hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyablakos rendszerek és platformok – a nem uniós egyablakos rendszer

  • Greff Magdolna okleveles adószakértő

Korábbi cikkünkben bemutattuk a Közösségen belüli távértékesítésre, szolgáltatásnyújtásra, és az egyablakos rendszerekre, illetve platformokra vonatkozó áfaszabályokat. Következő két írásunk a távértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó adókötelezettségek teljesítését egyszerűsítő és támogató egyablakos rendszerek bemutatásáról szól.

Az egyablakos rendszerek bevezetésének előzményei

Az egyablakos rendszerek bevezetésének alapvető célja a határokon átnyúló kereskedelem elősegítése volt az adókötelezettségek teljesítésének egyszerűsítésével.

"Áfa – speciális esetek" című kiadványunkat 10 százalék kiadói kedvezménnyel itt rendelheti meg.

Az adóalanyok 2015. január 1-jétől vehették használatba az úgynevezett MOSS rendszert (Mini One Stop Shop – mini egyablakos rendszer) amely a Közösségben letelepedett nem adóalanyoknak nyújtott, úgynevezett távolról is nyújtható szolgáltatások (telekommunikációs, rádiós és audiovizuális médiaszolgáltatások, illetve elektronikus úton nyújtott szolgáltatások) utáni adóbevallási és adóbefizetési kötelezettség teljesítésének egyszerűsítésére, támogatására jött létre. A rendszer lényege, hogy az adóalany az egyablakos rendszerbe történő regisztráció szerinti tagállam adóhatóságán keresztül teljesítheti a letelepedésétől eltérő tagállamban esedékes adókötelezettségét. A Közösségben letelepedett adóalany a letelepedése szerinti, a Közösségben nem letelepedett adóalany pedig a választása szerinti tagállamban regisztrálhatott az egyablakos rendszerbe.

Az új szabályozás a korábbi rendszer kibővítésével már lehetővé teszi, hogy az egyablakos rendszerben minden, a Közösség tagállamában nem adóalanynak nyújtott szolgáltatás után, illetve a Közösségen belüli távértékesítés után is teljesíthessék adókötelezettségeiket az adózók.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az új rendszer mikhez biztosít külön „ablakot”, illetve mire és kik használják a
nem uniós egyablakos rendszert (avagy a nem uniós különös szabályozást)!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink