80 találat a(z) egészségügyi szolgáltatás cimkére

Diákok, szülők: lejárt a passzív egészségügyi szolgáltatás Cikk

December 16-án lejárt a passzív egészségügyi szolgáltatás a volt diákoknak. Most már fizetni kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Délutáni pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft., amely egészségügyi szolgáltatási tevékenységet végez, a dolgozóinak délutáni, illetve éjszakai pótlékot fizet. Délutáni pótlékot 14-22 óráig (15 százalékot) és éjszakai pótlékot 22-06 óráig (30 százalékot). A recepción munkát végző munkavállalóknak, akik 7-19 óráig dolgoznak, jár-e a délutáni, 15 százalékos pótlék a fent leírtak szerint? Szeretnénk megtudni, hogy a pótlékszámítással helyesen jár-e el a vállalkozás. Köszönettel: könyvelés

Orvosi szolgáltatás adóvonzata, számviteli elszámolása Kérdés

Egyszemélyes kft. egy orvosi egészségmegőrző kft.-vel szerződést kötött. A szerződés értelmében egyéves határozott időtartam alatt a kft. ügyvezetője „egészségfigyelő szűrővizsgálatokat” vehet igénybe. (Például laboratóriumi vizsgálat, emésztési zavarok feltárása, urológiai vizsgálat, sebészet stb.) További szolgáltatások, évi 3 alkalommal térítésmentesen vehetők igénybe: belgyógyászat, gasztroenterológia, urológia, sebészet. Az egyszemélyes kft. egy munkavállalót foglalkoztat, rá nem terjed ki a fenti szolgáltatás. A szolgáltatáshoz kapcsolódó számla teljesítési ideje 2015. április, a szerződés egy évre szól. Az egyszemélyes kft. ügyvezetője tulajdonosa a kft.-nek, és az ügyvezetést megbízási szerződés keretében látja el. A megbízás keretében nem kap díjazást. A kft. adózott eredményéből osztalék címén vesz fel jövedelmet. A kérdéseim a következők: Az ügyvezető által igénybe vett szolgáltatás • Személyi jövedelemadó vonatkozásában milyen juttatásnak minősül? • Terheli-e egyéni járulékfizetési kötelezettség? • A kifizetőt szociális hozzájárulási adó, és szakképzési hozzájárulás kötelezettség? Számviteli szempontból hogyan számoljuk el a felmerülő szja-, egyéni járulék-, szocho-, szakképzési hozzájárulás kötelezettséget? Válaszát előre is köszönöm!

Ingyenes szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi termékek forgalmazásával és gyártásával foglalkozó vállalkozás bejelentett és engedélyezett orvosi rendelőiben ellenérték nélküli vizsgálatot végez leendő ügyfeleinek. A magánszemélyek – amennyiben az orvosi vizsgálat alapján arra szükségük van – általában a társaságtól veszik igénybe a további szolgáltatásokat. A magánszemélyek egy körének nincs további szolgáltatásokra igénye az orvosi szűrés alapján, míg más magánszemélyek esetlegesen a további szolgáltatásokat más társaságtól fogják igénybe venni. Kérdésem az, hogy keletkeztet-e adófizetési kötelezettséget az ellenérték nélküli orvosi vizsgálat a társaságnál vagy a magánszemélynél abban az esetben, ha a további szükséges szolgáltatásokat a magánszemély a társaságtól veszi igénybe? Mi a helyzet abban az esetben, ha a szűrés alapján nincs a magánszemélynek egészségügyi szolgáltatásra vonatkozó igénye, illetve más magánszemély a szükséges egészségügyi szolgáltatásokat másik vállalkozástól fogja igénybe venni? Köszönöm a segítségüket.

Közérdekű tevékenység adómentes szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság szerződés keretében humán-egészségügyi szolgáltatást vesz igénybe dolgozói részére, egészségügyi alkalmassági vizsgálatok elvégzése céljából. A humán-egészségügyi szolgáltatásról kapott számla –a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel – mentes az adó alól. A szolgáltatást nem csak saját dolgozói, hanem a cégcsoporthoz tartozó további társaságok dolgozói részére is igénybe veszik ugyanezen szerződés keretében. A nem saját dolgozó részére nyújtott szolgáltatást tovább kívánják számlázni az érintett társaságok felé. Kérdésem, hogy a továbbszámlázás során a számlákat áfamentesen vagy áfa felszámításával kell kiállítani? Válaszukat előre is köszönöm!

Magánorvos áfakötelezettsége Kérdés

Társaságunk "magánorvosi" szolgáltatást kíván nyújtani saját rendelőjében. A rendelés során a következő ellátásokra kerül sor: – egészségügyi szűrővizsgálatok elvégzése, – páciensek általános orvosi vizsgálata, – orvosi műszerekkel történő állapotfelmérés, – diagnózis felállítása, – gyógyszeres kezelés, – kisebb orvosi beavatkozások elvégzése, – konzultáció a további teendőkről a páciensekkel. A páciensek a szolgáltatás ellenértékét készpénzben fizetik ki, erről nyugtát kapnak. Kérdésünk arra irányul, hogy a szolgáltatás mentesnek minősül-e az áfatörvény 85. § (1) bekezdés c) pontja alapján, amely szerint az adó alól mentes az a szolgáltatásnyújtás és az ahhoz szorosan kapcsolódó sérült- vagy betegápolás, amelyet humán-egészségügyi – ideértve természetgyógyászatot is – tevékenységet végző – ilyen minőségében – teljesít?

Áfalevonás érvényesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt cég alakulása óta kizárólag áfaköteles tevékenységet folytat. 2014. évben vissza nem térítendő támogatást kapott telephelyfejlesztés címén. Egészségház építésébe kezdett. A beruházás befejezését, az engedélyek megszerzését követően 2015. őszén kezdi meg áfamentes egészségügyi (fogászati) és áfaköteles szépészeti, rekreációs/wellness szolgáltatását. Jelenleg a beszerzési számlák áfáját teljes egészében levonásba helyezzük, majd ezt követően 20 éven át a külön nyilvántartott áfa 1/20-ad részét felosztjuk az árbevétel arányában, és az áfamentes árbevételnek megfelelő áfát fizetendő áfaként bevalljuk. Elfogadható-e ez a gyakorlat? Köszönettel: Oné

Változnak a járulékszabályok, módosul a kormányrendelet Cikk

A korkedvezményre jogosultságra, az előadó művészek biztosítási kötezettségére, a megállapodás alapján visszajáró járulékra, valamint az egészségügyi szolgáltatási jogosultságra vonatkozó végrehajtási szabályokra vonatkozó módosításokat is tartalmaz a tb-törvény végrehajtásáról szóló kormányrendelet tervezett módosítása.

Orvos egyszerűsített foglalkoztatásban Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy egészségügyi szolgáltatást végző kft. több orvost alkalmaz egyszerűsített foglalkoztatottként, központi ügyeleti feladatok ellátására, napi 8, 12, 16 órára, hétköznap és hétvégén is. A lehetséges variációkat figyelembe véve milyen bérpótlékok illetik meg őket? Az ügyeletre vonatkozó szabályok vonatkoznak-e ide? Ha igen, akkor mire kell figyelni? Mivel a bérük jóval a minimálbér felett van, megállapítható-e bérpótlékokat magában foglaló bér? Köszönöm válaszukat!

Bérelt Ingatlan bérbeadása Kérdés

Egyéni vállalkozó bérelt Ingatlanban pályázat útján létrehozott egy egészségközpontot. Sikerült gyógyászati szolgáltatásokhoz is helyet kialakítani, de ezt, mint egyéni vállakozó, nem végezheti. A lánya létrehozott egy egyszemélyes kft.-t, amely a fürdőben nem lehatárolható területen az OEP által finanszírozott szolgáltatást végzi. Nem tudjuk eldönteni, hogy bérleti vagy az adott feladat ellátására szóló üzemeltetői szerződést kössünk, a rezsiköltségből a vízdíjszámlát a kft. fizeti. Mivel a kft.-ben sok a bevétel, szeretne az egyéni vállalkozó kiszámlázni vagy bérleti díjat vagy üzemelési díjat. Szeretném tudni, adózási, jogi szempontból mi az előnyössebb megoldás, milyen szerződést készítsünk. Mindketten az áfa hatálya alá tartoznak.

Ennyibe fáj az egészségügyi ellátás, és még előszobázni is kell érte Cikk

Magyarországon kötelező az egészségbiztosítás, illetve vannak olyanok (kiskorúak, nyugdíjasok, munkanélküli ellátásban részesülők), akik biztosítás nélkül jogosultak egészségügyi ellátásra. Összefoglaltuk, hogy mekkora összeggel válthatják meg mások, például a külföldiek az itteni egészségügyi szolgáltatást.

A szlovákok így mehetnek nyugdíjba – mit fizetnek cserébe? Cikk

Külön díjat kell fizetniük a betegeknek az egyes egészségügyi szolgáltatásokért Szlovákiában. Ellenben kevesebb szolgálati idő mellett, és fiatalabb korban mehetnek nyugdíjba a szomszédos ország állampolgárai, mint a magyarok.

Az egészségügyi szolgáltatás megtéríttetése, az anyasági ellátás változása Cikk

Meghatározott esetekben utólag meg kell fizetni az egészségügyi ellátás díját, módosul a terhességi-gyermekágyi segély számítása, megtiltható, hogy az orvos lekérje páciense adatait az egészségbiztosítótól. Összefoglaltuk az Országgyűlés napirendjén lévő törvénymódosítási javaslat legfontosabb elemeit.

Egészségügyi szolgáltatásra jogosultság Kérdés

Egészségügyi szolgáltatásra jogosult-e - s ha igen, melyik § alapján - a nyugdíj előtti álláskeresési segélyen lévő. A TBJ.16§-ban nem találom.

Heti egy órás részmunkaidő és egészségügyi szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagja jogosult munkaviszonyban ellátni a cégvezetői tevékenységet. Ezt heti 1 óra adminisztrációval el tudja látni, és a garantált bérminimum 1/40-ed részét kapja havi bruttó jövedelemként. Ilyen alacsony járulékfizetés mellett jogosult-e teljes körű egészségügyi ellátásra, figyelembe véve, hogy a Tbj. tv. 5§ 1/a pontja szerint biztosítottá válik. A konkrét törvényi helyre való hivatkozást is kérem legyen szíves megadni. Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Foglalkozás-egészségügyi vizsgálat

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Nyugdíjas tag keresőképtelensége

Széles Imre

tb-szakértő

Biztosítási napok

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink