694 találat a(z) alanyi adómentes cimkére

Egyéni vállalkozóból egyéni cég: így lehet katás és alanyi adómentes? Cikk

Áfás egyéni vállalkozó átalakul egyéni céggé. Lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is ki lehet lépni az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.

Alanyi mentes ingatlanértékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: Egy áft. áfaalanyként 2002. évben ingatlant vásárolt, az áfát levonta. Majd 2012-től alanyi mentes lett. Most szeretné értékesíteni az ingatlant, de nem tudjuk, hogyan van ez ebben az esetben? Főszabályként a "régi" ingatlan értékesítése adómentes ügylet, ugyanakkor az alanyi mentes a tárgyi eszközök értékesítésekor nem járhat el mentes minőségben, és az értékesítéskor áfafizetése keletkezik. Ráadásul a figyelési időszak szabályait sem alkalmaztuk 2012-től. Sajnos erre is most derült fény. (Évenként a levont áfa 1/20-ad része bevallásra és befizetésre kellett volna, hogy kerüljön.) Eléggé elvesztünk a törvények útvesztőjében. Előre is nagyon köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: Léderer Györgyné

Áfás egyéni vállalkozó, alanyi mentes őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vendéglátással foglalkozó áfás egyéni vállalkozó őstermelőként bort állít elő, amit az egyéni vállalkozásában értékesít. Áfás egyéni vállalkozása mellett őstermelőként választhat-e alanyi mentességet és kompenzációs felárra való jogosultságot? Felvásárlási jegyet vagy számlát állítson ki az őstermelői bor egyéni vállalkozásba való átvételéről? Ha számlát, akkor azt alanyi mentesen kiállíthatja, vagy csak áfásként lehet?

Egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlan-bérbeadásra adókötelessé tételt választott. Mellette egyéni vállalkozó, szintén áfás. A kérdés az lenne, ha egyéni céggé átalakul 2018-tól, lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is kiléphet az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? Bevétel-költség nem volt az egyéniben. Válaszát előre is köszönöm!

Alanyi adómentes adózó külföldre értékesít webshopon keresztül Kérdés

Adott egy alanyi adómentes adózó, aki külföldre értékesít webshopon keresztül. Az egyik kérdés arra irányul, hogy biztos, hogy nem kell neki megkérni a VPID egyéb számokat, ahhoz, hogy EU-n belül és kívül is tudjon értékesíteni? (Akiknek értékesít, azok főként magánszemélyek.) Áfa felszámítása nélkül tud-e számlát kibocsátani az alanyi mentesség értékhatárának eléréséig külföldre is? A csomagokat a posta szállítja ki külföldre, kell-e kérni bármiféle vámhatósági igazolást arról, hogy a termék elhagyta az országhatárt, ha igen, hogyan? A másik kérdés arra irányul, hogy az online kassza bevezetése érinti-e a webshopokat is olyan szempontból, hogy havi jelentés beadására kötelezettek a kiállított számlákkal kapcsolatosan, s így a külföldre kibocsátottakkal kapcsolatosan is?

Kata és az ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleményét szeretném kérni a következő témában. Adott egy kata szerint adózó egyéni vállalkozó, aki alanyi adómentes, de magánszemélyként ingatlant is ad bérbe. Az áfatörvény 188. paragrafusa alapján a két tevékenységet együttesen kell vizsgálni az alanyi bevételi határ figyelésénél. Eleve aggályosnak tartom, a katát és az önálló tevékenységet, ami külön-külön adózik miért kell összemosni, de a legnagyobb gondom az, hogy a bérbeadásból származó egész bevételt, vagy csak a bérbeadásból származó jövedelmet kell az alanyi adómentes határba beleszámítani? A kérdés azért merült fel, mert a kata esetében szinte minden esetben csak a bevétellel számolunk! Köszönettel: LIBORA Kft.

Közösségi beszerzéskor külföldön megfizetett áfa visszaigénylése II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre adott válasza nyomán pontosítom a kérdésemet. Az alanyi mentességet választott adóalany a közösségen belüli beszerzésekor MEGADTA a számlázáshoz a közösségi adószámát, mert a partner azt kérte tőle, és az ekáerbe is így jelentette be. Az alanyi mentes adóalany megelőző évi közösségi beszerzéseinek értéke, illetve a tárgyévi beszerzéseinek értéke alatta maradt a 10 000 euró (2,5 millió forint) értékhatárnak. Az alanyi mentes adózónak hogyan kell helyesen eljárnia? Köszönettel: Rozika könyvelő

Eváról katára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg bevételi nyilvántartást vezető evás adózó, 2017.01.01-től a kata szerinti adózást szeretné választani. A 2016. november 30-án kiállított számláját, melynek teljesítési határideje 2017. január 29. (pénzügyi rendezés határideje is ugyanez), melyik adóévnél kell figyelembe venni? 2017-től alanyi áfamentes adózást választ. Köszönöm a válaszát. Kozár Judit

Biztosítási tevékenység alanyi adómentes áfahatár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Biztosítási tevékenységet főfoglalkozásként végző egyéni vállalkozó számlakiállítási kötelezettségét a biztosító végzi számlázó program keretében. Folyamatos számlázás révén a számlakiállítás az adott hónapban történik, a teljesítési időpont viszont a fizetési határidő. Ebben az esetben a fenti bevételeket mikor kell számításba venni az alanyi adómentesség értékhatárának számításakor: a számla keltekor, a teljesítés időpontjában, vagy a bevétel beérkezésekor? Köszönöm válaszukat!

Áfakötelezettség áfakörből való kilépéskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016.12.31-ével kilépek az áfakörből. 2016.12.31-én a tulajdonomban lévő tárgyi eszközök nettó értéke után az áfát meg kell fizetnem, vagy csak akkor, ha azt értékesítem? Mi a helyes eljárás? Válaszát köszönöm. Békés Boldog Karácsonyt!

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném a segítségét. Ügyfelem adószámos magánszemélyként (heti 36 órás jogviszony mellett, nem katás) bíróság és rendőrség részére igazságügyi szakértés végez, melyről jogerős végzés és határozat alapján az IM-rendeletben foglalt díjtételeknek megfelelően díjjegyzéket készít, majd számlát állít ki. Adószámos magánszemély igen későn vette észre, hogy átlépte a 6 millió forintos alanyi adómentességi összeghatárt a kiállított számláival, és azóta is kb. 80-90 számlát állított ki. Mivel a részére járó díjazást előre, díjjegyzékben állapítja meg, és ott nyilatkozott is az alanyi mentességéről, ami a nyilatkozat megtételekor még fennállt, de az ügylet számlázásakor már nem, így az áfatartalmat is tartalmazó számlákat nem fogadják be. Kérdéseim a következők: 1.) A szakértőnek kell-e kiállítani új számlákat, tudva azt, hogy az abból eredő különbség nem térül meg, mivel a bíróság jogerős végzésben meghatározott összeget téríttet vagy térít meg a szakértő részére, de mivel abban nincs áfa, így a különbség megmarad? 2.) Helyesen jár-e el a szakértő, ha a kiszámlázott összeget mind bruttó összegnek tekinti, és a 6 millió forint feletti összegre a visszafelé számított 21,26 százalék áfát bevallja, és megfizeti. 3. Adószámos magánszemélyként a fenti esetben az szja-alap számításakor a számlázott összeget, vagy az áfával korrigált összeget kell szja-alapnak tekinteni? A kifizetők a számlázott összeg 90 százaléka után vonták le a járulékot és szja-t a kifizetéskor.

Áfaértékhatár átlépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás bt. 2016-ban átlépte a 6 millió forintos értékhatárt, így áfakörös lett. A kérdésem az lenne, hogy 2017-re választhatja-e azt, hogy újból mentes legyen?

Áfa alanyi mentesség választása Kérdés

2016. évi bevételem bruttó 8 millió 890 ezer, nettó 7 millió forint. Melyiket kell figyelembe venni ha 2017-re alanyi adómentességet szeretnék választani? Egész évben működő vállalkozásról van szó. 2017-re is ennyi bevétel várható. Választható-e 2017-re az alanyi adó mentesség?

Alanyi adómentesség használt ingatlan értékesítése esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves állásfoglalását. Adott egy több éve működő alanyi adómentes kft., melynek bevételei nem érték el az áfamentesség határát (kb. 2 millió forintot tettek ki). Új tevékenysége keretében használt lakást vásárol (amely nem minősül újnak) magánszemélyektől, melyet felújít, és értékesíteni kíván (emellett jelenleg egyéb tevékenysége nincs), nem választotta jelen tevékenységgel kapcsolatban az adókötelessé tételt, viszont az értékesítéssel meghaladja az alanyi adómentesség határát. Ebben az esetben az értékesítés adómentes lesz, viszont ha egyéb bevétele keletkezik, akkor azt már áfásan kell-e számláznia (természetesen, ha az nem adómentes bevétel), illetve kell-e az adószámváltozása miatt bejelentést tenni a NAV-hoz? Köszönettel: MG.

Váltás áfáról alanyi mentesre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely jelenleg áfás tevékenységet végez, az áfatörvény 58. §-a alapján számláz. Számláit az adott hónapot követő 5. napon állítja ki, és a fizetési határidő idő és teljesítés időpontja az adott hót követő 10-e. 2017. évben szeretne alanyi adómentes lenni. Kérdésem az, hogy a 2017. január 5-én kiállítandó számlát mentesen vagy áfásan kell-e kiállítani? Esetleg megtehetjük-e azt, hogy a decemberre szóló számlát kivételesen 2016. december 26-án kiállítjuk december 31-ei fizetési határidővel, illetve december 26-ai teljesítési időponttal? Válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Előleg áfarendezése

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink