1785 találat a(z) bevallás cimkére

Ingatlanértékesítés Kérdés

Egy kft. az általános szabályok szerinti áfa szerint van bejelentve és az ingatlan-bérbeadás a 86. § (1) bek 1. pontja szerint be van jelentve áfába. 2016-ban vásárolt egy lakóingatlant magánszemélytől (áfamentesen) 2017-ben felújította és a költségek áfáját levonta. 2018-ban eladja egy kft.-tag magánszemélynek, aki 50 százalékos tulajdonos. Kérdésem, hogy az értékesítés áfamentesen lesz kiszámlázva? A felújítás miatt levont áfát mikor és hogyan kell bevallani és befizetni? Van-e egyéb bevallási kötelezettsége a kft.-nek?

Szellemi szabadfoglalkozású Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szellemi szabadfoglalkozású – aki adószámmal rendelkezik – két helyről kapott jövedelmet. Az első helyről önálló tevékenységből származó jövedelmet, amiből szja-t vontak, és a járulékokat is befizették utána. Utána kibocsátott több számlát, szerződés nincs, mintha vállalkozó lenne. Semmit nem fizetett be utána sem ő, sem a vevő. Hogy tudja ezt bevallani, és mit kell utána fizetni?

Áfabevallás összesítő jelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő, társaságunk egyik szállítója havonta több olyan számlát állít ki, melynek az áfája meghaladja az 1 millió forintot. Amikor időnk engedi, az ABEV portálon ellenőrizzük, hogy a bevallásokba ugyanazon számlák szerepelnek-e. Március hónapban a szállító kiállított egy számlát, amit azonnal stornózott is, hibás megjegyzés miatt. Se az eredeti, se a stornó számla nem került el hozzánk, azt a szállító lefűzte magánál. Az összesítő jelentésbe partnerünk szerepeltette az eredeti számlát és a stornót is. Mi viszont, mivel ezek a számlák nem jutottak el hozzánk, sehol sem tüntettük fel. Úgy rémlik, hogy egy oktatáson azt hallottam, hogy csak azon számlákat kell feltűntetni az összesítő nyilatkozatba amelyeket a partner meg is kapott, sajnos sehol nem találok erre megerősítést se cáfolást. Helyesen járt el a szállítónk, hogy a saját bevallásában szerepeltette a számlákat? Nem lesz ebből később nekünk problémánk, hogy a mi bevallásunkban ezek a számlák nem szerepelnek?

Őstermelők, figyelem! Jóváhagyás nélkül nem lesz bevallás a NAV tervezete Cikk

A mezőgazdasági őstermelőknek (családi gazdálkodóknak, családi gazdaság tagjainak) ki kell egészíteniük az adóbevallási tervezetüket az önálló tevékenységből, illetve az őstermelői tevékenységből keletkezett jövedelemmel és az ahhoz kapcsolódó fizetési kötelezettségekkel – figyelmeztet újfent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

E-szja: gyorsabbak az adózók, sokan nem hagyják az utolsó pillanatra a bevallást Cikk

Több mint kétmilliószor léptek már be a NAV e-Szja felületére az ügyfelek, hogy megnézzék adóbevallási tervezetüket. A NAV által készített, személyre szabott dokumentum pillanatok alatt elérhető az ügyfélkapun keresztül. Az adózók többségének nincs dolga a tervezettel, mert a NAV minden jövedelmi adatot megkapott munkáltatójuktól.

Vízum, voucher, meghívólevél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vízumértékesítés mellett előfordul, hogy meghívólevél beszerzését is intézzük, illetve vannak olyan országok, ahol a turistavízum mellé 2 euró értékű vouchert is meg kell vennie az utasnak. Ez a szállodába való belépéshez kell, a szállás foglalásánál kell leadni. Azután érdeklődnék, hogy a voucher és a meghívólevél áfamegítélése megegyezik a vízumértékesítéssel? Ezt a két szolgáltatást is elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszközként szükséges kezelni? Ezekről áfa nélküli számlát kapunk a külföldi partnertől. Akkor ez nekünk egy adóalapot képező bevétel? Ebben az esetben milyen áfamegítélés alá esik? Áfabevallást, illetve áfaösszesítőt be kell nyújtani? Segítségét előre is köszönöm: Páll M.

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szja alatt adózó, áfás egyéni vállalkozó 2017.01.02.-án beszerez az adóköteles tevékenységéhez egy tehergépkocsit, az áfáját jogszerűen levonásba helyezi. 2017.11.30.-tól szünetelteti a vállalkozását. 2018 februárjában benyújtja a 2017. évi szja-bevallását. Mivel a fuvarozáshoz beszerzett tevékenysége nem igazán hozta a korábban tervezett bevételi számokat, így úgy döntött, árulja a 2017-ben beszerzett tehergépkocsiját. Érkezik is áprilisban egy vevő, aki tisztességes árért megvenné. Kérdés 1.: a szünetelés alatt befolyt tárgyi eszköz értékesítésből származó bevétel egyéni vállalkozásból származó jövedelemként, önálló tevékenység jövedelmeként, vagy ingóság értékesítéséből származó jövedelemként lesz adóköteles (a szüneteltetés csak 2018 szeptemberéig fog tartani, azaz nem a teljes adóévben lesz szüneteltető státusza)? Kérdés 2.: a szüneteltetés alatt értékesített tárgyi eszközt számláznia kell-e, kell-e áfát felszámítania (hiszen korábban jogszerű áfa-levonási jog kapcsolódott hozzá) és amennyiben igen, akkor azt milyen időszaki áfa-bevallásban kell szerepeltetnie (hiszen szünetel az áfa alanyisága)? Köszönettel. Pap Attila

Plázákban segít a NAV Cikk

Több alkalommal is várják az ügyfeleket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai az szja-bevallás benyújtási határidejéig Budapesten, a Bécsi úti Eurocenterben és a Váci úti Duna Plazában. A rögtönzött ügyfélfogadási helyeken a NAV munkatársai a bevallással kapcsolatos teendőkben segítenek.

Evaalanyiság elvesztése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk eva hatálya alá tartozik. Egyik számlájának az adóját – ami 2017. II. negyedévre vonatkozott – csak 2017.12.21-én utalta el. Kérdésem az lenne, hogy ezzel elvesztette az evaalanyiságát? Az adófolyószámlát ilyenkor felül fogja a NAV bírálni, ha feldolgozza a 43-as bevallást, ahol negyedévente részletezve van az adó? Vagy mivel 2017.12.20-án nem volt az adófolyószámla szerint adótartozása a vállalkozásnak, ezért továbbra is az eva hatálya alá tartozhat? Segítségét előre is köszönöm!

Bírósági ítélet szerint kapott jövedelem adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köztisztviselői jogviszony jogellenes megszüntetése miatt az alábbi bruttó összegeket fizették ki részemre. Végkielégítés 5 607 600 Szabadságmegváltás 1 482 465 Átalány kártérítés 9 346 000 Összesen 16 436 065 Ft. A kifizető igazolást nem adott, 2017. évre kellene bevallást készítenem. Kérdésem a következő: A fenti adatok alapján magánszemélyként milyen közterheket kell megfizetni, (szja, eho, nyugdíjjárulék, egészségbiztosítási járulék, eho, különadó) az szja-bevallás mely soraiban kell a megszerzett jövedelmet bevallani? Köszönettel: Mlinár Jánosné

Őstermelői tevékenység megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2017. évben nem főállású őstermelő volt. 2018. évre már nem érvényesítette az őstermelői igazolvány értékesítési betétlapját, mert meg kívánja szüntetni a tevékenységét 2018.01.01-től. 2018 évben viszont még kapott területalapú támogatást a 2017. évre vonatkozóan. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a támogatás összegére érvényes-e az a szabály, hogy ha a magánszemély az őstermelői tevékenységét megszüntette, de az éves adóbevallás benyújtását megelőzően érkezett még bevétele az őstermelői tevékenységével összefüggésben, akkor ezt a bevételét még a megszűnés évének bevételei között kell számba vennie? (Tehát a 1753-as bevallásban?) Vagy, mivel már nincs érvényes betétlapja, így ez a bevétel önálló tevékenység bevételeként adózik a 2018. évről beadandó bevallásban? Illetve a megszűnést visszamenőleges 2018.01.01. dátumra kell bejelenteni, vagy elegendő a bejelentés napjával kérni az adószám megszüntetését? Válaszukat előre is köszönöm.

Társasági adó – önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi probléma megoldásában kérném a segítségét: 2018 januárjában kiszámlázott a cég elmaradt bérleti díjat. A számla kelte 2018.01.31., teljesítés: 2017.01.30. Ez a díj 2016. évre vonatkozik, ugyanis a szerződés szerint a díjat utólag fizetik, évente egyszer, az időszakot követő 30 napon belül. A 2017. évi januári áfát önellenőrizni kell, de mi a helyzet a társasági adóval? Ha a számlát időben kibocsátják, akkor a 2016. évi bevallásban és beszámolóban szerepel, ezért azt is önellenőrizni kell? Vagy mivel 2017-ben számlázták, ebben az évben kell bevallani is és nem kell önellenőrzést benyújtani? Segítségüket előre is köszönöm!

Fuvarszervező társaság áfabevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk fuvarszervezéssel, logisztikával foglalkozik. A fuvarszervezés kiterjed mind a 3. országokból történő beszállításra (légi, vízi, szárazföldi), mind az EU-ban történő ki- illetve beszállításokra. A 3. országból beszállításra került áruk általában konténerekben történnek. A tevékenységet "alvállalkozók" közreműködésével végezzük, társaságunknak szállítójárműve nincs. Maga a folyamat: - általában 3. országbeli partnerektől kapjuk a bejövő számlát, amelyen általános forgalmi adó nincs feltüntetve; - az EU-s partnereinktől kapott számlák szintén áfamentesek, de nagyon sok számlán szerepel a "Reverse charge" megjegyzés; Mivel az esetek többségében klasszikus importról van szó, amely feltételezi, hogy a vámolás során a fuvardíj is bekerül a vámáru értékébe, megítélésünk szerint ezeket a számlákat az áfabevallásban már nem kell szerepeltetni – legyen az 3. országbeli vagy EU-s szállítótól kapott számla. Mivel nem egyértelmű, melyik költség épül be a vámolás során az áru értékébe (milyen érték után fizetik meg az importáfát, vámot stb.), jól járunk-e el, ha az összes külföldi szolgáltatást szerepeltetjük az áfabevallásban, mind a befizetési, mind a levonási oldalon? A 18. sorban szereplő összegről leadjuk az A60-s bevallást is. Vagy a fentiekre való tekintettel (mely szerint az áfát a vámolás során megfizetik), cégünknek az áfabevallásban csak a "tisztán" közösségen belüli fuvarokat szabad szerepeltetni? Válaszukat köszönjük! IntelliTax kft.

Ügyfélkapu Kérdés

Egyéni vállalkozásom megszüntetésekor a változásbejelentőt és a záró adóbevallást papíralapon adtam be. Az önkormányzat visszaküldte, hogy csak ügyfélkapun keresztül adhatom be. Megteheti-e az önkormányzat, hogy erre kötelez és nem fogadja el a papír alapon beküldött dokumentumot?

1771 bevallás kitöltése Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Kft.-s ügyfelem 2018.01.01-től áttért a kivára, van jelentős összegű vesztesége a tao alatt. A 1771-es bevallásban nem találtam olyan sort, ahová be lehetne írni mint előző évek vesztesége. Én úgy értelmezem a kiva törvényt, hogy ha van áthozott veszteség, akkor leírható a kiva alatti beruházás esetén az adóalapból. A gondom az, hogy a 1771-es bevallásban nem tudom jelezni, hogy van át hozott veszteség az előző évekről. Válaszukat köszönöm

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink