagykorú magyar állampolgárok részére. A haszonélvezeti jog jogszabály által történt megszüntetése folytán az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 72. § (3) bekezdésében foglalt számítási szabályra tekintettel a haszonélvezeti jogot a vételár 25 százalékában határozták meg. Ugyanakkor az állageladók 1998-ban a vételár 10 százalékát fizették ki a tulajdonjogért. Az ügyben kaptunk egy jogi szakértői véleményt, amely szerint a 2014-ben eladó (eredetileg állagvevő magánszemélyek) jogalap nélküli gazdagodás címen a vételár 65 százalékának a visszatérítésére kötelezettek. Kérdés: ez a visszatérítés áfaköteles-e? Ha igen, akkor a számlát milyen címen állíthatjuk ki? Köszönettel: Trembeczky Magdolna könyvelő
Bérbe adja ingatlanát? Ezt is érdemes tudnia
Cikk
Egy lakástulajdonos édesapjának haszonélvezeti joga van az ingatlanon. A tulajdonos bérbe adja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel, mint bérbeadó. A számlát is ő állítja ki. A hasznosítás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására, és meg lehet-e tenni év közben? Ezentúl 50-50 százalékban szeretnének részesedni a bérleti díjból. Módosítani kell a bérleti szerződést (a bérbeadó nemcsak a tulajdonos, hanem a haszonélvező is)? Elegendő-e, ha csak az szja-bevallásban jelenik meg a fele-fele bérleti díj, és továbbra is a tulajdonos állítja ki a bizonylatokat? A közüzemi számlák a tulajdonos nevére szólnak. Azt is átszámlázza a bérbevevőnek. A bevételből költségként levonja. A haszonélvező számolhat-e a 10 százalék költséghányaddal? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné válaszol.
Az APEH válaszol: ingatlan, illeték, cégautó
Cikk
Ha vásárolok egy új 1600 köbcentiméter feletti személygépkocsit cégautónak, akkor milyen adók terhelik 2009-től? A GYED-ből az APEH levonhatja az szja-elmaradást, tartozást? A haszonélvezeti jog után is kell adót fizetni, ha eladunk egy ingatlant? Olvasói kérdések.