90 találat a(z) adómentesség cimkére

Termőföld-értékesítés Kérdés

Köszönöm szépen a 2016.10.14-én feltett kérdésemre a segítő válaszát. Az adás-vételi szerződés 2016.10.13-án készült. A szerződés 5. pontja szerint "a vevő a jogügyleti ingatlant a hatósági jóváhagyás napján – a teljes vételár kifizetésének feltételével – kapja kizárólagos birtokba és használatba, azok adóit, közterheit a birtokba lépés napjától kezdődően viseli". Most csak "vételárelőleg" címen kapott egy összeget, a fennmaradó részt csak 6 hónap múlva kapja meg, addig a termőföld-értékesítést nyilvánosan közzé kell tegye. Ebben az esetben 2017.06.15-éig kell bejelentenie a földterület kivonást, és a tényleges értékesítés kb. 2017.04.13-a körül lesz, ami viszont így magánszemély értékesítése lesz? Jól értem? A birtokösszevonás miatti adómentesség csak a magánszemély termőföld-értékesítésére érvényes, vagy az őstermelő értékesítésére is, mert ez is benne a szerződésben? Köszönöm.

Adómentesség az áfatörvény 85. §-a alapján Kérdés

Tisztelt Cím! Szeretném a segítségüket kérni egy adómentesség meghatározásában. A TEAOR 08 szerint 8510 – Iskolai előkészítő oktatással foglalkoznánk saját intézményünkben ezen belül: – az iskola-előkészítő oktatás (alapfokú oktatást megelőző nevelés), – a testi és szellemi fogyatékkal élők speciális nevelése ezen a szinten például Down szindrómás gyerekek oktatása, nevelése. Gondosan kidolgozott tematika alapján végeznénk az oktatást, természetesen szakoktatókkal. Tudni szeretnénk, hogy ezek a tevékenységek bele tartozhatnak-e az áfatörvény 85. §-a szerinti mentes tevékenységekbe? Köszönöm.

Eláruljuk a titkot, hogyan úszható meg a kamatadó Cikk

A bankok már alig fizetnek kamatot, és még adót is vonnak pénzünk, befektetésünk csekélyke hozadékából. Eláruljuk a törvényes trükköt: a személyi jövedelemadóról szóló törvény megtakarítások ösztönzését célzó egyik kedvezménye a tartós befektetésből származó (TBSz) jövedelem általánosnál kedvezőbb adózása, illetve adómentessége. A részleteket olvassa el cikkünkben.

Hallgatói munkadíj külföldi egyetem hallgatójának Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyetemünk Magyarországon folytat felsőoktatási képzést csak idegen nyelven. Magyarországon regisztrált felsőoktatási intézmény. Kérdéseim: Ha az egyetemünk egy másik (EU-s tagállambeli) egyetemmel hallgatói jogviszonyban álló diákot fogad 6 hétnél hosszabb idejű szakmai gyakorlatának elvégzésére, fennáll-e valamilyen munkadíj-fizetési kötelezettsége az egyetemünknek a hallgató felé? Ha igen, érvényes-e az ilyen hallgatónak kifizetett díjazásra bármilyen adó-, illetve járulékmentesség, és melyek a feltételei? Válaszát előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel: B. Gy.

Apport adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy magánszemély egymillió forintért vásárol egy ingatlant, amit a későbbiekben – könyvvizsgálói és ingatlanforgalmi szakértői vélemény alapján – hárommillió forint összegben apportál egy cégbe, akkor a magánszemélynek a különbözetre 15 százalék szja- és 27 százalék ehokötelezettsége származik? Ebben kérném egyrészt a megerősítésüket, illetve szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan jogszabályhely, ami lehetőséget biztosít az adómentességre? Köszönöm.

Kulturális és sportbelépők adómentesen Kérdés

Kérdésem: ha nem utalványt kap a dolgozó, hanem konkrétan az adott belépőt a cég vásárolja meg cégnévre és azt adja át a dolgozónak, akkor is áll az adómentesség feltétele? A munkáltató milyen közteher fizetésére kötelezett az 50 000 Ft/fő korlát alatt?

Augusztustól 9 százalékos áfa az élelmiszerekre, adómentesség a kutatóknak Romániában Cikk

Augusztustól kedvezményes áfát vezetnek be Romániában a mezőgazdasági szolgáltatásokra és nyersanyagokra, ugyanakkor eltörlik a személyi jövedelemadót a tudományos kutatóként alkalmazott munkavállalók esetében – döntött keddi ülésén a román kormány.

Nemcsak botrányos, de – így – legális is lehet a láncügylet Cikk

A nemzetközi ügyletek közül talán a legnehezebb azon értékesítési láncok forgalmi adózási megítélésének kialakítása, amelyben több termékértékesítés egyetlen szállítással jár együtt. A könnyebb eligazodás érdekében összefoglaljuk a láncügyletek minősítésének főbb szempontjait.

Termőföld-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségét: magánszemély 2014. 04. 26-án értékesített "rét" megjelölésű ingatlanokat. Nyilatkozhat-e a vevő (az adómentesség érdekében: szja-törvény 1. melléklet 9.5. pont), ha az állattartó telep 2014. május 22-én került bejegyzésre? Adómentes lesz az ingatlan-értékesítés? Az eladó 2012-ben haszonbérleti szerződést kötött a fenti ingatlanra. Kell emiatt jövedelmet bevallania a 2014. évi bevallásában? Köszönöm a segítségét.

Családi gazdálkodók, őstermelők: ezt kell tudni a feles bérletről Cikk

Érvényesíthetők-e az adómentességi szabályok a feles bérletnél? Milyen adóelőírások vonatkoznak a bérbeadóra és a bérlőre? Összefoglaltuk.

EKÁER – kartondoboz szállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha nem kockázatos terméket (kartondobozt) értékesítünk, szállítunk , s egy fuvarozás keretében nem haladja meg a szállított áru súlya a 2500 kilogrammot, akkor mentesek vagyunk, tehát nem kell EKÁER-számot kérnünk? Jól gondolom? Köszönettel a választ.

Egész életre szóló biztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Három kérdésre szeretnék választ kapni az alábbi témában: hároméves átmeneti időszak után, 2017. december 31-ét követően megszűnik az úgynevezett teljes életre szóló, visszavásárlási értékkel rendelkező életbiztosítások kifizető által fizetett díjának adómentessége. Az adókötelezettséget időben előre hozva (a díjfizetéshez rendelve) a kifizetőnek kell azt teljesítenie az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályok szerint. A biztosítói kifizetésekből viszont a hozamrész kamatjövedelemként lesz adóköteles, illetve – a szerződéskötéstől számítva meghatározott idő elteltével – adómentes. 1. Milyen adófizetési kötelezettség terheli a kifizetőt ilyen típusú szerződés díjának fizetésekor? 2. Amennyiben a biztosított 2017. december 31. előtt a szerződő helyébe lép, kinek, és milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik? 3. 2018-tól történő biztosítói kifizetés esetén a kamatjövedelemre, milyen adózási kötelezettség, illetve mentesség vonatkozik? Válaszukat előre is köszönöm.

Így változnak 2015-ben az áfa-besorolási szabályok Cikk

Több ponton módosulnak 2015. január elsejétől az áfabesorolási szabályok. Amellett, hogy bővül a kedvezményes, 5 százalékos adókulcs alá tartozó húsféleségek köre, változnak az adómentességre vonatkozó szabályok is.

Környezetvédelmi termékdíj mentesség Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem Magyarországon bejegyzett fióktelep. Harmadik országból importál elektronikai berendezéseket, melyeket Magyarországon vámkezeltet. Az árut ezt követően továbbértékesíti egy olyan hazai vevőnek, amely a berendezéseket az általa gyártott végtermékbe beépíti, és ezen készáru jelentős részét külföldre értékesíti. Kérdésünk arra vonatkozik, alkalmazható-e a környezetvédelmi termékdíj mentesség a vonatkozó 2011. évi LXXXV. tv. 4. § (2) h) pontja alapján abban az esetben, ha a magyar végső vevőnek történő értékesítés ugyan a magyar fióktelep adószáma alatt történik, de nem annak nevében? Van ugyanis egy olyan gazdasági közbenső szereplő az ügyletben – a magyar fióktelep anyavállalata által más EU tagállamban létrehozott “testvérfióktelepe” –, amely a fióktelepekre vonatkozó adójogi szabályozás értelmében csak a magyar fióktelep adószáma alatt bonyolíthat ügyleteket. Az ügylet szereplői: “A” – magyar fióktelep “B “– EU más tagállamában illetőséggel bíró testvérfióktelep “C” – végső magyar vevő Az áru útja: “A” importál Magyarországra, az árut közvetlenül “C”-hez szállítják. A számlázás menete: “A” befogad egy harmadik országbeli import számlát, majd kiállít egy EU-s értékesítésről szóló belső számlát “B”-nek. “B” befogadja ezt a belső számlát, és kiállít “A” adószáma alatt egy belföldi (magyar) értékesítésről szóló számlát “C” vevőnek. “A” a belső számlát csak a belső elszámolására használja, áfabevallásában a magyar értékesítést jelenti. Köszönettel.

Reklámadó-bevallás alóli mentesülés Kérdés

Tisztelt Cím! Cégünk havonta reklámújságot jelentet meg – nem ez a fő profilunk, csak közvetítők vagyunk, a hirdetőknek számlázunk, s ebből éves szinten nettó 2 millió forint bevételünk származik. Augusztus 15-e után történő számlakibocsátáskor nyilatkozatot adunk a számláink mellé. A nyilatkozat szövege: A reklámadó törvény 3. § (3) bek ezdése alapján nyilatkozom, hogy a …..(számlakibocsátó azaz a cégünk neve)…..-t az adóévben, reklám közzététele után adófizetési kötelezettség nem terheli. Van-e még további teendőnk? Mentesülünk a bevallás alól? A bevallásra kötelezettek körének pontosítása érdekében kérdezem: ki tartozik a Ratv. 5. § (1) bekezdés szerinti 0 %-os sávba? Előre is megköszönöm válaszukat: Czotter Kati

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Házi vágás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kft. üzletrész eladása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink