64 találat a(z) engedmény cimkére
Szja-fizetési kötelezettség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdés: Egyik jelenlegi ügyfelünk korábbi cégét (kft.) felszámolták. A cég a felszámolást megelőző évben vállalkozási hitelt vett fel, amelyet nem tudott visszafizetni. A kezes a kft. ügyvezetője volt. A hiteleket folyósító bank a követelést eladta egy követelésbehajtó cégnek. E cég a követelés egy részét elengedte egy meghatározott összeg, időben történő befizetése esetén, amely összeget a felszámolt cég ügyvezetője, mint magánszemély fizet be. Kérdésünk az, hogy a magánszemélynek van-e szja-fizetési kötelezettsége az elengedett összeg vonatkozásában? Köszönettel: Dr. Kovács Károlyné
Engedmény pontrendszerben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyógyszertárak könyvelésével foglalkozom. Felmerült ügyfeleim részéről a pontrendszeres kedvezményes vásárlás lehetőségének a biztosítása. A lényege az lenne, hogy a vevők (készpénzes magánvásárlók) részére minden 50 Ft levásárolt összeg után 1 pontot írnak jóvá (pl. valamilyen pontgyűjtő füzetbe ), mely 1 pont = 1 Ft elven működne. Egy következő vásárlás alkalmával bármikor beváltható lenne ezen kedvezmény. Vagyis ha jól számolom, akkor 2% kedvezményt jelentene a következő vásárlás esetén a pontok arányában természetesen. A kérdésem az, hogy van-e bármilyen bejelntési kötelezettség hatóságok felé? Milyen könyvelési tételek merülnek fel? És milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik a cégnek a kieső bevétel miatt? Előre is köszönöm a segítségét! F. Cs.
Gyors fizetési engedmény árubeszerzésként könyvelve
Kérdés
Kedves Szakértő! Kell-e a szállító által adott (végszámlán áfásan külön feltüntetett) gyors fizetési kedvezményt külön, például 96-on kezelni a könyvelésben, vagy összevonható az árubeszerzés(814-re) könyvelésével? Köszönettel.
Bérletidíj-engedmény hosszú távú szerződésnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 10 évre köt bérleti szerződést egy ingatlanra, és a hosszú időszakra való tekintettel, az első 15 hónapban nem kell megfizetnie a bérleti díjat, azt a bérbeadó elengedi. Kérdésem, hogy ez esetben jól jár-e a két fél, ha a bérleti díj számlázásra kerül (adókötelessé tétel függvényében áfával vagy anélkül), a bérbeadó adókötelessé tétel esetén fizeti az áfát az ügylet után. Ezt követően pedig elengedett követelésként, a bérbevevő elengedett kötelezettségként lekönyveli? Ez az ügylet ingyenes szolgáltatásnyújtás vagy engedmény kategóriába tartozik áfa szempontból? Társasági adóban a 8. § h) 2. alkalmazható-e a bérbeadónál? A bérbevevőnél jelent-e adóalap-módosítást? Előre is köszönöm a segítségét!
Ajándékkártya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem szíves állásfoglalását. Nagykereskedő cégünk viszonteladó vevői részére meghirdetett akció keretében utólagos engedményt ad. Ezt az árengedményt ajándékkártya keretében kívánja adni. Ami azt jelenti, hogy készíttet a viszonteladó cég részére egy ajándékkártyát, amit az utólagos engedmény összegével tölt fel. Az ajándékkártyákat előállító cég csak természetes személy nevére tudja elkészíteni ezeket a kártyákat, és nem az utólagos kedvezményt kapó cég nevére. A kérdésem az lenne, hogy egy megállapodás – amely kimondja, hogy a kártya nem a természetes személyé (ügyvezetőé), hanem a cégé, amelyik kapja az engedményt – elfogadható-e részünkre, hogy igazolni tudjuk, az érintett cég kapta meg az utólagosan adott engedményt. Köszönettel.
Számlakorrekció közösségi adómentes értékesítés helyett
Kérdés
2013-2016. között terméket vásároltunk, mellyel kapcsolatos számláinkat közösségi adómentes értékesítésről állította ki partnerünk. 2016. év végén partnerünk egy belső revízió során megállapította, hogy ezen számláikat 27%-os magyar áfatartalommal kellett volna kiállítaniuk, tekintettel arra, hogy a terméket közvetlenül a magyarországi raktárukból szállították ki. Ezen tévedésüket úgy korrigálták, hogy 2017. februárjában megküldték a helyesbítő számláikat magyar adószámuk alatt, 27%-os áfatartalommal kiállítva, melyek helyesbítik a korábban kiállított számláikat. Ezután közlik a következőket: A számlák áfatartalmát már átutalták a magyar adóhatóságnak, így ezt az áfaösszeget, mint előzetesen felszámított, levonható adót az áfabevallás során az adóhatóságtól igényeljük vissza, majd utaljuk át részükre. Mellékeltek egy kimutatást, illetve táblázatot is a négy év során kiállított "eredeti" számláikról is. Kimutatták, hogy mennyi a számukra utalandó áfaösszeg. "Fájdalomdíjként" a több mint 4 millió forint számukra utalandó összeg 3%-át megtarthatjuk, illetve engedmény formájában "jóváteszik" tévedésüket. Szeretném segítségüket kérni ezen feladatom megoldásához. Szeretnék mind a szakmai, mind az emberi szempontoknak megfelelni. Az áfatörvény és az áfabevallás tanulmányozása során egyre jobban elbizonytalanodom. Ismereteim szerint ez egy áfabevallást érintene, de akkor még ott vannak az A60-asok, majd az ügyletnek a könyvelésben való megjelenítése. Előre is köszönöm!
Üzletpolitikai célú engedmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy bérbeadó cég, üzletpolitikai okokból nem kér novemberi és december havi bérleti díjat az egyik bérlőjétől, akkor ennek milyen bizonylatolási (kell-e számlát kiállítani) és adófizetési kötelezettségei vannak a bérlő és a bérbeadó részéről? Válaszát előre is köszönöm!
Kupon a számlában
Kérdés
Webáruház meghirdetne az oldalán 2000 forint értékben kupont, amelyet bizonyos napon történt vásárláskor lehet érvényesíteni. A számlában a termék, a futárszolgálat díja is terhelésre kerül. A számlában hogyan tudom érvényesíteni a kupon értékét? 1. A számla végösszegét csökkenthetem ezzel az összeggel, érint-e ebben az esetben áfát? A számlázó program a kupont csak a számla végösszegéből tudja érvényesíteni. 2. A termék árát ezzel az összeggel csökkentem, amit engedményként tudok feltüntetni a termék értékében, és a fuvarozás díja teljes összegben szerepel a számlán. Melyik változat a helyes, vagy mi a helyes megoldás áfa szempontjából ebben az esetben?
Pontgyűjtő akció keretében adott engedmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk olyan internetes oldalt üzemeltet, amelyen keresztül többszáz üzlet felé lehet megrendeléseket leadni, amelyet az üzletek az oldalon történt bankkártyás fizetést követően házhozszállítással teljesítenek. A vásárlók tehát nem az Ügyfelünktől vásárolnak, csak a felületet használják. Annak érdekében, hogy minél többen vásároljanak az oldalon keresztül, Ügyfelünk pontgyűjtő akciót szeretne hirdetni, amelynek keretében meghatározott pontszám után 1.000.-Ft "jóváírást" kíván adni a vásárlóknak, amelyet a következő vásárlás alkalmával érvényesíthet. Kérdésem a következő: adózás szempontjából hogyan kell elszámolni az adott kedvezményt, hiszen a vásárlásról szóló számlát a vevő nem az Ügyfelünktől kapja, viszont ő érvényesíti a fizetési kedvezményt (amit nem terhel tovább a tényleges eladóra) Milyen bizonylatot kell kiállítani az adott "kedvezmény(?)-ről, illetve TAO és SZJA szempontból hogyan kell elszámolni? Válaszukat köszönöm!
Üzleti partnernek ingyen átadott termék: ezt kell tudni az adózásról
Cikk
Milyen adózási következményei vannak annak, ha az adózó az üzleti partnerének ingyen ad át terméket? Egy olvasói kérdés apropóján Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő bontotta ki a témát.
Kuponok és pontok: nincs ingyenesség adóhatás nélkül
Cikk
Olvasónk a pontgyűjtő akciók lebonyolításának szabályaira volt kíváncsi. Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszában kitért a kuponnal, rabattal és más módokon elérhető kedvezmények adóelőírásaira is.
Üzletrész eladása – utólag adott engedmény II.
Kérdés
Köszönöm a 06. 26-án adott válaszát. A kérdésemet szeretném kiegészíteni azzal, hogy a vásárló magánszemély. Ez az utólag adott engedmény elengedett követelésnek minősül? Ebben az esetben keletkezik szja- és ehofizetési kötelezettség? Köszönettel: Kiss Mónika
Utólag adott engedmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk az italszállító cégtől kapott egy értesítő levelet, mely a következőket tartalmazza: "Szerződés alapján utólag adott engedmény: .... összeg" Elszámoláshoz figyelembe vett időszak: 2013.11.26-2014.11.25. Bankszámlára érkezett 2015.01.23. A fenti eseményt hogyan kell könyvelni? Az áfát érinti? Előre is köszönöm válaszát!
Utólag adott engedmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk, mely kft. keretein belül éttermet üzemeltet az italszállító cégtől kapott egy értesítő levelet, mely a következőket tartalmazza: "szerződés alapján utólag adott engedmény x Ft, melyet a bankszámlájukra a mai napon átutaltunk". Elszámolási időszak: 2014. 02. 17. – 2015. 02. 16. Szeretném kérdezni, hogy a fenti eseményt hogyan kell a könyvekben szerepeltetni! Tisztelettel.
Sconto kezelése
Kérdés
Egy cég szerződésben kikötötte, hogy határidő előtti pénzügyi teljesítés esetén engedményt ad a vevőjének. Több ízben előfordult már az évek alatt, hogy a sconto összegéről áfás jóváiró számlát állitottak ki azzal a megjegyzéssel, hogy pénzügyi teljesitést nem igényel. Álláspontom szerint a fizetéshez kapcsolódó engedmény nem érinti a nettó árbevételt és az áfát, az egyéb ráforditás a számla kiállitójánál, a vevőnél pedig egyéb bevétel. Tudtommal csak a mennyiségi vagy a minőségi árubeszerzés vagy szolgáltatásnyujtáshoz kapcsolódóan állitható ki helyesbítő áfás számla. Ez pedig nem a teljesitéshez kapcsolódó gazdasági esemény. Kérem szives állásfoglalását, egy több éve tartó állandó problémát szeretnék lezárni.