1965 találat a(z) őstermelő cimkére

Polgármester és őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Én eddig úgy tudtam, hogy a polgármesterek, ha őstermelői igazolvánnyal rendelkeznek, főállású őstermelők, mert egyéb jogviszonynak számít csak a polgármesterség. Most egy előadáson hallottam, hogy ezen változtattak. Ha valaki polgármester, akkor már nem kell őstermelőként járulékot fizetnie. Ennek jogszabályi alapját viszont nem találtam a tbj-ben. Valóban változott volna ez?

Őstermelés és ebtenyésztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szépen segítségét. Főállású őrstermelő bevétele méhészkedésből és ebtenyésztésből származik. Adószámmal, őstermelői igazolvánnyal, engedélyekkel rendelkezik. A kutyatenyésztésből származó bevételek, költségek összevonhatók a méhészkedéssel őstermelői tevékenységként, vagy a kutyatenyésztést külön kell kezelni, az önálló tevékenységre vonatkozó adózás szerint? A kutyatenyésztést kell jelenteni a NAV-nak? Köszönöm!

Őstermelői tevékenység megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2017. évben nem főállású őstermelő volt. 2018. évre már nem érvényesítette az őstermelői igazolvány értékesítési betétlapját, mert meg kívánja szüntetni a tevékenységét 2018.01.01-től. 2018 évben viszont még kapott területalapú támogatást a 2017. évre vonatkozóan. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a támogatás összegére érvényes-e az a szabály, hogy ha a magánszemély az őstermelői tevékenységét megszüntette, de az éves adóbevallás benyújtását megelőzően érkezett még bevétele az őstermelői tevékenységével összefüggésben, akkor ezt a bevételét még a megszűnés évének bevételei között kell számba vennie? (Tehát a 1753-as bevallásban?) Vagy, mivel már nincs érvényes betétlapja, így ez a bevétel önálló tevékenység bevételeként adózik a 2018. évről beadandó bevallásban? Illetve a megszűnést visszamenőleges 2018.01.01. dátumra kell bejelenteni, vagy elegendő a bejelentés napjával kérni az adószám megszüntetését? Válaszukat előre is köszönöm.

Előző őstermelői kérdés folytatása Kérdés

Kedves Szarvas Imréné! A kérdés azért merült fel, mert a személyi jövedelemadó kitöltési utasítása szerint, idézem: "Amennyiben a közös őstermelői tevékenységet folytató családi gazdálkodásba év közben új tag lép be, akkor az adóév utolsó napján fennálló létszám figyelembevételével kell felosztaniuk a bevételt és – tételes költségelszámolás esetén – a költséget a teljes adóévre vonatkozóan". Értelmezhető-e a fenti leírás az újonnan létrejött családi gazdálkodás esetében akkor, ha a már meglévő őstermelő lett a családi gazdálkodó, de neki év elején már volt bevétele és kiadása. Az ő korábbi költsége, bevétele év végén osztható-e a családi gazdálkodás összes tagjára? Természetesen a tagok egyformán – az általános szabályok szerint tételesen – adóznak, a belépő tagoknak korábban nem volt önálló tevékenységük. Köszönettel.

Őstermelő, majd családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdés megoldásában kérem segítségüket. 2017 novemberében alakult a családi gazdálkodás, a családi gazdálkodás vezetője év elejétől őstermelő volt, ő lett a családi gazdálkodó, a belépő két tag nem volt őstermelő és nem egyéni vállalkozó. Hogyan kell figyelembe venni a megalakulás előtti bevételeket és a költségeket? A családi gazdálkodás megalakulása előtti időszak kizárólag az év elejétől őstermelő eredménye? Vagy az egész évi összes bevétel és az összes költség osztható a tagok között három részre? A problémát számszerűsítve: csak őstermelő: 1 fő családi gazdálkodás (3 fő) 2017.01.01.-tól 2017.10.31-ig 2017.11.01-től 2017.12.31-ig bevétel : 58 248 e Ft bevétel: 8 206 e Ft (2 735 e Ft/ fő) költségek: 53 228 e Ft költségek: 12 031 e Ft (4 010 e Ft/fő) Az őstermelő-családi gazdálkodó összevontan : 2017 összes bevétele: 58 248 + 2 735 = 60 983 e Ft összes költsége: 53 228 + 4 010 = 57 238 e Ft adóalap : 3 745 e Ft A belépő két tagnál 1 275 e Ft veszteség keletkezett . Ha a fenti példa szerint vezetem le a bevételeket és a kiadásokat, akkor a tagok esetében képződött veszteség elszámolása hogyan történik 2018-ban? Köszönettel

Őstermelő könyvvezetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tevékenységét 2017 decemberében kezdő őstermelőnek, akinek a jövedelme feltételezhetően nem fogja meghaladni 2018. évben a 8 millió forintot, és mentes az áfa alól a mezőgazdasági kompenzációs rendszer mellett, tehát mint mezőgazdasági kistermelő, milyen könyvvezetést kell alkalmaznia? Illetve ha 2017-ben még egyéni vállalkozó volt, és mint őstermelő abban az egy hónapban bevétele nem keletkezett, akkor a 2017. évi adóbevallásban kellett volna nyilatkoznia, hogy kistermelői átalányadózást választ? Ha nem nyilatkozott, jól gondolom, hogy azt utólag már nem lehet módosítani? Köszönöm válaszukat!

Kezdő őstermelő vagy sem? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki 2018.01.23.ig volt főállású. Ezzel egy időben kiváltotta az őstermelői igazolványát, melynek hatálya: 2017.12.19-2021.12.31. Három betétlapot igényelt, ebből az első 2017.12.19-2017.12.31. Jól értelmezem, hogy mivel már 2017-ben őstermelő volt a kártyája, a betétlapja alapján ideiglenes igazolványt is kért, ezért nem minősül kezdő őstermelőnek, így nem kell a minimálbér után megfizetnie a járulékokat a 2018. év első negyedévét illetően. És mivel nem volt bevétele 2017-ben, ezért járulékot nem is kell fizetnie 2018-ban? Csak majd 2019-től a 2018. évi bevétele alapján? A második kérdésem az lenne, ha az elsőre nem lenne a válasz, hogy a garantált bérminimum vagy a minimálbér után kell megfizetnie ezeket a járulékokat őstermelői jogviszonyában? Harmadik kérdésem pedig az, hogy ha 2018.01.23-ig volt egyéni vállalkozóként biztosított, akkor csak a február-március hónapra kell megfizetni a fent leírtakat, vagy a január havi minimálbért arányosítani kell a tört napok számával? Válaszukat köszönöm!

Átalányadózó őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadózó őstermelőnek 11 millió forint a bevétele támogatásokkal (3 millió forint) együtt. Átalányban megállapított jövedelme 1,6 millió forint. A kérdésem az lenne, hogy miután kell 2018. évben járulékot fizetnie? A 11 millió forint után, vagy a megállapított jövedelem után a 10 százalékot és a 4 százalékot? Válaszát előre is köszönöm.

Őstermelő átalányadózása Kérdés

Ha az őstermelő önként kilépett 2015. december 31-én az átalányadózásból, 2016. január 1-jétől tételes költségelszámolást választott, akkor mikor léphet vissza az átalányadózás hatálya alá? Rá is vonatkozik-e az a 4 éves korlát, ami az egyéni vállalkozókra érvényes? Köszönöm válaszát.

Őstermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy őstermelő, aki egyben egy háromfős családi gazdaság vezetője, és 2017. évre nem újíttatta megaz őstermelői plasztikkártyához tartozó betétlapot. Az igazolványon feltüntetett hatályosság kezdete és vége dátumot vette figyelembe, mely 2020. december végi. Az év folyamán az értékesítésekkor úgy járt el, ahogy korábban is, kompenzációs felárat vett igénybe. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az éves elszámolásnál milyen módszert alkalmazzak a családi gazdaság tagjaira nézve, illetve mi van ilyenkor a kompenzációs felárral? Várom mi hamarabbi válaszukat!

Üzemanyagszámla Kérdés

Adott egy cég, amely rendelkezik kisteherautókkal és forgalomból kivont teherautó és traktorral, melyeket tűzifa-, oszlopfűrészeléshez használnak. Hogyan hajtsuk végre, illetve milyen következményei vannak, ha a számlákon nem szerepelnek a rendszámok? A cég egyébként áfalevonásra jogosult. Mi a helyzet az áfás őstermelővel ugyanebben a szituációban?

Közös őstermelői igazolvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolványon szerepelt férj és feleség 2016-ban és 2017-ben. Régebben külön-külön őstermelői igazolványuk volt, ezért volt mindkettőjüknek adószáma. A feleség nevére szóltak a bevételek és a kiadások is. A férj szerepelt családtagként. A férj 2017. 02. 09-én visszaadta az adószámát. NAV-adategyeztetés keretében le is nyilatkozta, hogy őstermelői tevékenységét megszüntette. Azonban a falugazdásznál az őstermelői igazolvány és a betétlap egész évben kettőjük nevére szólt. Mi a helyes eljárás ebben az esetben? Osztható a bevétel és a költség egész évre kettőjükre, vagy csak 2017. 02. 09-éig és utána minden bevétel és költség csak a feleségé? Van-e valamilyen bejelentési kötelezettség, adatszolgáltatás a NAV felé, ha adószám nélkül kerül a közös őstermelői igazolványra a családtag? Köszönöm válaszát!

Méhcsaládok értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kompenzáció feláras őstermelő méhcsaládokat adott el, egy másik kompenzáció feláras őstermelőnek, de nem állított ki számlát, csak adásvételi szerződést. Nem rendelkezett számlatömbbel, mert eddig csak felvásárlási jegyre értékesített. Milyen szankciók várhatóak a két fél részéről? A vevő elszámolhatja-e költségként az adásvételi szerződés alapján a kiadását, és az eladót milyen büntetéssel sújthatják a számla elmaradása miatt? A méhcsaládok tárgyi eszköznek számítanak-e? Áfafizetési kötelezettség terheli-e az eladót? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni vállalkozó egyben őstermelő ipabevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozóként informatikai szolgáltatást nyújtok, iparűzési adóban a tételes évi 50 ezer forintot választottam. Ugyanakkor magánszemélyként őstermelésből származott 2,2 millió forint bevételem, amiből 550 ezer forint területalapú támogatás. Kérdésem, hogy az őstermelői jövedelem után kell iparűzési adót fizetnem? Vagy ezt is kiváltja az évi 50 ezer forint? Ha kell, akkor annak mi az alapja és hogyan tudok bevallást beadni úgy, hogy az önkormányzatnál tételes egyéni vállalkozóként tartanak nyilván? Vagy ezt magánszemélyként adom be nekik? Köszönettel: Szentesi Péter, Virtus Kft.

Szochofizetés: amikor az őstermelőnek is kell Cikk

Főállású őstermelő kötelezett-e szociális hozzájárulás fizetésére, amennyiben 2017. évi bevétele egymillió forint volt? – kérdezte olvasónk. Dr. Radics Zsuzsanna társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öröklésről lemondás ellenérték fejében – illeték, szja

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Elektromosautó-töltés elszámolása

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink