138 találat a(z) áfafizetés cimkére
Áfafizetési nonszensz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfalevonás/-fizetés számunkra elfogadhatatlannak tűnő szabályával kapcsolatban kérném válaszukat: cégünk szociális szolgáltatással foglalkozik, tevékenysége közérdekű jellegére tekintettel adómentes tevékenység, ezért gyakorlatilag áfa-visszaigénylésre sem vagyunk jogosultak. Vagyis a bevételeink 99,9 százaléka áfamentes, csupán az irodai alkalmazottaink magáncélú telefonhasználatának a feléjük történő kiszámlázása után keletkezik áfabevételünk. Kiadásaink (melyek mind áfatartalmúak!) összege megközelíti a bevételeink összegét, tehát 100 millió forint feletti éves árbevételünk ellenére az éves nyereségünk néhány millió forintban mérhető. Minthogy – könyvelőnk tájékoztatása szerint – az áfát egy különleges arányosítási módszerrel kell számolni, azaz az adólevonásra jogosító tételeket el kell osztani az adólevonásra nem jogosító tételekkel, és ez az összeg 1 százalék alatt van, nem tudunk levonni semmit. Így még nekünk kell havonta 10 000 forint áfát fizetnünk, ami éves szinten 120 000 forint. Felfoghatatlan számunkra, hogy míg bevételeink áfamentesek, ugyanakkor a kiadásaink után megfizetjük az áfá, és ebből egy fillért sem tudunk visszaigényelni (sőt: pályázni sem tudunk szinte semmire, mivel a támogatások a beruházások áfatartalmára nem terjednek ki, tehát azt is nekünk kellene megfinanszírozni), még nekünk kell évente ekkora összeget befizetni áfa címén. Kérdésünk: valóban így, és valóban rendben van ez?!
Áfafizetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérném szakértői segítségét: Egy magyar állampolgár céget alapított Németországban, ahol a tevékenysége internetes kereskedelem (áru, melynek ottani áfakulcsa 7 százalék). A terméket Szlovákiában szerzi be (áfakulcsa 20 százalék) és webáruházban értékesíti magyarországi, belföldi magánszemélyeknek, kizárólag kiszállítással. A beszerzéskor a szlovák beszállító cég közösségi beszerzés címén fordított áfás (0 %) számlát állít ki a német cég nevére. Az árut Szlovákiából közvetlenül Magyarországra szállítják Németország érintése nélkül. Helyesen jár-e el a német cég, ha értékesítéskor a németországi 7 százalékos áfakulcs feltüntetésével állít ki számlát a csomag küldésével egyidejűleg a magyarországi magánszemély részére? Vonatkozik-e valamilyen speciális szabály erre az ügyletre, keletkezhet-e/keletkezik-e máshol (például Magyarországon) áfa-, vagy egyéb adófizetési kötelezettség? Be kell-e jelentkezni máshol (például Magyarországon) is adóalanyként a német vállalkozásnak? Válaszát előre is köszönöm!
Alanyi adómentesek, figyelem! Újabb kivételek, amikor áfát kell fizetni Cikk
Nemcsak a termékértékesítés, hanem a termékbeszerzés során is szembesülhetnek azzal az alanyi adómentes vállalkozások, hogy nekik kell megfizetniük az általános forgalmi adót (áfa). Írásunkban részletesen bemutatjuk, mely kivételes esetekben nem hányhatnak fittyet az áfára az érintett cégek, egyéni vállalkozók.
Szerszámhasználat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég kórházak részére gyárt és értékesít beültethető protéziseket. A műtéthez többször felhasználható speciális eszközökre, szerszámokra is szükség van. Ezeket ugyanaz a cég állítja elő. A használatáért a kórháztól nem kíván pénzt kérni (megtartja saját tulajdonban, csak használatba, kölcsönbe adja). Keletkezik-e emiatt áfa-, tao- vagy illetékfizetési kötelezettség? Ha igen, mi az adók alapja? Más-e a helyzet, ha a protézisek ára tartalmazza a fölszerszámozás árát is? (A termékek fejlesztésével együtt történik a szerszámok fejlesztése, mint ahogy a gyártás is ugyanott, ugyanazokkal az eszközökkel történik.) Köszönettel: Jankó Zoltán
Lakóingatlan munkásszállás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben kérném segítségét. Lakóingatlant bérelünk, ahol saját dolgozóinkat helyezzük el. A juttatás körülményei megfelelnek a munkásszállással szemben támasztott követelményeknek, így ez a dolgozók felé az szja-törvény szerint nem minősül adóköteles juttatásnak. (A dolgozóktól nem kérünk térítést.) Kérdéseim: 1. Visszaigényelhetjük-e a bérleti díj áfáját? 2. Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk a térítésmentes szolgáltatásnyújtás miatt? Válaszát előre is köszönöm!
Áfa: önellenőrzés korábbi teljesítések miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk több beszállítója azt a gyakorlatot folytatja, hogy a visszáru számlákról korábbi teljesítésű számlákat állítanak ki. Például 2013.12.17-én kiállítottak számukra egy 2013.12.30-ai fizetési határidejű és 2013.03.20-ai teljesítésű (mínuszos előjelű) visszáru-számlát, ami ügyfelünknek fizetendő adót eredményez. Azt szeretném megkérdezni, hogy ebben az esetben kell-e nekünk az első negyedévet önellenőrizni, vagy elszámolható ez a számla a 4-ik negyedévre, amikor kiállításra került? Sajnos az ilyen, korábbi időszaki teljesítésű számlák elég rendszeresek, és már több önellenőrzésen is túl vagyunk ezek miatt, ami nem túl szerencsés. Válaszát előre is köszönöm!
Áfafizetés adwords hirdetés után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adwords hirdetés után kell-e Magyarországon áfát fizetnem? Alanyi áfamentes vállalkozó vagyok, nincs közösségi adószámom. Jól tudom, hogy alanyi áfamentesként csak akkor kell áfát fizetnem, ha van közösségi adószámom? Köszönöm szépen a segítséget.
Közösségi szolgáltatás áfa Kérdés
Tisztelt Tanácsadók! Segítségüket szeretném kérni az alábbi témában: közösségi adószámmal rendelkező magyar kft. közösségi adószámmal rendelkező írországi cégnek nyújt SAP consulting services szolgáltatást, Írországban, havi rendszerességgel, a teljesítés helye Írország. A szolgáltatásról euróban kiállított számlát terheli-e áfafizetési kötelezettség Magyarországon? A szolgáltatást nyújtó Írországi tartózkodása alatt, és a kiutazáshoz kapcsolódóan felmerülő költségeket (taxi, repülőjegy, hotelszámla), terheli-e Magyarországon áfafizetési, bevallási kötelezettség? Köszönöm szíves tájékoztatásukat. Üdvözlettel: Gengeliczky Jánosné, Czky Kft.
Nyugta utáni áfafizetési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem kisgyermekeknek tart úszásoktatást. A szülők az oktatást a helyszínen fizetik be, és az ügyfelem erről nyugtát állít ki. Ügyfelem áfakörös, tehát minden bevétele után fizetendő áfája keletkezik. A nyugtának nincs áfatartalma, de gondolom, bruttó összeggel állítja ki. Lehet-e bizonylata az áfabevallásnak a nyugta? Vagy mi ilyenkor a teendő? Válaszát előre is köszönöm!
USA szoftver áfája Kérdés
Közhasznú egyesület, kizárólag az alap tevékenységéhez – az áfatörvény 85. §-a alapján – adómentes tevékenységéhez tervezi, hogy esetleg Amerikából szoftvert vásárol. Amerikában nincs áfa. A kérdés, hogy az egyesületnek áfaügyben hogyan kell eljárnia (fizetendő áfa, fizetendő- és levonható, egyik sem)? A szoftverhasználatot valószínűleg egy jelszó megadásával interneten biztosítják.
Jön a dupla áfafizetés! Derült égből villámcsapás jövő nyáron a cégekre Cikk
Az időszaki elszámolású ügyletek áfa-kezelésére vonatkozó szabályok változása miatt a vállalkozások egy részének két elszámolási időszakban keletkezett – vagyis feltehetőleg kétszeres mennyiségű – áfát kell majd befizetniük 2014 nyarán – figyelmeztet Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető adótanácsadója. A tanácsadó szerint ezért azoknak a vállalatoknak, amelyeknek éves forgalma nem haladja meg a 125 millió forintot, érdemes a pénzforgalmi elszámolási módot választaniuk, melyet még idén be kell jelenteniük. A többieknek a 2014-es szerződésekben kikötött speciális fizetési határidők jelenthetnek megoldást, illetve végső soron az adóhatóság felé méltányossági kérelem nyújtható be.
Közvetett vámjogi képviselő számlája 2013 Kérdés
A társaság közvetett vámjogi képviselő által terméket importál Kínából. A terméket Németországban helyezik szabadforgalomba, a végleges rendeltetési hely szerint Magyarországon történik az áfafizetési kötelezettség megállapítása. Hogyan kell a vámjogi képviselő számláját az áfabevallásban szerepeltetni?
Megspórolható-e az áfafizetés szlovák szolgáltatóval? Cikk
Cikkünkből kiderül, hogy az áfa-mentesként meghirdetett szolgáltatások - például egy társasház felújítása - tényleges adókövetkezményei sokszor köszönő viszonyban sincsenek azzal, amit a szolgáltató állít.
Magyar kereskedő, román vevő: ki, mikor, hol fizeti meg az áfát? Cikk
A magyar kereskedő (A) Szlovákiából rendeli meg az árut, amit elad magyar vevőnek (B). A magyar vevő továbbadja egy másik magyar vevőnek ( C ), aki végül Romániába (D) adja tovább az árut. Olvasói kérdésre Csobánzy Péter, az Adózóna áfaszakértője válaszol.
Láncügylet Kérdés
A Penta -Unió nemzetközi konferenciáján adtam le kérdésemet, melyre eddig nem találtam sem a választ sem a megválaszolatlan kérdések között a kérdéseket. Kérem szíves segítségüket a kérdés megoldásában.1,( A) magyar kereskedő Szlovákiában élő állatot vásárol .(A) eladja (B) magyar kereskedő cégnek, aki eladja (C)magyar feldolgozónak. A fuvart (C) termékfeldolgozó rendeli meg. A láncügyletben kinek kell számlát ÁFA felszámításával kiállítani. (A) és (B) nem rendelkezik Szlovákiában adószámmal.2. A magyar kereskedő (A) Szlovákiából rendeli meg az árut, amit elad magyar vevőnek(B). A magyar vevő továbbadja magyar vevőnek(C), aki Romániába(D) adja tovább az árut. A fuvart a román vevő rendeli meg.Hol keletkezik ÁFA fizetési kötelezettség? Kinek kell kimenő számlájában ÁFÁ-t felszámítani?