92 találat a(z) egyéni cég cimkére
Egyéni vállalkozóból egyéni cég Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni cégként akar tovább működni. A cégbírósági bejegyzés meg is történt. A kérdéseim az alábbiak lennének: 1. Az egyéni vállalkozó tulajdonában van egy olyan telephely, ahol 10 millió forintos beruházást hajtott végre, pályázat útján. Az ingatlan nem került a tulajdonába, de az 1-es számlaosztályban szerepel ez a beruházás, bérelt ingatlan címen. Ez után nincs illetékfizetése? Nem a tulajdona, ezért úgy gondolom nincs. 2. A tárgyi eszközök között vannak már 0 értékkel szereplők. Ebben az esetben milyen értékben szerepeljenek a leltárban, ami az egyéni cég induló leltára lesz? Kell piaci értéket adni neki? Akkor ez az egyéni vállalkozó bevétele lesz? 3. Vannak vevői és szállítói számlák, amelyek nincsenek rendezve. Ezek az egyéni vállalkozás lezárásánál bele fognak számítani az eredménye? Függetlenül attól, hogy ki lettek egyenlítve? Tehát minden számla, ami az egyénire kiállítódott, az ott fog adózni? Várom válaszukat. Köszönöm
Egyéni vállalkozásból kft. egyéni cégen keresztül: 5 kérdés, 5 válasz Cikk
Egyéni vállalkozó szeretne egyszemélyes kft.-vé átalakulni, több kérdése merült fel az ezzel összefüggő kötelezettségekkel kapcsolatban. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
Kapcsolt vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni egy kapcsolt vállalkozás megítélésében. Adott egy őstermelő, áfakörös és adott ugyanannak a magánszemélynek az egyéni cége. A kettő közötti ügyletek a kapcsolt vállalkozásokra vonatkozó előírások figyelembe vételével történhetnek-e, vagy nem vonatkozik rájuk.
Apportálás Kérdés
Egyéni vállalkozó, 2017.04.12-vel egyéni céget alapított. Egyéni vállalkozóként turisztikai tevékenységgel foglalkozott. 2014.01.08-án 28.735 ezer Ft vissza nem térítendő fejlesztési támogatást nyert, melyből turisztikai központot létesített. A beruházás 2014.11.17-én 45.833 ezer Ft értékben lett aktiválva. Az egyéni vállalkozó 2017.04.12-vel megszűnt, tárgyi eszközét az egyéni cégbe be apportálta 14.950 ezer Ft értékben, melyet az alábbiak szerint állapított meg: 45.833 ezer Ft - 2.148 ezer Ft 2014., 2015., 2016., 2017. évi ÉCS 43.685 ezer Ft (Nettó érték) -28.735 ezer Ft támogatási összeg 14.950 ezer Ft. Kérdezzük, hogy helyesen járt-e el az egyéni vállalkozás az apport érték megállapításánál? Az egyéni cégnek van-e felelőssége az eszköz értékével kapcsolatban? Az apport értékéből kiindulva, 2017.04.13-tól számolhatja az egyéni cég az értékcsökkenést? A 43 milliós létesítmény elfogatható-e 15 milliós értékben? Mi a helyes eljárás?
Egyéni vállalkozóból egyéni cég Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni céggé "alakult". Az egyéni vállalkozó a megszűnéskori adókötelezettségeket, illetve túlfizetéseket, a vevői-szállítói követeléseket, készleteket, tárgyi eszközöket átadhatja-e az egyéni cégnek, mint "jogutódnak". Tekinthetjük-e ezt az átalakulást jogutódlásnak? Vagy az egyéni vállalkozás teljes megszűnésének, és az egyéni cég új alakulásának szabályai szerint kell eljárnunk? Köszönettel: Kovács Adrienn
Egyéni cég járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném abban kérni, hogy van egy egyszemélyes kft. tagja, aki eddig maga után ebben a cégben fizette meg a járulékokat. Ha most kötött egy megbízási szerződést, ahol mint ekhós adózik, az kiválthatja a saját cégében fizetendő járulékokat? Előre is köszönöm a segítséget!
Őstermelő átmehet-e jogfolytonosan saját egyéni cégébe? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Volt egy egyéni vállalkozásom, melyből most áprilisban egyéni céget csináltunk jogfolytonosan. Szeretném, ha az őstermelői tevékenységem is az egyéni cégemben mehetne tovább. Ezt jogfolytonosan szeretném megtenni, tehát az őstermelőként vállalt kötelezettségeket is átvéve az egyéni cégemben folytatnám az eddig magánszemélyként végzett tevékenységet – felvéve az egyéni cégembe ezeket a tevékenységeket is –, az eddigi eszközöket is az egyéni cégembe vinném át, ahol értékcsökkenési leírás volt, azt folytatnám tovább, az állatoknál a tartási kötelezettséget az egyéni cégemben folytatnám tovább. Úgy gondolom, hogy ez így megoldható, amire figyelni kell az, hogy őstermelőként a földterületeket nem adhatom át, csak bérleti jogviszonyban bérelt területként az egyéni cégemnek. Mindkettő – az egyéni cégem is és az őstermelés is – áfakörös, tehát ez sem okozhat gondot. A kérdésem, jól gondolom, hogy ezt így meg lehet oldani jogfolytonosan? Az őstermelői tevékenységeimet az egyéni cégben felvenném, a szükséges átírásokat megtenném (MVH; földhivatal; NAK; Nébih stb.), és a földterületeimet mint magánszemély legalább 5 éves határozott időre bérbe adnám az egyéni cégemnek. Köszönöm válaszát!
Egyéni cég alakulásának számviteli elszámolása Kérdés
Egyéni vállalkozó egyéni céggé alakul. Létrehozta az egyéni céget, melybe apportként bevitte az egyéni vállalkozás tárgyi eszközeit és árukészletét. Hitelállományát átvállalt kötelezettségként átvette az egyéni cég, és azt időbelileg elhatárolta. Kérdésem a pénzkészlettel, vevő-szállító állománnyal kapcsolatos. Ugyanaz a bankszámlája, melyen folyamatosan bonyolította forgalmát az egyéni cég. A bankszámla nyitóegyenlegét hogyan könyveljem el az egyéni cég nyitómérlegében? A vevőket nem apportáltuk, de az egyéni cég bankszámlájára folyik be a bevétel. December 31-éig befolyt az összes vevőállomány. Kérdésem, hogy ez most az egyéni vállalkozás bevétele, és ott adózza le, vagy már az egyéni cégé? Ha az egyéni cég bevétele, akkor hogyan könyveljük a nyitó egyenleget? A vevőszámlák áfatartalmát az egyéni cég megszűnéskor bevallotta, és megfizette. Szállítói tartozással hasonló a kérdés. Az egyéni vállalkozás által már eladott árukhoz kapcsolódik a szállító állomány. Ezért az egyéni vállalkozó számolja el költségként, vagy az egyéni cég? Ha az egyéni cég, akkor hogyan könyveljük a nyitó egyenleget? A nyitó szállítói tartozásokat is az egyéni cég fizeti ki. A nyitó árukészletet, ha nem viszem be apportként az egyéni cégbe, akkor ha az egyéni cég értékesíti, akkor a nyitó készlet költségként elszámolható-e, vagy az egyéni vállalkozó a megszűnés szabályai szerint leadózza és az egyéni cégnek az értékesítéssel szemben nem lesz költsége a nyitó árukészlet? Siket Mária könyvelő
Egyéni vállalkozóból egyéni cég: így lehet katás és alanyi adómentes? Cikk
Áfás egyéni vállalkozó átalakul egyéni céggé. Lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is ki lehet lépni az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.
Egyéni cég Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlan-bérbeadásra adókötelessé tételt választott. Mellette egyéni vállalkozó, szintén áfás. A kérdés az lenne, ha egyéni céggé átalakul 2018-tól, lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is kiléphet az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? Bevétel-költség nem volt az egyéniben. Válaszát előre is köszönöm!
Akik csak társas vállalkozóként működhetnek közre Cikk
Nem egyszerű meghatározni egy társas vállalkozás tagjának társadalombiztosítási jogviszonyát attól függően, hogy társas vállalkozónak minősül-e, személyesen közreműködik-e. Vannak ráadásul speciális formációk is, amelyekre sajátos szabályok vonatkoznak; cikkünkben utóbbi rendelkezéseket részletezzük.
Egyéni cég tulajdonosa munkaviszonyban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni cég tulajdonosa vagyok és munkaviszonyban, részmunkaidőben 4 órában látom el az ügyvezetést és személyesen közreműködöm is. Más munkaviszonyom jelenleg nincs. A járulékokat a garantált minimálbér alapján 4 órára, azaz 64 500 forint után fizetem. Kérdésem, hogy így biztosított vagyok-e és szabályosan járok-e el? Válaszát várva köszönettel
Egyéni vállalkozás átadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó szeretné a gyerekének átadni a vállalkozást, már most is alkalmazottként a gyermek irányítja a működést, de mivel a vállalkozó idős, szeretné hivatalosan is átadni a vállalkozást. Milyen lehetőségek vannak erre, amelyek leginkább adókímélőek? Lehetséges-e, hogy az egyéni vállakozás átalakul egyéni céggé, közben a gyerek alakít egy kft.-t (a cég működése indokolná az egyéni vállakozás felváltását kft.-vel), és utána az egyéni cég beolvadna a kft.-be? Hogyan tud a szülő kiválni a kft.-ből? Várom válaszukat.
Szövetkezeti vagyoni hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni cég belépett egy mezőgazdasági szövetkezetbe, hogy a megtermelt zöldségeit, gyümölcseit a szövetkezeten keresztül tudja értékesíti. A szövetkezetbe való belépéskor vagyoni hozzájárulást kellett fizetnie, illetve évente működésiköltség-hozzájárulást is kell majd fizetni. Hogyan kell ezeket a tételeket könyvelni? Válaszukat előre is köszönöm!
Fejlesztési tartalék képzése egyéni cég alapítása előtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás egyéni cég alapítása miatt szűnt meg. Az előírt megszűnő bevallások elkészültek, és beadásra kerültek. Kivéve a 1653-as bevallást, melynek a határideje 2017. év eleje lesz. A megszűnő egyéni vállalkozásban jelentős nyereség képződött, és magas lesz a fizetendő szja összege. Az lenne a kérdésem, hogy a 1653-as bevallásban az egyéni vállalkozó (egyéni céggé átalakulásának időpontjában) képezhet-e még fejlesztési tartalékot, amit nyilvántartásba vesz, és továbbviszi majd az egyéni cégbe? Az egyéni cég jelentős fejlesztéseket tervez, és szüksége lenne az összegre a fejlesztések megvalósításához. Válaszukat előre is köszönöm.