10 találat a(z) egészségügyi alkalmasság cimkére

Nem kötelező, mégis szükséges a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat Cikk

A Magyar Közlönyben sorra jelennek meg a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokhoz kapcsolódó miniszteri rendeletek. Kérdés, hogy ezek milyen relevanciával rendelkeznek, illetve milyen kötelezettség származik belőlük a munkáltatók számára. Továbbra is kérdéses, hogy a munkáltató kötelezően előírhatja-e a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokat.

A nap kérdése: szeptembertől kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálatot végeztetni, vagy sem? Cikk

Szeptember elsejétől változnak a kötelező foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok szabályai. Kötelező lesz, vagy sem, előzetes vizsgálatot végeztetni a munkavállalóknál? Lehet-e erre a kérdésre egyáltalán egyértelmű választ adni? Az Adózóna oldalán érkezett kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Nyugdíj előtt álló egészségügyileg alkalmatlan munkavállaló: ki mondjon fel? Cikk

Egyik munkavállalónk, aki már 40 éve vegyésztechnikusként dolgozik a laborban a cégnél, és még három éve van az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig, beteg lett. Már nem fogja megkapni az orvosi alkalmasságit, mert az orvos alkalmatlannak találja a munkakör ellátására (Parkinson-kórja van, a bal keze reszket, nem bír állni stb.). A munkavállaló nem akar felmondani, ezt el is mondta, de hamarosan kimeríti az egy év táppénzét is. Dolgozni nem tud, új munkakört sem tudunk ez alapján adni neki a szakképesítésének megfelelően. Mi tehet ilyen esetben a munkáltató, ha nem akar felmondani, mert 9 hónap végkielégítést kell neki kifizetni? Beperelhet-e a dolgozó, ha nem mondunk neki fel, de dolgozni sem tud? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

Megváltozott munkaképességű dolgozó II. Kérdés

Munkaalkalmassági vizsgálat: elég lehet-e a háziorvosi igazolás? Cikk

Helyettesítheti-e a jogosítványhoz végzett háziorvosi vizsgálatról kiállított igazolás a szükséges üzemorvosi vizsgálatot? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Egészségügyi alkalmatlanság, ha lejár a táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben fordulok Önökhöz. Megszüntethető egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással annak a munkavállalónak a munkaviszonya, aki kimerítette az egyéves táppénzjogosultsága tartamát, de nem munkaképes? Az egészségügyi alkalmasság/alkalmatlanság keresőképes állapot esetén értelmezhető. Kérdésem annak kapcsán merült fel, hogy mi a helyzet akkor, ha a munkavállaló nem munkaképes, de táppénzre már nem jogosult, mivel az lejárt. Ebben az esetben az üzemorvos megállapíthatja a munkavállaló alkalmatlanságát? Köszönettel.

Egészségügyi alkalmatlanság – szabadság, állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Ha például lejár a munkavállaló táppénzre való jogosultsága, de a munkavállaló nem munkaképes, és egészségügyileg alkalmatlan a munkaköre ellátására, van mód részére szabadságot kiadni? Álláspontom szerint nem, mivel az Mt. 124. § (1) bekezdés alapján szabadságot a munkaidőbeosztás szerinti munkanapokra lehet csak kiadni. Amíg a munkaviszony nem szűnik meg, szerintem az állásidőre vonatkozó rendelkezések alkalmazandók. Szíves válaszukat köszönöm!

Egészségügyi alkalmatlanság: felmentési idő, távolléti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egészségügyi alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondás esetén a felmentési időre a munkavállaló jogosult távolléti díjra? Álláspontom szerint méltánytalan lenne, ha a munkavállaló erre az időre nem kapná meg a távolléti díjat. Szíves válaszukat köszönöm!

Egészségügyi alkalmasság korlátozásokkal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egészségügyi alkalmasság témakörében lenne még egy kérdésünk. Egy munkavállaló munkaköre ellátására munkaköri alkalmassági orvosi vélemény alapján korlátozásokkal alkalmas. A munkáltató – figyelemmel arra, hogy az előírt korlátozásoknak nem tud, illetve csak jelentős többletszervezéssel és többletköltség ellenében tud eleget tenni – egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással, felmondással megszünteti a munkavállaló munkaviszonyát. Ilyen esetben a munkáltatótól mekkora többletráfordítás elvárt, amelynek eleget kellene tennie ahhoz, hogy a munkavállalót a korlátozás betartása mellett foglalkoztatni tudja? Álláspontunk szerint például új munkavállaló felvétele, vagy jelentős többletszervezés nem lenne észszerűen elvárható a munkáltatótól annak érdekében, hogy a korlátozásokat betartsa. Így ilyen esetben jogszerű a munkáltatói felmondás. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel.

Egészségügyi alkalmassági vizsgálat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy mely esetekben és milyen időközönként köteles a munkáltató alkalmassági vizsgálatra küldeni a munkavállalóját? Tehát például, ha az egyéni vállalkozónak egyetlen alkalmazottja van, akkor az alkalmazottra vonatkozik-e a szabály, illetve magára az egyéni vállalkozóra vonatkozik-e? Cégek esetében hogyan néz ez ki, ha 1-2 alkalmazottjuk van, illetve az egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatott alkalmi munkavállalókra vonatkozik-e? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink