530 találat a(z) áfamentes cimkére
Közösségen belül végzett bérmunka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szlovák társaság Magyarországra szállít faanyagot bérmunka elvégzése céljából, amelyen egy magyar cég ragasztási munkát végez, azt követően pedig továbbszállítják az anyagot egy másik magyar társaságnak, amely elvégzi a felületkezelési munkálatokat, majd kiszállítja a kész parkettát a szlovák megbízó részére. Kérdésem az, hogy a ragasztást végző cég számlázhatja-e az elvégzett munkát áfamentesen a szlovák megbízónak, vagy áfás számlát kell-e kiállítania, mivel közvetlenül nem tőle kerül vissza Szlovákiába a megmunkált anyag? Ha áfamentes lesz a számla, akkor milyen igazolásokat kell beszerezni a számlázás dokumentálásához? Válaszát köszönöm: Simonné
Áfamentes számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy ha áfamentes tevékenységről állítunk ki számlát, kötelező-e jogszabályi hivatkozást feltüntetni, illetve milyen bármely más, de egyértelmű utalás fogadható el arra, hogy a szolgáltatás nyújtása mentes az adó alól, elég az a kifejezés, hogy "áfamentes"? Válaszát előre is köszönöm!
Pénztárgéphasználat Kérdés
Az egyik ismerősöm autószerelő. Bt.-ben működik, de egyedül dolgozik a műhelyben. Nyugtát nem használnak, eddig minden ügyfélnek készpénzfizetési, vagy átutalásos számlát adott ki. Áfamentes, mert nem éri el az évi 6 milliós bevételt. Kérdésem: kell-e neki online pénztárgépet használnia szeptembertől? A felesége (a bt.-ben kültag, máshol van munkaviszonyban) néha végez irodai tevékenységet a bt.-ben, amiről szintén készpénzfizetési számlát ad ki. Ha kell pénztárgépet üzemeltetniük, akkor azt is be kell ütni a gépbe, vagy csak a szerelésből származó bevételt? Köszönöm válaszukat.
Telekértékesítés Kérdés
Az alább idézet kérdést 2016. 07. 28-án tette fel a kérdező. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy az áfakörben tárgyi adómentes vállalkozásra is ugyanez az értékesítési szabály vonatkozik, vagy a tárgyi mentes vállalkozás áfamentesen számlázhatja a telek értékesítést? "Tisztelt Szakértő! Szeretném a tájékoztatásukat kérni az alábbi helyzet adójogi megítélésében. Alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó (főtevékenysége: lakóingatlan és földterület forgalmazása) építési telket kíván értékesíteni 6 millió forint feletti vételár ellenében. A vevő normál áfastátuszú cég. Kérem szíves tájékoztatásukat az alábbi kérdésekben: – Ebben az esetben eljárhat az egyéni vállalkozó alanyi mentesként, vagy mindenképpen áfásan kell értékesítenie a telket? – Ezzel az értékesítéssel az adózó elveszíti-e az alanyi mentes státuszát? – Egyenes vagy fordított áfával kell számláznia a telket? Milyen jogszabályi rendelkezés alapján? Munkájukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Jancsó Katalin" Előre is köszönöm válaszukat! Gné Krisztina
Fuvardíj áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó adóalany belföldi adóalany számára számlázni szeretne nemzetközi forgalomhoz kapcsolódó termék (harmadik ország területére vámhatóság által kiléptetett, illetve harmadik ország területéről vámhatóság által beléptetett termék) fuvarozási szolgáltatását. Helyesen jár el, ha áfamentes szolgáltatásként számlázza a szolgáltatás értékét az áfatörvény 74-75. §-a, illetve 102. §-a alapján, és ezen teljesítések értékét az áfabevallás 1. sorában tünteti fel? Köszönettel.
Személygépkocsi-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. magánszemélytől vásárolt személygépkocsit 2008-ban, cégautóadót fizet. 2016-ban értékesíti a gépkocsit. Az áfatörvény 87. § c) pont alapján áfamentesen számlázhatja? Köszönöm előre válaszát!
Ingatlan – áfa – 2. verzió Kérdés
Egy kft. két ingatlannal rendelkezik, melyeket értékesíteni fog. A kft.-re vonatkozó információk: kizárólag áfás bevétellel rendelkezik; 2010. 08. hóban bejelentette, hogy a lakóingatlannak és nem lakóingatlannak minősülő bérbeadása és értékesítése áfás (adómentesség helyett). Ingatlanokra vonatkozó információk: 1. ingatlan: lakásnak minősülő ingatlan + hozzá tartozó parkoló. A beszerzés időpontja: 2010. október 15.; a beszerzés értéke: 21 840 000 forint (lakás) + 1 760 000 forint (parkoló); a beszerzés áfa adóalany kft.-től történt (fordított áfa); a vásárló kft. a fordított áfa értelmében felszámolta az áfát, viszont levonásba is helyezte (mind a lakásra, mind a parkolóra vonatkozóan); ezt az ingatlant végül nem adta bérbe a cég (a kft. irodaként használja jelenleg is) 2. ingatlan: üzlethelyiség. A beszerzés időpontja: 1999. 04. 30.; a beszerzés értéke: 10 941 760 forint; ez az ingatlan a beszerzés óta bérbe van adva (áfásan). Kérdések: B verzió: következő évben történő értékesítés – 2017. 01. 01-től alkalmazva a kft. az idei év végével bejelentené mind a bérbeadásra, mind az értékesítésre vonatkozóan, hogy szeretné az általános szabályokat alkalmazni, tehát adómentesen számlázná a bérbeadást és az értékesítést is – Ebben az esetben mi történik áfa szempontjából, ha 2017. évben történik az értékesítés? Az üzlethelyiség értékesítése a 86. § j pontja alapján adómentes? Az üzlethelyiség ingatlannak minősül az áfatörvény szempontjából? A lakás értékesítése a 86. § j pontja alapján adómentes? Beszerzési áfakorrekció felmerül?
Harmadik országbeli szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozás autómentést végez Magyarországon, a lerobbant autósok között szerb és svájci is van. Helyesen járt el, hogy áfamentesen állította ki a számlát, és a bevallás 91. sorában szerepeltette a tételt? Üdvözlettel.
szolgáltatás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Grafikai tevékenység számlázásáról szeretnék érdeklődni: A/1 közösségen belüli magánszemély A/2 közösségen belüli cég B/1 közösségen kívüli magánszemély B/2 közösségen kívüli cég számára. Legyen kedves segíteni, mikor kell áfás, és mikor lehet áfamentes számlát kiállítani?
Cég külföldön vásárolt személygépkocsi-értékesítése Kérdés
Tisztelt Adószakértő! A társaság Németországban személygépkocsit vásárolt, áfamentesen, amit hamarosan kivásárolt egy távozó tag. A cég áfamentes számlát állított ki a számára. Helyesen tette? Köszönöm a választ.
Importálás Kínából, majd továbbértékesítés EU-ba: vámérték? Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kínában gyártott terméket értékesítenénk Angliába. Két opciónk van: A) Kínából közvetlenül jutna el a termék Angliába – ez esetben ha jól gondolom, nem állítható ki áfamentes számla, annak ellenére sem, hogy Magyarország–Anglia között jön létre a tényleges szerződés (de az áru ugye hiába van a mi tulajdonunkban, mégis 3. országból érkezne az angol céges ügyfélhez)? B) Az áru előbb Kínából Magyarországra érkezik, itt reményeink szerint áfa-mentesen importáljuk (ez vámmentességet nem jelent, tehát azt mindenképp meg kell fizetni, jól tudom?), majd eztán Magyarországról 30 napon belül útra is kelne Angliába- áfamentes számlával. A kérdésem ez lenne, hogy B opció esetén milyen értéket kell megadni a Kína-Magyarország importáláshoz? A nekem megállapított beszerzési árat, vagy pedig rögtön a már a vevőnek szánt (értékesítési) árat? A beszerzés például 13 000 USD, amennyiért eladnám, az 20 000 USD. Melyik érték alapján kerül importálásra Magyarországon a termék? Amennyiben a 13 000 alapján – van-e lehetőség arra, hogy az angliai megrendelő ezt az összeget ne láthassa? (Tehát ne tudja kikalkulálni az én profitommal.) Nagyon szépen köszönöm!
Nem lakóingatlan áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlanát a hozzá kapcsolódó telekkel együtt értékesíteni szeretné. Nem választottuk az áfatörvény 88. paragrafusa szerinti adókötelessé tételt. Ebben az esetben jól gondoljuk, hogy az értékesítésről áfamentes számlát kell kiállítani? Nagyon magas az ingatlan értéke, ezért szeretnék Önöktől megerősítést kérni. Köszönettel: Metszőssy Klára
Ingatlan áfa Kérdés
Kft.-nek egy darab ingatlana van, melyet 2004. évben vásárolt és vett használatba. Az ingatlanhoz az áfakört választotta a mentesség helyett. Vásárláskor és azt követően is levonásba helyezte az ingatlanhoz tartozó általános forgalmi adót . Ha 2017. évtől az ingatlan értékesítéséhez az áfamentességet választaná, kell-e alkalmaznia az arányosítást, amennyiben az ingatlant értékesíti? Másként fogalmazva a kérdést: figyelemmel a szerzés évére, a 10 vagy a 20 éves figyelési szabály alkalmazandó ebben az esetben?
Nem lakóingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nem lakóingatlant értékesítene. Az ingatlant 2010-ben vette, akkor áfát igényeltünk vissza Érdeklődöm, hogy most, ha nincs bejelentkezve áfakörbe erre a tevékenységre, akkor áfamentes számlát állíthat ki? Válaszukat köszönöm.
Kisadózó számlájának továbbszámlázása Kérdés
Gazdasági műszaki ellátó szervezet vagyunk, az intézményeinknek a rezsiköltséget számlázzuk tovább (közvetített szolgáltatás). Az egyik partnerünk idén januártól kisadózó lett, az általa végzett munkabiztonsági és tűzvédelmi feladatokat számlázzuk tovább. A partner számlája áfamentes lett, mi áfakörbe tartozunk. A kérdésem az lenne, hogy ezt áfásan vagy áfamentesen számlázzuk tovább?