695 találat a(z) cégautóadó cimkére
Egyéni vállalkozó – gépjárműhasználat költségei
Kérdés
Tisztelt szakértő! Egyéni vállalkozó saját tulajdonú személygépkocsiját használja a vállalkozásában. A személygépkocsi-beszerzését annak idején nem számolta el az egyéni vállalkozásában. Hogyan számolhatja el a gépjárműhasználattal kapcsolatos költségeit? Kell-e cégautóadót fizetnie emiatt? Tisztelettel várom válaszát.
Gépjármű- és cégautóadó: újabb mentességek lesznek
Cikk
A gépjárműadó-mentesség a fogyatékossággal élők újabb körére terjedne ki, továbbá nem kellene cégautóadót fizetni például az egészségbiztosítás által finanszírozott fogorvosoknak, védőnőknek. Egyebek közt ilyen módosításokat is tartalmaz az adócsomag.
Cégautóadó és menetlevél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. vásárolna személygépkocsit, ami után a cégautóadót meg kell majd fizetnie. A kérdés, hogy a cégautóadó megfizetésével a magánhasználatot kifizeti-e a kft.? Kötelező-e menetlevelet vezetni a hivatalos utakról? A magánutakról kell-e valamit vezetni? Kérheti-e a rendőr a menetlevelet, ha megállítja a sofőrt? Várom válaszát.
Cégautóadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy gépjármű, amely a forgalmi engedélye szerint M1 kategóriába (azaz személygépkocsi) tartozik, 7 fő szállítására alkalmas a vezetővel együtt, valamint 3080 kilogramm az együttes tömege. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez az autó a cégautóadó hatálya alá tartozik-e? Köszönöm válaszukat. Üdvözlettel.
Cégautóadó tartós bérlet esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft tartósan bérel egy személygépkocsit. A szerződésben úgy van megállapítva a havi bérleti díj, hogy bele van kalkulálva a cégautóadó, gépjárműadó, biztosítást…stb. Ezek szerint a bérbeadó fizeti meg az összes adót. A személygépjárművet céges és magáncélra is használják. A kérdésem az lenne, hogy ha a bérbeadó megfizeti a cégautóadót, akkor a bérbevevő társaságnak kell-e ugyanarra az autóra fizetnie cégautóadót? Vagy milyen lehetőség van arra, hogy a bérbevevőnek ne kelljen cégautóadót fizetnie? Válaszát előre is köszönöm.
Cégautóadó szlovák gépjármű után II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban ugyanezen címmel feltett kérdésemre adott válaszával kapcsolatban szeretnék pontosítást kérni. A szlovák képviselet számolja el első körben a költséget a szlovák rendszámú cégautó után. Az ottani jogszabályok alapján az autó használójának a magáncélú használat után kell adóznia. Elsődlegesen tehát a szlovák költségek között kerül elszámolásra a bérleti díj. Mivel kereskedelmi képviselet, bevételt nem realizál, csak költségei keletkeznek. A szlovák törvények alapján így is kell egy bizonyos "társasági" adót fizetni. Azonban a szlovák képviselet költségeit teljes egészében bevonjuk a magyar könyvelésbe. Így számomra továbbra sem egyértelmű, hogy Magyarországon kell-e cégautóadót fizetni ezek után a járművek után? Tekintettel arra, hogy Szlovákiában a magáncélú használat után már van egy adófizetés. Válaszát előre is köszönöm!
Háziorvoslás olcsóbban: így számolható el a gépkocsihasználat
Cikk
Sokszor felmerülő kérdés, hogy az egyéni egészségügyi vállalkozóként működő – a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény hatálya alá tartozó – háziorvosok, házi gyermekorvosok miként számolhatják el a tevékenységük során használt személygépkocsi költségeit. Cikkünkben ismertetjük a vonatkozó tudnivalókat.
Cégautóadó szlovák gépjármű után
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknak Szlovákiában bejegyzett kereskedelmi képviselete van. A kereskedelmi képviseletnél két személyt alkalmazunk, akik a termékeink értékesítésével foglalkoznak. A képviselőknek szlovák rendszámú cégautójuk van. Szlovákiában beadjuk a szükséges bevallásokat, és befizetjük az ottani szabályok szerinti adókat. Kérdésem, hogy Magyarországon van-e adófizetési kötelezettség a szlovák képviselőink cégautója után? Válaszát előre is köszönöm!
Így úszhatók meg az adók az üzemanyagköltség térítése után
Cikk
Egyik törvényt a másik jogszabállyal összeolvasva állapítható csak meg, mikor nem kell cégautóadót fizetni, mik a feltételei az üzemanyagköltség-térítés jövedelemadó-mentességnek. Összefoglaltuk a kiküldetési rendelvényre vonatkozó előírásokat is.
Munkába járás vagy kiküldetés?
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egyik kft.-nek az alkalmazottja munkaviszonyban atlétaedzőként dolgozik. A kft. székhelye vidéken van. Az edző Budapesten lakik. Az edzéseket Budapesten és egy vidéki városban tartja. Versenyszezonban személygépkocsival megy versenyekre Budapesten is és vidékre is. A személygépkocsi, amit használ, az édesanyja nevén van. Munkába járás címén a 9 forint/km elszámolható-e részére a fenti esetekben, vagy kiküldetési rendelvényt kell használni, és akkor az üzemanyag-költség megtéríthető a 9 forint viszont nem, mivel nem az ő nevén van a kocsi. Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége magánszemélyként? Köszönöm a választ. Kné Irén
Versenyautó cégautóadója
Kérdés
Adott egy forgalomból véglegesen kivont jármű, amely rendelkezik egy ideiglenes, úgynevezett SP (sport) rendszámtáblával, indítási naplóval és gépkönyvvel. A gépkocsi az indítási napló alapján évente maximum 90 napot vehet részt a forgalomban, de ez jellemzően maximum 15 nap/év. A cég autóversenyeken használja a járművet versenyzésre, és a járművön elhelyezett reklámból szerez árbevételt. Mivel véglegesen ki van vonva a gépkocsi a forgalomból, ezért gépjárműadót nem kell utána fizetni, és a megvásárlásakor is illetékmentességet élvezett. Az indítási napló meghatározza, hogy kizárólag milyen esetekben vehet részt a közúti forgalomban – autóversenyek során a verseny közúti szakaszain történő közlekedés, – a járművek telephelyétől a verseny helyszínére történő közlekedés, – teszt, tréning helyszínére történő eljutás, – a jármű versenyre történő felkészítéséhez szükséges közúti közlekedés. Az SP forgalmi rendszámmal ellátott járművet közúton a fentiekben eltérő céllal használni TILOS, ezáltal magánhasználata végképp kizárt. A pályaautók pedig még ideiglenes rendszámmal sem rendelkeznek . A kérdés az, hogy a 365 napból valójában 15 napot reklámozási célra használt járműre kell-e cégautóadót fizetni, tekintettel arra, hogy az szja-törvény szerint a versenyautó is személygépkocsinak minősül, illetve a hatósági nyilvántartásban nem szereplő személygépkocsi is alanya költségelszámolás esetén a cégautóadónak?
Cégautóadó és a privát használat
Kérdés
Tisztelt Szakértő, „A” Kft. pénzügyi lízingbe vett személygépkocsikat, amelyeket 4 évre szóló szerződéssel „B” Kft.-nek bérbead. A gépjárműveket „B” Kft. alkalmazottai használják, részben privát célra is (útnyilvántartás készül róla). Ki fizeti ez esetben a cégautóadót? Az alkalmazottak privát használata miatt képződik-e adóköteles bevételük, illetve „B” Kft. számára a privát használat milyen további adókötelezettséggel jár együtt? Válaszukat előre is köszönöm.
Fejlesztési tartalék feloldása személygépkocsira
Kérdés
Egy házi gyermekorvos egyéni vállalkozó le kívánja cserélni a vállalkozásában használt személygépkocsit egy új személygépkocsi megvásárlásával. Feloldhatja-e a korábban képzett fejlesztési tartalékot erre? Hogyan számolhat el erre a személygépkocsira értékcsökkenést? Cégautóadót nem fizet, a gépjárműadóról szóló 17/D § f) pontja alapján. Hogyan kell igazolnia (ha kell igazolnia), hogy kizárólag a házi gyermekorvosi tevékenységéhez használja az autót?
Cégautóadó
Kérdés
Egy kft. tulajdonában van egy személyautó. A személyautót bérbe adja azt egy másik vállalkozásnak azzal, hogy a felmerülő költségeket (üzemanyag, parkolás, javítás stb. ) a bérbevevő fizeti, a súlyadót, valamint a kötelező felelősségbiztosítást pedig a bérbeadó fizeti. A bérbeadó elszámolja továbbá az értékcsökkenést ist. Kinek kell ebben az esetben a cégautóadót megfizetni?
Cégautó magáncélú használatakor figyeljen az áfára is!
Cikk
Mitől függ, hogy a cégautó magáncélú használatakor miként kell kezelni az általános forgalmi adót? Számít-e, hogy a cég megtérítteti-e a magánhasználatot? Összefoglaltuk a törvényből adódó következtetéseket.