131 találat a(z) áfakör cimkére
Áfás – nem áfás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy társaság, amely azzal foglalkozik, hogy ügyfelek nevében befektetési aranyat vásárol, és ad el. Ezért a szolgáltatásért díjat kér, az első ilyen díj már a szerződéskötéskor felmerül, mint szerződéskötési díj. Az első kérdésem az lenne, hogy ez áfakörbe tartozik-e? Áfa szempontjából külön kell-e vizsgálni a számlavezetési díjat, a szerződéskötési díjat és az esetleges jutalékokat, amelyek a társaságot illetik meg az eladások és vételek után? Az ügyfél számláján végrehajtott tranzakciókról és elszámolt díjakról kibocsátható egy számla, ami az egész éves elszámolást tartalmazza? Az áfa törvény 58. §-a változtat azon, hogy kiállítható-e évi egy számla, ha ezt a szerződésben rögzítik? Válaszukat megköszönve, maradok tisztelettel!
Pénztárgép számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy étterem pénztárgéppel rögziti az értékesitést. Gyakran előfordul, hogy a vendég bankkártyával szeretne fizetni, és utólag a nyugta bemutatását követően kéri, hogy a borravalóval együtt terheljék meg a bankszámláját. Mi a teendő ebben az esetben? A jelenlegi gyakorlat szerint a pincér beüti utólag a pénztárgépbe a borravaló összegét is, mivel a bankkártya fizetésnek egyeznie kell az értékesítéssel? Van egyéb megoldás erre vonatkozóan? (Így bekerül áfakörbe a borravaló.) A másik probléma, amikor a vendég meggondolja magát és nem bankkártyával, hanem készpénzzel kíván mégis fizetni. ( vagy fordítva) Az esemény már rögzitésre került a pénztárgépben hogyan módosítható a fizetési mód? Köszönettel Juhász Gyuláné
Áfa alanyi mentesből áfakörbe – előlegkezelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013-ban alanyi adómentességet választó adóalany előlegszámlát bocsátott ki. 2014-ben, a végszámla kiállításakor, ezen adóalany a 6 millió forintos értékhatár túllépése miatt áfakörösnek minősül. Abban szeretném a segítéségét kérni, hogy ebben az esetben hogyan történik a végszámla kiállítása? Hogyan lehetséges az előleg visszavonása? Az alanyi mentes előleget esetleg vissza kellett volna vonni, mielőtt átlép az áfakörbe?
Szünetelés alatt levő egyéni vállalkozó Kérdés
1. Szünetelés alatt levő egyéni vállalkozó, újrainditás nélkül, kiléphet-e az áfakörből év végén ? 2. Ha újra elinditja a vállalkozását 5 éven belül, dönthet-e arról, hogy a katát választja, és akkor is kiléphet-e az áfakörből, mert nem várható 6 millió forint fölötti bevétele?
Családi gazdálkodó áfa Kérdés
Ügyfelem családi gazdálkodó. A családi gazdálkodás tagjai az apa, anya és két kiskorú gyermekük. A családi gazdálkodás nem jogosult kompenzációs felárra, az áfát az általános szabályok szerint állapítja meg, tehát 2-es adószámmal rendelkezik. Az adószám az apa nevéhez tartozik, ő a családi gazdaság vezetője. 2012 októberében vásárolt egy gazdasági épületet családi gazdálkodóként, melyről az eladó fordított áfás számlát állított ki (a számlán az apa neve, mint családi gazdálkodó szerepelt). Az áfát bevallotta és levonásba is helyezte. Az épületet bérbe adta egy kft-nek. A bérbeadásra áfaalanyiságot választott az apa 2012. október 1-től. A NAV ezt engedélyezte, mert a bérbeadási tevékenységét is ezen időponttól jelentette be. Az apa és anya rendelkezik termőföld tulajdonnal, amit bérbe ad egy kft-nek már több éve. Ezek a földtulajdonok nem tartoznak a családi gazdaságba. Amiben bizonytalan vagyok: 1. A bérbeadásra szerintem csak 2013.01.01-jétől választhatta volna az áfakört, mivel már volt bérbeadási tevékenysége (termőföld-bérbeadás), csak ezt nem volt kötelező bejelentenie, ezért a NAV nem látta az adatlap beküldésekor. Mi a teendő ebben az esetben? 2. Az épület bérleti díj számla teljesítési időpontja és fizetési határideje 2013.01.31. A föld bérleti díja így 2012-ben még nem áfás csak 2013-ban? És az épületé? 3. Mivel mind a családi gazdaság tevékenysége, mind a bérbeadás áfakörös, a megvásárolt épület áfája levonható-e? 4. A családi gazdaság másik tagja, az anya, nem élt a bérbeadásra az áfakötelessé tétellel, akkor ő továbbra is áfamentesen adja bérbe a földet? 5. Az áfabevallás beküldésénél az apa adószámát használva össze kell adni a családi gazdaság és a bérbeadás jövedelmének áfás bevételeit, és így kell egy bevallást beadni?
Ügynöki szolgáltatás Kérdés
Egy kft. befektetési arany értékesítési szolgáltatást fog közvetíteni, csak ügynöki tevékenységet látna el. Milyen tevékenységi kört kell felvennie, mi a TEÁOR-száma, megnevezése. Áfamentes-e? EU-n belül, vagy harmadik országból kell-e bevallásban szerepeltetni? Köszönöm válaszukat.
Földhaszonbérlet és áfa - Pontosítás Kérdés
Egy ügyfelem családi gazdálkodó, áfás adószámmal rendelkezik. Ez évben vásárolt egy épületet, melyről az eladó fordított áfás számlát állított ki. A családi gazdálkodó az áfát bevallotta, és levonásba is helyezte, mivel az adásvételi szerződés előtt az ingatlan értékesítéseire és bérbeadásra adókötelezettséget választott. Az épületet bérbeadja, a bérleti díjat áfásan számlázza ki. Ugyanezen ügyfél rendelkezik olyan termőföldtulajdonnal, amelyet nem a családi vállalkozás használ, hanem bérbeadta egy kft.-nek mezőgazdasági termelésre. A kft.-vel haszonbérleti szerződést kötött még 2009-ben, a szerződésben az adóazonosítója szerepel, a bérleti díjat évente decemberben kapja meg. Kérdésem az lenne, hogy miután ingatlan-bérbeadásra áfakört választott, a termőföld-bérbeadás után is fel kell-e számolni az áfát? Ha igen, melyik időponttól - egész évre, vagy csak arányosan a bejelentkezéstől? Eddig nem adott számlát a haszonbérleti díjról, ezután azt is kell? Pontosítás:Adókötelessé tétel: „A lakóingatlannak nem minősülő ingatlan (ingatlanrész) bérbeadása, haszonbérbeadása tevékenységemre adómentesség helyett az általános szabályok szerinti adókötelessé tételt választom.” (13) lett megjelölve Ingatlan típusa: major+gazdasági épületIngatlanhasznosítás mikéntje: major+gazdasági épület bérbeadása
Áfakörbe visszatérő evás bt: bevallás, bejelentés, új tevékenységek Cikk
Mit tehet egy éveken keresztül "alvó" evás bt, ha visszatérne az áfakörbe? Szakértőnk válaszol.
Evás bt visszatér áfakörbe Kérdés
Egy evás bt, amely a kettős könyvvitel alá tartozik, már négy éve csak "alszik", ezalatt eladta a tárgyi eszközeit, jelenleg nincs tárgyi eszköz a cégben. Ami van, az is 0 értéken. Szeretne egy új tevékenységet végezni, ezért visszalépne az áfakörbe. Mikor teheti ezt meg? Év közben bármikor? Milyen bevallásokat kell elkészíteni? Az új tevékenységet társasági szerződés módosítással kell felvenni a cégbe vagy elég a Nav-nál bejelenteni? Tényleg kell könyvvizsgálat is? Igazából az egésznek a menetét szeretném megtudni, hogy mikor milyen sorrendeben kell a különböző nyomtatványokat (és milyen nyomtatványokat) beadni.Válaszukat tisztelettel előre is megköszönöm.
Értékhatár túl lépése az áfában Kérdés
2012 júniusában egyéni vállalkozó lett. Internetes kereskedelmet folytat. 2012 októberében átlépte az alanyi adómentesség határának az időarányos részét a 2.500.000 forintot. Belépett az áfakörbe.2012. októberétől 1.355.560 forint a nettó bevétele. Jövőre nem fogja el érni a 6 millió forintos értékhatárt. 2013-ban alanyi adómentes lehet-e? Tóthné
Áfakör - kilépés, belépés Kérdés
Egyéni vállalkozó 2013-ra a KATA adózási formát választja, alanyi áfamentességgel.Jelenleg is alanyi mentes, de 2012 december végén átlépi az 5.000.000 forintos értékhatárt, de a 6.000.000 forintot semmiképpen nem lépi túl.Ekkor ki kell jelentkeznie az alanyi mentes körböl, majd 1-2 nap múlva ismét vissza kell jelentkezni? Az adószám kétszer is megváltozik, és áfabevallást is be kell nyújtani erre a pár napra vonatkozóan? A pénztárgépet is át kell állítani, majd január elsejével vissza? Ha december 27-én lépi túl a határt, 15 napon belül kell bejelenteni az áfakörbe való visszatérést, majd még december 31-ig kell bejelenteni az alanyi mentesség választását? Kérem legyenek kedvesek segíteni a megteendő lépések leírásában.Előre is köszönöm válaszukat.