hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az MSZP hamburgeradó helyett áfát csökkentene

  • MTI

Az MSZP úgy értékeli: a hamburgeradóként, illetve chipsadóként elhíresült népegészségügyi termékadó bevezetése egyszerű pénzbehajtás, s ha a kormány célja valóban az egészségvédelem, akkor az egészséges élelmiszerek áfájának csökkentését kellene megfontolnia.

Kovács Tibor országgyűlési képviselő kedden sajtótájékoztatón álságosnak nevezte, hogy a kormánypártok az egészségvédelem szándékára hivatkozva javasolják a termékadó bevezetését. Mint mondta, ez esetben a Fidesz-KDNP-nek el kellene fogadnia azt a szocialista módosító javaslatot, amely szerint az ebből származó bevételeket csak egészségügyi célokra, mindenekelőtt bérfejlesztésre és az ellátórendszer állapotának javítására lehetne fordítani. A valódi kormányzati szándék szerinte azonban a költségvetési bevételek növelése, ezért akarja Fidesz-KDNP a termékadót már szeptembertől bevezetni.
   
A szocialista politikus elmondta: az MSZP a termékadó kivetése helyett azt javasolja, hogy az egészséges élelmiszereket - így a zöldségeket és gyümölcsöket - terhelő általános forgalmi adót csökkentsék 25-ről 5 százalékra, s erre vonatkozóan módosító indítványt is beadtak.
   
Kitért arra, hogy párttársa, Gőgös Zoltán kevesebb mint két hónapja arról érdeklődött a parlamentben, hogy miért akarja a kormány különadóval sújtani az egyébként is dráguló élelmiszereket, mire Szatmáry Kristóf államtitkár cáfolta, hogy a kabinet ezt tervezné. Most azonban - tette hozzá az MSZP-s politikus - kiderült, hogy a termékadó bevezetéséről rendelkező, két fideszes képviselő Országgyűlés elé került indítványát a kormány is támogatja, sőt, az minisztériumi szakértők bevonásával készült. Kovács Tibor ugyanakkor méltatlannak nevezte, hogy a javaslat általános vitáját hétfőről keddre virradó éjszaka kellett, hogy lefolytassák a képviselők.
   
Véleménye szerint a sietséget az indokolja, hogy a kormány még idén nagyjából ötmilliárd forint bevételt remél az egészségtelen - magas só-, cukor-, szénhidrát- vagy koffeintartalmú - élelmiszerekre kivetett adóból, az adótörvényeket pedig 45 nappal hatályba lépésük előtt ki kell hirdetni.
   
Az ellenzéki politikus beszélt arról is, hogy az Európai Unió legtöbb államában - az MSZP már említett, áfacsökkentést célzó javaslatához hasonlóan - az egészséges élelmiszerek fogyasztását ösztönzik, úgynevezett zsíradót pedig csak Dániában vezettek be, annak tanulságai azonban még nem ismertek.
   
Kitért arra is, kérdéses, hogy az Európai Bizottság jóváhagyja-e az áfához hasonlóan hozzáadottérték-típusú termékadó bevezetését. Ráadásul - tette hozzá - ezután lesznek termékek, amelyeket háromszor adóztat meg az állam, így a dobozolt édesipari termékek esetében először áfát és népegészségügyi termékadót, a csomagolás után pedig környezetvédelmi termékdíjat kell majd fizetni.
   
Kérdésre válaszolva Kovács Tibor a hétfőn elfogadott termékdíjtörvényről azt mondta: a szocialisták azért utasították el, mert nem látják biztosítottnak, hogy az új rendszer - amelyben az állam veszi át a termékdíjköteles anyagok, így az akkumulátor, a csomagolás, az egyéb kőolajtermék, az elektromos és elektronikai berendezés, a gumiabroncs és a reklámhordozó papír begyűjtését - a jelenleginél jobban fog működni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális munka

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ingatlanforgalmazás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink