hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyűjtőszámla euróban – melyik árfolyam a helyes?

  • adozona.hu

Havi elszámolásban, euróban kiállított gyűjtőszámlánál melyik MNB-árfolyamon kell könyvelni? – kérdezte az Adózóna olvasója. Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Fuvarcég gyűjtőszámlát állít ki euróban, havi elszámolásban. Melyik MNB-árfolyamon kell könyvelni? A gyűjtőszámla kiállításának a dátumát kell az MNB-árfolyamnál figyelembe venni, vagy a gyűjtőszámlában tételesen felsorolt gazdasági események szerinti teljesítési idő/MNB-árfolyammal kell számolni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A gyűjtőszámla csupán egy az áfatörvényben szabályozott számlázási forma, az azon feltüntetett gazdasági események azonban nem vesznek fel egy teljesítési időpontot sem az áfa, sem a számviteli törvény rendszerében.

A gyűjtőszámla fogalma: ha az adóalany az adott naptári hónapban ugyanannak a személynek, szervezetnek több számlakibocsátásra jogalapot teremtő ügyletet teljesít, számlakibocsátási kötelezettségéről úgy is gondoskodhat, hogy azokról egy számlát (gyűjtőszámlát) bocsát ki. (Több – különböző időpontban történt – termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról a cég egyetlen számlát bocsát ki!)

A számviteli törvény 165. §-ának (1) bekezdése szerint minden gazdasági műveletről, eseményről, amely az eszközök, illetve az eszközök forrásainak állományát vagy összetételét megváltoztatja, bizonylatot kell kiállítani, amelynek az adatait a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni kell.

A gyűjtőszámla a számla kibocsátójánál az árbevétel, az eltérő kulcsú fizetendő áfa könyvelésének is a bizonylata. Ebben az esetben a gyűjtőszámla nem egy gazdasági eseményt testesít meg. A számviteli törvény 72. §-a alapján az árbevételt a szerződés szerinti teljesítés időszakában kell rögzíteni.

Általános szabály, hogy ha a számlát devizában állítják ki, akkor a devizaértékeket a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó – a számviteli törvény 60. §-a szerint választott – devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.

A fentiek alapján, amennyiben a devizában kiállított gyűjtőszámlán különböző – szerződés szerinti – teljesítési napokkal történt a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás, akkor ezen devizaértékeket a teljesítés napján érvényes, választott (és jellemzően eltérő) devizaárfolyamok használatával kell forintra átszámítva árbevételként elszámolni, és a követelések között elkülönítetten kimutatni. A kérdésben is jól megfogalmazott második megoldás a helyes.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyi iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink