716 találat a(z) értékesítés cimkére

Ingatlan: ajándékozás, eladás Kérdés

Egy magánszemély ingatlan tulajdonhoz jutott ajándékozási szerződés révén 2014. június 19-ei dátummal, ahol a megajándékozott 50 százalék tulajdont szerzett az ingaltanban. Az ingatlant ajándékozó halála után az örökjösök megtámadták ezt az ajándékozási szerződést. Az eset bíróságon zárult le, ahol egyezséget kötöttek a felek 2019 áprilisában, melynek értelmében az 50 százalék tulajdoni hányad módosult 105/300-ad tulajdoni hányadra. Az ingatlan eladásra került 2019. július 4-én. Melyik dátum és tulajdoni hányad mérvadó a szja megállapításánál?

Ingatlanértékesítés válás után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a tanácsát kérni. Házasságunk alatt két ingatlant építettünk közösen a volt férjemmel. Mindkét ingatlan a férjem nevén volt. 2015. évben elváltunk, és a vagyonmegosztás alapján az egyik ingatlan a nevemre került. Az idén – 2019. évben – az ingatlan értékesítettem. Ezzel kapcsolatban lenne a kérdésem, hogy az értékesített ingatlan vonatkozásban keletkezik-e személyi jövedelem adó kötelezettségem. A szerzés évének 2015. év számít, amikor az ingatlan a nevemre került, vagy pedig az eredeti szerzési időpont az irányadó? Mindkét ingatlant a házasságunk időszaka alatt építettük, 2010. évben. Segítségét előre is köszönöm: Bereczk Zsuzsanna

Jutalék Kérdés

Lengyel cégnek a termékét egy magyar cég adta el Magyarországon, ezért jutalékot kap. A lengyel cég kiállított egy számlát a euróban a jutalékról! A magyar cégnek nem kell számlát kiállítani? Hogyan könyveljük a jutalékot, és mi van az áfával? Köszönöm Bakonyváriné

Nyíltvégű pénzügyi lízing után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk pénzügyi lízing szerződés lejártával maradványértéken megvásárolta a lízingelt személygépkocsit. Ezt követően már nem használtuk, hanem annál a kereskedőnél parkoltattuk, aki ajánlatot tett a vételére és ahonnan az új személygépkocsi is származik, amit egy lízingcég útján lízingelni fogunk. A maradványértékről áfás számlát kaptunk. Kérdésem, hogy ebben az esetben a továbbértékesítés áfás tevékenység-e? A maradványérték áfáját egyelőre nem vontuk le. Köszönöm

Svájci értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy svájci székhelyű cégnek gyártanánk termékeket. Az alapanyagot Magyarországról szerezzük be és Magyarországon gyártjuk le. A legyártás 90 napon belül megtörténik, a szállítást is mi magunk végezzük. Kérdésem, hogy a számlát milyen áfatartalommal kell kiállítani, gondolok itt a kulcsra, mert azt olvastam valahol, hogy 0 százalékos. Az áfabevallásban hol kell ezen összegeket szerepeltetni, illetve a vámfizetés hogyan történik? Válaszát előre is köszönöm.

Jövedéki adó főkönyvi elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk jövedékiadó-köteles, alkohol termékekkel kereskedik, melyeket az Európai Unióból szerez be. A készletről év közben csak mennyiségi nyilvántartást vezet, ezért az árubeszerzések elszámolására a 814-es főkönyvi számot használja. 1. kérdés: az EU-ból vásárolt áru nem a saját adóraktárunkba kerül, hanem egy másik társaság adóraktárába. A kitároláskor ők fizetik meg a NAV felé a jövedéki adót, majd kiszámlázzák részünkre. Adó folyószámlánkon így ez nem jelenik meg. Kérdésem, hogy az így részünkre átszámlázott jövedéki adót, milyen főkönyvi számon kell szerepeltetnem. A 814-es eladott áruk beszerzési értékén szerepeltetem év közben, és év végén a készletértékem részét fogja képezni, 2. kérdés: Az EU-ból beszerzett áru a saját adóraktárunkba kerül, onnan pedig vagy a vevőhöz, vagy saját raktárunkba amely nem minősül adóraktárnak. A jövedéki adót mi fizetjük meg a NAV felé, adófolyószámlánkon szerepel. A jövedéki adót a 867-es főkönyvi számon kell elszámolni? Hogyan kell könyvelni a jövedéki adót abban az esetben, ha kitárolás után az árut saját nagykereskedelmi raktárunkba készletre vesszük és hogyan, ha közvetlenül értékesítésre kerül. Válaszát előre is köszönöm!

Mentes őstermelő euróban értékesít Kérdés

Tisztelt Adózóna! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy van egy mentes őstermelő, aki tulajdonrészesedése miatt nem jogosult kompenzációs felárra, ezért készpénz-fizetési számlát állít ki az értékesített spárgájáról. Ausztriai cégnek számláz euróban, de nincs bejelentkezve MNB középárfolyamra. A kérdésem, hogy ilyen esetben az x összegű eurós számlákat milyen összeggel szorozzam be, hogy megkapjam forintosítva az őstermelő által értékesített összeget? További kérdésem, hogy ez az adott őstermelő nem rendelkezik közösségi adószámmal, probléma-e vagy ez nem is számít közösségi értékesítésnek? Előre is köszönöm válaszukat! Tünde

Ingóértékesítés vagy önálló tevékenység? Kérdés

Van egy adószámmal rendelkező őstermelő, aki szabadidejében "mobilházat" épít. Ez egy konténerház, amit szabadon lehet utánfutón szállítani. Egy ilyen konténerházat egy-másfél év alatt épít meg. Kb 5 millió forintért adja el, s kb. három millió forint a felhasznált anyag költsége. Kérdésem, hogy ezt a jövedelmet hogyan kell leadózni? Ingóértékesítés lehet-e 15 százalék szja mellett vagy önálló tevékenységből származó tevékenységnek kell tekinteni (szja- és eho-, illetve szocho-vonzattal)? Ez utóbbi esetben több évet érintő költségszámlák is felhasználhatók a jövedelem megállapításánál? (Kb. másfél év az elkészítési idő, hiszen csak szabadidejében építi ezeket).

Telekeladás könyvelése Kérdés

Vadásztársaság 2016-ban vásárolt 2 700 000 ft + áfáért telket, és tervet is készíttetett 380 000 ft + áfáért, hogy építsen rá egy vadászházat. Az áfát arányosítva a vállalkozási tevékenység arányában visszaigényelte. Majd két év múlva alanyi mentes lett (azóta évenként 13 000 ft áfát bevall, illetve befizet a társaság). Jelenleg is alanyi mentes. 2016-ban a telek bekerítése 330 000 ft-ba került. A társaság el akarja adni az ingatlant, melynek könyvszerinti értéke telek 3 200 000, a tervezés 450 000, illetve a kerítés 330 000 ft. Ez összesen 3 980 000 ft, és 3 500 000 ft-ért tudná eladni. Milyen összeget számol el ilyen esetben bevételnek (magasabb a könyv szerinti érték, mint az eladási ár), és alaptevékenység bevételének elszámolhatja-e? Amortizálva természetesen nem volt a telek.

Használt motor értékesítése Kérdés

Ügyfelem áfa alany. Használt motort vett évekkel ezelött adásvételi szerződéssel. Értékesítené. Kell-e utána áfát fizetni, mivel anno nem vont beszerzéskor áfát. Köszönöm.

Őstermelő termőföld értékesítésének adózósa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő termőföld értékesítésének adózásával kapcsolatban szeretnék érdeklődni. 2011-ben magánszemélyként szülőktől ajándékozás útján kapott osztatlan két termőföldet testvérével együtt a későbbiekben őstermelő adózó. Az ajándékozási szerződésben egyösszegben került meghatározásra az ajándék értéke. A magánszemély még 2011-ben őstermelő lett, és használati szerződést kötött a fél-fél termőföldre. 2018-ban a testvérének szüksége volt pénzre, ezért a kisebb termőföldet értékesítették, de az őstermelő továbbra is folytatja tevékenységét a másik földterületen. Kérdésem, hogy a termőföld-értékesítés őstermelői bevételnek számít-e az őstermelőnél? Ha igen, azzal szemben lehet-e költséget elszámolni, valamint a 2019. évi tb-alapba beszámít-e? Köszönettel: Somogyi Katalin

Adott előlegre kapott számla helyessége Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Kft. egy nagy értékű ingatlant vásárolt, ami 2 évnél régebbi. Zárt végű lízing a konstrukció, az előlegszámlát megkaptuk, amelyre az van írva: áfa tárgyi mentes. Megnéztem a számla kiállítójának a nyilatkozatát a NAV-nál, áfás, sőt ingatlan értékesítésére áfa alá van bejelentkezve. Mivel az ingatlant kft. vásárolja, amely szintén áfás, az ügylet fordított áfás lesz. Igy viszont szerintem az előlegszámlára is azt kellene írni, hogy fordítottan adózik, az áfát a vevő fizeti. Majd ha meglesz a végszámla, akkor vallom be a teljes összeget mint fizetendő és levonandó áfát. Kérdezem, hogy jól gondolom-e? Az előlegszámlát visszaadom javításra. Nem szeretném, hogy egy ellenőrzésnél megkifogásolják. Válaszukat köszönöm

Közösségi értékesítés alanyi adómentes angol társaságnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar székhelyű, uniós adószámmal rendelkező kft. vagyunk. Londoni székhelyű alanyi adómentes társaságnak végeztünk grafikai munkát, amelyet szeretnénk kiszámlázni. A londoni cégnek nincs uniós adószáma, mivel éves bevétele nem éri el a 85 000 $-ot, így nem kötelezett belépni az áfakörbe és a VAT regisztrációra. Kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben hogyan kell helyesen számlázni a londoni cég felé a magyar áfa felszámításával, vagy lehet az "áfa területi hatálya alá eső kitétellel" a fordított adózás szabályai szerint? Fordított esetben, ha ettől a londoni cégtől veszünk igénybe, mint magyar uniós adószámmal rendelkező áfakörös társaság szolgáltatást, abban az esetben a mentes számlát hogyan kell szerepeltetnem az áfabevallásban, és fel kell-e tüntetnem adószám nélkül a A60-s összesítő nyilatkozaton? Köszönettel.

Ingatlanértékesítés utáni áfafizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 2004-ben áruházat épített, amelyet bérbe adott. A beruházáshoz kapcsolódó áfát levonta. A bérbeadásra annak idején bejelentkezett az áfa alá, de az ingatlanértékesítésre nem. Kérdésem, ha értékesíteni szeretné az ingatlanát most, akkor hogy alakul az áfafizetési kötelezettség.

Aktiválás időpontja Kérdés

Kft. bérelt ingatlanon beruházást végzett - ezt eszközei között nyilvántartja és értékcsökkenést számol el utána -, néhány évvel később az ingatlan pályázat útján értékesítésre kerül. A vevő az a kft., aki eddig a bérlő volt.A vételár tartalmazza a már a kft. nyilvántartásában levő ingatlan beruházást is. A pályázat elbírálása 2018-ban megtörtént, de a szerződéskötés 2019-ben. A vevő folyamatosan birtokolta az ingatlant. Mely időpontban kell a létesítményt állományba venni? A pályázat megnyerésének időpontjában, vagy a szerződés megkötésének időpontjában? Hogyan alakul a nyilvántartási érték, ha az eladó a beruházás értékét nem téríti meg a beruházónak, aki a vevő is egyben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink