627 találat a(z) cégautóadó cimkére

Egyéni vállalkozó – cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó költségelszámolásával kapcsolatban a következő kérdések merültek fel. Hogyha a magánszemély a lízingelt autóját az egyéni vállalkozáshoz használja, akkor a vezetett útnyilvántartás tételes költségelszámolásnak minősül-e a cégautóadó szempontjából? Ebben az esetben cégautóadót köteles fizetni? Ha igen, akkor a vezetett útnyilvántartás alapján a vállalkozás érdekében felmerült egyéb, autóval kapcsolatos költségeit (például gépjárműadó, műszaki vizsga, javítási költség) arányosan elszámolhatja? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Ácsné Huszti Erika

Munkába járás támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, hogy ha egy munkavállaló, aki (nem azonos körzethatárok figyelembevételével) nem veszi igénybe a tömegközlekedési lehetőségeket, és saját tulajdonú személygépkocsival közlekedik a munkahelyére, akkor kérhet-e munkába járás címén költségtérítést? Ebben az esetben mit köteles fizetni a munkáltató? Ha nem köteles, de ad a munkáltató 9 forintos (NAV norma szerint) hozzájárulást, akkor az nem adómentes és annak minden járulékát, adóját meg kell utána fizetni? A munkavállalónak kötelező-e a cégautóadót megfizetnie? Segítségét előre is köszönöm!

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a kft. tulajdonosa térítés nélkül rendelkezésre bocsátja a cégnek a saját autóját, és a szerződésbe beleírják, hogy a fenntartással kapcsolatos költségek a kf.-t terhelik, kinek kell megfizetni a cégautóadót? Az autót a kft. ügyvezetője (az autó tulajdonosa) használja céges ügyek intézésére és esetlegesen kisebb dolgok szállítására. Útnyilvántartást (vagy ő jobban szeretne menetlevelet) vezet. Köszönettel: Bné

Cégautóadó tartós bérlet esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha személygépkocsi tartós bérlete esetén útnyilvántartás bizonyítja a kizárólag üzleti célú használatot (az áfa visszaigényelhetősége mellett), a cégautóadó alól mentesíti a bérbevevőt? Köszönettel: Papp Éva

Cégautóadó autó bérbeadás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretném megtudni, hogy ha egy kft. személygépkocsi bérbeadásával szeretne foglalkozni, és e célből gépkocsikat vásárol, akkor a cégautóadót ez esetben is meg kell fizetnie?

Cégautóadó Kérdés

T. Szakértő! Ügyvédi iroda szemésen közreműködő tagja, üzleti útjai során saját szgk-ját használja, részére útnyilvántartás alapján az elismert költségtérítés kerül kifizetésre, az iroda vallja be a cégautó használatot, és megfizeti az adót, amit költségként számol el. Helyes-e ez a gyakorlat? Ha nem, hogyan kellene? Köszönettel Pauer József

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk vásárolt egy Isuzu típusú kishaszongépjárművet. A számlán szereplő VTSZ száma: 8704. A forgalmi engedélyben szereplő járműkategória: N1G (terepjáró tehergépjármű). Műszaki adatok: Együttes tömeg: 3000 kg Saját tömeg: 1 987 kg Ülések száma vezetővel: 5 Hengerűrtartalma: 2499 cm3 Kérdésem az lenne, hogy a fenti gépjárműre kell-e cégautóadót fizetnünk? (Az áfa összegét visszaigényeltük, mivel 8704 a VTSZ.) Várom válaszát!

Gépkocsihasználat költségelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy kft. ügyvezetője. A kft. kiküldetési rendelvény alapján számol el költséget az ügyvezető részére megtérített üzemanyagköltség (norma + 9 Ft/km). Az ügyvezető azonban nem tulajdonosa az autónak, hanem hatósági nyilvántartásba bejegyzett üzembentartója, a tulajdonos az ügyvezető lánya. Az ügyfél szerint ez így szabályos, mert a kiküldetési rendelvény elszámolásához a gépjármű-felelősségbiztosítás megfizetéséről szóló igazolással kell igazolni a tulajdonjogot. De úgy tudom, kiküldetési rendelvény alapján csak a saját, illetve a házastárs tulajdonában álló személygépkocsi után lehet kiküldetési rendelvény alapján szja- és cégautóadó-mentesen költséget elszámolni. Ráadásul a cégautóadó esetében az adó alanya a tulajdonos, szemben a gépjárműadóval, ahol az üzemben tartó az adóalany. Ebben az esetben cégautóadó-fizetési kötelezettség keletkezik, ráadásul a tulajdonos lánya a kötelezett, aki még a gépjárműadót sem tudná levonni, hiszen annak fizetésére az üzembentartó kötelezett. De ha az üzembentartó a költségelszámolás megkezdését követő 8 napon belül nem értesíti írásban a tulajdonost, akkor az üzembentartó válik kötelezetté: ekkor viszont az üzembentartó jogosult a gépjárműadó levonására. Az ügyvezetőnek ez esetben útnyilvántartás vezetésével kellene igazolnia költségeit, hogy érvényesíthesse az szja-bevallásban, mint költséget a térítés bevételével szemben? Ha ez nem történik meg, akkor az munkaviszonyból származó jövedelem: szja+tb-köteles. Tényleg van rá mód, hogy a személygépkocsi üzemben tartója is elszámolhasson kiküldetési rendelvénnyel költségtérítést az autóra? Ha nem, akkor a szabálytalan elszámolásnak mik a jogkövetkezményei! Köszönettel.

Személygépkocsi bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha adószámos magánszemély ad bérbe cégnek személygépkocsit ellenérték fejében, milyen fizetési kötelezettségek terhelik a céget és a magánszemélyt a kifizetett jövedelem után? A cégautóadó-fizetési kötelezettség a magánszemélyt vagy a céget terheli, ha a tulajdonos és az üzembenntartó is a magánszemély? Köszönjük a választ.

Személygépkocsi bérbeadása Kérdés

Kedves Szakértő! Ha adószámos magánszemély ad bérbe cégnek személygépkocsit, milyen fizetési kötelezettségek terhelik a céget és a magánszemélyt a kifizetett jövedelem után? A magánszemélyt terheli az szja, az eho és a cégautóadó is? Köszönjük a választ.

Egyéni vállalkozó nem saját tulajdonú személygépkocsira elszámolt útnyilvántartás Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Egyéni vállalkozó nem saját tulajdonú személygépkocsira (édesanyja tulajdonában van a gépkocsi) számolhat-e üzemanyagköltséget? A személygépkocsit a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatosan használja. Útnyilvántartás vezetése mellett a NAV által közzétett üzemanyagárat figyelembe véve számolná el az üzemanyagköltséget. Amennyiben lehetséges a fentiek alapján az üzemanyagköltség-elszámolás, akkor a cégautóadót a gépkocsi tulajdonosának vagy az egyéni vállalkozónak kell bevallani, illetve megfizetni a NAV felé? Válaszukat előre is köszönöm!

Cégautó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíveskedjen tájékoztatást adni: kisadózó egyéni vállalkozó 2 db személygépkocsi bérbeadásával foglalkozik, amelyet magánszemélyeknek és cégeknek ad bérbe rövid bérbeadási időtartamra (nem tartós bérletre, hanem néhány napra, néhány hétre). Az egyik gépkocsi a saját tulajdona, a másik édesapjáé, aki magánszemély, nem vállalkozó. A bérbeadó kisadózó, ezért költséget nem számol el, nem fizet cégautóadót. A bérbevevő magánszemélyek költséget nem számolnak el a bérbevett személygépkocsi után. A cégek (egyéni és társas vállalkozók) mint bérbevevők, viszont költséget számolnak el a bérelt személygépkocsik után (bérleti díj, üzemanyag). Ebben az esetben kinek kell a cégautóadót megfizetni? A szíves válaszát előre is megköszönöm: Strausz Tibor előfizető 9400 Sopron, Gyóni Géza u. 10.

Nyílt végű lízinggel vásárolt ügyvezetői autó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk tulajdonába került egy nyílt végű lízingel vásárolt autó, melyet a cég ügyvezetője használ. Az autó után fizetjük a cégautóadót. Kérdésem lenne, hogy vezetnünk kell-e útnyilvántartást vagy a cégautóadó fizetésével eleget teszünk az ezzel az autóval kapcsolatos kötelezettségeinknek?

Tartósan használatba adott személygépjármű utáni cégautóadó Kérdés

Egy kft. a tulajdonában lévó személygépjárműt tartósan, ingyenesen használatba adja a munkavállalójának. A munkavállaló üzembentartó lesz, amit az okmányokba is bejegyeznek. A gépjármű fenntartásával kapcsolatos költségek a munkavállalót terhelik. A cég értékcsökkenést számol el a gépjármű után, más költséget nem. Fennáll-e cégautóadó-fizetési kötelezettség ebben az esetben? Temészetbeni juttatásnak minősül-e az autó ingyenes használatba adása?

Cégautóadó bérelt gépkocsi után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre tekintettel kérném szíves állásfoglalásukat. Magyarországi gazdasági társaság adóköteles gazdasági tevékenységének folytatása érdekében személygépkocsikat bérel. A bérleti szerződésnek megfelelően a gépjármű bérbeadója olyan számlát állít ki, melyben tételesen áthárítja a gépjármű bérletéhez kapcsolódó egyéb költségeket. Például: biztosítási díj, kötelező szerviz átalány, gépjárműadó, stb. A fenti tételeknek is levonásba helyezhető az általános forgalmi adója? A bérbeadó áthárítja külön tételen a cégautóadót is. Ennek kapcsán felmerül a kérdés, hogy ilyen esetben is köteles a bérbevevő megfizetni a cégautóadót? Egy személygépjárműre két helyen is megfizethető a cégautóadó? Segítségüket előre is köszönöm. Tisztelettel: Kovács Krisztina

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink