adozona.hu
Folyamatos teljesítésű ügylet-e az építőipari tevékenység? Ezekre kell figyelni!
//adozona.hu/afa/folyamatos_teljesitesu_ugylet_reszugylet_ep_K81T9B
Folyamatos teljesítésű ügylet-e az építőipari tevékenység? Ezekre kell figyelni!
Mitől minősül egy ügylet folyamatos teljesítésűnek? Milyen passzusokra kell figyelni a – folyamatosan zajló, de az áfatörvény szempontjából más megítélésű – építőipari tevékenységeknél? Ismertetjük.
Az ügylet másik jellege az, hogy építőipari tevékenység esetén jellemzően az ügylet tárgya az épület létrehozása, mely a különböző hatósági ellenőrzést és engedélyek kiadását követően lesz teljesített. Tehát az építőipari tevékenység például egy épület megépítése esetén egyszer teljesülhet, így a folyamatos teljesítés az áfatörvény 58. §-a alapján nem értelmezhető, csak a korábban említett egy teljesítés bontható szét részekre, részteljesítésekre.
Az Áfa – speciális esetek című kiadványunkat itt, a HVG Adó 2023 különszámát pedig itt rendelheti meg! |
Ha ezt logikát az áfatörvénybe szeretnénk beépíteni akkor azt tudjuk mondani, hogy a folyamatos teljesítésű ügyletek szabályozása az áfatörvény 58. §-ában található. Az építőipari tevékenységre – mivel az csak a meghatározott engedélyek birtokában teljesülhet és nem „folyamatosan” – az áfatörvény 55. §-a szabályozza. Ha a felek úgy állapodtak meg, hogy meghatározott teljesítési fokonként elszámolnak egymással, az csak az egyetlen teljesítése részekre bontásával lehetséges, amit az áfatörvény 57. §-a szabályoz. Ha pedig úgy állapodtak meg a felek, hogy előre kifizetésre kerül az építőipari tevékenység egésze/része, akkor az előlegnek minősül, ami az áfatörvény 59. §-a. Tovább bonyolítja a helyzetet ezen ügyletek kezelésénél, hogy ilyen esetekben jellemzően olyan építési-szerelési munka valósul meg, mely ingatlan létrehozásához vagy átalakításához kapcsolódik, melyre az áfatörvény 142. §-a (fordított adózás) vonatkozik.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben a továbbiakban az áfatörvény adófizetési kötelezettségre és a részteljesítésre vonatkozó előírásait ismertetjük.
Hozzászólások (0)