662 találat a(z) cégautóadó cimkére

Cégautóadó: ebben az esetben nem kell fizetni Cikk

Mikor kell cégautóadót fizetni? Mikor nem minősül az szja törvény szerint személygépkocsinak a jármű? Olvasói kérdésre, Surányi Imréné, az Adózóna szakértője válaszol.

Cégautóadó Kérdés

Egy vállalkozó vásárolt egy Opel Combo gépjárműt. Az együttes tömeg 1730 kg, a szállítható személyek száma 2 ( ülések száma a vezetővel így van a forgalmin). Jól értelmezem az Szja tv személygépkocsi fogalmát, hogy ilyen esetben nem minősül ez a gépjármű személygépkocsinak és nem kell után fizetni cégautó adót?

Cégautó adó Kérdés

Volkswagen transporter gépjármű után kell-e cégautó adót fizetni, ha a megengedett legnagyobb össztömeg: 2515 kg és a szállítható személyek száma: 3 fő? Az szja tv-ben a 2500 kg-ot meg nem haladó megengedett együttes tömeg a forgalmiban szereplő megengedett legnagyobb össztömeggel megegyezik?

Új adómentes jogcímmel bővül az szja-törvény Cikk

Biztosítási ügynökök is lehetnek majd katás vállalkozók, új adómentes jogcímmel bővül az szja-törvény, megszűnhet az ajándékozási és az öröklési illeték lakás-előtakarékossági szerződések alapján történt vagyonszerzés után és levonhatják a cégautóadót a gépjárműadóból a gépkocsitulajdonosok.

Egyéni vállalkozó tehergépkocsi üzemanyag-költsége Kérdés

Fuvarozó egyéni vállalkozó saját UAZ platós teherautójával végzi tevékenységét. Beszerzési árát és egyéb fenntartási kiadásait nem számolta el költségként. Fuvarlevél alapján megtett km, az APEH üzemanyagár és az átalánynorma alapján elszámolhatja üzemanyag költségét cégautóadó megfizetése nélkül? Útnyilvántartás nélkül, 500km átalány alkalmazásával, 9Ft/km nélkül elszámolható-e költség?

Cégautóadó a kata adóalany taxis e.v. esetében Kérdés

T. Szakértő! Kata adóalany egyéni vállalkozó mentesül a cégautóadó megfizetése alól.Ez a megállapítás igaz a kata szerint adózó egyéni vállalkozó taxisra is?Köszönettel:P.Zsuzsa

Céges személygépkocsi Kérdés

Egy cégnek van egy személygépkocsija, amely után megfizeti a cégautóadót. Ahhoz, hogy el tudja számolni az ezzel kapcsolatos költségeket kell-e vezetni útnyilvántartást? Illetve a cégautóadó megfizetése automatikusan védelmet nyújt-e a magánhasználat esetleges kérdése alól? Előre köszönjük válaszát.

Kiküldetési rendelvény - cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő!Egy cég (Kft. Bt.) kiküldetési rendelvénnyel az ügyvezető gépkocsi használatot számol el. (A gépkocsi az ügyvezető mint magánszemély tulajdonában van.) Az első kérdésem az lenne, hogy az elszámolt km túl lépi a havi 500 km meg kell-e fizetnie a cégnek a cégautóadót? A második kérdésem, hogy ha az elszámolt km nem lépi túl a havi 500 km, akkor is meg kell a cégautóadót fizetni? Válaszát előre is köszönöm!

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértők!Adószámos magánszemély (földmérő) esetenként végzi tevékenységét, melynek érdekében saját gépkocsiját használja, elszámolhatja-e bizonylat nélkül a maximum 500 km gépkocsi költséget, vagy csupán útnyilvántartás vezetése mellett, cégautó megfizetésével.Válaszukat köszönettel várom.

Taxi személyszállítás - cégautóadó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Társas vállalkozás fő tevékenysége taxi személyszállítás. A társaság tulajdonában lévő és e tevékenységhez használt személygépkocsik után kell fizetni cégautóadót? Köszönettel: V.Andrea

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő!Kft-2012évben cégautóadót fizet. Kell e abban az esetben is cégautóadót fizetni, ha a társaság költséget nem érvényesít? Értékcsökkenést sem számol el rá.

Cégautóadó nyílt végű pénzügyi lízingnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízingbe vesz egy személygépkocsit. Kinek kell megfizetnie ebben az esetben a cégautóadót? A lízingbe adónak vagy a lízingbe vevő kft-nek? Köszönettel várom válaszát.

Cégautóadó személygépkocsi szívességi használata után Kérdés

Egy egyesület egy személygépkocsit kapott szívességi (ingyenes használatba) egy autóforgalmazó cégtől. Külföldi kiküldetése során az egyesület dolgozója használta a személygépkocsit és üzemanyagköltséget számolt el rá. Ez esetben az egyesületnek kell-e cégautóadót fizetnie? Mi a helyzet akkor, ha az autóforgalmazó cég már megfizette a cégautóadót a tulajdonában lévő, de szívességi használatba adott gépjármű után?

Cégautóadó Kérdés

Kis szolgáltató kft (2 fő munkavállaló) cégautóként egy kilenc fős Ford Transit-ot szeretne használni (kedvező árban tudják megvásárolni). Ügyféllátogatásra, hivatalos utakra (tanfolyamok, konferenciák) mennének vele. Ha a cég megvásárolja ezt az autót cégautónak, kell utána cégautóadót fizetni? Személyszállítás nincs a cég profiljában. Ebben az esetben kell útnyilvántartást vezetni? Ha magánszemély vásárolja meg a kisbuszt, és bérbe adja a cégnek tartós bérletben (nem lízing), akkor kell útnyilvántartást vezetni, cégautóadót fizetni?

Cégautóadó parkolási, útdíj elszámolás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő!Cégautóadóhoz kapcsolódó fizetési kötelezettség helyes értelmezéséhez kérem segítségüket. A Gjt. 17/A (1) szerint: "Adóköteles az a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerinti személygépkocsi ... továbbá az a személygépkocsi, amely után a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény szerint költséget, ráfordítást, illetve az Szja tv. szerint tételes költségelszámolással költséget, értékcsökkenési leírást (a továbbiakban költség, ráfordítás, értékcsökkenési leírás együtt: költség) számoltak el."Tárgyi mentesség a (2) alapján: "Nem adóköteles az a magánszemély tulajdonában álló személygépkocsi, amelynek használatával összefüggésben a használó - költségei ellentételezésére - kizárólag az Szja tv. 7. §-a (1) bekezdésének r) pontja és 25. §-a (2) bekezdésének b) pontja szerinti költségtérítést kap, továbbá az olyan, magánszemélynek pénzügyi lízingbe adott személygépkocsi, amely után költséget nem számoltak el." Ugyanakkor a NAV tájékoztató 31. füzet "A cégautóadó és az azzal összefüggő egyes személyi jövedelemadó kérdések 2012." értelmezése szerint: "A kifizető által a magánszemély tulajdonában levő személygépkocsi hivatalos használatára tekintettel kifizetett, és személyi jellegű egyéb ráfordításként elszámolt költségtérítés sem a kifizetőnél, sem a magánszemélynél nem keletkeztet cégautóadó-fizetési kötelezettséget, feltéve, hogy a magánszemély nem számol el tételesen személygépjármű-használattal kapcsolatos költséget.""Az előzőekben leírtakat összefoglalva: minden esetben meg kell fizetni a cégautóadót, ha a magyar rendszámú (nem mentes) személygépkocsi jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet tulajdonában áll, függetlenül attól, hogy költséget számol-e el azzal kapcsolatosan, vagy sem. Minden más esetben (a törvény szerinti mentességekre is figyelemmel) csak akkor keletkezik cégautóadó fizetési kötelezettség, ha a személygépkocsi után az Szja tv., vagy az Sztv. alapján költségelszámolás történt." Kérdéseim: 1. Egy magánszemély tulajdonában álló személygépkocsi, amelyet üzleti útra vesznek igénybe, és amely után a kifizető (jogi személy) kizárólag az üzleti utazásra tekintettel felmerülő úthasználati díjat és parkolási díjat téríti meg a kifizető nevére kiállított számla alapján, keletkeztet-e cégautó fizetési kötelezettséget? 2. Ugyanezen esetben ha a számla a magánszemély nevére szól és a kifizető mint személyi jellegű ráfordítás téríti meg azt az autótulajdonos magánszemélynek, aki nem számol el tételesen szja szerinti ktg-et (azaz adóköteles bevételének tekinti), úgy keletkezik-e cégautó adó fizetési kötelezettség (mivel egyébként a személyi jellegű ráfordítás is ráfordítás a számviteli törvény szerint)? Hangsúlyozottan nem kiküldetési rendelvénnyel történik az elszámolás. Köszönettel:Varga Kálmán

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink