30 találat a(z) haszonélvezet cimkére

Mobilitási célú lakhatási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2018-as változások szerint, ha jól értelmezem, adhatok olyan munkavállalónak is adómentesen mobilitási támogatást, aki 60 kilométeren és 3 órán belül lakik (győri cég, győri állandó lakcímmel rendelkező munkavállaló, nincs tulajdona, illetve haszonélvezeti joga, 20 éve ugyanannál a cégnél dolgozik) abban az esetben, ha nincs 50 százalékot meghaladó tulajdon, illetve haszonélvezeti joga, és albérletben lakik. És ha már 20 éves a munkaviszonya, akkor 2018. január 1-től indulna az 5 éve? Segítségét előre is köszönöm.

Őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó őstermelést is végez. Az őstermelői tevékenységébe bejelentette az erdőgazdálkodást (9 éve használja, van erről megállapodása is). Az erdőgazdaságot házastársától örökölte 9 éve, tehát neki egyrészt be van jegyezve a felére tulajdonjog, illetve az egészre haszonélvezeti jog és az erdő másik fele a gyerekei tulajdonában van. A szerződéskori érték nem ismert, mert az illeték alapjában a földterület értéke is benne van. A vágásérett erdőt újratelepíti, az értékesítésről számlát állított ki. A teljes bevételt figyelembe véve 40 százalékos költséghányadot alkalmazott és elszámolta az újratelepítés költségeit. Helyes-e a számítás? Ha nem, akkor hogyan kell eljárni az erdőgazdálkodónak és a gyermekeinek, akik tulajdonosok, figyelemmel az szja tv. 6. sz. mellékletében foglaltakra? A nem saját tulajdonú, de haszonélvezeti joggal bíró földterületen szerzett bevétel őstermelői bevétel-e? Ha nem, akkor ingóértékesítés? Ha ingóértékesítés, kinek kell bevallani, illetve ilyen esetben a tulajdonostársaknak kifizetett rész elszámolható-e költségként? Válaszát előre is köszönöm!

Haszonélvezet – ingatlanfelújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyszemélyes kft., ahol a tulajdonos-ügyvezető haszonélvezeti joggal rendelkezik egy üzlethelyiségre. A tulajdonos az ügyvezető fia, de a szülőknek haszonélvezeti joguk van az ingatlanra. Tehát sem a helyiség, sem a haszonélvezeti jog nem a cégé, hanem magánszemélyé. Ebben az üzlethelyiségben szépségszalont alakítanak ki. A kialakítással kapcsolatos költségeket a cég nevére kért számla alapján aktiválják, és az értékcsökkenésen keresztül történik a költség elszámolása. A felújítással kapcsolatos számlák áfatartalmát levonták, de nem igényelték vissza, így továbbvihető áfaként szerepel a könyvelésben. Az üzlet nem az elvárásoknak megfelelően alakult, és a tulajdonos a végelszámolás elindításán gondolkozik, szeretné befejezni a tevékenységet. Hogyan "viselkedik" ilyen esetben a levonásba helyezett áfa? Kérhető-e a végelszámolás során a teljes áfa kiutalása vagy szükséges valamilyen formában a levonásba helyezett áfát korrigálni, mivel nem a cég a tulajdonosa az ingatlannak (ügyvezető-tulajdonosé és a férjjé a haszonélvezet)? Hogyan rendeződik az, hogy értéknövelés volt egy helyiségen, ami a magánszemély tulajdona? A helyiségért természetesen nem fizetett bérleti díjat a cég, hanem a haszonélvezeti jog alapján "hasznosította" azt az ügyvezető, aki a cég tulajdonosa. Köszönettel.

Haszonélvezet eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Köszönöm a válaszát a haszonélvezet eladásával kapcsolatos kérdésemre! Igazából még az érdekelne, hogyha a sógoromnak a lánya (illetve a halott nővérem) miatt 1/4 részen van haszonélvezeti joga, akkor a ház eladásakor a haszonélvezeti díj az ingatlan eladási értékének 1/4 része-e?

Haszonévezet eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tavaly végrendelettel megörököltem 3/4 részben a szüleim házát. Az 1/4 rész a nővérem (sajnos meghalt) után az ő lányáé, illetve rajta van a volt sógorom haszonélvezeti joga is. Ezt a házat most sikerült eladnunk 13 000 ezer Ft-ért. Az ügyvéd úgy tájékoztatott, hogy a sógoromat megilleti a haszonélvezeti jog eladása miatt 2600 ezer Ft, a többin osztozkodhatunk a nővérem lányával. Az a kérdésem, hogy hogyan kell ezt a díjat kiszámolni?

Ingatlan haszonélvezeti jogának átengedése Kérdés

Egy kft. tulajdonosa egy 3000 négyzetméteres teleknek, a telket 2015. évben vásárolta a társaság. 2016. évben ezen telek haszonélvezeti jogát ingyenesen átengedte a társaság két magánszemély tulajdonosának. A két magánszemély a társaságban többségi tulajdonnal rendelkezik. Jelenleg a telket a kft. használja, későbbiekben üzemcsarnokot fognak rá építeni. A telek használatáért a kft. nem fizet senkinek, és azt a későbbiekben sem tervezi. A NAV a magánszemélyeknek határozattal megállapította az ajándékozás miatt fizetendő illetéket. Kérdésem az lenne, hogy a társaságnak az ingyenes haszonélvezeti jog átengedése miatt van-e adófizetési kötelezettsége (áfa, szja, eho)? Az ügylet érinti-e a társaságiadó-fizetési kötelezettséget? A vagyoni jog ingyenes átengedése miatt kell-e csökkenteni a telek nyilvántartási árát? Válaszukat előre is köszönöm.

Szja – ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Értékesítettünk egy ingatlant, melynek 1/1 tulajdonosa van, és haszonélvezeti jog van rajta. A szerzés 2016. január ajándékozással és haszonélvezettel. Értékmegosztás történt, a tulajdon 70%, a haszonélvezet 30%. 2016. december 29-én írtuk alá az adásvételi szerződést. Ekkor a vevő foglalót és vételárelőleget fizetett, ami a vételár 20%-a. Kérdésem az lenne, hogy a 2016. évi szja-bevallásban ezt a részösszeget vallani kell, vagy 2017. évben kell az egészet, amikor a teljes összeget már megkaptuk ? Válaszát előre is köszönöm.

Örökölt ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013. évben 50-50%-ban örökölt egy testvérpár ingatlant az egyik szülő haszonélvezetével. Ezt az ingatlant 2016. évben értékesítenék, és a vételárból szintén 50-50%tulajdonnal vásárolnának lakást. Illetékfizetési szempontból a cserepótló vételi szabályt alkalmazhatják? Hogyan alakulna a haszonélvező adó- és illetékfizetési kötelezettsége, ha a vásárolt ingatlanon szintén fenntartaná haszonélvezetét? Ha eladáskor mégis lemondana a haszonélvezetéről ingyenesen, a hagyatéki értéket a tulajdonosok 50-50%-ban megoszthatják az adó számításánál? Válaszukat előre is köszönöm.

Ajándékba kapott ingatlan eladása Kérdés

1994-ben Dóra ingatlant vásárolt lakottan 116 000 forintért, a bent lakónak haszonélvezete volt az ingatlanon. A haszonélvező elhunyt 2011-ben. Dóra elajándékozza az ingatlant édesanyjának 2014-ben, az ajándékozás értékét 5 millió forintban határozták meg, illetékfizetés nem volt egyenes ági ajándékozás miatt, de Dórának haszonélvezete marad rajta. 2015-ben eladják az ingatlant 14 millió forintért. Dóra 37 éves, mennyi a haszonélvezet értéke, mert eladáskor nem lett megállapítva az eladási szerződésben, csak annyi, hogy az eladási ár azt tartalmazza. Helyes-e az adózás kiszámítása az alábbi levezetés szerint? Édesanya adózása: Eladási ár 14 000 000 Ft Haszonélvezet értéke - 5 600 000 Ft Ajándékozás értéke - 6 000 000 Ft Ingatlanos számla - 500 000 Ft Adóalap 1 900 000 Ft SZJA 16% 304 000 Ft Dóra adózása: Haszonélvezet értéke 5 600 000 Ft 1994 év szerzése - 116 000 Ft Számított összeg 5 484 000 Ft Jövedelem 30% 1 645 200 Ft SZJA 16% 263 232 Ft Kérdésem: helyes-e a levezetés? Választ előre is megköszönve.

Ingatlaneladás Kérdés

1995-ben ingatlan került Péter tulajdonába. 2014-ben Édesanyjának ajándékozta úgy, hogy haszonélvezeti joga maradt az ingatlanon. Az ajándékozás értéke 6 millió forint volt. 2015-ben eladásra került az ingatlan. Az egyértelmű, hogy az Édesanya adózik, de ebben az esetben a haszonélvezet után kapott összeget vehetem adómentesnek, mert 1995-ben jutott a tulajdonába a mostani haszonélvezőnek?

Lakásbérbeadás Kérdés

2013. 09. 24-én feltett kérdésemre Surányi Imréné azt válaszolta, hogy egyeztetés szükséges, és majd egy cikkben kapok a későbbiekben választ. Kérem, hogy a cikket, vagy a választ részemre megküldeni szíveskedjenek. Köszönöm.

Ok a családi perpatvarra: közös tulajdon, haszonélvezet Cikk

Gyakori, hogy hozzátartozó halála esetén többen örökölnek egy ingatlant, amelyen közös tulajdon keletkezik, nem ritkán az özvegy haszonélvezeti jogot is szerez az ingatlanon.

Közös tulajdon értékesítése Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Négyfős családnál az egyik szülő halála után a túlélő házastárs (édesanya) megörökölte a családi ház felét (plusz haszonélvezet), a gyerekek pedig 1/4-1/4 részt. A túlélő házastárs közben örökölt egy ingatlant, amit nem adott el, hanem kiadta albérletbe. A gyerekek szeretnének különköltözni, és eladni a közös családi házat. Viszont az édesanya nem akarja azt eladni. Van-e arra lehetőség, hogy a gyerekek a szándékukat érvényesíthessék (a rájuk eső apai örökséget szeretnék), vagy a haszonélvezet mindent felülír? Köszönettel várom válaszukat.

Amikor kell ajándékozási illetéket fizetni, és amikor nem Cikk

Ki kapja kitől, mit és hol? Mekkora az értéke? Egyebek között ezektől is függ, hogy az ajándék után kell-e illetéket fizetni.

Így változhatnak az öröklési szabályok szeptembertől Cikk

Nem szűnne meg az özvegy haszonélvezeti joga, ha új házasságot köt, nem örökölné a teljes vagyont a gyermektelen házaspár túlékő tagja és az élettárs élethosszig tartó használati jogot kapna a közösen használt eszközökre - így változtatná meg a Ptk. szeptemberi tervezete az öröklési szabályokat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink