42 találat a(z) elévülési idő cimkére

Járulék visszatérítése az elévülési időn túl Cikk

Ha a munkáltató a munkavállaltól több egyéni járulékot vont le, illetve fizetett meg, mint amennyit a jogszabály előír, akkor az elévülési időn belül lehetőség van ennek korrigálására. Mi történik azonban, ha az érintett az elévülési időn túl észleli a jogszerűtlen járuléklevonást? Cikkünk ezt a kérdést járja körbe.

Elévülési idő Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2014. évi áfaellenőrzés jogszerű-e 2020. évben? Köszönettel.

Járulékfizetés, -visszaigénylés: ezzel is szembesülhet a nyugdíjmegállapítás során Cikk

A nyugellátás megállapítására vonatkozó eljárás vagy adategyeztetés során nem egyszer szembesül azzal az érintett személy, hogy adott jogviszonyában a biztosítási kötelezettségét a (volt) foglalkoztatója helytelenül bírálta el: tévesen állapította meg azt, és feleslegesen vont nyugdíjjárulékot, vagy helyesen levonta azt, ám bevallási kötelezettségének elmulasztott eleget tenni, és így ezek az adatok nem kerültek be a nyugdíjbiztosítás nyilvántartásába.

Az adó végrehajtásához való jog elévülése Cikk

Az adójogban az elévülés kapcsán kétféle jog: az adómegállapításhoz való jog, valamint az adó végrehajtásához való jog elévüléséről beszélhetünk.

Elévülés az adózásban Cikk

Az elévülés lényege alapvetően, hogy az elévült követeléseket bírósági úton nem lehet többé érvényesíteni. Fontos, hogy nem a követelés iránti jog szűnik meg, csak azt törvényes úton (bírósági vagy más hatósági eljárásban) már nem lehet behajtani, követelni, amennyiben persze a másik fél hivatkozik az elévülési időre. Az adójogban azonban a Ptk. polgári jogi elévülésre vonatkozó szabályai nem alkalmazhatóak.

A követelés elévülése: ki és mikor hivatkozhat rá? Cikk

Akár jogosultak, akár kötelezettek vagyunk egy jogviszonyban, fontos tisztában lennünk az elévülés alapvető szabályaival, hogy követelésünket eredményesen érvényesíthessük, vagy épp mentesüljünk az elévült tartozás megfizetése alól.

Előzetesen felszámított levonható áfa érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1.) Előzetesen felszámított levonható áfa érvényesítésének időkorlátját szeretném megtudni, illetve azt, hogy szükséges-e önellenőrzést készíteni, ha az időkorláton belül (tudomásom szerint a tárgyév és az azt megelőző egy naptári év?) keletkezett előzetesen felszámított levonható áfát szeretnénk érvényesíteni? 2.) Szeretném továbbá megtudni, mi az elévülési ideje az időkorláton túl önellenőrzéssel érvényesíteni kívánt előzetesen felszámított, levonható áfának, jelen időszakhoz képest mely időszak, amelyben önellenőrzéssel visszaigényelhető áfát tudok érvényesíteni? Köszönöm előre a válaszát.

Önellenőrzések miatti elévülési idő változása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk 2009-2010. évre áfa és társasági adó adónemekben önellenőrzést végzett 2014 áprilisában. A vállalkozás ügyvédje úgy tájékoztatott minket, hogy az önellenőrzések a könyvelési anyagok elévülési idejét nem befolyásolják, mivel minden esetben fizetendőadó-növekedés történt. A kérdésem, hogy selejtezhetőek-e a 2009-2010. évi könyvelési anyagok? Köszönettel: Bódis Virág

Számla befogadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2017.06.22-én kiállított számlát kapott postai úton. A teljesítési idő: 2006.12.18. Kérdésem, hogy a teljesítés után 11 évvel kiállított számlát (a teljesítés 2006-ban megtörtént) be kell-e fogadnom, vagy elévülési időre hivatkozva visszautasíthatom-e a számla befogadását? Köszönettel, Ildikó

Áfalevonás Kérdés

T. Szakértő! Havi áfabevalló vagyok. Jól tudom, hogy a költségszámlát nemcsak a tárgyhót követő bevallásba tehetem be, hanem elévülési időn belül (5 év) bármikor? Illetve ebben az esetben sem kell önellenőrzés? A könyvelő azt mondja, hogy a júniusi bejövő számla áfáját csak akkor vonhatjuk le, ha önellenőrzést csinálunk. Ez igaz lenne? Köszönöm!

Rágalmazás vétség ügyében az elévülési idő Kérdés

A segítségüket szeretném kérni egy rágalmazás vétsége miatt tett feljelentés ügyében (én, mint új feleség tettem a feljelentést a férjem volt feleségével szemben, mivel már nem bírtam az elmúlt 8 évben tanúsított aljas és nyilvános rágalmazását). 2016. július 12-én tettem feljelentést rágalmazás vétsége miatt (egy 2016. július 11-én kapott e-mail alapján). A bíróság visszaadta az anyagot a rendőrségnek, és nyomozást rendelt el, mely alapján ma, vagyis 2016. 10. 28-án megtörtént a személyes meghallgatásom (békéltetés), de a feljelentett beadott egy 2011. augusztus 29-én a férjemnek írt háromoldalas levelet, melynek a végén elhangzik egy mondat, melyre a mai napig nem vagyok büszke, de sajnos megtörtént. Most a feljelentett ebbe kapaszkodik. A kérdésem az, hogy mennyi az elévülési idő? 2011. 08. 29-e óta eltelt több mint 5 év! Ezt felhasználhatja ellenem? Várom a választ, melyet előre is megköszönök. Üdvözlettel:Fodor Csilla

Pótbefizetés szakciójának elévülése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. taggyűlése 2009-ben pótbefizetést írt elő a tagok részére. Az egyik tulajdonos a befizetési kötelezettségét nem teljesítette. A Gt. és az új Ptk. szerint is a tag kizárással szankcionálható. Kérdésünk, hogy a kizárásnak vagy más szankciónak ebben az esetben van-e elévülési ideje?

Áfalevonási jog érvényesítése a 2016-os szabályok szerint Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vitás ügylet miatt 2014. szeptemberi teljesítésről 2016-ban került kiállításra egy számla, amely a számlát befogadó cégnél levonható áfát eredményez. A kérdésem, hogy az áfát melyik időszakban állíthatjuk be levonható adót növelő tételként? A 2016-tól érvényes, kétéves szabályra való tekintettel csak önellenőrzéssel helyezhető levonásba a tétel, vagy mivel a levonási jog 2016. előtt keletkezett, így az elévülési időn belül bármikor lehetőség van a levonási jog érvényesítésére? Köszönettel, Ildikó

Irattározás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iratmegőrzési kötelezettséggel kapcsolatosan lenne gyakorlati kérdésem. Az Art. szerint számítva (ha nem volt önellenőrzés), akkor a 2009-es adóév elévült, a számviteli törvény értelmében pedig 8 évig kell megőrizni a bizonylatokat. Ezt a nyolc évet is a beszámoló benyújtásától kell számítani (vagyis inkább 9 évet), vagy sem? Számviteli szempontból a 2007. évet megelőző iratanyagokat lehet már selejtezni? Bevételi nyilvántartást vezető és kisadózó vállalkozásokra, amelyek nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, csak az Art. szerinti elévülési időt kell figyelembe venni? Köszönettel.

Elévülés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Art. 2014. évi szabályai szerint a 164. § (13) bekezdésének c) pontja értelmében az adó megállapításához való jog elévülése 6 hónappal meghosszabbodik egy alkalommal, ha az adóhatósági határozat bírósági felülvizsgálata során a bíróság új eljárás lefolytatását rendeli el. 2015. január 1-jétől a 6 hónap helyett 12 hónappal hosszabbodik az elévülés. Kérdésem, hogy a 2014. évben folyamatban lévő bírósági felülvizsgálatra, melynek ítéletét 2015. év márciusban hirdették ki, az elévülés 6 hónappal vagy 12 hónappal hosszabbodik-e meg? Köszönettel: Bácsi Ferencné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tagok szocho

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Kiegészítő kérdés őstermelő iparűzési adójának megosztása korábbi kérdéshez

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink