adozona.hu
Ezek a gyűjtőszámla feltételei, így oldható meg a helyesbítés
//adozona.hu/afa/Ezek_a_gyujtoszamla_feltetelei_igy_oldhato__1PBKZI
Ezek a gyűjtőszámla feltételei, így oldható meg a helyesbítés
A gyűjtőszámla nem tévesztendő össze az időszakos elszámolással, a számla helyesbítésére többféle megoldás is létezik. Ismertetjük.
Gyűjtőszámla
Az áfatörvény a gyűjtőszámla vonatkozásában az alábbiakat rögzíti:
“164. § (1) A 163. §-tól eltérően, ha az adóalany
a) a teljesítés napján egyidejűleg vagy
b) az adott naptári hónapban
ugyanannak a személynek, szervezetnek több, számla-kibocsátásra jogalapot teremtő ügyletet teljesít, számla-kibocsátási kötelezettségéről úgy is gondoskodhat, hogy azokról egy számlát (a továbbiakban: gyűjtőszámla) bocsát ki.
(2) Az (1) bekezdés b) pontjától eltérően az adóalany a gyűjtőszámlát az egy naptári hónapot meghaladó, de a rá vonatkozó adó-megállapítási időszakot meg nem haladó időszakban is kibocsáthatja ugyanannak a személynek, szervezetnek több általa teljesített ügyletről, feltéve, hogy ezen gyűjtőszámlában nem tüntet fel a 89. § szerint adómentes termékértékesítést vagy olyan szolgáltatásnyújtást, amely után az adót a Héa-irányelv 196. cikkének tartalmában megfelelő tagállami szabályozás alapján a szolgáltatást igénybevevő fizeti.
(3) Az (1) bekezdés b) pontja és a (2) bekezdés alkalmazásának feltétele, hogy a gyűjtőszámla alkalmazásáról a felek előzetesen megállapodjanak.”
A gyűjtőszámlára vonatkozó adóhatósági tájékoztató szerint elsőként azt kell kiemelni, hogy „a gyűjtőszámla egy számlázási módszer, amelyre abban az esetben kerülhet sor, ha a teljesítésre kötelezett adóalany részéről valamely partnere felé az adó-megállapítási időszaka alatt több, az áfatörvény szerint számla kibocsátására okot adó ügyletet teljesít. […]”. A gyűjtőszámla tehát csak adminisztratív egyszerűsítés, adattartalom tekintetében ugyanazon követelmények vonatkoznak rá, mint a számlára, annyi egyszerűsítéssel, hogy nem ügyletenként külön kell bizonylatolni, hanem időszakonként egy számlát lehet kibocsátani (az ügyletek külön teljesítési időpontjának rögzítése mellett).
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mi a különbség a gyűjtőszámla és az időszakos elszámolás között, s hogyan kell helyesbíteni a rontott számlát!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A számla kötelező adattartalmáról itt, a számla-kibocsátási kötelezettségről és annak átvállalásáról itt olvashat!
Hozzászólások (0)