hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyablakos rendszerek és platformok – a nem uniós egyablakos rendszer

  • Greff Magdolna okleveles adószakértő

Korábbi cikkünkben bemutattuk a Közösségen belüli távértékesítésre, szolgáltatásnyújtásra, és az egyablakos rendszerekre, illetve platformokra vonatkozó áfaszabályokat. Következő két írásunk a távértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó adókötelezettségek teljesítését egyszerűsítő és támogató egyablakos rendszerek bemutatásáról szól.

Az egyablakos rendszerek bevezetésének előzményei

Az egyablakos rendszerek bevezetésének alapvető célja a határokon átnyúló kereskedelem elősegítése volt az adókötelezettségek teljesítésének egyszerűsítésével.

"Áfa – speciális esetek" című kiadványunkat 10 százalék kiadói kedvezménnyel itt rendelheti meg.

Az adóalanyok 2015. január 1-jétől vehették használatba az úgynevezett MOSS rendszert (Mini One Stop Shop – mini egyablakos rendszer) amely a Közösségben letelepedett nem adóalanyoknak nyújtott, úgynevezett távolról is nyújtható szolgáltatások (telekommunikációs, rádiós és audiovizuális médiaszolgáltatások, illetve elektronikus úton nyújtott szolgáltatások) utáni adóbevallási és adóbefizetési kötelezettség teljesítésének egyszerűsítésére, támogatására jött létre. A rendszer lényege, hogy az adóalany az egyablakos rendszerbe történő regisztráció szerinti tagállam adóhatóságán keresztül teljesítheti a letelepedésétől eltérő tagállamban esedékes adókötelezettségét. A Közösségben letelepedett adóalany a letelepedése szerinti, a Közösségben nem letelepedett adóalany pedig a választása szerinti tagállamban regisztrálhatott az egyablakos rendszerbe.

Az új szabályozás a korábbi rendszer kibővítésével már lehetővé teszi, hogy az egyablakos rendszerben minden, a Közösség tagállamában nem adóalanynak nyújtott szolgáltatás után, illetve a Közösségen belüli távértékesítés után is teljesíthessék adókötelezettségeiket az adózók.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az új rendszer mikhez biztosít külön „ablakot”, illetve mire és kik használják a
nem uniós egyablakos rendszert (avagy a nem uniós különös szabályozást)!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink