hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Számlázás Angliába, kiszállítás az EU-ba

  • adozona.hu

Hogyan kell kiállítani a számlát, ha angol cég termékét Németországba adja el egy magyar vállalkozás? – kérdezte az Adózóna olvasója. Gombás Otilia szakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Január elsejétől az Egyesült Királyság harmadik országbeli adóalanynak minősül, így magyarországi adóalanyként Angliába export termékértékesítésről kell számlát kiállítanunk, és vámeljárás alá kerül a termék. Az angol partnerünk az EU több országába értékesíti ezeket a termékeket, így gyakori helyzet, hogy Magyarországról közvetlenül például Németországba szállítjuk a terméket, azaz nem lépi át a közösség határát. Mi a helyes eljárás ebben az esetben a számlázás területén? Értelmezésem szerint nem állíthatok ki export számlát, viszont közösségi adószám hiányában közösségi termékértékesítésről sem lehetséges számlázni."

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Mivel az Egyesült Királyság január 1-től harmadik országnak minősül, a leírt ügylet adószempontú megítélése változott az eddigiekhez képest, és a továbbiakban nem alkalmazható a háromszögforgalom-egyszerűsítés. A kérdésben szereplő esetben tehát egy láncügyletről van szó, így az arra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

A láncügyletek esetében mindig az egyes értékesítések teljesítés helye szerinti ország áfaszabályait kell figyelembe venni. A teljesítési hely az adófizetési kötelezettség keletkezésének a helyét mutatja meg.

Egy láncügyletben csak egy értékesítés lehet adómentes. Mindig az az értékesítés adómentes, amelyik a fuvarozással járó ügylet, azaz, amelyik értékesítésben a fuvarozás megrendelője szerepel.

Mivel a kérdésből nem derül ki, hogy melyik fél szervezi a fuvart, ezért mindegyik esetre külön-külön kitérek.

Amennyiben a magyar cég eladóként szervezi a fuvart, az első (HU-GB) értékesítés lesz adómentes, amely az indulási helyen, azaz Magyarországon teljesül, a következő (GB-EU) értékesítés pedig a rendeltetési helyen teljesülő adóköteles értékesítés lesz. Ebben az esetben a magyar cég egy adómentes közösségi termékértékesítésről szóló számlát fog kiállítani az angol cég felé, melyen szerepel az uniós szállítási cím. Az angol cégnek a teljesítési hely szerinti közösségi adószámmal kell rendelkeznie, és ezt a HU-GB számlán is szerepeltetnie kell.

Ezt követően a rendeltetési tagállamban hatályos szabályok szerint egy belföldi termékértékesítésről szóló számlát kell kiállítania az EU-s cég felé.

Ha az angol cég közbenső szereplőként szervezi a fuvart, a törvényi vélelem alapján úgy kell tekinteni, mint aki vevőként fuvaroz. Ilyenkor ugyanaz a helyzet, mint az első esetben, azaz a HU-GB értékesítés lesz a fuvarozással járó adómentes értékesítés, az azt követő GB-EU értékesítés pedig adóköteles lesz.

A magyar cég tehát egy adómentes közösségi termékértékesítésről szóló számlát fog kiállítani az angol cég felé, az angol cég pedig a teljesítési hely szerinti adószámáról a rendeltetési tagállamban hatályos szabályok szerint egy belföldi termékértékesítésről szóló számlát fog kiállítani az EU-s cég felé.

Ha az angol cég eladóként szervezi a fuvart, akkor változik az ügylet megítélése, de ehhez az említett törvényi vélelmet meg kell dönteni. A törvényi vélelem akkor dönthető meg, ha a közbenső szereplő (tehát az angol fél) közölte az eladójával az indulási tagállambeli (magyar) adószámát.

Ebben az esetben a HU-GB értékesítés adóköteles belföldi termékértékesítés lesz, tehát a magyar cég ennek megfelelően köteles kiállítani az áfatartalommal bíró számlát, és az ezt követő GB-EU értékesítés lesz a fuvarozással járó adómentes közösségi értékesítés. Ugyanez az eset áll fenn, amennyiben az EU-s vevő szervezi a fuvart.

Mivel az említett a termékek nem hagyják el az unió területét, hanem másik közösségi tagállamba kerülnek, ezeket a kiszállításokat nem kell kiviteli vámeljárás alá vonni.

A Magyarországról induló közösségi adómentes termékértékesítés szabályait az áfatörvény 89. §-a tartalmazza. Az adómentesség lényeges feltétele, hogy a vevő adószámmal rendelkezzen a közösség más tagállamában és ezt közölje az értékesítővel, valamint, hogy a teljesítésre kötelezett adóalany az összesítőnyilatkozat-tételi kötelezettségének eleget tegyen.

A közösségi adómentes termékértékesítés további feltétele, hogy a termék a szóban forgó ékértékesítés közvetlen következményeként kerüljön ki másik tagállamba, valamint, hogy az eladó rendelkezzen a termék másik tagállamba történő elszállítását igazoló dokumentumokkal, okmányokkal, igazolásokkal, amelyhez az áfa irányelv közvetlenül hatályos 282/2011/EU irányelve, illetve a NAV vonatkozó tájékoztatói adnak iránymutatást.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink