486 találat a(z) INFLÁCIÓ cimkére

Magyarország rekorder: két és félszer magasabb az infláció, mint az EU-s átlag Cikk

Az Európai Unió 27 tagállamában 5,9 százalékra csökkent az infláció augusztusban a júliusi 6,1 százalékról. Tavaly augusztusban 10,1 százalék volt az infláció az EU-ban az Eurostat ma publikált végleges adatai szerint. Az euróövezetben 5,2 százalékra mérséklődött az infláció augusztusban a júliusi 5,3 százalékról. Egy évvel korábban 9,1 százalékon állt az euróövezeti infláció. Magyarországon 16,4 százalékos volt az átlagos áremelkedési ütem az előző év azonos időszakához képest.

Az élelmiszerek ára 1,7 százalékkal csökkent Kínában Cikk

Kínában 0,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak augusztusban éves szinten, miután 2021 februárja óta először jegyeztek fel csökkenést idén júliusban, 0,3 százalékost – közölte az ázsiai ország statisztikai hivatala a hétvégén.

Neheztel az MNB: miért épül be az élelmiszerek inflációja a telekommunikációs díjakba? Cikk

Az elmúlt időszakban az energia- és élelmiszerárak jelentős megugrása az átlagos infláció nagymértékű megemelkedéséhez vezetett. A hazai lakossági telekommunikációs szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások az idei évben változtattak árazási gyakorlatukon, és az átlagos inflációhoz indexáló, visszatekintő áremeléseket hajtottak végre, amely mértéke az uniós átlag és a környező országokban tapasztalt többszöröse volt. A magyar telekommunikációs szolgáltatások vásárlóerő-paritáson mért ára már 2021-ben is meghaladta az uniós átlagot, amit felerősít az idei és a jövő évben várható további árnövekedés. A visszatekintő árindexálás miatt felvethető a kérdés, hogy az áremeléseket aktuális költségnövekedések indokolják-e, ami a lakosság jóléte és versenyjogi szempontból egyaránt fontos, olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján megjelent elemzésben.

Visszatérnek a 7 százalék alatti kamatok a lakáshiteleknél Cikk

A bankok között egyre nagyobb a verseny a jó ügyfelekért, ami miatt a hitelkamatok is végre csökkenésnek indultak. Ezen az úton fontos mérföldkő a Bankmonitor szakértői szerint, hogy újra 7 százalék alatti kamatokkal találkozhatunk a lakáshiteleknél. Utoljára tavaly októberben kaphattunk hasonló ajánlatokat – írja közleményében a Bankmonitor.

Ha kell, tovább emeli a kamatokat, nem áll meg a célig a Fed Cikk

Megtartotta szokásos éves értékelését Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke a Jackson Hole-i konferencián. A jegybankelnök szigorú, de kiegyensúlyozott üzenetet küldött. Elmondta, hogy az amerikai gazdaság túl erős, az inflációs cél eléréshez mindenképp csekélyebb, potenciális szint alatti növekedésre van szükség, és ha ehhez további kamatemelések kellenek, akkor a Fed meg fogja azt lépni. A másik fontos üzenet, hogy a jegybankelnök elmondta: a munkaerőpiaci folyamatok egyre szorosabb összefüggést mutatnak az inflációval, így amennyiben a feszes munkaerőpiac nem válik lazábbá, a Fed közbeavatkozhat. A következő döntések során a jegybank óvatosan jár majd el, de ha szükség lesz rá, tovább fogja emelni a kamatokat. A 2%-os cél nem változik, és azt minden körülmények között eléri a jegybank – mondta, írja a portfolio.hu.

Árfigyelés: átlagosan 7 százalékkal mérséklődött a monitorozott élelmiszerek ára Cikk

Az indulás óta átlagosan 7 százalékkal mérséklődött az árfigyelőben szereplő élelmiszerek ára – állítja a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM).

Nagyon megdrágulhatnak jövőre az autópálya-matricák Cikk

Az elmúlt évek autópálya-matrica árváltozásait az infláció mértéke befolyásolta, azonban ez a tavalyi évben rendhagyó módon aránytalanul változott az egyes kategóriákban. A jövő évi matrica árai viszont ismét inflációkövetők lesznek, legalábbis ez derült ki az Építési és Közlekedési Minisztérium nyilatkozatából, amely szerint a 2024-es sztrádadíjakat az augusztusi infláció mértéke szabja meg – olvasható az a autopalyamatrica.hu oldalon.

Ki nyeri az infláció és a hitelkamatok versenyét? Cikk

Júliusban 17,6 százalék volt az éves áremelkedés, ez 2,5 százalékpontos csökkenést jelentett az előző hónaphoz képest. Ugyanakkor a lakossági hiteleknél ilyen mértékű kamatcsökkenést sajnos nem láthattunk. De tegyük a szívünkre a kezünket: az infláció szárnyalásakor is elmaradt a lakáshitelek, személyi kölcsönök drágulása az áremelkedés változásától. De akkor hogy áll ez a „verseny”? – írja a Bankmonitor.hu.

Romániában egyszámjegyűre lassult az infláció júliusban Cikk

Romániában tavaly február óta először ismét egyszámjegyűre lassult az éves infláció júliusban: az országos statisztikai intézet (INS) pénteken közzétett adatai szerint a múlt hónapban 9,4 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint egy évvel korábban – közölte az MTI.

Itt vannak a friss inflációs adatok: a tojásért 30 százalékkal többet fizetünk, mint egy éve Cikk

2023. júliusban a fogyasztói árak átlagosan 17,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal nőttek, ezen belül viszont a ruházkodási cikkek 1,4, az élelmiszerek 0,9, a tartós fogyasztási cikkek pedig 0,5 százalékkal kevesebbe kerültek, olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorstájékoztatójában.

Importőrök túlzó árazását vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal Cikk

Panaszeljárás keretében vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) egyes külföldön előállított élelmiszerek túlzó árazását, a versenyhatóság szakértői a magyar fogyasztók által széles körben vásárolt import termékekkel kapcsolatos piaci magatartásokat elemzik.

Lassul az infláció az eurózónában Cikk

Júliusban a piaci várakozásoknak megfelelő mértékben lassult az infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfői jelentése alapján.

Amikor a kevesebb több – Heti PénzPiac – 2023. 30. hét Cikk

Ha figyelemmel kísérjük az irányadó kamatok változását a fejlett világban és Magyarországon, akkor egymással ellentétes trendeket vehetünk észre. Míg az eurózónában és az USA-ban még mindig ütemesen emelkedik az alapkamat, addig itthon már a harmadik kamatvágást hajtotta végre az MNB az elmúlt két hónapban – írja a Global Tax-Office Kft. összefoglalójában, melyben a 30. hét pénzpiaci és gazdasági olyan eseményeit veszi sorra.

Új Prémium Magyar Állampapír: a még pár napig jegyezhető régivel sokkal jobban járnak a befektetők Cikk

A jelenleg elérhető prémium állampapírok forgalmazása lezárul, ezzel egy időben egy új, 10 éves futamidejű inflációkövető állampapír válik elérhetővé a befektetők számára – közölte tegnap az Államadósság Kezelő Központ. Az új papír esetében azonban nem csak a futamidő hosszabbodik meg, a kamat is alacsonyabb lesz, a kamatprémiumot ugyanis jelentősen lecsökkentik. A Bankmonitor szakértői kiszámolták, mit jelent ez a befektetők számára.

Mennyi hitelhez elég az átlagbér? Cikk

A KSH adatai alapján májusban a kedvezmények nélküli átlagbér 377 600 forint volt. Ez egy év alatt 17,9 százalékos emelkedés, ami azonban elmarad a 21,5 százalékos inflációtól. A bérek vásárlóereje tehát csökkent a tavasz utolsó hónapjában, de vajon egy átlagos keresetű ember hitelfelvételi képessége is romlott? A kérdésre a Bankmonitor szakértői válaszolnak.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink