131 találat a(z) áfakör cimkére

Áfakörös katás bt. Kérdés

Egy új ügyfelem katás bt. vezetője, akik evából téretek át, és bár nem érik el a bevételi határt, maradtak áfakörösek. Az előző könyvelő szerint – mivel a számláikat 45 napon túli fizetési határidővel fizetik ki – az áfát bevallani és befizetni nekik a kiszámlázott összeg beérkezésekor kell. Állítása szerint az ilyen vállalkozásokra nem vonatkozik a kettős könyvelési kötelezettség, mindössze bevételi nyilvántartást kell vezetniük, akár excel táblában is. Az én ismereteim szerint amennyiben áfakörös, a kettős könyvelés kötelező, függetlenül attól, hogy egyébként katás a vállalkozás. Az áfa bevallására és befizetésére pedig az általános áfaszabályok vonatkoznak, vagyis a teljesítés időpontja a meghatározó: ennek megfelelően kell bevallani és befizetni, függetlenül annak kifizetésétől. Mivel előzőleg egy "komolyabb" könyvelő irodánál volt, ügyfelem kételkedik szaktudásomban, és kéri állításom megerősítését. Önöknek mi a véleményük a kétféle állításról?

Alanyi adómentes cég tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. január 1. napjától a vállalkozás alanyi adómentességet választott (előtte áfakörös volt). 2002. évben vásárolt egy tehergépkocsit, amit most 2017. évben szeretne értékesíteni. Kérdés: áfás számlát kell hogy kiállítson a tehergépkocsi értékesítéséről? És ezen negyedévtől vissza kell lépni az áfakörbe? Minden ügylet az áfa hatálya alá fog esni ezt követően? Hogyan kell helyesen eljárnunk? Köszönettel:

Grafika az EU-ba Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Kérem szíveskedjenek tájékoztatni, hogy ha egy belföldi, áfakörös grafikai stúdió (kft.) ausztriai és német cégeknek grafikai munkákat készít (grafikai tervezés, munkaruházat logózása, kültéri cégtábla stb.), amely szolgáltatások, illetve termékek a megrendelők EU-s székhelyére kerülnek kiszállításra, áfa nélküli közösségi szolgáltatásnak, illetve áfa nélküli közösségi termékértékesítésnek minősülnek-e? (Az EU-s megrendelő cégek fizetik-e az áfát?) A számlára milyen meghatározásnak kell kerülnie, illetve milyen dokumentációk szükségesek az "áfamentes" számlázáshoz? Szíves válaszadásukat előre is köszönöm!

Bérleti díj EU-ba - Érvénytelen adószám Kérdés

Tisztelt Adózóna! Két részre bontanám a problémánkat. 1.) Egy magyar cég egy EU-s céggel bérleti szerződést kötött, mely szerint egy konkrét eszközt bérbe ad a magyar cég az EU-s cég részére. Eddig nem is volt gond a számlázással, azonban kiderült, hogy az EU-s cég "kilépett az áfakörből". Pontosan nem tudni, hogy ez kint mit is jelent, de a központi rendszerben ennek eredményeképpen nem érvényes a közösségi adószámuk. Mi a teendő ilyen esetben? Befolyásolja ez a magyar cég számlázását? (Eddig az áfabevallás 91./92. sorára lett bevallva az összeg, és az A60-ason mint közösségen belüli szolgáltatásnyújtás szerepel.) Mi változik ebben az esetben? Mi a megoldás, ha az EU-s cég nem kíván visszalépni az áfakörbe? 2.) Az említett konkrét eszközt értelemszerűen a magyar cég szerezte be, és mivel kifejezetten bérbeadási céllal (egy percig sem használta saját maga), így a kapcsolódó áfát levonásba helyezte a beszerzéskor. Most azonban ezzel kapcsolatosan is felmerül, hogy vajon ilyen helyzetben van-e áfavisszafizetési kötelezettsége? Hogyan történik ennek a kiszámítása, meghatározása, bevallása? A gép továbbra is az EU-s cég használatában van, és a bérleti szerződés nem került felmondásra, megszüntetésre, mindössze a számlázás, és emiatt a pénzügyi rendezése a bérleti díjnak várat egyelőre magára. Mielőbbi segítő válaszukat előre is köszönöm!

Alanyi mentes bevétel átlépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alanyi mentes kft. az USA-ba számlázott ki árbevételt 9 millió forint értékben, szolgáltatást. Ebben az esetben a kft. belép az áfakörbe, ez bele tartozik-e az alanyi mentes határba? És ha közösségbe számláz ki, akkor ugyanúgy beleszámít? Várom válaszukat. Köszönöm

Betegszállítás áfakulcsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy a betegszállítási tevékenység (megfelelő engedélyek meglétét feltételezve) áfakörös tevékenység-e, vagy mentesül az áfafizetés alól? Válaszát előre köszönve.

Bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni. Egy kft. áfakörbe bejelentkezett, azonban az ingatlan-bérbeadásra nem választotta ezt. A bérbeadáshoz közvetlenül kapcsolódó beszerzési számlák áfatartalmát levonhatja-e? Ezeket a költségeket tovább is számlázza a bérlő felé. Az egyéb működéséhez tartozó számlák áfarészét (ezek nem kapcsolódnak a bérbeadáshoz) levonhatja-e? A kft. előreláthatóan a bérbeadási tevékenységen kívül mást nem végez. Köszönöm válaszát, tisztelettel.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Ingatlan bérbeadása és áfa Tisztelt szakértő! Áfakörbe tartozó őstermelő a tulajdonában levő ingatlanban orvosi rendelőt bérbe ad. Az orvosi rendelőt adó alól mentesen szeretne bérbe adni. Van-e erre lehetősége? A számlázás hogyan történhet? Várom válaszát. Saját kérdés

Egyéni vállalkozó alanyi mentes és bérbeadás Kérdés

A 2016. évben az egyéni vállalkozó alanyi adómentesként végezte tevékenységét, árbevétele 3700 ezer Ft. Magánszemélyként ingatlan bérbeadás 11 000 ezer Ft. Most értesültem, hogy összeadódik a két összeg az áfatörvény alapján. Kérdésem: az ingatlanbérbeadás teljes egészében áfamentes és a vállalkozás bevétele attól a hónaptól, amikor a kettő bevétel összege átlépi a 6 millió Ft-ot, áfakörös lesz?

Egyéni vállalkozóból egyéni cég: így lehet katás és alanyi adómentes? Cikk

Áfás egyéni vállalkozó átalakul egyéni céggé. Lehet-e az egyéni cég alanyi mentes és katás? Esetleg az átalakuláskor év közben is ki lehet lépni az áfakörből? Milyen lépései vannak az átalakulásnak? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adószakértő válaszolt.

Áfakörös után alanyi mentesként készlet értékesítése Kérdés

Tisztelt Dr. Bartha Úr! Álláspontja szerint az alanyi adómentes időszakban értékesített készletre, árura szintén alkalmazandó az áfatörvény 11. § (2) bekezdés c) pontja? Ez azt jelentené, hogy nem értékesítheti alanyi adómentesen (a számlában áfát kell felszámítania) vagy csak adófizetési kötelezettsége keletkezik utána? A jogszabály felhasználásról és nem értékesítésről beszél, e két meghatározás között nincs különbség? Egy korábbi adózónán megjelent írás szerint a készletekre nem vonatkozik a fenti jogszabályi hely - illetve több helyütt olvastam erről -: http://adozona.hu/afa/Afakoros_utan_alanyi_adomentes_mi_a_teendo__H9SQIO Köszönettel:

Katás egyéni vállalkozó kft. ügyvezetője is, áfakérdés, bérbeadás Kérdés

Kft.-tag, aki ügyvezető, de személyesen nem vesz részt a kft. tevékenységében, katás egyéni vállalkozóként fizetheti-e az 50 000 forintot, a kft.-ben pedig semmilyen járulékot? Ha katás egyéni vállalkozó áfakörbe bejelentkezik, tényleg levonásba helyezheti a beszerzési (szállító) számlájának áfatartalmát? Ha igen, az áfatörvény melyik paragrafusa vonatkozik rá? Katás egyéni vállalkozó, ha magánszemélyként önálló tevékenységként vallja be az ingatlan bérbeadást (ezt annak idején bejelentette a NAV-nak ) 2017-ben is katás vállalkozó maradhat?

Áfakörből áttérés alanyi mentesre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kisebb kereskedő vállalkozó szeretne 2017.01.01-jével kilépni az áfakörből, alanyi mentességet választani. A kérdésünk, hogy a 2016.12.31-ei meglévő árukészlet áfáját levonásba helyeztük 2016. évben, az átlépés miatt e készlet áfája fizetendő áfaként jelentkezik-e a 2016. évi utolsó időszaki bevallásban?

Áttérés áfakörből alanyi mentességbe Kérdés

Tisztelt Szakértő úr! Hivatkozva a mai napon megjelent alábbi írásra http://adozona.hu/kata_kiva/Fontolja_meg_mit_lep_Sokba_kerulhet_a_katas_EN3RT0 Nem találok választ az áttérés egy másik problematikájára, mely szerint, mi történik az egyéni vállalkozó 2016.12.31-én még ki nem fizetett vevői követelésének áfatartalmával (nem telt még el a 45 nap, vagy pénzforgalmi áfás), amennyiben kilép az áfakörből, és alanyi mentességet választ mégis? Én úgy gondolom, hogy ezeknek a számláknak az áfatartalmát be kell állítani az utolsó 2016-os áfabevallásba, és a normál esedékes áfával együtt be kell fizetni, függetlenül attól, hogy a vevő még nem fizetett a vállalkozónak. Köszönöm szíves tájékoztatását. Horváthné Ancsin Edit

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Cím! Segítségüket szeretném kérni, a helyes eljárás megtalálásában. Egy kft., amely áfamentes cégként alapítottak, úgy döntött, hogy mivel az eredeti elképzelés nem jött be a cégnek, lakások felújításával fog foglalkozni. Meg is vásárolt egy magánszemélytől 2016 év tavaszán egy ingatlant 9 millió forintért. Ezt a könyvelésben áruként könyvelték. A kft. két lakást alakított ki, az egyik elkészült, de még nincs használatbavételi engedély, a másik majd a jővő év közepén vagy végén lesz kész. Szeretnénk tudni, hogy az elkészült lakást hogyan lehet értékesíteni, mivel áfa nélkül lett vásárolva. A bankban azt mondták , hogy csak áfásan lehet értékesíteni, ha így van akkor 5 százalék, vagy 27 százalék lehet az áfa? Ha a kft. 1-es adószámos akkor be kell jelentkezni az áfakörbe vagy mi a módja ennek, hogy áfásan számlázzon vagy mivel ez a számla 24 millió forintról szól, már úgyis átlépett az áfakörbe? Kérem, szíveskedjenek segíteni! Várom mielőbbi válaszukat. Tisztelettel G. Zsuzsa

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink