53 találat a(z) áfalevonási jog cimkére
Műtárgy adásvétel magyar áfa megítélése két külföldi társaság között Kérdés
Két külföldi (nem EU-s) jogi személyiségű társaság termékre (műtárgy) vonatkozóan adásvételi szerződést kötnek. Az adásvételi szerződést a két külföldi jogi személy az EU egyik tagállamában köti meg. A műtárgyak az adásvételi szerződés időpontjában tulajdonjogot váltanak. A műtárgyak helye az adásvétel időpontjában nem ismert, azonban a vevő a szerződéskötéskor a szerződésben kiköti, hogy a műtárgyakat az eladó köteles X napon belül Budapestre szállítani, mégpedig oly módon, hogy azok egy EU-s országból érkezzenek Magyarországra vagy amennyiben esetleg nem EU-s országból érkeznek, akkor az eladó köteles azokat vám (áfa) kezeltetni, és annak minden költségét fedezni. A műtárgyakhoz számla nem tartozik. Kérdés, hogy a külföldi jogi személyiséggel rendelkező vevőnek, aki a műtárgyakat Magyarországon veszi át, be kell-e jelentkeznie az áfa hatálya alá? Van-e különbség akkor, ha EU-ból jön a műtárgy, illetve, ha EU-n kívülről? Ha – valamely esetben – be kell jelentkeznie, és fordított áfa felszámítási kötelezettsége keletkezik, akkor levonhatja-e ezt az áfát? (Mi a feltétele a levonásnak? ) A műtárgyakat a külföldi vevő (aki Magyarországon vette át a műtárgyakat) egy szintén nem magyar illetőségű társaságnak kívánja eladni, amely vevő a műtárgyakat Magyarországról ki fogja szállítani. Ezen értékesítésnek van-e magyar áfa relevanciája? Segítségüket köszönöm!
Személygépjármű vagy tehergépjármű Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy a NAV szempontjából teherautónak minősül-e (levonható-e az áfa) a gépjármű, amely az alábbi paraméterekkel rendelkezik: 2900 kg megengedett össztömegű, 9 személy szállítására alkalmas kisbusz megnevezésű gépjármű? Véleményünk szerint igen, de kérem, szíveskedjenek megerősíteni álláspontunkat. Köszönettel.
Ajándékot adna a cége karácsonyra? Így kell számolnia az áfával Cikk
Az év végi ünnepek közeledtével sok vállalkozás lepi meg kisebb-nagyobb értékű ajándékkal, ingyenesen nyújtott szolgáltatással partnereit, dolgozóit. Nem árt ezért tisztában lenni azzal, hogy az ilyen jellegű ajándékozás milyen adókötelezettséget keletkeztet az általános forgalmi adó rendszerében. Cikkünkben az ingyenes termékátadások és szolgáltatásnyújtások ezen körének áfa rendszerbeli kezeléséről igyekszünk rövid áttekintést adni, mely ennélfogva nem terjed ki egyéb ingyenes ügyletek (közcélú adomány, áruminta) megítélésére.
Nyelvoktatás forgalmi adójának levonása Kérdés
Tisztelt Cím! Egy vezető beosztású alkalmazottunk angol nyelvtanfolyamra iratkozott be, amelyről áfás számlát hoz. A nyelvtudás nem elengedhetetlen a munkavégzés szempontjából. A kérdésem az, hogy az oktatás áfaartalmát le lehet-e vonni? Köszönöm.
Áfalevonási jog: mit mondanak a Kúria ítéletek Cikk
A Kúria (korábban Legfelsőbb Bíróság) több esetben az Európai Unió Bírósága előzetes döntéshozatali eljárását kezdeményezte. Tanulságok, következtetések.
Elmeszelt áfa-törvény. Mi jöhet ezután? Cikk
Nincs összhangban a magyar áfatörvény az uniós joggal - így döntött az Európai Bíróság az adó-visszaigénylési jog korlátozásával kapcsolatosan.
Visszajár az áfa, de meddig? Cikk
Az állami támogatások felhasználásával 2004-2005-ben megvalósított beszerzések áfájának utólagos levonhatóságáról döntött az Európai Bíróság. A vállalkozásoknak iparkodniuk kell, hiszen csak október végéig van lehetőségük benyújtani igényüket az adóhatósághoz.
Visszamenőleg is levonható az államilag finanszírozott tevékenységek áfája Cikk
Az Európai Bíróság a Közösségi joggal ellentétesnek ítélte, hogy az állami támogatással finanszírozott eszközberuházás vagy tevékenység után az előzetesen felszámított áfa nem vagy csak részben volt levonható. Emiatt ez a korlátozás Magyarországon is megszűnt ugyan 2006. január 1-től, de nem visszamenőlegesen. Egy, a Legfelsőbb Bíróság által tavaly év végén született döntés viszont azok számára lehetőséget nyitott arra, hogy a teljes levonási jogukkal éljenek, akik korábban támogatásban részesültek, de a nem éltek ezzel a lehetőségükkel.