532 találat a(z) egyszemélyes kft. cimkére

Járulék elévülése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja 2014-ben az év egy részében ügyvezetője is volt a cégének, 36 órás munkaviszonnyal máshol nem rendelkezett, így erre az időszakra társas vállalkozóként járulékfizetésre volt kötelezett. 14T1041-es bejelentése elmaradt és a járulékbevallásokban sem szerepelt. A kérdésem az, hogyan lehet ezt a helyzetet rendbe tenni. Ha most megtesszük az elmaradt T1041-es bejelentését, és a 1408-as járulékbevallásokat is beadjuk, akkor a 2014-es járulékait meg kell-e fizetnie, vagy ezek már elévültek? (Elévülés ideje című kérdés 2013.11.21. példája?) Ha ezek a járulékok elévültnek minősülnek, milyen tartalommal kell beadni 1408-as bevallásokat? Válaszát előre is köszönöm!

Egyszemélyes kft. – pótbefizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. pótbefizetést szeretne a saját vagyon javítása érdekében. Kötelező-e az alapítói okiratban rögzíteni a pótbefizetést, vagy elég egy alapítói határozat – ez lenne a könyvelési bizonylat. Az ügyvéd szerint nincs lehetőség (hiányzik a 7. pont) az alapítói határozatban ennek rögzítésére, idézem a válaszát kérdésünkre: "Önök dönthetnek alapítói határozatban erről, de ez feltüntetésre sem cégkivonaton sem az alapító okiratban nem kerül rögzítésre, hiszen a cégbíróság ezt nem tudja és nincs lehetősége feltüntetésre. Az ön által hivatkozott 3:183. § arról szól, hogy pótbefizetést akkor lehet előríni, ha a társasági szerződés erre feljogosítja a taggyűlést. Egyszemélyes kft. esetében nincs társasági szerződés, hanem alapító okirat van és értelemszerűen az alapító saját magával nem tart taggyűlést, hanem alapítói határozatokat hoz. A pótbefizetés mint jogintézmény azt a célt szolgálja, hogy a gazdasági társaság az egyes tagok érdekétől és akaratától függetlenül is előírhassa a tőke utánpótlás fedezetét. Az alapító saját magát nem jogosíthatja és nem is kötelezheti pótbefizetés teljesítésére, szuverén döntése az, hogy milyen pénzügyi teljesítéseket foganatosít a saját maga által alapított és 100%-ban tulajdonát képező cég részére." A könyvvizsgáló szerint viszont nem könyvelhetünk pótbefizetés címén semmit, amennyiben az nincs rögzítve az alapítói okiratban. Köszönettel.

Nyugdíjas kft.-tag tb-kötelezettsége Kérdés

Egyszemélyes kft. ügyvezetője uniós állampolgár (megbízási szerződéssel, nulla forintért vállalta). Folyamatosan külföldön él, ott rendelkezik biztosítási jogviszonnyal. A kft.-ben valós tevékenységet nem végez (úgynevezett évek óta alvó cégről van szó). Terheli-e Magyarországon járulékfizetési kötelezettség őt? Ugyanezen kft. egyszemélyi tulajdonosa, tagja nyugdíjas, a kft.-ben tevékenységet ő sem végez, csupán fedezi a nullás bevallások és beszámolók beküldésének díját, fenntartja a bankszámlát, mindezt a nyugdíjából. Az ő esetében felmerül-e a járulékfizetési kötelezettség, egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése?

Tehergépkocsi-értékesítés ! Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Alanyi mentes egyéni vállalkozó 2014. évben magánszemélytől vásárolt Ausztriában tehergépkocsit. 2019. 12. 31-én megszünteti a vállalkozását, mivel már 2 éve szünetelteti azt. Értékesíteni szeretné a tehergépkocsit saját egyszemélyes kft-je részére. A kft. áfaalany. A kérdésem, hogy áfát kell-e felszámítani a számlában. Köszönettel: Szabóné

Egyszemélyes kft. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: betéti társaság beltagja alapíthat-e egyszemélyes kft.-t? Illetve ha igen, akkor lehet-e munkaviszonyban a kft.-ben? Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó eváról áttérés katára Kérdés

Egy eva szerint adózó egyéni vállalkozó egyszemélyes társaság tagja és egyben a kft.-nek munkavállalója is. Abban az esetben, ha az egyéni vállalkozása az eva adózásról áttér a kata adózásra, valamire kell figyelnie? Például a bevétel 50 százaléka nem lehet egy cég felé, vagy ezt nem kell figyelni, mivel a kft.-ben heti 40 órás főállása van. Vannak-e korlátozó tényezők ebben az esetben?

Kft. átalakulása zrt.-vé Kérdés

Tisztítószergyártással foglalkozó egyszemélyes kft. ez év novemberében átalakult egyszemélyes zrt.-vé. A tulajdonos változatlan. A zrt. jegyzett tőkéje 5 millió forint, mely (a kft. 3 millió forintos jegyzett tőkéje + 2 milli forint eredménytartalék). A zrt.-t bejegyezték 11.04-én. Milyen teendői vannak az átalakulással kapcsolatban kft.-nek, illetve a zrt.-nek?

Többes jogviszony, kata,társas vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozó egyszemélyes kft., katá egyéni vállalkozást indított. A kérdésem az lenne, hogy lehet-e főállású katás , vagy a társas vállalkozásban kell megfizetnie a járulékokat, és nem főállású katás lesz. Válaszukat előre is köszönöm

Ügyvezető bére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem kifejezetten az egyszemélyes kft. tagjának bérére vonatkozik abban az esetben, amikor az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Társasági szerződésben is munkaviszony van. Ebben az esetben lehet-e részmunkaidőben bejelenteni, és heti 20 óra után megfizetni a járulékot, vagy kell a magasabb összegű (150%) természetbeni egészségbiztosítási, pénzbeli egészségbiztosítási, munkaerőpiaci járulék, valamint a magasabb összegű (112,5%) szociális hozzájárulás, illetve szakképzési hozzájárulás? Nincs máshol 36 órát meghaladó munkaviszonya. Köszönöm a választ!

Csed egyszemélyes kft. tagjánál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja, ügyvezetője háziorvosi tevékenységét munkaviszonyban látja el. Gyermeke született, szeretne csedet igényelni. A cégben nem dolgozna ez idő alatt, bért sem venne fel, a munkája ellátását helyettesítéssel oldja meg. Alkalmazott is van a cégben, aki a helyettesítés ideje alatt is dolgozik. Igényelhet-e csedet a háziorvos? Amennyiben nem, akkor megnyílik-e a lehetőség a csedre, ha valaki más lenne pl. az ügyvezető, vagy milyen megoldások létezhetnek? Köszönettel: Némethné T. Krisztina

Egyszemélyes kft. tagjának járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném a segítségét. Egyszemélyes kft. tagjának máshol 20 órás munkaviszonya és főállású egyéni vállalkozása van. Mentesül-e tagként a minimum járulékfizetés alól abban az esetben, ha nem tag ügyvezetőt alkalmaz, aki a tisztséget ingyenes megbízási jogviszony keretében vállalja? (A kft. bevételszerző tevékenységet nem folytat, és a tagnak nincs személyes közreműködése.) Nagyon köszönöm a segítséget.

Nyugdíjas – kiva Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségét. Egyszemélyes kft. tagja és ügyvezetője ugyanaz a személy. Saját jogú nyugdíjas. Ha kivás a cég, és munkaviszonyban látja el a teendőit, akkor ez a cég egyáltalán nem kell hogy kivát fizessen, mivel a nyugdíjasnak kifizetett összeg 2019-től nem alapja a kivának? Nincs más alkalmazottja. Mi lesz az iparűzési adó alapja? Ilyenkor is választható, hogy a kivaalap 1,2-szerese után fizessen iparűzési adót? Ez szintén nulla? Köszönettel.

Egyéni vállalkozásból egyszemélyes kft.: mi lesz a tárgyi eszközökkel? Cikk

Egyéni vállalkozás egyszemélyes kft.-vé kíván alakulni, jogutódlással. Tárgyieszköz-állományát teljes mértékben át kívánja vinni a kft.-be. Adójogi szempontból (kiváltképp áfa tekintetében) jár-e ez a művelet adókötelezettséggel, vagy képezheti a tárgyieszköz-állomány az egyéni vállalkozás vagyoni hozzájárulását az új kft.-nek? Ha nem kívánja a teljes tárgyieszköz-állománnyal az alapítói vagyont növelni, a fennmaradó tárgyi eszközök hogyan kerülhetnek a jogutód kft. könyveibe? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Kata és társas vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa társas vállalkozó, megfizeti maga után az emelt adókat és járulékokat. Egyben egyéni vállalkozó is és katás adózó. Kérdésem, hogy mivel társas vállalkozó, és nem pedig heti 36 órával rendelkező munkaviszonyos, ezért a fizetendő kata adója 25 vagy 50 ezer forint lesz? Köszönöm!

Egyéni vállalkozóból egyszemélyes kft. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki egy egyszemélyes kft. tagja, meg szeretné szüntetni egyéni vállalkozását, azt a kft. keretein belül kívánja folytatni. Jól gondolom-e, hogy mivel a kft. már élő, nem lehet szó átalakulásról? Ha ez így van, egyéni vállalkozó minőségében a megszűnés szabályait kell alkalmazni? Ha az egyéni vállalkozó tárgyi eszközeit be kívánja vinni a kft.-be, azt az értékesítés szabályai szerint teheti meg? Milyen lépéseket kell megtennie a kft.-be történő átvitelt illetően? Segítségét tisztelettel köszönöm: Krisztina

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink