530 találat a(z) áfamentes cimkére

Új feltételek az EU-n belüli termékértékesítés adómentességéhez Cikk

Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a közösségen belüli termékértékesítés adómentességének feltételeiről.

Ingatlanértékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Van egy cég, mely 6810 TEAOR-ral és fő tevékenységgel rendelkezik (saját tulajdonú ingatlan adásvétele). A cég magánszemélytől vásárolt egy régi családi házat, melyet felújítanak, majd eladnának szintén magánszemélynek. A cég áfakörös. Tudtommal két évnél régebbi ingatlan értékesítése mentes az adó alól, nem is lehet így visszaigényelni az áfát. A 6810-es TEAOR-ral érvényesíthető a mentesség? Ebben a helyzetben hogyan alakul az ingatlanértékesítés áfája?

Személygépjármű EU-ból Kérdés

Kedves Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy ha egy magyar autókereskedő, aki általános szabályok szerint adózik áfa szempontjából, tehát nem különbözeti áfás, beszerez egy német kereskedésből egy személygépjárművet és a beszerzés számláján szerepel a különbözeti áfa szöveg, és áfa nem szerepel rajta, akkor ha Magyarországon értékesíti az autót, akkor áfásan vagy áfamentesen kell ezt megtennie? Előre is köszönöm szépen válaszukat! Üdvözlettel: Bencsik Balázs

Üzlethelyiség értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2007-ben vásárolt egy üzlethelyiséget, aminek az áfáját levonásba helyezte annak idején. Most szeretné értékesíteni az ingatlant, de kilépne az áfakörből, és alanyi mentesként értékesítené 2020-ban. Kérdésem arra vonatkozik, hogy megteheti-e azt, hogy áfamentesen számlázza ki az ingatlant? Van-e utólagos áfakorrekciós kötelezettsége az áfakörből való kilépéskor, vagy a régi szabály szerint a 120 hónapos figyelési időszak vonatkozott rá? Sok helyen olvastam, hogy az alanyi mentes nem járhat el alanyi mentesként tárgyi eszköz értékesítése esetén, ez vonatkozik erre az ügyletre is? Köszönöm válaszát!

Kulturális szolgáltatás Kérdés

A kft. főtevékenysége művészeti tevékenység. Magyarország Müncheni Főkonzulátusán beszélgetős müsor keretében bemutatja egy operaénekesnő karrierjének főbb állomásait, ez a tevékenység adómentesen számlázható-e? A Konzulátus a Szolgáltatási szerződésben azt írja, hogy a külföldi előadói tevékenység mentes az áfa alól.

Áttérés katára és alanyi áfamentességre. Kérdés

Nyugdíjas, kiegészítő státuszú egyéni vállalkozó vagyok. 2020. január 1-jétől szeretnék alanyi áfamentes körbe, és bejelentkezni katára. Ezzel kapcsolatban milyen teendőim vannak, milyen határidőkkel ?

Építőipari előlegszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari vállalat felé burkolat, élzáró vásárlására előlegszámlát áfásan vagy áfamentesen kell-e kiállítani? Köszönöm válaszát.

Lakáscélú ingatlan értékesítése, áfa Kérdés

Ügyfelem (kft.) egy 4 lakásos társasházat vásárolt. Az év egy részében 2–3 lakást bérbeadott áfa felszámításával, mindeközben az éppen üresen maradt lakásokat folyamatosan javíttatta, felújította. A javítás-karbantarási munkálatok esetében az áfa levonásra került. Ezév végén az egész házat (4 lakással) a kft. értekesíti, itt áfamentességet választott. Az értékesítést követően kell-e figyelni a már levont áfát, szükség van-e arányosításra? Köszönöm ha válaszolnak! CsK

Háromszögügyletek könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar vállalkozás úgynevezett háromszögügylet keretében közbenső vevőként (B szereplőként) árut értékesít A országból C országba áfamentesen (minden szereplő EU-tagállamban közösségi adószámmal rendelkezik). Az A szereplő számlát állít ki B szereplő felé, B szereplő pedig némi haszonnal növelt összegű számlát bocsát ki C szereplőnek. Kérdésem az lenne, hogy az áru beszerzésének és az áru értékesítésének könyvelése hogyan működik? Ugyanúgy, mint a belföldi árubeszerzés (T81) és értékesítés (K91), vagy van erre valamilyen különös könyvelési szabály? Válaszát előre is köszönöm!

Fogorvos katás egyéni vállalkozó – uniós szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, aki fogorvos, a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel áfamentes tevékenységet végez Németországban is. Kérdésem az lenne, hogy áfabevallást, illetve 19A60-as bevallást kell-e benyújtania? Azt tudom, hogy az alanyi adómentesek körébe tartozónak kell áfabevallást benyújtaniuk (az áfatörvény 193. § (1) bekezdésének d) pontja értelmében az adóalany az alanyi adómentesség időszakában nem járhat el alanyi adómentes minőségében, a külföldön teljesített szolgáltatásnyújtása esetében. Tehát ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá az áfa szempontjából, mint az általános szabályok szerint adózókra.) De mi a helyzet azokkal, akik az adó alóli mentességre a tevékenység közérdekű jellegéből adódóan jogosultak? Előre is köszönöm szépen a válaszát.

Közösségen belüli beszerzés Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Közösségi adószámmal rendelkező, az áfatörvény hatálya alá tartozó társaság közösségen belüli országból használt ingóságokat (nem személygépkocsit) vásárol. Az eladó nem adóalany. Adómentesen kerül be az országba, adásvételi szerződéssel. Magyarországon áfa szempontjából minek minősül így a beszerzés? Válaszukat előre is köszönöm: Takácsné

Képzésnél alvállalkozó áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 85. § (2) bekezdés szerinti képzés keretében egy vállalkozás alvállalkozóként bedolgozik a képzést megvalósító képző intézménynek (tehát jelen kérdés nem a képző intézményre, hanem annak alvállalkozójára vonatkozik). Feladata a képzés keretében a hallgatók által elvégzett feladatok kiértékelése (a hallgatóknak le kell adni egy hosszabb fogalmazványt/tervet mintegy vizsgakövetelményként, amelynek kiértékelését az alvállalkozó végzi el). Értelmezésem szerint (bár tévesen is értelmezhetem) ez nem oktatói/tanári tevékenység (tehát a 85. § (1) bekezdés j) pont nem vonatkozik rá), így nem egyértelmű számomra a tevékenység áfamentessége (bár a 85. § (1) bekezdés i) pontba beleférhet). Ez a tevékenység áfamentes?

Képzés áfamentessége Kérdés

Egy hatósági engedéllyel rendelkező vállalkozás különböző tanfolyamok szervezésével és vizsgáztatással foglalkozik. Az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) meghatározott szakképesítést adó oktatást, képzést, továbbképzést, vizsgára való felkészítést és vizsgáztatást, valamint a felnőttképzésről szóló törvény alapján engedélyezett és szervezett illetőleg egyéb jogszabály alapján szervezett oktatást, képzést, továbbképzést, vizsgára való felkészítést végez. Így például targoncavezetői, pénzügyi-számviteli ügyintéző, mérlegképes könyvelő képesítéshez kapcsolódó képzéseket, vizsgáztatást, angol nyelvtanfolyamot indítanak. Ezeket a tanfolyamokat a munkáltató rendeli meg több dolgozó részére és felé kerül számlázásra. Az OKJ-s tanfolyamok mellett áfás tanfolyamokat is indítanak, melyek szintén nem az oktatásban részt vevőnek, hanem az őt foglalkoztató vállalkozásnak kerülnek kiszámlázásra. Az OKJ-s tanfolyamok és a felnőttképzés alá eső tanfolyamok véleményem szerint akkor is áfamentesek az áfatörvény 85. § (2) bekezdése alapján, ha a munkáltatóval történik szerződéskötés, de kérem ebben megerősítésüket. Válaszukat köszönöm.

Harmadik országba nyújtott szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Harmadik országban lévő adóalanynak nyújtunk egy speciális szolgáltatást. A vevő által tőlünk megrendelt termék előállításához szerzünk be gyártószerszámokat, amelyeket a harmadik országban letelepedett vevőnknek áfásan számlázunk ki. A szerszámot itt Magyarországon, a telephelyünkön használjuk, de a vevő megtéríti az árát. A szerszámon az életciklusa alatt módosítást kellett végrehajtani a vevő kérésére. A módosítást szolgáltatásként szeretnék a vevőnek kiszámlázni. Mivel olyan eszközhöz kapcsolódik, ami itt van nálunk, és korábban áfásan számláztunk ki, a módosítást, mint szolgáltatást is áfásan kellene számlázni vagy áfamentesen? A válaszukat előre is köszönöm!

Hitel- és egyéb banki termék közvetítés alkuszként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy cég, aki MNB-engedély birtokában (Hpt.) 3. § (1) bekezdés i) pontjában meghatározott pénzügyi szolgáltatás közvetítése tevékenység alkuszként végzi a tevékenységét. Cégekkel köt megbízási szerződést finanszírozás témakörben. Ezek között olyan is szerepel, hogy az adott cég számára összeszedi a legkedvezőbb finanszírozási, hitel lehetőségeket, majd a banktól erre ajánlatot kér a cég számára. A cég kiválasztja a számára megfelelőt és szerződik a bankkal. Nem vállal kötelezettséget az ügyfél nevében, hanem csak a finanszírozási (hitel/pénzügyi termékek) ajánlatokat közvetíti az ügyfél felé. Sikerdíjban állapodnak meg, amit a cég fizet számára számla ellenében, ami a hitel bizonyos százaléka. Kérdésem az lenne, hogy 1. Ez a tevékenység belefér-e az áfatörvény 86. §-a adó alól mentes tevékenységbe? 2. Ha igen, akkor tekinthető-e ez főszolgáltatásnak, és a esetleges közvetlenül a hitel igényléshez kapcsolódóan elvégzett szolgáltatások például. cash flow terv készítés, osztja-e a főszolgáltatás áfamértékét, azaz adómentes-e? 3. Milyen általános ismérveknek kell megfelelnie a pénzügyi szolgáltatói alkuszi tevékenységnek, hogy áfamentes legyen? Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink