514 találat a(z) áfamentes cimkére

Export adómentességének igazolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Termékek online kereskedelmével foglalkozó magyar áfaalany kft. harmadik országba értékesít termékeket magánszemélyek részére. Az egyes értékesítések összértéke nem éri el az 1000 euró értékhatárt, így vámkezelés nem szükséges. Fenti esetben vámhatósági kiléptetés hiányában van-e lehetőség termékexport jogcímen áfamentesen leszámlázni a termékeket. Amennyiben igen, milyen igazolás szükséges az áfamentesség alátámasztásához? A termékek kiszállítását a Magyar Posta végzi. Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.

Személygépkocsi beszerzésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. közösségi tagállamból vásárolt személygépkocsit. A számlán nem volt feltüntetve a különbözeti áfa, ezért az áfabevallásban a fizetendő sorba beállítottuk, de levonásba nem helyeztük az áfáját. Ez helyes volt-e? A gépkocsit forgalomba helyezték, tehát tárgyi eszköz lett. Az adózó sérelmezte, hogy áfát kellett fizetnie, ezért arra gondoltam, hogy ha bérbe adná itthon a személygépkocsit, akkor az áfát levonásba lehetett volna helyezni. Jól gondolom-e? Ha most értékesíti a személygépkocsit, akkor az áfamentesen történne meg? A bérbeadás módosítja-e az értékesítéskor személygépkocsira vonatkozó áfamentességet? Ha a bérbeadás mellett dönt, módosítjuk az áfabevallást és levonásba helyezzük a beszerzéskori áfát, akkor értékesítés esetén életbe lép-e az áfatörvény tárgyieszköz-értékesítésre vonatkozó 135. §-a? Tehát fizetendővé válik-e a 60 hónapon belül számított levont áfája?

Katás társaság EU-s tagállamban teljesített szolgáltatásának számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás szoftverfejlesztő gazdasági társaság (áfa alanyi mentes) EU-s tagállamban végez informatikai szolgáltatást. Kérdésem, hogy a számlán milyen jogcímet tüntessen fel a mentesség okaként? [KBA, THK, vagy az e-számlákra vonatkozó "O" (áfa területi hatályán kívüli ügyletek] jelölést? Válaszát köszönöm.

Áfamentesség? Kérdés

Európai Unió egy szervezete (Olaszországból) cégünknél rendelt szállást, majd kértek hozzá vacsorát. Vacsoránál nettóban kérik az árat, mert az unió áfamentesített. A szolgáltatást Magyarország területén nyújtjuk. Van ilyen törvényi paragrafus?

Egyesületi tagdíj kiszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület a befizetett tagdíjról számlát állít ki. A befizetett tagdíj az áfatörvény alapján közérdekű jellegére tekintettel mentes az adó alól. Mi a helyes eljárás a kiállított számlán, mert a számlázó program az alábbi lehetőségeket engedi: tárgyi adómentes, alanyi adómentes, mentes az adó alól, 0%? Köszönöm a válaszát.

Áfakörön kívüli Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik cégem számlái között szerepel "áfa körön kívüli "megjegyzéssel magyar nevű cég, német címmel. Ellenőriztük a DE.... EU-s adószámot, mely valóban létezik, de nem tudjuk ellenőrizni a nevet, címet, amihez kapcsolódik. Az interneten rendelkezésünkre álló ellenőrzéssel más német telephely van a céginfón, mint ami a számlán van. Autójavítást végeztünk a német rendszámú autón, de itt Magyarországon. Helyes-e az "áfakörön kívüli" meghatározás, és áfamentesen kell kiszámlázni, vagy tekintettel arra, hogy a javítás itt történt, áfásan kell kiszámlázni? Többen, többféle megoldást ajánlottak, mi a helyes? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Adómentes tevékenység Kérdés

Gyógyszergyártó cégnek a mellékhatás felmérése érdekében nyújt szolgáltatást háziorvosi tevékenységet végző vállalkozó. A 631104 vagy 749009 szakmadóddal áfásan vagy mentesen számláz?

Külföldön történő masszázs szolgáltatás áfaszabálya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy harmadik országbeli, magyar férj okán állandó tartózkodási kártyával rendelkező alanyi áfamentes katás egyéni vállalkozó alkalomszerűen Szlovákiában kíván fizikai közérzetet javító szolgáltatást (masszázs tevékenységet) nyújtani egy szlovák közösségi adóalanynak. Mi lesz a teljesítési hely ez esetben? Szükséges-e szlovák adószámot kiváltania, és Szlovákiában adót fizetnie? Értesíteni kell-e róla a Bevándorlási Hivatalt? Milyen szabályok vonatkoznak a számlázásra? Miben változtatna a helyzeten, ha szlovák magánszemélynek nyújtaná a szolgáltatást Szlovákiában? Köszönöm előre is válaszát!

Vételi jog továbbértékesítésének áfája Kérdés

Társaságunk vételi jogot szerzett egy ingatlan megvásárlására. A vételi jog időtartama alatt ezt az opciót továbbértékesíti egy másik társaság felé. Az ingatlan értékesítése áfamentes lesz, mivel az eladó nem jelentkezett be áfakörbe ingatlanértékesítés szempontjából. Jelen esetben a vételi jog értékesítése egy harmadik társaság felé áfásan vagy áfamentesen történik-e?

Tárgyi eszköz értékesítése alanyi adómentesként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó a mentes időszak alatt vásárolt tehergépkocsiját értékesítette. Megítélésünk szerint ezt csak az általános szabályok szerint, tehát áfával terhelten teheti meg. A járműkereskedő nem fogadja az áfatartalmú számlát, mert nevezett áfakódja 1-es. Kérdésünk a következő. Hogyan kell ilyen esetben kiállítani számlát, hogy a kereskedő részére is megfelelő legyen? Jól gondoljuk-e, hogy a mentes áfajelölés ebben az esetben nem helytálló? Nem szeretnénk ügyfelünket hátrányos helyzetbe hozni, a praxisunkban még nem volt hasonló gazdasági esemény. Természetesen az ügylethez levonás is tartozhat amennyiben a figyelési idő még nem telt el. Az értékesítés megtörtént, nem lehettünk rá hatással. Ügyfelünk előtt utasította a kereskedőt a cég könyvvizsgálója, hogy nem fogadhat be csak mentes számlát. Elbizonytalanodtunk álláspontunkban, viszont közeleg a bevallási határidő, és azt a jogszabályoknak megfelelően szeretnénk elkészíteni. Köszönettel: Mlinár Jánosné

Autóértékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozás vásárolt személyautót bérbeadásra, áfáját levonta. Menet közben a vállalkozás alanyi mentességet választott (ekkor áfa korrekció a 60 hónapos figyelés miatt). Most eladná az autót. Áfás vagy áfamentes számlát kell kiállítania? Előre is köszönöm a válaszát.

EU-ba exportálás CMR-visszaigazolás nélkül Kérdés

Tisztelt Adózóna! Magyar tulajdonossal, Magyarországon székhellyel rendelkező cég vagyunk. Importálunk élelmiszereket, melyeket feldolgozunk, majd belföldre és exportra (unióba és kívülre) szállítunk. Exportálásnál minden esetben szállítólevéllel, CMR-rel kísérjük a kiszállítást, illetve ekáer-számot is kérünk hozzá Lehetőségünk van egy EU-s céggel (nevezzük „Partner”-nek) üzletet kötni, élelmiszer exportálásra. Szerződéskötés előtt az alábbi információ jutott a tudomásunkra: A Partner a kiszállított termékeket kísérő (általunk kiállított) CMR-t nem áll módjában aláírni és lepecsételni az áru átvételekor, mivel a központi szabályzata ezt tiltja (korábbi visszaélésekre hivatkoznak). Csak az általunk kiállított, rendszerünkből kinyert szállítólevelet pecsételik le raktári átvételi bélyegzővel. Ez a szállítólevél nem minősül nemzetközi fuvarokmánynak, mivel arra a CMR szolgál. A kérdésünk az lenne, hogy köthetünk-e üzletet ezzel a szlovák partnerrel, és exportálhatunk-e a részére áfamentesen úgy termékeket, hogy az általunk kiállított nemzetközi fuvarlevél (CMR) egyik példányát sem hajlandóak aláírva és lepecsételve visszaküldeni. Elegendő-e a kiszállítás tényének igazolására (és ezáltal áfamentesen való számlázásra) az, hogy csak a mi belső rendszerünkben (nem nemzetközi) szállítólevelet bélyegzik le, és írják alá? Bizonyító erejű-e egy NAV-ellenőrzésnél (áfa szempontból) az ekáer-szám kérése, ami követi az áru kivitelét? Hogyan járunk el helyesen? Köszönettel

Névjegykártyakészítés-szolgáltatás számlázása közösségi partner részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi adóalany (érvényes közösségi adószámmal rendelkezik, székhelye Ausztria) részére szeretnénk névjegykártyát kiszámlázni (szintén érvényes közösségi adószámmal rendelkező adóalanyként szerkesztés, nyomtatás). Belföldön ezt egyéb igénybe vett szolgáltatás címén számoljuk el, megerősítését kérném, hogy közösségi partner részére történt névjegykártya-értékesítés esetén is szolgáltatásként és a közösségi adóalany részére nyújtott szolgáltatás szabályai szerint, áfamentesen tehetem meg a szolgáltatás kiszámlázását. Válaszát előre is köszönöm.

Számlahelyesbítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nemzetközi (3. országos) fuvarozással foglalkozik, a megbízásokat egy magyar speditőr cégtől kapjuk. 2019. 01. 01-től az áfatörvény változása miatt mi nem számlázhatunk áfamentesen. Sajnálatos módon, az év eleji ellentmondó információk miatt csak az export fuvarokat számláztuk 27 százalékos áfával, az import fuvarokat áfamentesen. A fuvardíjak EUR-ban vannak meghatározva és abban is kapjuk meg őket. Kérdésem, hogyan hozhatjuk helyre a hibánkat? Helyesbítő számlát kell kiállítanunk az eredeti számla árfolyamának alkalmazásával minden egyes számlára vonatkozólag? Vagy esetleg összevontan is kiállíhatunk egy számlát, amelyeben természetesen részletezzük mely számlákra vonatkozik a helyesbítés? Köszönöm előre is válaszát. Üdvözlettel: Oláh Krisztina

Vámáru áfamentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésünk az lenne, hogy a vámáru szállítmányozása miért áfamentes? Ellenőrzés során kaptuk ezt a kérdést, és nem elég az hogy a mellékletek között szerepel a dokumentum, ami azt igazolja, hogy vámárut szállítottunk, ugyanis azt is meg kell magyaráznunk, hogy az miért áfamentes!? Rendeleti hivatkozással kérik ezt igazolni. Nagyon szépen köszönöm segítségét!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Munkábajárás 2.

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Bizalmi vagyonkezelés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink