138 találat a(z) áfafizetés cimkére

Fordítási szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Leendő vállalkozó fordítási szolgáltatást nyújtana haramdik ország területére. Bejelentkezéskor választhatja-e az alanyi adómentességet áfa tekintetében? Kell-e fizetnie külön áfát a végzett szolgáltatás után, ha alanyi mentességet választ? Köszönettel.

Egyéni vállalkozó tárgyieszköz-eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérném a segítségüket. Egy egyéni vállalkozó több mint 25 éve örökölt egy beépített ingatlant, majd ezt az ingatlant megosztották (1991-ben) és a beépítetlen felére később egy csarnokot építtetett, ennek a költségét vállalkozásban érvényesítette, érvényesíti. A csarnok a használatba vételi engedélyét 2008-ban kapta meg. A csarnokot egyéni vállalkozásban mindeddig hasznosította. Most értékesítené az ingatlant. A csarnokot a vevő a bekerülési érték feletti áron vásárolná meg, és a szerződésben a felépítmény alatti terület értékét külön meghatároznák. Ügyfelünk áfaalany és az ingatlanértékesítésre az adókötelessé tételt választotta. Álláspontunk szerint utólagos áfafizetési kötelezettsége nem lesz, hiszen a csarnokot forgalmi adóval növelt értéken fogja értékesíteni, és az áfával az adóhatóság felé elszámol. Kérdéseink: A csarnok a vállalkozásában nyilvántartott eszköz, értékesítésének adózásakor a még nem amortizált nyilvántartási értéket költségként elszámolva, csak a nettó nyereség adóköteles? A felépítményt amelyik telekre építtette ügyfelünk, az hogyan fog adózni? Vállalkozásba nem vitte be, örökléssel szerezte 25 éve. Keletkezik-e ezzel kapcsolatban adófizetési kötelezettsége azért, mert a vállalkozása által birtokolt felépítményét arra építtette, és így hasznosította? Elkülönülhet-e a felépítmény és a telek adózása egyazon magánszemély/egyéni vállalkozó esetén, vagy osztja annak adózását? Segítségüket köszönöm.

Közösségi különleges adózói körbe tartozó adóalany által nyújtott szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes, közösségi adószámmal rendelkező ügyfelem részére egy brit illetőségű adóalany tanácsadási szolgáltatást nyújtott. Áfamentes számlát állított ki, közösségi adószámmal nem rendelkezik. Arra hivatkozik, hogy a brit törvények szerint 82 ezer GBP/év bevételig kisadózónak minősül, nem kell adószámot igényelnie, és ez az EU-s bevételekre is vonatkozik. Azt szeretném megtudni, hogy ügyfelemnek ebben az esetben be kell-e vallania és fizetnie a külföldről történő szolgáltatás-igénybevétel kapcsán a 27 százalékos áfát? Köszönettel: Kauker Zsoltné

Tévesen felszámított áfa Kérdés

Alanyi adómentes vállalkozó év közben online pénztárgép használatára kötelezett tevékenységbe kezdett. A pénztárgépbe az árbevételt a 27 százalékos áfát tartalmazó regiszterbe ütötte. Ebben az esetben véleményem szerint meg kell fizetnie az áfát, de mivel az alanyi adómentessége nem változott (értékhatárt nem lépte túl), ezért áfát nem igényelhet vissza. Helyes a gondolatmenetem?

Eladná lízingelt gépkocsiját? Így számoljon az áfával Cikk

Keletkezik-e fizetendő áfa lízingelt személygépkocsi eladásakor, s ha igen, akkor mi az alapja? – kérdezte olvasónk. dr. Kelemen László adószakértőnk válaszolt.

Családi gazdaságok egyesülése – áfa Kérdés

Van egy házaspár, az édesapának is van egy családi gazdasága és az édesanyának is. A tevékenységi körük ugyanaz, kertészet. A vállalkozási forma különböző: a férj őstermelőként vezeti a gazdaságát; az anya egyéni vállalkozóként. Mindkét családi gazdaság folyamatos fejlesztéseket hajtott végre, emiatt értékkel bíró tárgyi eszközeik vannak. Az adminisztráció egyszerűsítése miatt a két gazdaság szeretne egyesülni valahogy. A terv az, hogy az anya családi gazdaságába beolvad a férj családi gazdasága. Mindkét vezető megtartaná az adószámát, s továbbra is folytatnának értékesítést a nevük alatt (az értékesítést a férj végzi a nagybani piacon). Kérdéseim: – A férjnek a tárgyi eszközöket el kell adnia a feleség részére, vagy működhetnek tovább a jelenlegi rendszer szerint? Bármilyen áfafizetési kötelezettség keletkezik-e, ha nem kell eladnia? – Mire kell figyelni az összeolvadás során? Van-e valamilyen buktató?

Katából átlépés evába Kérdés

Kata szerint adózó főfoglalkozású egyéni vállalkozó 2016. január 1-jétől főállású evás lesz. 2015. évben kibocsátott számlák összege augusztus hónapban elérte az alanyi adómentesség összeghatárát, ettől az időponttól az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint teljesíti. 2015. évben negyedéves áfabevalló. Folyamatos szolgáltatási tevékenységet végez. 2015. decemberben végzett munkájáról a számláját 2016. január 5-én állítja ki. A fizetési határidő és a teljesítés kelte 2016. január 15. A számla kiegyenlítése határidőre megtörténik. Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy ezen bevétel még a kata vagy már az eva szabályai szerint adózik. Ha a kata szerint adózik, akkor mikor kell az áfafizetési kötelezettséget bevallani?

Használt személygépkocsi vásárlása unión belül, áfavonzata itthon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Uniós adószámmal rendelkező kft. használt (4 év alatti) személygépkocsit vásárolna a kft. használatára, tehát nem továbbértékesítési céllal, kereskedőtől. Kérdés: kell-e itthon a beszerzett személygépkocsi után (a beszerzési érték figyelembe vételével) áfát fizetni?

Külföldi tanulmányi verseny áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi nemzetközi magániskola tanulói Szlovákiában matematikaversenyen vesznek részt. A nevezési díjról a szlovák partner áfamentes számlát állított ki euróban. Kell-e ezután az iskolának Magyarországon áfát fizetnie?

Eszközadományozáskor áfafizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság virágföldet gyárt. Az év során keletkezett sérült zsákok már nem hozhatók kereskedelmi forgalomba újracsomagolás nélkül, de beltartalmi értékük változatlan. Közhasznú szervezetnek adományozná parkfenntartáshoz. Az átadásnak van-e áfafizetési vonzata? Válaszát előre is köszönöm.

Alapítványi eszköz átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy idősek otthona működtetésével foglalkozó alapítvány (mely mellette vállalkozási tevékenységet is folytat, általános szabályok szerint áfázik erre tekintettel) eszközei leltározása során a már nem használt eszközöket (melyeket vállalkozási tevékenységében nem használ, kizárólag az áfamentes tevékenységében) szeretné térítésmentesen átadni magánszemélyeknek. Ezek a magánszemélyek külsősök, és van köztük olyan is, aki az alapítvány dolgozója. Kérdésem, hogy keletkezik-e adófizetési kötelezettsége az alapítványnak (szja, eho stb.), esetleg illetékfizetési kötelezettség? Felmerül-e az áfafizetési kötelezettség? (Az eszközökkel kapcsolatban áfa levonása nem volt). Köszönöm!

Egyéni vállalkozó apportja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó készletet szeretne apportálni egy újonnan alakuló kft.-be. Egy részét, mint tőkebetétet a jegyzett tőkébe, más részét pedig tőketartalékba helyezi a társaság. Kérdésem lenne, jól értelmezem-e, hogy az apportálónak nem keletkezik áfafizetési kötelezettsége, és a kft.-be sem kell sem fizetendő, sem levonandó áfaként szerepeltetni? Kérdésem lenne, továbbá, hogy az egyéni vállalkozónak ezt adóalapot képező bevételként kell-e szerepeltetnie? Köszönöm a válaszát!

Katás bt. áfafizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bevételi nyilvántartást vezető katás bt.-ben, amely az áfafizetést az általános szabályok szerint kérte, az áfát az adott időszakra kiállított számlák után kell megfizetni, vagy pedig az adott időszakban beérkezett összegek után? A kisadózói törvényben nem találok rá választ, és sajnos a NAV-nál sem tudták megmondani. Válaszukat előre is megköszönve, Antal Andrea

Skontó könyvelése pénztárkönyben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó szolgáltatás ellenértékének előreutalása esetén 3 százalék skontót ad az ügyfelének. Egyszeres könyvvezetés esetén hogyan kell könyvelni a ki nem egyenlített 3 százalékos engedményt? Áfát be kell-e fizetni utána? Köszönöm válaszát!

Ingatlan-értékesítés áfája "figyelési idő" Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaságunk által épített és 2004. 04. 03-án használatba vett iroda- és raktárépület után az áfa teljes egészében levonásra került. (Az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint állapítjuk meg, az ingatlan-bérbeadásra szintén áfakötelesként jelentkeztünk be 2004-ben.) Ez évben értékesíteni kívánjuk magánszemély részére az ingatlant, az áfával kapcsolatos kérdéseim az alábbiak: 1./ Mivel 2004. a használatba vétel ideje, jól értelmezem-e, hogy az ezévi értékesítésnél még a 2008. előtt hatályos, 120 hónapos "figyelési idő" az érvényes, tehát áfakorrekció már nem szükséges? 2./ Mivel az általános áfakötelezettség mellett csak a bérbeadásra jelentkeztünk be áfakötelesként, így az értékesítés adómentesen számlázható-e le? Köszönettel: M. Miklós

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt.-beltag osztalék

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Egyéni vállalkozó, táppénz

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Osztalék, tulajdonos eltűnés esetén

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink