hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Építési telek eladásának áfája

  • adozona.hu

Érvényesíthető-e a telekre az ötszázalékos áfa, ha egy ötszázalékos áfa hatálya alá tartozó ingatlan építésekor előbb a telek kerül leszámlázásra, és később, a teljesítés során a felépítmény? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Az ötszázalékos lakásáfa bevezetésének időszakában kelt szakcikkben olvastam, hogy ha a cég generálkivitelezésben épít egy ötszázalékos áfa hatálya alá tartozó ingatlant, és finanszírozási okból előbb a telek kerül leszámlázásra, és később, a teljesítés során a felépítmény, akkor ebben az esetben is érvényesíthető a telekre az ötszázalékos áfa. Helytálló-e a cikkben szereplő vélemény, gondolva az esetlegesen azóta megszületett állásfoglalásokra, jogesetekre, illetőleg az építési-szerelési szerződésben kell-e ennek érdekében valaminek feltétlenül szerepelnie?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény)10. § d) szerint termékértékesítés:

"d) az építési-szerelési munkával létrehozott, az ingatlan-nyilvántartásban bejegyzendő ingatlan átadása a jogosultnak, még abban az esetben is, ha a teljesítéshez szükséges anyagokat és egyéb termékeket a jogosult bocsátotta rendelkezésre."

Tehát annak feltételei ez esetben, hogy az ügylet termékértékesítésnek minősüljön:

» A vállalkozó építési szerelési munkával ingatlant hoz létre. Nem szükséges, hogy a munka építésiengedély-köteles legyen, elegendő, ha a szerződés jellegadó tartalmában építési szerelési munkára irányul.

» A létrehozott ingatlan bejegyzendő az ingatlan-nyilvántartásba. Az adóhatóság korábbi gyakorlata alapján nemcsak az tekintendő ide tartozónak, ha az ingatlant be kell jegyezni az ingatlan-nyilvántartás fő lapjára, amely az ingatlan tulajdonjogában bekövetkező változások nyilvántartására szolgál, hanem az az eset is, ha az ingatlan-nyilvántartáshoz tartozó térképre kell bejegyezni az építményt. Szintén megfelel a 10. § d) pontjának a más földterületére épített felépítmény, így megfelel az az eset is, ha a telek az építtető tulajdonában van.

» A létrehozott ingatlan a jogosult részére átadásra kerül.

A 2016/13. Adózási kérdés alapján:

"Kötelezően adóköteles új ingatlan értékesítés valósul meg a rendeltetésszerű használatba nem vett ingatlan, illetve az olyan rendeltetésszerű használatba vett ingatlan értékesítése esetén, amelynek az első rendeltetésszerű használatbavételére jogosító hatósági engedély jogerőre emelkedésétől vagy használatbavétel tudomásulvétel esetén a használatbavétel hallgatással történő tudomásulvételétől számított két év nem telt el, függetlenül attól, hogy az adott ügylet keretében sor kerül-e az ingatlanhoz tartozó földterület értékesítésére, vagy csak a felépítményt értékesítik az ahhoz tartozó földterület nélkül.

Amennyiben az épületet, építményt tartalmazó földterület és az épület, építmény tulajdonosa eltérő személy, akkor a földterület értékesítését terhelő adókötelezettséget a beépített ingatlanra vonatkozó előírások alapján kell megállapítani. Utóbbi esetben tehát a földterület értékesítése akkor minősül kötelezően adókötelesnek, ha azon új ingatlan, azaz rendeltetésszerű használatba nem vett ingatlan, vagy olyan rendeltetésszerű használatba vett ingatlan van, amelynek az első rendeltetésszerű használatbavételére jogosító hatósági engedély jogerőre emelkedésétől vagy használatbavétel tudomásulvétele esetén a használatbavétel hallgatással történő tudomásul vételétől számított két év nem telt el.

Megjegyzendő, hogy amennyiben az adott ügylet keretében kizárólag a lakóingatlanhoz tartozó földterület önálló értékesítése történik, és az adóköteles, akkor arra a 27 százalékos adómérték alkalmazandó, mivel ez esetben az értékesített ingatlan nem felel meg az áfatörvény 3. számú melléklet I. rész 50–51. pontjaiban foglaltaknak, mivel az nem lakás, illetve lakóingatlan."

Mint látható, a lakóingatlan és a hozzá tartozó földterület együttes (egy ügyletként történő) értékesítése esetében alkalmazható lehet az ötszázalékos adókulcs. Amennyiben a lakóingatlan és telek értékesítése elkülönült ügylet, úgy a kedvezményes adókulcs nem alkalmazható.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakásszövetkezet tisztségviselői

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Hajós-Dobos Ügyvédi Iroda

Bt.-beltag osztalék

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Egyéni vállalkozó, táppénz

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink