98 találat a(z) órabér cimkére

Így kell kimatekozni a távolléti díj összegét. Példákkal Cikk

Bár a munkavállaló csak 3 napig volt szabadságon, mégsem egyszerű kiszámolni, hogy milyen összegű távolléti díjra jogosult: meg kell határozni az esedékesség időpontját és kalkulálni kell bizonyos bérpótlékokkal is. Cikkünkben az 1 napra és 1 órára járó havibér, valamint a bérpótlék alapjának meghatározásáról is szó lesz.

Órabér megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi vállalkozás napi nyitvatartási ideje 14 óra, és hétvégén is üzemel. Az alkalmazottak napi 8 órára vannak bejelentve, és foglalkoztat alkalmi munkavállalókat is. Az órabért úgy állapítja meg, hogy a minimálbér garantált óradíja az alap és erre átlagosan 20 százalék pótlékot ad óránként. Minden ledolgozott órára megfizeti az emelt órabért és a munkaszerződésbe beleírja, hogy az emelt díj magában foglalja a pótlékokat is, délutánra és hétvégére egyaránt, függetlenül a beosztástól, ezt mindig a ledolgozott órára kapja meg a munkavállaló. a heti legalább 1 nap szabadnapot mindig biztosítja. Kiszámolta, hogy ez a 20 százalék tényleg takarja átlagosan a műszakpótlékot és a hétvége után járó pótlékot. Kérdésem, hogy megfelel-e így a jogszabálynak, vagy kötelező számfejteni külön a pótlékokat az alkalmazottnak és az alkalmai munkavállalónak is? Ha kereskedelmi végzettsége nincs a munkavállalónak, de gyakorlata van, akkor, ha a betöltendő munkakőr garantált bérre kötelezett, tehát kellene a szakképesítés, akkor a garantált bért, vagy az alap minimálbért kell kötelelzően fizetni neki?

Órabéres munkavállaló munkaszüneti napja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalóink órabéres foglalkoztatásban, 2 havi munkaidőkeretben, napi 12 órás műszakbeosztásban (45 perces munkaközi szünettel) dolgoznak. Munkaszüneti napokon nem dolgoznak, távolléti díjat számolunk (8 órára) ezekre a napokra. Így az általános munkarend alapján csökken a teljesítendő munkaidő 3,25 órával (11,25 óra-8 óra= 3,25 óra). A 3,25 órás "munkaidő kiesést" más napokra való beosztással pótolhatja-e a munkáltató, vagy ezt a 3,25 órát elszámolási időszak végén munkaidőkeret kiegészítésként szükséges kifizetni? Válaszát előre is köszönöm.

Kismamák szabadságának kifzetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét egy kérdésben, mely a nálunk kölcsönzött állományú munkavállalókat, azon belül is a kismamákat érinti. Partnercégünknél gépkezelőket foglalkoztatunk kölcsönzöttekként. Van pár munkavállalónk, akik három évvel ezelőtt mentek kismamaállományba, és most járt le a jogi állományuk, és gyes után vagy előtt vannak. A felhalmozódott szabadságot szeretnénk nekik kiadni. Az természetes, hogy az aktuális mindenkori minimálbérig mindig megemeljük a bérüket, de most felmerült az a kérdés, hogy mivel a többi gépkezelő bére a partnercég utasítása alapján magasabb, nem azzal a besorolási bérrel kellene-e kiadni a szabadságot is nekik? Két kismamát három éve bruttó 820 forintos órabérrel kezdtünk foglalkoztatni, nem szakképzettséget igénylő a munkakörben, így nem is emeltük a mostani 1050 forintos bruttó besorolásig az órabérüket. Kérném segítségüket, hogy jól jártunk-e így el, vagy korrekciózzunk náluk is, és a többi azonos munkakörű munkavállalók bérével számoljuk el a felhalmozott szabadságot. Köszönettel segítségét, Rajs-Bóné Bernadett munkaügyi előadó

Távolléti díj Kérdés

Több munkavállalónk munkabére tevődik össze idő- és teljesítménybérből "vegyes bérezés". Példa: májusban 106 órára teljesítménybér, plusz 70 órára órabér (besorolási órabér szerint). Az év egészében változik a teljesítmény- és az órabéres munkavégzés aránya. Hogyan kell az érintett dolgozók távolléti díját kiszámolni? R.A.

Órabéres mozgóbér, 13. havi fizetés és táppénz számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni abban, hogy a munka törvénykönyvében illetve a Tbj.-ben hol találom, hogy az órabéres dolgozók mozgóbérének, 13. havi fizetésének és a táppénz alapjának számításánál a 174-es szorzószámot kell alkalmazni? Köszönettel: Szalánczi Dóra

Munkavégzés munkaszüneti napon Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vállalkozásunk állattenyésztéssel foglalkozik, tehát megszakítás nélküli munkarendben, vagy a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónak minősül. Érdeklődni szeretnénk, hogy milyen bér jár annak, aki óra- és teljesítménybéres és a munkaszüneti napon be van osztva dolgozni? Illetve milyen bér jár neki, ha nincs beosztva a munkaszüneti napon?

Órabéres dolgozó végkielégítésének meghatározása Cikk

Órabéres dolgozó esetében hogyan kell meghatározni a végkielégítés havi távolléti díját? Átlagos havi 20 napi távolléti díj jár ilyen esetben? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Végkielégítés órabér esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Órabéres dolgozó esetében hogyan kell meghatározni a végkielégítés havi távolléti díját? Átlagos havi 20 napi távolléti díj jár ilyen esetben? Üdvözlettel: Kisfaludy Kinga

Alkalmi munka Kérdés

Tisztelt Dr. Kéri Úr! Az alábbi kérdésemre ön válaszolt, amit nagyon köszönök: "Egy kft. alkalmi munkavégzéssel foglalkoztat egy magánszemélyt. A kérdésem az, hogy: - napi 8 óra munkavégzés esetén van-e, ha igen, milyen összegű felső korlátja az órabérnek, illetve a napibérnek, - a minimálbér feletti összeggel számított kereset után a munkavállalónak milyen közterheket kell fizetnie." Nem kaptam azonban választ arra a kérdésemre: van-e felső korlátja az órabérnek vagy napibérnek, továbbá kérném válaszát arra is, hogy a minimálbér feletti órabérrel számított kereset után az szja mellett van-e más közteherfizetési kötelezettsége (pl. valamilyen járulék) az alkalmi munkavállalónak. Válaszát előre is köszönöm.

Órabéres foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jogszabályi hivatkozást keresek arra, hogy akinek az alapbére órabérben van megállapítva, annak hogyan kell kifizetni a havidíját akkor, ha nem dolgozta le az adott hónap ledolgozandó óraszámát, mert nem lett adott óraszámban beosztva? Válaszát köszönöm.

Szabadság kiszámítása óraszámemelés esetén II. Kérdés

Szabadság kiszámítása óraszámemelés esetén című kérdésre 2016.10.31.-én, Dr. Kéri Ádám ügyvéd úr által megadott választ szeretném pontosítani. A kérdésben szereplő dolgozó heti óraszáma 2016 11.01-től megemelkedett heti 30 órára. Előző 10 óra/hét foglalkoztatásból megmaradt 22 nap szabadsága. Az adott válasz szerint, amennyiben a dolgozó novembertől kiveszi a szabadságát, akkor 22 nap x 6 órára, azaz 132 órára kell neki távolléti díjat fizetni? Az ügyvéd úr válaszából én így értem. Ebben az esetben anyagilag jól jár a dolgozó! Ebből kiindulva kérdezem a következőt: Ha az említett eset fordítva történik, és novembertől heti 10 órát foglalkoztatják a dolgozót, de az előző hónapokban heti 30 órát dolgozott, akkor a megmaradt szabadság elszámolása 22 x 2 órára, azaz 44 órára kell a távolléti díjat kifizetni? Ebben az esetben viszont rosszul jár a dolgozó! Várom szíves válaszukat, hogy jól értelmezem-e a leírtakat. Köszönettel: F. Erzsébet

Szabadság nyilvántartása és kiadása: válaszok a leggyakoribb kérdésekre Cikk

Számos könnyítési lehetőséget vezetett be az új munka törvénykönyve (Mt.), mellyel a munkáltatók rugalmas munkaerőigényét kívánja kielégíteni, illetve mozgásterüket kívánja szélesíteni. Az egyik ilyen terület, ahol ez érezhető, a szabadság nyilvántartása és kiadása. A szabályrendszer értelmezése ugyanakkor a gyakorlatban számos munkáltató számára nehézséget jelent. Erre tekintettel vesszük végig a leggyakoribb kérdéseket és az Mt. alapján azokra adható válaszokat.

Órabéres foglalkoztatása munkaidőkeretben Kérdés

Tisztelt Szakértő! A teljes munkaidős munkavállaló bérét órabérben kívánja a munkáltató megállapítani. A munkavállaló kéthavi munkaidőkeretben van foglalkoztatva. Mi az eljárás abban az esetben, ha a beosztása alapján kevesebb óraszámban dolgozik, mint amennyi a ledolgozható az adott keretben? Kizárólag a ledolgozott óraszám alapján kell őt kifizetni, vagy pedig ki kell egészíteni a bérét? Válaszát köszönöm

Óradíjas foglalkoztatás és szabadság kiadása Kérdés

Üdvözlöm! Segítségét szeretném kérni, hogy az alábbi kérdésekben helyesen tudjak eljárni. A munkáltató pályázati munkákhoz heti 2 órára szóló munkaszerződéseket kötött, ami tartalmazza, hogy ez maximum a heti 20 órát nem haladhatja meg. Az óradíjak elszámolása mindenkor, közösen megállapított havi teljesített óraszám alapján történik. A munkáltató helyesen jár el, ha csak a ledolgozott órákat fizeti ki, vagy van foglalkoztatási kötelezettsége? Ha a ledolgozott óra meghaladja a szerződésben foglalt maximum 20 órát rendkívüli munkavégzésként kell elszámolni? A szabadság kiadása hogyan történik a heti 2 órás foglalkoztatásnál. Például a takarítónő, aki heti 2 órában takarít, vagy akit azért foglalkoztatnak heti 2 órában, hogy a elintézze a postai munkákat (levelek, csekkek feladását). Részükre is ki kell adni a rendes szabadságot? Köszönettel: Vasóczki Ildikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink