24 találat a(z) építmény cimkére
Építmény bérbeadása, tenyészállat, számlakiállítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egy kft. 2014. évben magánszemélytől nagy értékű ingatlant vásárolt, mely gazdasági épületekből (állattartásra alkalmas) és udvarból áll. Ezeknek az épületnek egy részét szeretné bérbe adni egyéni vállalkozónak állattartás céljára. Kell-e felszámítani áfát a bérbeadás díjának kiszámlázásakor? A kft. tevékenysége között szerepel a bérbeadás. Az egyéni vállalkozó vásárolhat-e etetőberendezéseket a bérelt ingatlanra? 2. Egyéni vállalkozó tenyészállatot vásárol (szarvasmarha). Az szja-törvény 11. sz. melléklet II. 2.d.pontja alapján, akár egy összegben is elszámolható a tenyészállat beszerzési ára, de választható, hogy értékcsökkenés útján több év alatt számolom el. Ha egy összegben számolom el, akkor az de minimis támogatás? Ha nem, akkor a korábban elkülönített fejlesztési tartalék felhasználható-e a tenyészállat vonatkozásában? 3. Egyéni vállalkozó számlát állít ki áfa fizetésre kötelezett adózó részére. A szolgáltatás díjába pl. vetés beszámítódik a vetőmag értéke is, vagy műtrágyázás esetén a műtrágya értéke. Helyes ez a megoldás, vagy meg kell bontani és külön a vetésről és külön a vetőmagról kell kiállítani a számlát. 4. Mg-i e.v. termőföldet vásárol, de még nem tudja használatba venni 2 évig. A jelenlegi bérlő a bérleti díjat megfizeti. Ez a magánszemély vagy az egyéni vállalkozás bevétele? Van utána valamilyen adófizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm!
Belehúzott az építőipar Cikk
2018 januárjában az építőipari termelés volumene 43,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit – közölte a KSH. Mindkét építményfőcsoport termelése nőtt: az épületek építésének volumene 48,4, az egyéb építményeké 33,4 százalékkal. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján januárban az építőipar termelése 6,4 százalékkal emelkedett az előző havihoz mérten.
Romokban hever az építőipar: óriási visszaesés 2016-ban Cikk
Az elmúlt évben az építőipari termelés volumene 18,8 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál, amikor 3 százalékos növekedést ért el. Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent 2015-höz képest, az épületeké 3,7, az egyéb építményeké 33 százalékkal. A legnagyobb visszaesés az út- és vasútépítő vállalkozások termelésében volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Mi fán terem az ingatlan az áfában? Itt van az uniós értelmezés Cikk
2017. január 1-én lép hatályba a 1042/2013/EU tanácsi végrehajtási rendelet. A rendelet jelentősége, hogy több, korábban az általános forgalmi adó szabályok által kevéssé meghatározott fogalmat – mint az ingatlan, az ingatlanhoz kapcsolódó szolgáltatás fogalma – részletesen definiál. Természetesen e fogalmaknak a jogalkalmazásban már 2016-ban is jelentőségük lehet.
5 százalék vagy 27? Ezen múlik a lakóépület áfakulcsa Cikk
Szerkezetkész, félkész, kulcsrakész lakóépület: nem mindegy, hogy 5 vagy 27 százalékos áfa rakódik-e az értékre. Értelmezzük a jogszabályokat és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatóját.
Illeték Kérdés
Tisztelt Szakértő! 5 évvel ezelőtt cégünk vásárolt egy telket, melyre építettünk, mint magánszemély (építési engedély a nevünkre/magányszemély nevére szólt), emiatt a telek és a felépítmény különválik. Szeretnénk megvásárolni a telket a cégtől. A cég megfizette a rá kivetett illetéket vásárlás után. Kérdésem az lenne, hogy mi után fog illetéket fizetni a magánszemély? A telek vagy az ingatlan után? Külön helyrajzi számra kell-e szedni a telket és a felépítményt? Előre is köszönöm válaszát!
Ideiglenes áramvételezés – Fordított áfaalkalmazás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két áfaköteles adóalany szerződést kötött ideiglenes áramvételezési csatlakozási pont tervezésével, kivitelezésével és engedélyeztetésével kapcsolatos munka elvégzésére. Ez a munka egy nagy volumenű és engedélyköteles munka megvalósulását szolgálja. A nagy munka befejezésével az ideiglenes áramvételezési pontot elbontják. Kérdésem az lenne, hogy ez a tárgyi munka a fordított adózás vagy az egyenes adózás szabálya alá tartozik-e? Mi az egyenes adózás szabályait követjük, hasonlóan az épületek állványozási munkáihoz, hiszen ez ideiglenes "felépítmény", úgymond nem építjük be az engedélyköteles munka részeként. Vagy ez a gondolkodás hibás lenne? Segítségét és válaszát előre is köszönöm!
Társasági adóalap-kedvezmény Kérdés
Tisztelt Cím! Az lenne a kérdésem, hogy a társasági adóról szóló törvény 7. § (1) zs pont alapján lehet-e adóalap-csökkentő a következő tétel? Kft-nk 2013. évben vásárolt egy ingatlant, és a számlán az egyik sorban az szerepel, hogy üzlet, iroda és raktár felépítmény 402,96 nm. Mivel egy tételben szerepel a számlán ez a felépítmény és fizikailag is egy építmény, közös fallal egy fal választja el az irodát és a raktárt, figyelembe vehető-e a raktár épületre a zs pont szerinti adóalap-csökkentő kedvezmény? Köszönettel.
Megkímélt állapot Cikk
Hiába szegény, nem vet ki vagyoni típusú adót az önkormányzatok többsége. Lakásra például tavaly csak minden nyolcadik helyhatóság rótt ki ilyen terhet.