4243 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Katás egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy olyan kérdésem lenne, hogy mi a különbség az 50 ezer forintos és a 75 ezer forintos katás vállalkozás között? Melyik összeg mit tartalmaz? Melyik mekkora mértékben számít bele a nyugdíjba? Köszönöm!
Katás bróker
Kérdés
Tisztelt Cím! Egyik ügyfelünk új tevékenységet szeretne folytatni meglévő vállalkozásában. Úgynevezett introducer (közvetítő) bróker lenne egy angol brókercégnél. Ezt a vállalkozást az Egyesült Királyságban az FCA felügyeli, így Magyarországon is rendelkezik MNB regisztrációval. A feladata az lenne, hogy ezt a bróker céget ajánlaná Magyarországon olyan ügyfeleknek, akik saját maguk kereskednek a tőzsdén. A közvetített ügyfelek után folyamatos bevétele lenne, a forgalom után, amíg ügyfelek aktívan használják a számlát. A kérdésünk az, hogy egy katás egyéni vállalkozás keretén belül lehetne-e végezni ezt a tevékenységet, és a működéséhez szükség van-e MNB regisztrációra? További kérdés az, hogy egyidejűleg több angol bróker cégnél is lehetne-e ezt a tevékenységet folytatni? Köszönettel Dr. Kovács Károlyné e.v.
Kft. jogutódlással történő visszaváltozása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egyszemélyes formában működik. A tevékenysége szezonális jellegű, éppen ezért szeretne egyéni céggé visszaalakulni, majd azt követően egyéni vállalkozóvá válni. Ez a forma felelne meg neki a szezonális tevékenysége miatt a legjobban. Ez így megtehető-e? Ha nem, akkor mi az a lehetséges út, ahogy a kft. a vagyoni eszközeit is magával tudja vinni egy olyan vállalkozási formában, amelynél a szezonalitás miatt a szünetelés is megengedett? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozónak gyermeke születik, ennyi csedet, gyedet kaphat
Cikk
Egyéni vállalkozó esetében a csed, illetve a gyed összegét mi alapján számítják, az előző évi vagy az előző hat havi keresete alapján? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértő.
Katás egyéni vállalkozó egyben kft. tagi jogviszonyú ügyvezetője
Kérdés
Egy katás egyéni vállalkozó 75 ezer forint tételes adót fizet. Ennek ellenére kell járulékot fizetnie abban a kft.-ben, ahol tagi jogviszonyban ügyvezetői feladatokat lát el?
Csed, gyed összege
Kérdés
Kedves Szakértő! Egyéni vállalkozó esetében a csed, illetve a gyed összegét mi alapján számítják, az előző évi vagy az előző 6 havi keresete alapján? Köszönöm a választ
Kellemetlen fordulat: amikor magasabb a járulékalap a vártnál
Cikk
Főszabály szerint az egyéni vállalkozó a kivét (az átalányadózó esetében az átalányadó alapja), míg a társas vállalkozó a tagi jövedelem után köteles megfizetni a szociális hozzájárulási adót, illetve az egyéni járulékokat. Mindez a biztosított (tehát kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő) és többes jogviszonyban nem álló vállalkozók vonatkozásában annyival egészül ki, hogy a havonta fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja nem lehet kevesebb, mint a minimálbér (garantált bérminimum) 112,5 százaléka, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék havi alapja nem lehet kisebb, mint a minimálbér (garantált bérminimum) 112,5 százaléka, és végül a 10 százalékos nyugdíjjárulék alapjának el kell érnie a minimálbér (garantált bérminimum) összegét.
Egyéni vállalkozói jogviszony rendezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányok melletti egyéni vállalkozó hallgatói jogviszonya megszűnt, 2017. október 31-éig volt érvényes diákigazolványa. Elvileg ilyenkor még 45 napig biztosított. Jól gondoljuk-e, hogy 2017. 12. 16-ától őt át kellett volna jelenteni főfoglalkozású egyéni vállalkozóvá? Vagy esetleg már november 1-jétől? Ugyanez a vállalkozó szeretne kata adózásra áttérni. Utóbbi esetben milyen nyomtatványon kell ezt jelentenünk az adóhatóság felé a 18T101E-n kívül? Szükséges-e a kata áttérés kapcsán 18T1041-es nyomtatvány benyújtása is? Segítségüket előre is köszönjük! l
Adó- és adminisztrációs előnyök miatt van egyre több egyéni vállalkozó
Cikk
Tavaly majdnem 70 ezer egyéni vállalkozás indult Magyarországon, ami messze meghaladja a korábbi évek értékeit, számuk 450 ezerre nőtt, ami közelíti a cégekét – közölte az Opten céginformációs szolgáltató az MTI-vel.
Ingyenesen nyújtott szolgáltatás alanyi adómentes egyéni vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi adómentes egyéni vállalkozás ingyenesen nyújtott szolgáltatásánál az adómentességre tekintettel semmiképpen nem merül fel adófizetési kötelezettség. De ez a 8 milliós adómentes értékhatárba sem számít bele? Alapvetően arra keresem a választ, hogy egy adómentes egyéni vállalkozónál jelent-e bármiféle adózási vagy egyéb kötelezettséget egy ingyenesen nyújtott szolgáltatás.
Tulajdoni rész
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magán személy 50 százalékban tulajdonos egy kft.-ben, ugyanezen magánszemély indíthat-e egyéni vállalkozást? Bármilyen kötelezettsége van-e a magánszemélynek (bejelentés, kapcsolt vállalkozás stb.)? Köszönettelorbán Ágnes
Egyéni vállakozás neve
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: ügyfelem egyéni vállalkozást szeretne. De nem szeretné, ha a neve szerepelne, fantázianévvel szeretné ellátni. Kérdésem: lehetséges-e, mi a bejelentés módja? Az általa kiállított számlákon elég, ha a fantázianév szerepel? Köszönettel Urbán Ágnes
Két évvel ezelőtt szünetelés megszűnése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól gondolom, hogy arra az egyéni vállalkozóra, aki 2016-ban kezdte vállalkozása szüneteltetését még az 5 éves korlát vonatkozik, azaz 2021-ig szüneteltetheti a tevékenységét?
Egyéni vállalkozó – osztalékalap növelése
Kérdés
Az szja-törvény 49/C paragrafusának c) pontja alatt az előző évben igénybevett 49/C (6) bekezdés a) pontját kell érteni? Az előző évi csökkenést a következő évben növelő tételként kell kezelni?
Mi lesz a többlettel az adószámlán, ha szünetel a vállalkozás?
Cikk
Egyéni vállalkozónak többlete van a NAV-folyószámláján 2015. évről, ami az ellenőrzés lezárása után visszaigényelhető lenne. Mire az ellenőrzés lezárult, a vállalkozó szüneteltette a vállalkozását. Kiutalási igényét a szünetelés miatt elutasította az adóhatóság. A szünetelés 2017. 04. hótól, az ellenőrzés lezárása 2017. augusztus végén, a visszaigénylés pedig novemberben történt. Hol találom az erre vonatkozó jogszabályt, és mit kell beadnom, hogy a vállalkozó hozzájusson a jogos túlfizetéséhez? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.