530 találat a(z) áfamentes cimkére
Ingatlaneladás áfabesorolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonában van 15 éve egy gyártelep, melyet értékesítene. Az ingatlan értéke 130 millió forint. A kérdés, hogy az értékesítéskor az eladó kft. köteles-e felszámítani az áfát? A vevő egy normál áfakörbe tartozó másik vállalkozás, amely jogosult levonni az áfát. A közreműködő bank felvetette, hogy fordított áfával kell az ingatlant eladni. Álláspontunk szerint ez az értékesítés a 86. § (1) bekezdés j) pontja szerint adómentes, és nem tartozik a jb) pontba sem. Tehát nem kell áfát felszámítani. Az eladó kft. a 15 évvel ezelőtt, a vásárláskor felszámított áfát levonta, de az idő miatt már az arányosításra sincs szükség. Kérem állásfoglalásukat, hogy a fenti eladást hogyan kell szabályosan bonyolítani. Köszönettel. Soltész Nóra
Áfa arányosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Januárban alakult egy cég, melynek tárgyi adó mentes és áfakörös tevékenységei is vannak. Az első három hónapban nem állított ki számlát, viszont voltak költségei (cégalapítás ügyvédi díja, bélyegző, irodaszerek...). Ezen költségek áfájának 50 százalékát a havi áfabevallásokban a 68-as sorba írtuk be, gondolva arra, hogy még nem lehet tudni, milyen számlát fognak kiállítani, és így nem lehet tételesen elkülöníteni a költségeket, és a arányosításnak az 50-50 százalék lett alapul véve. A negyedik hónapban tárgyi adó mentes számlát bocsájtottak ki. Az ezekhez kapcsolódó költségek számláinak áfatartalmát nem igényeljük vissza. A kérdés az lenne, hogy ebben az esetben az előző hónapok arányosítása jó eljárás volt? Továbbra is így kell eljárni, ha olyan számla érkezik be, amelynél nem lehet tételesen meghatározni, hogy a tárgyi adó mentes tevékenységhez kapcsolódik csak, vagy a jövőben esetleg áfaköröshöz is? Vagy amíg nem állítanak ki 27 százalékos áfát tartalmazó számlát is, addig nem lehet az arányosítás alapján semmilyen költség áfáját arányosan visszaigényelni? Válaszát előre is köszönjük!
Áfakulcs Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy általános szabályok szerint adózó ügyvédi iroda áfamentes és áfa területi hatályán kívüli szolgáltatást számláz tovább ügyfelének. Milyen áfakulcsot kell használnia, ha az ügyvédi díjjal együtt számlázza, vagy, ha csak magát a mentes szolgáltatást? Mikor tekinthető járulékos szolgáltatásnak, tovább számlázható áfamentesen? Köszönettel.
Vízumközvetítés, -értékesítés elszámolása Kérdés
Köszönöm a válaszát. Ami még nem egyértelmű számomra, hogy a vízumdíjat társaságunk csak átvett pénzeszközként kezelheti? Azt nem tehetjük meg, hogy a nagykövetségtől társaságunk nevére szóló számlát kérünk, és mi is számlával adjuk tovább a vevőnknek? Ehhez milyen tevékenységi kört kell kiváltani, és milyen engedélyekkel kell rendelkezni? Ha számlázhatjuk, akkor áfamentesen tehetjük? Üdvözlettel: P. Miklós
Fuvarszervezés Kérdés
Tisztelt Adózóna! A kérdésem a következő. Egy magyar fuvarszervező cég ad egy megbízást egy szintén magyar, és szintén fuvarszervező cégnek. Ez a cég a megbízást egy szlovák cégnek adja ki. A szlovák cég áfamentes eurószámlát ad a cégnek. A második magyar cég szintén számlát állít ki annak a magyar cégnek, amelytől a megbízást kapta. A kérdés az, hogy a magyar cég a magyar cégnek áfás vagy mentes számlát állítson ki? A fuvar Szlovákiából Magyarországra történik. Köszönöm. Üdvözlettel: Éva
2 évnél idősebb lakás áfája Kérdés
Tisztelt Adózóna! Társaságunk egy társasházat épített, melyre 2012 végén kaptunk használatba vételi engedélyt. Az elkészült épület lakásait egy kivételével 2 éven belül értékesítettük. Maradt azonban egy lakás, amelyre sajnos csak 2015 év végén találtunk vevőt. A kérdésünk az, hogy helyesen tettük-e, hogy ezen lakást mint 2 évnél idősebb lakást áfamentesen értékesítettük? A lakásértékesítésre nem választottunk áfafizetést. Ugyanakkor az építése során természetesen levontuk az erre jutó áfát, ilyenkor szükséges-e valamilyen korrekció, vagy más módon merül-e fel áfafizetés ezen lakással kapcsolatban? Köszönettel KG
Késedelmi díj, áthárított postaköltség, pótdíj áfája Kérdés
Kölcsönzési szolgáltatásnál a szabályzat szerint késedelmes visszahozatal esetén a kölcsönbe adó késedelemnap-arányos késedelmi díjat számol fel, ami mögött önálló szolgáltatás nincs. A díj áfamentes-e, mivel önálló szolgáltatás nincs mögötte? Ezen felül a visszahozatalra felszólító levél – kölcsönadó által megfizetett – postaköltségét is áthárítja a késedelmes kölcsönbe vevőre, mert az áthárítás nélkül a kölcsönbeadót kár érné. A postaköltséget a kölcsönbe adó az általa fizetett összegben hárítja át, azonban ez mégsem közvetített szolgáltalás, mert a fogalomnak nem felel meg. Áfamentes-e a kiszámlázott postaköltség, mint kártérítés jellegű bevétel? Köszönettel.
Értékesített személygépjárműről kiállított számla tartalma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk személygépjárművet vásárolt. A számlában nem volt áfa feltüntetve, mert azt járműkereskedőtől vásárolta, aki különbözeti áfás (használtcikk). Most cégünk értékesíti ezt a személygépjárművet. Hogyan kell a számlában feltüntetni, hogy ez áfamentes bevétel? Milyen szöveget kell ráírni a számlára?
Vitorlás hajó bérbeadása Kérdés
T. Adózóna! Egy kft. magánszemélytől vásárol (áfa nélkül, adásvételi szerződéssel) egy hajót, amit aztán bérbe szeretne adni. Amikor a kft. kiszámlázza a bérlő felé a bérleti díjat, akkor jól gondolom, hogy áfás számlát kell kiállítania? Illetve a másik kérdésem, ha később ezt a hajót eladja a cégből, akkor arról áfamentes, vagy áfás számlát állít ki? A menet közbeni költségek (például karbantartás, üzemanyag, kikötői díj, tárolási díj) áfáját úgy gondolom, le lehetne vonni, hiszen a cég tevékenységét szolgálja, ebből van bevétele. Válaszukat előre is köszönöm.
Teremgarázsbérlet áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely nincs bejelentkezve ingatlan és egyéb ingatlan bérbeadása tekintetében az áfakörbe. Van két helye egy teremgarázsban autótárolásra A helyek saját tulajdonúak. Mivel jelenleg nincs rájuk szüksége, szeretné bérbe adni egy másik kft.-nek, olyan feltétellel, hogy azt csak a bérbe vevő kft. használhatja. Ebben az esetben a bérbeadás áfaköteles-e vagy áfamentes? Valamint, ha áfaköteles, akkor a bérbe vevő nem igényelheti vissza az áfát? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Áttérés áfáról alanyi mentesre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságom 2015. 12. 31-éig áfakörbe tartozott, 2016. 01. 01-től alanyi adómentességet választott. Rendszeresen ismétlődő szolgáltatást nyújtunk, havonként számolunk el. A 2015. és a 2016. évben is az áfatörvény szerinti teljesítés napja a fizetési határidő. Kérdésem, hogy a 12. havi számlát áfásan vagy mentesen kell kiállítanunk? (Sztv. szerinti teljesítés 2015. 12. hó, áfa szerinti teljesítési időpont 2016. 01. 10. Köszönettel: Gruberné Nagy Zsuzsanna
Különbözeti adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségét kérni: Egy használt autók kereskedelmével foglalkozó társaság az áfamentesen beszerzett autók értékesítésekor a fizetendő áfát a különbözeti adózás alapján állapítja meg. Kérdésem, hogy helyesen gondolom-e, hogy az értékesítendő autókhoz kapcsolódó áfás költségek áfatartalma nem helyezhető levonásba, viszont a költségszámlák (javítás, karbantartás, alkatrészek) bruttó értéke figyelembe vehető mint csökkentő tétel a különbözeti alap meghatározásakor? Másik kérdésem az lenne, hogy ugyanezen cég nyilt végű pénzügyi lízing keretében cégautót használ, mely után megfizeti a cégautóadót. Tudomásom szerint a havi lízingdíj utáni áfa levonásba helyezhető, de csak abban az esetben, ha útnyilvántartást vezet a társaság a gépjármű-használatáról. Viszont itt ellentmondást látok, mert a cégautóadót azért fizeti, mert elismeri a magáncélú használatot, viszont akkor a havi lízingdíj utáni áfatartalom hogyan és mi alapján helyezhető levonásba? Segítségét előre is köszönöm!
Haszonélvezeti jog értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanhasznosítással foglalkozó kft. (áfa szempontjából mentes, bérbeadás és értékesítés terén sem jelentkezett be különleges áfára) egyik lakóingatlanára haszonélvezeti jogot alapít ellenérték fejében (visszterhesen) 5 évre (2016. 01. 01-től 2020. 12. 31-ig), 2015. 12. 15-ei teljesítéssel, továbbá egy másik ingatlanán holtig tartó haszonélvezeti jogot adott el szintén 2015. decemberi adásvételi szerződés keltezéssel úgy, hogy a birtokbaadás is ebben az évben megtörténik. Kérdésünk, hogy a haszonélvezeti jogok értékesítését számlázhatja-e áfamentesen, illetve az ellenértéket mikor kell a bevételek között szerepeltetnie? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Simonné
Távoktatás Kérdés
Belföldi adóalany skype-on történő (táv) oktatást végez egy EU-adóalany számára. Helyesen jár el, ha áfa területi hatályán kívüliként számlázza ki, tehát áfamentesen? Köszönöm!
Áfa harmadik országba Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy, ha magyarországi cég harmadik országbeli cégnek kíván szolgáltatást nyújtani, viszont az adott országban nem létezik az illetőségigazolás, akkor milyen más dokumentumokkal tudja bizonyítani, hogy működő cég, mi az, amit el lehet fogadni ahhoz, hogy a magyar cég áfamentesen számlázza ki neki ezt a szolgáltatást? Köszönettel.