530 találat a(z) áfamentes cimkére

Lízingelt személygépkocsi eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég a nyílt végű pénzügyi lízing végén úgy dönt, hogy megveszi a gépkocsit. A havi lízingdíjak áfáját az üzleti célú használat arányában levonta. A személygépkocsi megvételekor a számlában szereplő áfa nem vonható le. A későbbiekben el szeretnék adni a gépkocsit. Az lenne a kérdésem, hogy áfásan vagy áfamentesen lehet eladni a gépkocsit? Úgy gondolom, hogy a személygépkocsi-vásárlás – nem levonható áfával – a maradványértéken történő megvásárlással következik be, így majd áfamentesen lehet eladni a cégautót. Kérem szíves véleményét, hogy helyesen jár-e el a cég, ha így kezeljük az ügyletet. Előre is köszönöm.

Személygépkocsi értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. vásárolt adásvétellel magánszemélytől egy személygépkocsit. Ezt a gépkocsit egy évvel később értékesítette egy autókereskedőnek, áfásan. A kereskedő viszont az áfatörvény 87. paragrafusának c) pontjára hivatkozik, valamint a 124. paragrafus (1) bekezdés d) pontjára, mely szerint áfamentesen kellene a számlát kiállítani. Szerintünk a 84. paragrafus c) pontja nem vonatkozik ránk, mivel magánszemélytől vettük a személygépkocsit adásvétellel, és nem számlával. Kérjük mielőbbi szíves állásfoglalásukat. Tisztelettel: a kft. ügyvezetője

Ingatlancsere Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéskörben szeretnék segítséget kérni: XY Kft. tulajdonában volt egyedüli tulajdonosként egy telek plusz ingatlan, melynek értéke 4 millió forint. Ez az ingatlan el lett cserélve egy másik ingatlanra, melynek értéke szintén 4 millió forint, de ennek csak 2/4 részében a Kft. a tulajdonosa, és 1/4-1/4 részben pedig egy-egy magánszemély. Kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogyan tudjuk rendezni ezt a könyvelésben? Az ingatlanértékesítési tevékenységre tekintettel az áfa hatálya alá csak a csereügylet után jelentkezett be a NAV-hoz. Jól gondolom, hogy a bejelentkezés napjáig az ingatlanra vonatkozó költségeket és a bevételt is csak áfamentesen tudja elszámolni a társaság? Válaszukat előre is köszönöm.

Személygépkocsi-értékesítés Kérdés

Ügyfelem – áfás ügyvédi iroda – 4 éve adásvételi szerződéssel vásárolt magánszemélytől személygépkocsit. Most értékesíteni szeretné. Kérdésem, hogy adómentesen értékesíthető-e a gépkocsi? Válaszukat köszönöm.

Termékértékesítés magánszemélynek 3. országba Kérdés

Tisztelt szakértő! Kft. harmadik országbeli magánszemélyeknek értékesít termékeket 50-100 dollár/küldemény értékben. A szállítást csomagküldő szolgálattal végezteti. A csomagküldő cég részletes számlát ad, amelyből egyértelműen kiderül a termék szállítási címe és ideje. Elegendő a szállító cég számlája az áfamentes értékesítéshez, vagy szükségesek lennének vámokmányok is, tekintettel arra, hogy az áfatörvény 98. § (2) a) "kiléptető hatóság" igazolását írja feltételként? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használt ingatlanértékesítés alaphelyzetben áfamentes. A társaság az értékesítés adókötelessé tette. A választást évét követő ötödik naptári évig attól nem térhet el. Ötödik naptári év után visszatér az adómentességhez. A visszatérés meddig köti az adómentességhez? Itt is él az ötéves időszak, vagy 1-2 év után ismét adókötelessé tehető az értékesítés? Tisztelettel: Dr Viszoki Gábor

Lakásbérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégük Magyarországon és az Európai Unión belül lakásbérbeadással foglalkozik. Cégektől és magánszemélyektől bérelünk lakásokat, amiket cégeknek adunk tovább. Van olyan eset, hogy magyar cégnek adunk bérbe külföldi lakásokat, és olyan is, amikor külföldi cégeknek adunk ki magyarországi lakásokat. Cégünk a lakás-bérbeadási tevékenységet áfamentesen végzi. Kérdéseim: – Milyen áfamegjelölést kell ráírni a számlára abban az esetben, ha külföldi cégnek adunk bérbe külföldi lakásokat, kell-e ezeket szerepeltetni az A60-as nyilatkozaton? – Milyen áfamegjelölést kell ráírni a számlára, ha magyar cégnek adunk bérbe külföldi lakásokat, de a magyar cégnek van a lakás országában áfaregisztrációja, és a külföldi adószámára kéri a számlát. Kell-e szerepeltetni ezeket a bevételeket az A60-as nyilatkozaton? Cégünknek van más áfás tevékenysége is. Kérdésem, hogy a külföldi lakásbérbeadásból származó árbevételével is számolni kell akkor, amikor a levonható áfát arányosítjuk? Előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Társaságunk ingatlant kíván értékesíteni, ami kb. 4000 m2 telekből, és 86 m2 épületből áll. A tulajdoni lapon mint kivett ipartelep minőségben van feltüntetve. A leendő vevő véleménye szerint ezért a számlában nem kell áfát felszámítani. Véleményünk szerint, mivel beépítetlen telek, ezért áfaköteles. Köszönöm a segítségét.

Gazdasági totálkár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság tulajdonában levő személygépkocsival 2016 szeptemberében káresemény történt. A személygépkocsira casco biztosítás volt kötve. A biztosító az eseményt gazdasági totálkárnak minősítette. A bt. rendelkezésére 2016.10.05-i keltezéssel nem javítható gépjármű értéke és kárelszámolása bizonylatot bocsátott ki, amiben meghatározta a térítendő összeget a 10% önrész levonása után. A személygépkocsi 2017. március hónapban értékesítésre került, a biztosító 2017. március hónapban elutalta a totálkár összegét. 1.) A személygépkocsi-értékesítés áfamentes vagy áfaköteles? 2.) A biztosító térítését már 2016-ban elő kell írni követelésként és egyéb bevételként? 3.) A személygépkocsi a forgalomból nem lett kivonatva, szeptember óta költségelszámolás nem történik rá. Az értékcsökkenést az értékesítésig (2017. február hó) vagy a káresemény bekövetkezéséig (2016. szeptember) kell elszámolni? Helyes-e az, ha a tárgyi eszközök között marad nyilvántartásban az autó? Milyen értéket kell kárértékként elszámolni, és mikor? Köszönöm válaszát!

Áfamentes gépkocsi-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfakörös kft. értékesíti a korábban magánszemélytől vásárolt személygépjárművet. Az értékesítés mentes az adó alól az áfa törvény 87. paragrafus c) pontja alapján? A cégnek egyébként nincs "mentes" tevékenysége. Arányosítást nem kell végezni az értékesítés hónapjában, tekintve, hogy levonható áfa nem kapcsolódik hozzá, jól gondoljuk? Köszönöm.

Foglaló áfája Kérdés

Tisztelt szakértő! Társaságunk szerződést kötött az általa épített egyik lakás adásvételére. A szerződés keretében a vevő az első két részletet kifizette, amiből egy rész foglalónak minősült. A részletek esedékességekor a számlákat is kibocsátottuk, a még akkor hatályos 27 százalékos áfával. A több évi jogvitát követően a szerződés felbontásra került és a felek elszámoltak egymással. A szerződés és a megállapodás szerint is a foglaló összege a szerződés vevő hibájából történt meghiúsulása miatt társaságunknál marad. Mivel a szerződés nem jött létre, ezért jóváíró számlákat bocsátottunk ki az eredeti befizetett összegekről, az eredeti 27 százalékos áfával. A foglalóról viszont nem állítanánk ki számlát, mivel álláspontunk szerint az áfa hatálya alá nem tartozik, mivel az áfatörvény szerinti teljesítés nem történt. Jól gondoljuk-e hogy a foglaló összege áfamentes? Ha mégsem lenne áfamentes, akkor milyen áfakulcs terheli? Az eredeti 27 százalékos, vagy a szerződés bontáskor érvényes 5 százalékos? Válaszát köszönöm.

Adómentes vállalkozás és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., ami alanyi adómentes besorolással működik és közösségi árubeszerzéssel is foglalkozik, melyet itthon értékesít. Eddig áfamentes árukat hozott be, melyek áfamentesen voltak kiszámlázva Olaszországból. Most az áru értéke meghaladta a 10 ezer eurót és az áfaköteles áruként lett kiszámlázva. Kérdésem, hogy mint mentes vállalkozó az áfa bevallásomban hogyan szerepeltessem ezt a tételt? Nincs még alanyi határ átlépése, csak a számla miatt gondoltam, hogy a számlát úgy kell lekönyvelni, mint az áfásoknál a közösségi beszerzést a 69. sor adott áfakulccsal és az értékesítést a 14. sor adott áfakulccsal, így nem kell itthon is befizetni, meg kint is az áfát. A bevallási nyomtatványban a C, vagy az E oszlopban kell jelölnöm, hogy alanyi mentes áfa bevallása? Kérem tisztelettel a sűrgős segítségét!

Harmadik országból történő fuvarozás áfa-megítélése Kérdés

Adott egy magyarországi fuvarozó vállalkozás, aki a magyar megrendelője részére harmadik országból fuvaroz Magyarországra különböző termékeket. Indulás: Magyarország (üresen), célország Európa, de nem EU-tagország (itt felrakodás), visszaút (rakománnyal) Magyarország. A szállított termékek, vámáru-megjelölésűek. Jól gondolom, hogy ebben az esetben a magyar fuvarozó áfamentesen számláz a magyar megbízójának? Várom megtisztelő válaszukat.

Ingatlanértékesítés: áfásan vagy mentesen? Cikk

Annak érdekében, hogy ingatlan befektetéseinkből származó bevételünket optimalizáljuk, érdemes ismernünk a vonatkozó adózási szabályokat is. Ezek szinte minden adónemben speciálisak, de talán az áfában a legösszetettebbek. Nézzük, hogy milyen szempontokat érdemes szem előtt tartanunk, amikor az ingatlanértékesítés adómentességéről vagy adókötelessé tételéről döntünk.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Ingatlan bérbeadása és áfa Tisztelt szakértő! Áfakörbe tartozó őstermelő a tulajdonában levő ingatlanban orvosi rendelőt bérbe ad. Az orvosi rendelőt adó alól mentesen szeretne bérbe adni. Van-e erre lehetősége? A számlázás hogyan történhet? Várom válaszát. Saját kérdés

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink