1882 találat a(z) bevallás cimkére
Oktatási kft.-n belüli kuponhasználat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Oktatással foglalkozó kft. szeretne kuponrendszert bevezetni. Kérdéseim a következők: 1. Van-e ennek valamilyen feltétele, engedélyeztetési kötelezettsége, hogy ez a kupon vagy vásárlási utalvány rendszer működhessen? 2. Ennek milyen könyvelési, bevallási, bejelentkezési feltételei, illetve kötelezettségei vannak? Köszönöm előre is megtisztelő válaszukat.
Áfalevonás
Kérdés
T. Szakértő! Havi áfabevalló vagyok. Jól tudom, hogy a költségszámlát nemcsak a tárgyhót követő bevallásba tehetem be, hanem elévülési időn belül (5 év) bármikor? Illetve ebben az esetben sem kell önellenőrzés? A könyvelő azt mondja, hogy a júniusi bejövő számla áfáját csak akkor vonhatjuk le, ha önellenőrzést csinálunk. Ez igaz lenne? Köszönöm!
Áttérés katára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy áfás egyéni vállalkozó, aki 2006. óta szja törvény szerint adózik. Az eddig folytatott tevékenységét június 30-ával befejezte. Előreláthatóan az éves forgalma jóval kevesebb lesz, mint eddig. Az lenne a kérdés, hogy ő áttérhet-e 2018. január 1-jével katára, és ha igen, milyen bejelentési, illetve bevallási kötelezettségei vannak? Válaszát előre is köszönöm!
Óriási megtakarítást remélnek az elektronizációtól
Cikk
Az adózás teljesen elektronikussá tételével az ország várhatóan a GDP 2 százalékát, mintegy 700 milliárd forintot takaríthat meg, erre az átállásra négy éve van az állami adminisztrációnak – mondta a nemzetgazdasági miniszter a Nemzeti Versenyképességi Tanács ülését követő sajtótájékoztatón csütörtökön, Budapesten.
Ne hagyja elúszni az áfáját, figyeljen az év végi teendőkre!
Cikk
A vállalkozásoknak decemberben nemcsak a bevallási határidőkre kell figyelniük, de több döntés meghozatalára is, amelyeket később már nem, vagy csak többlet adminisztrációval lehet pótolni – hívja fel a figyelmet a Mazars.
Mezőgazdasági tevékenységet folytató családi gazdaság 16 év feletti tanuló jogviszonyban álló tagja biztosított-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató családi gazdaság regisztrált tagjai a 17 éves gimnazista és a 20 éves egyetemista gyerekek. A családi gazdaság feje, azaz a regisztrált családi gazdálkodó az édesapa. Kérdésem: a gyerekek után a rájuk eső bevétel arányában keletkezik-e járulékbevallási és járulékfizetési kötelezettség mint egy "közönséges" őstermelő esetén, vagy a tanuló jogviszonyukra tekintettel mentesülnek a járulékbevallás és befizetés alól? Válaszát előre is köszönöm. B.B É
Osztalékadót kiváltó adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Az alábbi témában kérem szíves válaszukat : Tao hatálya alá tartozó bt. 2018 01.01 től áttér a kata hatálya alá. Élni szeretne az osztalékadót kiváltó kedvezménnyel. Az alap megállapítással, az adó mértékével és a megfizetésével tisztában vagyunk. A kérdésem az, hogy: a 3 szja részletet milyen ütemezésben kell megfizetni, mi lesz az eredménytartalékkal, a jóváhagyott, de ki nem fizetett osztalékkal, valamint az eszközök nettó értékével? Ennek az áttérésnek mi számviteli elszámolása T-K? A katás bt. eszközeit és forrásait hogyan változtatja meg az osztalékadót kiváltó adó?. Az szja befizetését (3 részlet) be kell-e állítani a 08.-as bevallásban? Érinti-e ez a magánszemélyt, gondolok az 53-as bevallásara, mivel osztalékot és eredménytartalékot érintő kérdésről van szó. Tisztelettel várom válaszukat
Katás bt. járulékbevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás bt.-nek kell-e 08-as járulékbevallást küldenie, ha nincs alkalmazottja, illetve járulékköteles kifizetése sincs?
Építményadó
Kérdés
Tisztelt Szakértők! A helyi adókról szóló1990. évi C. törvény kiegészült a 11/A §-sal, mely szerint 2018. január 1-jétől adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő ingatlanokon elhelyezett, a településkép védelméről szóló törvény szerinti reklámhordozó (például óriásplakát). Vannak olyan önkormányzatok, amelyek 2017. december 1-jéig nem határozták el az adó kivetését. Ezzel kapcsolatban szeretném kérni a helyi adókról szóló törvény 6/a. paragrafusának értelmezését, hogy 2018-ban év közben bevezethetik-e még ezt az adónemet azon önkormányzatok, akik eddig nem tették meg, vagy év közben nem élhetnek ezzel a jogukkal. Ezzel kapcsolatos következő kérdésem, hogy ezen adók bevallását – ahol az adó 2018. január 1-től bevezetésre kerül –milyen határidővel kell az önkormányzatokhoz benyújtani? Válaszukat köszönöm.
Üzletrész értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozásnak van két tulajdonosa 50-50 százalék tulajdoni arányban. Az egyik tulajdonos értékesítette az 50 százalékos tulajdoni részét egy másik harmadik személynek. A régi tulajdonos a 1 500 000 forint névértékű üzletrészét 1 500 000 forintért adta el. De alakulás óta a társaságnak lett ingatlana és az előző évi beszámolóban a saját tőke összege közel 160 millió forint. Két kérdésem is lenne: 1. A vevőnek kell illetéket (vagy bármi mást) fizetnie? (A társaság ingatlannal rendelkezik.) Ha igen, mi a számítás és bevallás menete? 2. Az eladónak a fenti adatok alapján kell-e adót (szja-t és ehót) fizetnie? Ha igen, akkor mint magánszemély vallja be és fizeti be, vagy az adott társaság a 08-as bevalláson? Segítséget előre is köszönöm.
Őstermelés megszüntetése – a szükséges bevallások
Cikk
Milyen bejelentési és bevallási teendők, határidők vannak, ha egy áfás őstermelő év közben meg szeretné szüntetni a tevékenységét? – kérdezte egyik olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
A NAV is beszáll az áfabevallásba
Cikk
Az online számlázás jövő nyári bevezetése megteremti annak lehetőségét, hogy az adóhivatal részlegesen kitöltse a vállalkozások áfabevallását is – tájékoztatta Tállai András a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.
Közös őstermelői igazolvány tagjainak iparűzésiadó-bevallása
Kérdés
2016-ban módosult az ipabevallás módja, nem kell külön-külön bevallani a tagokra eső jövedelmet, hanem csak egy személynek kell, akinek a nevére szól az őstermelői igazolvány, a többieket a J lapon adóazonosítóval kell felsorolni. Esetünkben 4 fős a közös családi őstermelői igazolvány. Az szja-bevallást bevételi nyilatkozattal készítettem el, mivel a költségük alig haladta meg a 20 százalékot. Az egy főre eső bevétel nem érte el a 4 millió forintot. Az ipabevallásban bejelöltem a VI. pontban, hogy 8 millió forintot meg nem haladó adóalanyként szeretne adózni, de az önkormányzat ezt hibásnak vette, mert a 4 fő összbevétele több mint 8 millió forint. Ha egyenként készülne a bevallás, akkor ez nem lenne kérdés, de így nem vagyok benne biztos, hogy helyes a bevallás módja. Ebben kérem a segítségüket. Előre is köszönöm. Vassné Tóbi Anna
Őstermelői tevékenység megszűnésének bevallásai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy milyen bejelentési és bevallási teendők, határidők vannak, ha év közben meg szeretnénk szüntetni egy áfás őstermelő tevékenységét. Emellett van egy minimális következő időszakra átvitt áfa (havi áfás), az hogy kérhető vissza, mert a visszaigénylési értékhatárnál kisebb. A termelő még nem kapta meg az üzemanyag jövedékiadó-visszatérítést. Ezt hogy kell kezelni, bevallani, ha a megszűnés után érkezik meg a pénz?
Társaságiadó-felajánlás
Kérdés
T. Cím! Egy 2017-ben alakult gazdasági társaság a 2017-es évre vonatkozóan élni szeretne a Tao törvény 24/A § szerinti adófelajánlás lehetőségével. A 2017-es alakulás miatt, a társaságiadó-előleg és feltöltés hiányában a társaság év közben nem tud rendelkezni, így csak az év végi társasági adóbevallásban élhet az adófelajánlással. Kérdéseim: 1. Ha a társaság a 2018-ban benyújtandó, 2017. évről elszámolandó társaságiadó-bevallásban szeretni élni az adófelajánlás lehetőségével, akkor a kedvezményezett célhoz kapcsolódóan kiállított igazolás kelte lehet 2018-as vagy az igazolást már 2017-ben be kell szereznie? 2. A társasági adó jóváírása miatt elszámolandó egyéb bevételt a 2017. vagy a 2018. adóévben kell elszámolni? 3. Amennyiben a társaság a 12,5 százalékos kiegészítő sportfejlesztési támogatásnál szponzori szerződést kíván kötni, akkor a jogosultnál ez nem minősül alapcél szerinti tevékenységnek, ezért az ügyletről számlát kell kiállítania a támogató felé. A támogató csak a szponzori díjat esetlegesen terhelő áfát utalja át a jogosultnak, mert szponzori díj nettó értékét a NAV teljesíti a társasági adó terhére. Milyen módon kell elszámolni (kivezetni) a támogatónál a szponzori szerződés miatt keletkező nettó kötelezettséget? A számviteli levelek - egyértelmű előírás hiányában - a 6967. kérdésre adott válaszában azt javasolja, hogy a jogosult engedje el a követelés nettó értékét. Helyes ez a megoldás? Segítségüket előre is köszönöm! Üdvözlettel Kőrösi Tamás