adozona.hu
Lakáskiadás airbnb-n: kell-e áfabevallást benyújtani?
//adozona.hu/afa/Lakaskiadas_airbnbn_kelle_afabevallast_beny_X6RIL7
Lakáskiadás airbnb-n: kell-e áfabevallást benyújtani?
Kell-e áfabevallást benyújtania a magánszemélynek, ha az airbnb-n keresztül adja ki az ingatlanát? – kérdezte az Adózóna olvasója. Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Magánszemély az airbnb-n keresztül adja ki az ingatlant. Közösségi adószámmal rendelkezik a bérbeadó. A kérdésem az, hogy kell-e áfabevallást benyújtani, illetve ha igen, akkor milyen gyakorisággal?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az áfabevallást új adóalanynak alapesetben havonta kell benyújtani, de az elszámolandó adó összegétől függően negyedéves vagy éves adóbevallási kötelezettségre kell áttérnie az adózás rendjéről szóló törvény 2. melléklete szerint.
A vonatkozó NAV-tájékoztató a következőket írja:
"Online foglalási rendszeren keresztül nyújtott szálláshely-szolgáltatás adózása
Online foglalási rendszeren – például az airbnb-n vagy más hasonló rendszeren – keresztül akár egy vagy több szobát, akár egy teljes ingatlant szálláshelyként bérbeadó magánszemély a szolgáltatás üzletszerűségére tekintettel az Áfa tv. alapján adóalanynak minősül, adószám kiváltására köteles és az általa nyújtott kereskedelmi-szálláshely szolgáltatás tekintetében számlakibocsátási kötelezettség is terheli.
A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az Áfa tv. alkalmazásában ingatlan-bérbeadásnak minősül. Az ingatlan-bérbeadás az Áfa tv. alapján főszabályként adómentes szolgáltatás, ugyanakkor ez az adómentesség az ingatlanok idegenforgalmi, turisztikai célú hasznosítására, azaz a kereskedelmiszálláshely-szolgáltatásra az Áfa tv. vonatkozó rendelkezése értelmében már nem terjed ki. Ebből következően a kereskedelmiszálláshely-szolgáltatás az áfa rendszerében kötelezően adóköteles tevékenységnek minősül, a kedvezményes, 18%-os adókulcs alá tartozik. A törvényi feltételek fennállása esetén az adóalany alanyi adómentességet választhat, ez esetben a szolgáltatás után nem kell áfát fizetnie.
A tevékenység személyi jövedelemadózása során a – nem egyéni vállalkozóként adózni kívánó – magánszemély kétféle módon állapíthatja meg adókötelezettségét: az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint (a tételes költségelszámolást, vagy a 10 százalékos költséghányad módszerével megállapított jövedelemszámítási szabályokat alkalmazva) vagy a tételes átalányadózást választva. Az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint meghatározott jövedelmet 15 százalékos személyi jövedelemadó, valamint 22 százalékos egészségügyi hozzájárulás terheli.
A tételes átalányadózás csak akkor választható, ha a fizető-vendéglátó magánszemély a tevékenységet a tulajdonában vagy haszonélvezetében lévő egy lakásban vagy üdülőházban folytatja. A személyi jövedelemadózás szempontjából fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az lehet, aki – nem egyéni vállalkozóként – egyéb szálláshely-szolgáltatási tevékenység keretében nyújt szálláshelyet ugyanannak a személynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra.
A fizetendő tételes átalányadó éves összege szobánként 38 400 forint, ezen felül egészségügyi hozzájárulás fizetésére nem köteles a magánszemély."
Az érintett témában az adóhatóság a honlapján „Kereskedelmi szálláshely-szolgáltatást online foglalási rendszeren keresztül nyújtó adóalanyok adózására vonatkozó legfontosabb tudnivalók” címmel tájékoztatót tett közzé, melyből e tevékenység alapvető adózási szabályai részletesebben is megismerhetők.
Segítségre lenne szüksége az áfatörvény gyakorlati alkalmazásával kapcsolatban?
Kiadványunk praktikus útmutató azoknak a területeknek az áttekintéséhez, amelyek gyakori problémát okoznak.
Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel az "ÁFA –Speciális problémák" című kiadványt!
|
Hozzászólások (4)
Kedves Olvasóink! Válaszánál szakértőnk egy korábbi, jelenleg már nem hatályos NAV tájékoztatóra épített. A jelenlegi szabályokra vonatkozó előírásokat a NAV 2019. 08. 14-ei információs füzetében találja meg.
A hibáért elnézésüket kérjük, megértésüket köszönjük.
Üdvözlettel: az Adózóna csapata
Sajnos a cikkben vannak más hibák is..., amik nem az áfához kapcsolódó részletek.
pl.:
"1995. évi CXVII. törvény 57/A. § (2) * A fizetővendéglátó tevékenységet folytató magánszemély adóévenként az adóév egészére - a 8. számú melléklet rendelkezései szerint - az e tevékenységéből származó bevételére tételes átalányadózást választhat, feltéve, hogy e tevékenységét a tulajdonában, haszonélvezetében lévő, legfeljebb három - nem szálláshely-szolgáltatás rendeltetésű - lakásban vagy üdülőben folytatja."
Az aktuális szabályozás szerint nem egy, hanem akár három lakásban is folytatható tételes átalányadózóként a tevékenység.
Tökéletesen egyetértek Ruszin Zsolttal könyvelőként és gyakorló airbnb-zőként is. Szörnyű, hogy mind a 1965, mind pedig a 19A60-as bevallást be kell nyújtani a vicces - néhány ezer forintos - összegekről. Valóban jó lenne, ha egyszerűsödne ezen a területen (is) az adminisztráció. Talán különbséget kellene tenni azok között, akik jövedelem kiegészítésként adják ki az ingatlanukat és azok között, akik kizárólag ebből élnek, sok-sok ingatlant adnak ki. Az értékhatár bevezetését nagyon jó ötletnek tartom.
A cikkre én is a közösségi szolgáltatás áfája miatt kattintottam rá, csalódott vagyok, hogy ezt nem fejtik ki.
Boldogan éltettem volna ezt a cikket, de sajnos megint nem stimmel a lényeg.
A kérdező vélhetően azért tette fel a kérdést, mert alanyi mentességet választott. Az alanyi mentesség feltűnik a válaszban, de rossz kontextusban.
Jópár dologra nem tér ki a szerző, így arra sem, hogy az Airbnb felé általában meg szokás adni a közösségi adószámot (elvileg a törvény szerint is kötelező az megadni).
Így aztán az Airbnb jutalékok fordított adózású nettó számlák lennének, és az ingyombingyom fordított áfájáról havonta bevallást kellene küldeni a NAV felé 1965-ös nyomtatványon és 19A60-as adatszolgáltatásra is szükség lenne.
Az alanyi mentes természetesen nem jogosult áfa levonásra, így csak fizetendő áfát vallana, tehát egy havi 80 EUR összegű Airbnb számla után 7 eFt fizetendő áfa merülne fel. Ez ám az összeg!
Ez a bíbelődés lenne ugye a törvényes, de ezt sokan elmulasztják, mert meg sem adják a közösségi adószámot - sokuknak nincs is - és a jutalékot magánszemélyként fizetik, gyakran nem is a fizetővendéglátást végző személy!
Az Airbnbtől ilyenkor ugyanaz a 27% magyar áfa befolyik a MOSS rendszeren keresztül a NAV felé (bár ezt is meg lehet bolondítani egy ír, ciprusi, vagy luxemburgi cím beírásával), de azt nem az alanyi mentes Airbnb-s magánszemély vallja be.
A NAV-nak kisebb dolga is nagyobb, mint 60-70 bevallást elkezdjen követelni egy választópolgártól, a frászt hozva rá. Ezért ritkaság, hogy ilyen jogkövetési vizsgálat indulna, aminek az lenne a törvényes (de igencsak fárasztó) eredménye, hogy vissza kellene követelni az Airbnb-tól az áfát és a magyar NAV felé alanyi mentesként bevallani.
Sok műhó a semmiért!
A szerző sokat tehetett volna azért, hogy a Pénzügyminisztériumi évei alatt az alanyi mentesség sete-suta szabályai helyre legyenek téve.
Az alanyi mentesség nemcsak a termékbeszerzés, hanem a szolgáltatásnyújtás esetén is élvezhetne egy 10.000 EUR össszegű mentességet, de persze ez a szabály hiányzik. Így az Airbnb-sek közül azok, akik betartják a szabályokat agybajt kapnak a havi adminisztrációtól.
Most már ettől a választól is, meg az én kommentemtől is.
Itt lenne az ideje, hogy a Pénzügyminisztérium javaslatot tegyen az adminsiztráció áramvonalasítására, ha már a szerző ezt akkoriban - a kollégáival együtt - elmulasztotta. (Bocs, Laci!)