591 találat a(z) átalányadózó cimkére
Őstermelő adózása
Kérdés
36 órát meghaladó munkaviszony mellett végez mezőgazdasági tevékenységet (állattartást) egy átalányadózó őstermelő, aki kizárólag piacon értékesíti a termékét. Az idei évben az éves bevétele túlhaladta a 600 ezer forintot. Milyen mértékű adót, illetve járulékterheket kell teljesítenie?
Átalányadózó egyéni vállalkozó átlépése katába
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg főfoglalkozású, áfakörös, átalányadózó egyéni vállalkozónak alig van bevétele, viszont a minimálbér után meg kell, hogy fizesse a járulékokat. Spórolni szeretne. Van-e lehetőség arra, hogy kataalannyá váljon? Amennyiben igen, akkor 4 évig nem választhatja újra az átalányadót? Lehet-e az év közbeni átlépéskor alanyi áfamentes, ha most nem az? Ha nem, akkor év végén léphet át alanyi áfamentes körbe, és jövőre már áfamentesként működhet? Amennyiben év közben átlépne, akkor az átalányadós időszakában kiállított, de a katás időszakban jóváírt bevételi számlák ellenértéke melyik adózás alá tartozik: az átalányadóshoz vagy a katás időszakhoz? Van-e valami soron kívüli bevallási kötelezettsége (adó, járulék, áfa), ha év közben lép át? Köszönöm szépen!
Év közben nyugdíjassá váló átalányadózó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadózó (fodrász) egyéni vállalkozó, ha év közben lesz öregségi nyugdíjas, akkor hány százalékos költséghányaddal kell az évet végigvinnie? Jelenleg a 80 százalékos vonatkozik rá, ezzel számoljon az év végéig, vagy visszamenőlegesen a 75 százalékkal? Válaszát előre is köszönöm!
Átalányadózó egyéni vállalkozó
Kérdés
Főfoglalkozású átalányadózó egyéni vállalkozó egy kft.-nél munkaviszonyban munkát vállalna. Hogyan alakulna a járulékfizetési kötelezettsége a kft.-ben, illetve átalányadózó egyéni vállakozóként? Maradhat-e átalányadózó egyéni vállalkozó?
Áfakörös, átalányadózó egyéni vállalkozó (ügyvédi tevékenység)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfakörös, átalányadózó (40 százalék) ügyvédi tevékenységet folytató egyéni vállalkozó levonhatja-e a bevételei után fizetendő általános forgalmi adójából a beszerzéseire jutó (kifizetett) áfa összegét? Ha igen, milyen nyilvántartásra kötelezett? Segítségét előre is köszönöm! Üdv: Molnárné
Őstermelő bizonylatadása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! 2015-ben a teljes évben szüneteltettem katás egyéni vállalkozásomat, azonban magánszemély átalányadózó őstermelőként volt 60 ezer forint bevételem termény értékesítéséből. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: – Jól tudom-e, hogy ha máshonnan nem származott jövedelmem, akkor ezt bevallanom sem kell 2015-re? Ha tényleg nem kell bevallani, akkor az adóhatóság honnan fogja tudni, hogy 2016-ban milyen járulékokat kell negyedévente bevallanom? Mert azt elviekben a 2016-os év jövedelme határozná meg. – Évente egy alkalommal értékesítek terményt egy magyarországi kft.-nek. Milyen típusú bizonylatot kell adnom a vevőnek? Adásvételi szerződés elég, vagy nyugtát/számlát kell kibocsátanom? Esetleg egyik sem és elég, ha a betétlapban jelzem az értékesítés tényét? Ez esetben a vevő hogyan tudja elszámolni a költségét? Köszönettel, Szentesi Péter
Áfakörös, átalányadózó egyéni vállalkozó áfalevonási joga
Kérdés
Áfakörös, átalányadózó (40 százalék) egyéni vállalkozó levonhatja-e a fizetendő áfájából a beszerzéseire kifizetett áfa összegét?
Munkahely-megőrző támogatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadózó egyéni vállalkozóként a munkaügyi központtól munkahely-megőrző támogatást kaptam. Ennek összegét be kell-e vallanom az 53-as adóbevallásomban? Szíves válaszát köszönöm.
Katából átalányadózó
Kérdés
2014. 01. 01-től főfoglalkozású egyéni vállalkozó vagyok. 2016. 01. 01-től 552006 teáor egyéb szálláshely-szolgáltatással (rövid időre üdülési célra) tételes átalányadózó szeretnék lenni.A jogszabály szerint ez elkülönülten adózó jövedelem, ami évi 32 000 forint/szoba plusz eho és egészségügyi szolgjáltatási járulék a fizetési kötelezettség. Kérdésem: mit kell a tb-nek fizetni ezeken felül, például nyugdíjjárulék vagy egészségbiztositás stb., és ezt milyen formában? Illetve mikor kell bejelenteni a NAV-nak az adózási mód változását?
Átalányadózó egyéni vállalkozó járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású, átalányadós egyéni vállalkozó átalányban megállapított jövedelme a következőképpen alakul: január-március: 0 forint, április: 498 ezer forint. Januárban, februárban, márciusban megfizeti a garantált bérminimum után a járulékokat. Április hónapban a 498 ezer forint után kell megfizetnie azokat, vagy beszámíthatja az előzőleg megfizetett járulékok alapját, azaz a 366 ezer forintot, így a járulékalapja 132 ezer forint áprilisban? Köszönöm válaszát!
Tárgyi eszköz értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadózó közúti fuvarozó egyéni vállalkozó 2008-ban tehergépjárművet vásárolt. 2013-tól kata szerint adózik. 2015-ben értékesíteni kívánja a gépjárművet. Köteles-e számlát kiállítani és katás bevételként figyelembe venni? Köszönöm válaszát!
Átalányadózó járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó az átalányadózást választotta (most váltotta ki a vállalkozást). Milyen járulékfizetési kötelezettsége keletkezik havonta, ha nincs rendszeres bevétele? Például augusztus: 0 forint, szeptember: 70 000 forint, utána 0 forint. A 80 százalékos költséghányadot alkalmazhatja az adózásban? Segítségüket köszönöm.
Átalányadózó 36 órás munkaviszony mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 36 órás munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó járulék- és adófizetésével kapcsolatban van kérdésem. A Tbj. törvény 31. §-a szerint az átalányban megállapított jövedelem után 10% nyugdíjjárulék, 7% egészségbiztosítási járulék fizetendő. A szociális hozzájárulásról szóló CLVI. törvény 458. §-a értelmében a 36 órás munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó mentesül a szociális hozzájárulás fizetése alól egy nyilatkozattétel esetén. A NAV 2013. júliusban közzétett tájékoztatója viszont gyökeresen ellentmond ennek: "2013. július 1-jétől a szabályozás úgy módosult, hogy az említett egyéni vállalkozó a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot a járulékfizetési alsó határ figyelembevétele nélkül, vagyis az átalányban megállapított jövedelme után köteles megállapítani, bevallani és megfizetni. A szociális hozzájárulási adó tekintetében a szabályozás változatlan, a 27 százalék szociális hozzájárulási adót továbbra is az átalányban megállapított jövedelem után kell a vállalkozónak megfizetni." Kérem szíves állásfoglalását a 36 órás munkaviszonnyal rendelkező átalányadózóra vonatkozó adó- és járulékterhekről. Köszönettel, Boldog Zsuzsanna
Taxis cégautóadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Kiegészítő tevékenységű taxis egyéni vállalkozónak ez évben – számlaadási kötelezettség elmulasztása miatt – át kell térnie az általányadózásból vállalkozói jövedelem szerinti adózásra. Eddig nem fizetett cégautóadót, ezután visszamenőlegesen is kell-e fizetni, illetve bevallani? Vagy a 2014. évre mentesül a cégautóadó megfizetése alól? A másik kérdésem, hogy a taxióra havi zárásának kilométerállása alapján és a NAV által megadott üzemanyagár + 9 forint költség figyelembevételével az üzemanyag- és a javítási költségeket elszámolhatja-e? Segítő szándékukat előre is köszönöm.
Átalányadózó nyugtaadás elmulasztása
Kérdés
Átalányadózó egyéni vállalkozó elmulasztotta a nyugtaadást, amiért mulasztási bírság kiszabásával büntették 2014 évben. A határozatban nem szerepel, hogy az átalányadózói körből törlik, és az adóhivatali törzsadat-nyilvántartásban továbbra is átalányadózói bevallás típuskóddal szerepel. Kérdésem a Tisztelt Szakértőhöz, hogy jelen esetben az egyéni vállalkozónak az átalányadózás szabályai vagy a vállalkozói jövedelemadózás szabályai szerint kell elkészíteni az szja-bevallását? Köszönettel: Eberhardt Károly