119 találat a(z) egészségügyi ellátás cimkére
Egyetemisták tb-je: kinek jár, kinek nem egészségügyi ellátás?
Cikk
A félévi vizsgaidőszakot követően minden évben nem kevés egyetemi hallgató dönt úgy, hogy szünetelteti, megszakítja, esetleg abbahagyja vagy esti, illetve levelező tagozaton folytatja tanulmányait. E döntés – minden egyéb következmény mellett – közvetlenül befolyásolja a (volt) hallgató társadalombiztosítási jogállását is.
Biztosítási jogviszony részmunkaidős munkaviszony esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély heti 2 órában munkaviszonyt létesít egy vállalkozásnál. Abban az esetben, ha semmilyen más jövedelemmel, ellátással nem rendelkezik, ez a munkaviszony biztosítotti jogviszonyt keletkeztet-e, és mentesíti-e az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetése alól? Van-e a munkaviszonyból származó jövedelem nagyságával kapcsolatos előírás arra vonatkozóan, hogy egészségügyi ellátásban részesüljön a részmunkaidőben dolgozó? Segítségüket köszönöm!
Évtizedekig őrzi az állam az egészségügyi adatainkat
Cikk
Évek óta működteti az Állami Egészségügyi Ellátó Központ az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Teret (EESZT), melyhez ebben az évben már a magánszolgáltatók is kötelesek csatlakozni. Érdemes tehát bemutatni a rendszer működését, illetve annak előnyeit valamint hátrányait is.
Még mindig sok praxis áll üresen
Cikk
Januárban 469 háziorvosi és 256 alapellátó fogorvosi praxis állt üresen, így 725 praxisban helyettesítéssel oldják meg a betegek ellátását, míg tavaly év elején 670 praxis állt üresen, vagyis egy év alatt 55-tel nőtt azon praxisok száma, ahol nincs orvos – írta a Világgazdaság szerdán a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) honlapján elérhető adatok alapján.
A PM ígéri: senki nem szorul ki az állami egészségügyi ellátásból
Cikk
Senki nem szorul ki az állami egészségügyi ellátásból a júliusban hatályba lépő társadalombiztosítási törvény alapján – mondta el Izer Norbert, Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára ma az M1 aktuális csatornán.
Áder visszaszólt az új tb-törvény ellenzőinek
Cikk
Az Országgyűlés 2019. december 11-én fogadta el „A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről” szóló törvényt. Az elmúlt napokban élénk vita alakult ki az új rendelkezések társadalmi hatásáról. Néhányan azt vizionálták, hogy 700 ezer ember „eshet ki” az egészségügyi ellátó rendszerből. A Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóközleményt adott ki a kérdések tisztázása érdekében.
Egészségügyi ellátás
Kérdés
"A folyósítás szünetelésének tartama alatt – függetlenül annak okától – az érintett továbbra is sajátjogú nyugdíjasnak minősül. Ebből következően biztosítási jogviszony híján is megilleti őt az egészségügyi szolgáltatás, egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytatónak, kisadózóként nem főállásúnak minősül, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szerinti munkaviszonya alapján pedig nem terjed ki rá biztosítás." Ebben a mondatban nem egyértelmű számomra, hogy az a nyugdíjas, aki Mt. szerint munkaviszonyt folytat, nem jogosult egészségügyi ellátásra? Ez vonatkozik a felsorolt vállalkozó nyugdíjasokra is, hogy nem jogosultak egészségügyi ellátásra?
Új tb-szabályok: a PM ígéri, nem maradnak ellátás nélkül a szociálisan rászorulók
Cikk
Nem finanszírozhatják az időben fizetők a potyautasokat, jövő júliustól senki nem veheti ingyenesen igénybe az állami egészségügyi szolgáltatásokat – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Izer Norbert adóügyi államtitkár. Hozzátette, hogy csak az a tartozás számít majd, amely 2020. július 1-je után keletkezik.
EU-s tagállam saját jogú nyugdíjas foglalkoztatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy dolgozó, aki saját jogú nyugdíjassá vált EU-s tagállamban (Romániában, az ottani törvények szerint) 62 évesen, erről határozatot kapott. Magyarországon él 30 éve, itt dolgozik, de nem töltötte be az itt érvényes nyugdíjkorhatárt (65). Saját jogú nyugdíjasnak minősül, EU-s szabályok szerint, tehát, ha dolgozik, akkor nem kell járulékot levonni a béréből, azaz nem minősül biztosítottnak. Jár-e neki egészségügyi ellátás? Mi a teendő ilyen esetben? Köszönöm a segítségüket.
Kórházi számla
Kérdés
Munkavállalónk kórházi ellátást kapott (műtétje volt), melyről számlát kért társaságunk nevére. Milyen adó- és járulékvonzata van, ha megtérítjük a számla ellenértékét részére?
Ilyenkor kaphat egészségügyi ellátásnál úti költségtérítést
Cikk
Az egészégbiztosítás keretében utazási költségtérítésre is jogosultak lehetünk. Erre a költségtérítésre nemcsak az egészségügyi ellátást igénybe vevő beteg, hanem adott esetben annak kísérője is igényt tarthat. Cikkünkben bemutatjuk, hogy milyen esetekben, és milyen mértékben kérhető az egészségügyi szolgáltatóhoz utazással összefüggő költség megtérítése.
Külföldön felsőoktatásban tanuló egészségbiztosítása Magyarországon
Kérdés
Adott egy bécsi egyetemen tanuló diák. Hogyan lesz neki Magyarországon egészségügyi ellátása, ha itthon éri valami betegség vagy baleset?
Áfamentesség egészségügyi ellátásnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület és az egyesület 100 százalékos tulajdonában lévő nonprofit kft. Szeretnénk egy orvosi rendelőt nyitni, ahol előreláthatólag gyermekpszichiátriai, gyermekrehabilitációs és gyógytornász rendelés lenne. A szakemberek (orvos, gyógytornász) vagy vállalkozói vagy munkaszerződés alapján látnák el feladatukat. Lehetséges-e áfa (tárgyi) mentesen számlázni? Az egyesület alanyi mentes közhasznú szervezet vagy munkaviszonyban, vagy vállalkozói jogviszonyban dolgoznának a szakemberek. A nonprofit kft. áfaalany nem közhasznú vagy munkaviszonyban vagy vállalkozói jogviszonyban dolgoznának a szakemberek. A cél az, hogy valamelyik vállalkozási formában végezzük a megjelölt tevékenységet. Lehetséges-e tárgyi mentesen számlázni az egyesület vagy a nonprofit kft. részéről? Ha esetleg igen, milyen formában? Köszönöm.
Nyugdíj, egészségügyi ellátás, családtámogatás: így készülünk a Brexitre
Cikk
Törvényjavaslat-csomagot terjesztett be a kormány az Egyesült Királyság Európai Unióból történő megállapodás nélküli, rendezetlen kilépése esetén szükséges törvénymódosításokról, amelyek számos társadalombiztosítást, nyugdíjat és egészségbiztosítást, családtámogatást, és a megváltozott munkaképességű személyek jogosultságát érintő szabályt is érintenek; cikkünkben összegyűjtöttük a legjelentősebbeket.
Kik és mikor kötelesek megtéríteni az egészségbiztosítási ellátás árát?
Cikk
Megtérítési eljárás keretében megfizetteti az egészségbiztosítási ellátásokat a kormányhivatal egészségbiztosítási szerve azzal, aki felelős a baleset bekövetkezésért vagy másik személy betegségéért, keresőképtelenségéért, egészségkárosodásáért, haláláért. Erre a visszafizetésre megtérítési eljárás keretében kerül sor. Cikkünkben mind a foglalkoztató, mind a természetes személy megtérítési kötelezettségeit ismertetjük.