92 találat a(z) adómentesség cimkére

Földbérbeadás adómentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő a saját tulajdonában lévő földterületet adja bérbe. Ugyanannak a személynek adná továbbra is bérbe, akinek eddig is ki volt adva az ingatlan. A bérleti szerződésük 2016. 12. 31-ével lejárt, de egy szerződésmódosítással meghosszabbították 2018. 12. 31-éig. Az eredeti szerződés időtartama meghaladta az 5 évet, de a hosszabbítás időtartama 2 évre szól. A kérdésem, hogy ilyen esetben az adómentességet lehet-e majd alkalmazni a hosszabbított időszakra (melynek tartama 2 év), vagy a hosszabbítás időtartamának is meg kell haladnia az 5 évet? Tehát két különböző szerződésként kell kezelni vagy folyamatos tevékenységként?

Kedvezményezett részesedéscsere - szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja törvény 77/A (7)-(9) bekezdéseiről a következőket szeretném kérdezni. Magánszemély maga alapította cégnek az üzletrészét ruházza át kedvezményezett részesedéscserével. Az átruházáskor a cég értéke alapján nagyobb az átruházott üzletrészeknek az értéke, mint azok névértéke, így nagyobb az átruházáskor megszerzett értékpapír értéke, mint az átruházott értékpapír "megszerzésére fordított" érték. Ugye ez a különbség szja alapot képez a 77/A (1) alapján? A 77/A(7) szerint, ha pénzösszeget is kap a magánszemély a csere keretében, akkor az árfolyamnyereség (a) pont), a pénzösszegen kívüli rész, azaz a kicserélt értékpapírok estében a megszerzéskori és a csere szerinti értékkülönbözet szintén árfolyamnyereség, de válaszható az adómentesség is [(b) pont]. Ezt jól értelmezem? Az Szjatv 77/A (8) alapján a magánszemély választhatja azt, hogy ez az összeg adómentes, ez esetben a kifizetőnek van adatszolgáltatási, a magánszemélynek nyilvántartási kötelezettsége. Ez azt jelenti, hogy az adatszolgáltatás nyomán a következő évben mégis keletkezik adófizetés a magánszemélynél? Mely szja szakasz alapozza meg? Ha erre nem a válasz, akkor mikor és mely szja szakasz alapján keletkezik majd erre - a megszerzéskori és a csere értékkülönbözetére - a jövedelemre adófizetési kötelezettsége a magánszemélynek? A nyilvántartási kötelezettségnél "megszerzési érték+pénzösszeg" szabály [77/A (8) b)] miatt a következő értékesítésekor a pénzösszeg ismét adóalap lehet? Köszönöm!

Termőföld-értékesítés Kérdés

Köszönöm szépen a 2016.10.14-én feltett kérdésemre a segítő válaszát. Az adás-vételi szerződés 2016.10.13-án készült. A szerződés 5. pontja szerint "a vevő a jogügyleti ingatlant a hatósági jóváhagyás napján – a teljes vételár kifizetésének feltételével – kapja kizárólagos birtokba és használatba, azok adóit, közterheit a birtokba lépés napjától kezdődően viseli". Most csak "vételárelőleg" címen kapott egy összeget, a fennmaradó részt csak 6 hónap múlva kapja meg, addig a termőföld-értékesítést nyilvánosan közzé kell tegye. Ebben az esetben 2017.06.15-éig kell bejelentenie a földterület kivonást, és a tényleges értékesítés kb. 2017.04.13-a körül lesz, ami viszont így magánszemély értékesítése lesz? Jól értem? A birtokösszevonás miatti adómentesség csak a magánszemély termőföld-értékesítésére érvényes, vagy az őstermelő értékesítésére is, mert ez is benne a szerződésben? Köszönöm.

Adómentesség az áfatörvény 85. §-a alapján Kérdés

Tisztelt Cím! Szeretném a segítségüket kérni egy adómentesség meghatározásában. A TEAOR 08 szerint 8510 – Iskolai előkészítő oktatással foglalkoznánk saját intézményünkben ezen belül: – az iskola-előkészítő oktatás (alapfokú oktatást megelőző nevelés), – a testi és szellemi fogyatékkal élők speciális nevelése ezen a szinten például Down szindrómás gyerekek oktatása, nevelése. Gondosan kidolgozott tematika alapján végeznénk az oktatást, természetesen szakoktatókkal. Tudni szeretnénk, hogy ezek a tevékenységek bele tartozhatnak-e az áfatörvény 85. §-a szerinti mentes tevékenységekbe? Köszönöm.

Eláruljuk a titkot, hogyan úszható meg a kamatadó Cikk

A bankok már alig fizetnek kamatot, és még adót is vonnak pénzünk, befektetésünk csekélyke hozadékából. Eláruljuk a törvényes trükköt: a személyi jövedelemadóról szóló törvény megtakarítások ösztönzését célzó egyik kedvezménye a tartós befektetésből származó (TBSz) jövedelem általánosnál kedvezőbb adózása, illetve adómentessége. A részleteket olvassa el cikkünkben.

Hallgatói munkadíj külföldi egyetem hallgatójának Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyetemünk Magyarországon folytat felsőoktatási képzést csak idegen nyelven. Magyarországon regisztrált felsőoktatási intézmény. Kérdéseim: Ha az egyetemünk egy másik (EU-s tagállambeli) egyetemmel hallgatói jogviszonyban álló diákot fogad 6 hétnél hosszabb idejű szakmai gyakorlatának elvégzésére, fennáll-e valamilyen munkadíj-fizetési kötelezettsége az egyetemünknek a hallgató felé? Ha igen, érvényes-e az ilyen hallgatónak kifizetett díjazásra bármilyen adó-, illetve járulékmentesség, és melyek a feltételei? Válaszát előre is nagyon köszönöm. Tisztelettel: B. Gy.

Apport adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy magánszemély egymillió forintért vásárol egy ingatlant, amit a későbbiekben – könyvvizsgálói és ingatlanforgalmi szakértői vélemény alapján – hárommillió forint összegben apportál egy cégbe, akkor a magánszemélynek a különbözetre 15 százalék szja- és 27 százalék ehokötelezettsége származik? Ebben kérném egyrészt a megerősítésüket, illetve szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan jogszabályhely, ami lehetőséget biztosít az adómentességre? Köszönöm.

Kulturális és sportbelépők adómentesen Kérdés

Kérdésem: ha nem utalványt kap a dolgozó, hanem konkrétan az adott belépőt a cég vásárolja meg cégnévre és azt adja át a dolgozónak, akkor is áll az adómentesség feltétele? A munkáltató milyen közteher fizetésére kötelezett az 50 000 Ft/fő korlát alatt?

Augusztustól 9 százalékos áfa az élelmiszerekre, adómentesség a kutatóknak Romániában Cikk

Augusztustól kedvezményes áfát vezetnek be Romániában a mezőgazdasági szolgáltatásokra és nyersanyagokra, ugyanakkor eltörlik a személyi jövedelemadót a tudományos kutatóként alkalmazott munkavállalók esetében – döntött keddi ülésén a román kormány.

Nemcsak botrányos, de – így – legális is lehet a láncügylet Cikk

A nemzetközi ügyletek közül talán a legnehezebb azon értékesítési láncok forgalmi adózási megítélésének kialakítása, amelyben több termékértékesítés egyetlen szállítással jár együtt. A könnyebb eligazodás érdekében összefoglaljuk a láncügyletek minősítésének főbb szempontjait.

Termőföld-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségét: magánszemély 2014. 04. 26-án értékesített "rét" megjelölésű ingatlanokat. Nyilatkozhat-e a vevő (az adómentesség érdekében: szja-törvény 1. melléklet 9.5. pont), ha az állattartó telep 2014. május 22-én került bejegyzésre? Adómentes lesz az ingatlan-értékesítés? Az eladó 2012-ben haszonbérleti szerződést kötött a fenti ingatlanra. Kell emiatt jövedelmet bevallania a 2014. évi bevallásában? Köszönöm a segítségét.

Családi gazdálkodók, őstermelők: ezt kell tudni a feles bérletről Cikk

Érvényesíthetők-e az adómentességi szabályok a feles bérletnél? Milyen adóelőírások vonatkoznak a bérbeadóra és a bérlőre? Összefoglaltuk.

EKÁER – kartondoboz szállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha nem kockázatos terméket (kartondobozt) értékesítünk, szállítunk , s egy fuvarozás keretében nem haladja meg a szállított áru súlya a 2500 kilogrammot, akkor mentesek vagyunk, tehát nem kell EKÁER-számot kérnünk? Jól gondolom? Köszönettel a választ.

Egész életre szóló biztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Három kérdésre szeretnék választ kapni az alábbi témában: hároméves átmeneti időszak után, 2017. december 31-ét követően megszűnik az úgynevezett teljes életre szóló, visszavásárlási értékkel rendelkező életbiztosítások kifizető által fizetett díjának adómentessége. Az adókötelezettséget időben előre hozva (a díjfizetéshez rendelve) a kifizetőnek kell azt teljesítenie az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó szabályok szerint. A biztosítói kifizetésekből viszont a hozamrész kamatjövedelemként lesz adóköteles, illetve – a szerződéskötéstől számítva meghatározott idő elteltével – adómentes. 1. Milyen adófizetési kötelezettség terheli a kifizetőt ilyen típusú szerződés díjának fizetésekor? 2. Amennyiben a biztosított 2017. december 31. előtt a szerződő helyébe lép, kinek, és milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik? 3. 2018-tól történő biztosítói kifizetés esetén a kamatjövedelemre, milyen adózási kötelezettség, illetve mentesség vonatkozik? Válaszukat előre is köszönöm.

Így változnak 2015-ben az áfa-besorolási szabályok Cikk

Több ponton módosulnak 2015. január elsejétől az áfabesorolási szabályok. Amellett, hogy bővül a kedvezményes, 5 százalékos adókulcs alá tartozó húsféleségek köre, változnak az adómentességre vonatkozó szabályok is.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink