4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó – szja-bevallási határidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozónak, aki 2017-ben megszüntette a tevékenységét, 2018-ban mikor kell az szja-bevallást benyújtania? Elég csak május 22-én? Segítségét köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó szünetel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szolgáltatást nyújt, átutalásos számlái vannak. A szünetelés megkezdéséig a számlái nem lettek kifizetve. Helyesen járunk el, ha a szünetelés megkezdését megelőző nappal bevételként elszámoljuk mindet? Szünetelésre nem találtunk rendelkezést, csak a megszűnésre. Megszűnésnél úgy értelmezzük, hogy az utolsó napon minden bevételt bele kell számítani, még ha nem is fizették ki. A szünetelés csak pár hónapig fog tartani, ezt már előre tudjuk. Van egy számlája, ami ügyvédi felszólítás alatt áll, lehet, hogy peres ügy lesz belőle. Ezt is hozzászámíthatjuk a szünetelés megkezdése előtti időszak bevételéhez?

Egyéni vállalkozó jövedelem- (nyereség-) minimuma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy változott-e 2018. január 1-jétől az egyéni vállalkozó jövedelem- (nyereség-) minimum-meghatározási kötelezettsége, ha vesztesége keletkezett? Tudomásom szerint ilyen esetben is kell, és a korábbi években is kellett (például 2013-ban) adózni a bevételből számított jövedelemminimum után. Válaszát előre is köszönöm szépen. Köszönettel: Rozika (könyvelő)

Rokkantsági ellátásban részesülő vállalkozó járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesül 37 százalékos egészségi állapottal, C2 minősítéssel. A vállalkozói járulékok megfizetésénél úgy tudjuk, jár a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény. A többi járulékok esetén a 180 500 forint felszorzott alapok alapján fizet úgy, mint a főállású egyéni vállalkozó, vagy a minimálbér a járulékalap? Az ellátás megállapításánál azt vették figyelembe. 2018. január 15-étől kapja a rokkantásági ellátást (előtte évekig rehabilitációs ellátást kapott), alapja 138 000 forint, annak a 60 százalékát kapja, plusz az éves 3 százalékos emelést. Az a kérdésünk, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum után kell fizetni a járulékokat? Amennyiben a jövőben munkaképtelenné válik, jár-e részére táppénz, és annak mi lesz az alapja? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Molnár Gézáné

Egyéni vállalkozó Hollandiában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar adószámmal rendelkező egyéni vállalkozó (aki a járulékait Magyarországon a minimálbér után megfizeti) rendszeresen (2017-ben egész évben) teljes mértékben) Hollandiában dolgozott és számlázott. A 2017. évi szja-bevallásában hogyan adózik?

Bt. és az egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kényszertörlés hatálya alatt lévő betéti társasággal rendelkező cégvezető a webes ügysegéden – kifejezett tanácsom ellenére – létrehozta az egyéni vállalkozását. Annak ellenére, hogy a webes ügysegéd kétszer is utal arra, hogy ez nem jogszerű. Milyen következményei lehetnek ennek, mikor derülhet ki, és milyen szankciókra lehet számítani emiatt? Előre is köszönöm! Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Egyéni vállalkozó adószámának megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik egyéni vállalkozóm adószámát felfüggesztették 2017 februárjában, állítása szerint erről nem kapott információt, így 2017 áprilisában kiállított egy áfás számlát, amit még nem fizettek ki neki. Ilyen esetben mi a teendőm? Az szja-bevallásában szerepeltetnem kell és ha igen hogyan? A számlát befogadó cég sem ellenőrizte le az egyéni vállalkozó adószámát, így az áfát valószínűleg levonásba helyezték. Ebben az esetben mit kell tennem? Válaszát előre is köszönöm.

Pénztárgéphasználat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ügyfelem nyitni szeretne egy irodát, amelyben biztosítással foglalkozna. A kérdéseim a következők: 1. Fénymásolni is fog az irodában, ahhoz kell használnia pénztárgépet, kell felvennie ehhez kapcsolódóan másik tevékenységi kört? 2. Az irodában a fénymásolási szolgáltatáson kívül, szeretne bizsu ékszerek forgalmazásával foglalkozni, ehhez kellene pénztárgép, valamint másik tevékenységi kört felvenni? Segítségüket előre is köszönöm.

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó, aki egyben őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó, aki egyben őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, választhatja-e az szja-bevallásában a 12-01 nyomtatványon a mezőgazdasági kistermelő nemleges nyilatkozatát, ha egyébként a feltételeknek megfelel, úgy, hogy a 13. lapokat 0-val tölti?

A katásoknak az szja-t is februárban kell bevallaniuk Cikk

Közeleg a katás egyéni vállalkozók adóbevallási határideje. Összeszedtük, hogy mire kell ügyelni az adózónak, továbbá milyen egyéb teendői vannak a február 26-ai határidőig.

Mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatos kérdések Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Mezőgazdasági egyéni vállalkozó rendelkezik telephellyel, ahol gabona tárolásra alkalmas épületek találhatók (750 m2/épület). Amennyiben bérbeadná az épületet, vagy egy részét, áfát is tartalmazó számlát kell-e kiállítania a bérbeadásról? A vállalkozó havi áfabevalló. 2. A vállalkozó székhelye és lakcíme nem egyezik meg, mindkét címre kiállított számlák elszámolhatóak-e a költségek között? 3. Mezőgazdasági vállalkozó bérmunkát is végez őstermelőknek gazdálkodóknak. A számla a teljesítést követő 15 napon belül kiállításra kerül. Hogyan kell eljárni, ha utólagosan 60 nap után veszi észre, hogy elmaradt egy számla mégsem lett kiállítva, hogyan kell pótolni, mi a helyes megoldás? 4. Őstermelőknek, gazdálkodóknak esetenként olyan számlát állít ki, melyen a fizetési mód kompenzálás, és a fizetési határidő akár 6 hónap múlva esedékes. A számla áfatartalma a teljesítést követő 45 napos halasztást követően befizetésre kerül. Ebben az esetben a megtermelt termény betakarítását követően kerül beszámításra a számla értéke. Felvásárlási jegy kiállítása vagy az értékesítésről szóló számla befogadása után egy kompenzációs levél kíséretében. Helyes ez a megoldás? 5. Mezőgazdasági gép bérbeadása esetén áfával növelt értéket kell leszámláznia? 6. A telephelyet a betörések visszatartása miatt kutyák őrzik, a részükre vásárolt számlával igazolt kutyaeledelek értéke elszámolható-e a vállalkozás érdekében felmerült költségek között, az áfa levonható? Válaszukat köszönöm!

Egyéni vállalkozó táppénzjogosultsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó munkaviszonyban és vállalkozói jogviszonyában is jövedelmet szerez, mindkét jogviszonyában megfizeti a járulékokat. Munkaviszonyában munkabaleset éri, meg is állapítják részére a baleseti táppénzt. Jelen esetben ugye a vállalkozói jogviszonyában is megilleti táppénz? Kérdésem az, ha az egyéni vállalkozó jelen helyzetben szüneteltetni szeretné vállalkozását, megteheti-e, hogy a már megállapított a táppénz összegét mindkét jogviszonyára tekintettel megkapja?

Egyéni vállalkozó – családi gazdaság Kérdés

Egy mezőgazdasággal foglalkozó egyéni vállalkozó 2015 októberében családi gazdaságot alapított. Az év végi szja-bevalláskor kisvállalkozói kedvezménnyel csökkentettük az adóalapját. Azóta csak családi gazdálkodóként működik, tehát 2016 óta őstermelőként adózza le a bevételeit. Kérdésem, hogy a kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele akadálya-e annak, hogy a családi gazdaság vezetését ne egyéni vállalkozóként hanem őstermelőként végezze? Tehát visszaadhatja-e az egyéni vállalkozást, s ugyanazokra a tevékenységekre kiváltja az őstermelői igazolványt (így jelentősen csökkenne a fizetendő járuléka)?

Kataalany szolgáltatásnyújtása külföldi adóalany magyarországi kereskedelmi képviselete felé Kérdés

Tisztelt Cím! Az lenne a kérdésünk, hogy áfabevallás tekintetében közösségi adóalany felé történő szolgáltatásnyújtásnak minősül-e az, ha ő egy közösségi adóalanynak a magyarországi kereskedelmi képviselete (van itthoni adószáma) felé teljesít szolgáltatást, mármint, hogy szükséges-e megkérni a közösségi adószámot a katás egyéni vállalkozónak (aki amúgy alanyi mentes) és beadni a havi áfabevallásokat (91. sor tájékoztató adatként)? Köszönettel

Egyéni vállalkozó és magánszemély tulajdona Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. januárban kezdő egyéni vállalkozó esetében az alábbi kérdésem lenne. Az egyéni vállalkozóvá válás előtt, magánszemélyként vásárolt teherautó automatikusan az egyéni vállalkozás tulajdonává válik-e, és számlázhat-e arra vonatkozóan például bérbeadást? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készlet áfája áfakörből való kilépés esetén

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Raktársátor bérbeadása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szja-fizetési kötlezettség földterület

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink