hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Üzlethelyiség vétele-eladása: így kell áfát fizetni

  • adozona.hu

Egy 2012-ben egy magánszemélytől és egy egyéni vállalkozótól egy egyéni vállalkozó által vásárolt üzlethelyiség magánszemélynek történő értékesítése során 2018-ban merül-e fel áfafizetési kötelezettség? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy egyéni vállalkozó 2012-ben vásárolt egy üzlethelyiséget két eladótól. Az egyik magánszemély, a másik egyéni vállalkozó volt. Az egyéni vállalkozó része után visszaigényeltük az áfát. Most 2018-ban értékesítjük az üzletet magánszemélynek. Van áfafizetési kötelezettségünk, vagy a fele után kell most megfizetni az áfát? Esetleg lehet teljes egészében mentes az értékesítés?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A 2 évnél régebbi ingatlan értékesítése főszabály szerint áfamentes tevékenység. Igaz, joga van előzetesen áfafizetési kötelzettséget választani ezen tevékenységre, de ezen választását be kell jelentenie az adóhatósághoz.

Amennyiben nem választott áfafizetési kötelezettséget a 2 évnél régebbi ingatlan értékesítésére, akkor tehát áfamentes számlát kell kiállítania.

Mivel azonban a vásárláskor részben élt a levonási jogával, ezért ezen levont áfamennyiség arányos részét az értékesítés hónapjában utólagosan fizetendő áfaként kell megállapítania.

Ingatlan esetén ugyanis az áfatörvény egy 240 hónapos úgynevezett "figyelési időszakot" ír elő. Nevezetesen, ha az ingatlant annak üzembehelyezésének hónapjában s az azt követő 240 hónapban értékesíti úgy, hogy az értékesítés áfamentes, akkor sajnos a 240 hónapos időszakból még hátralévő hónapok arányában nem élhet áfalevonási jogával, azaz lényegében ilyen arányban kell a levont áfát most visszafizetnie.

Önnek tehát meg kell határoznia az üzembehelyezés hónapját, s beleértve ezen hónapot is meg kell határoznia, hogy mikor telik le a 240 hónap. Az értékesítés hónapjára s az azt követő hónapokra jutó arányos levont áfát kell majd viszafizetnie (vagyis a számlálóban ez az érték szerepel, a nevezőben pedig a 240-es szám).

Ha viszont áfafizetési kötelezettséget választott az ingatlanértékesítésre, akkor a fenti arányosítást nem kell elvégeznie, igaz az értékesítés után 27%-os áfát tartalmazó számlát állít ki a nem adóalany magánszemélynek és vallja, valamint fizeti be az adóhatóságnak ezen összeget.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink