adozona.hu
Egyablakos rendszerek és platformok – a nem uniós egyablakos rendszer
//adozona.hu/afa/Az_EU_egyablakos_rendszerei_a_kozossegi_tav_KRC98R
Egyablakos rendszerek és platformok – a nem uniós egyablakos rendszer
Korábbi cikkünkben bemutattuk a Közösségen belüli távértékesítésre, szolgáltatásnyújtásra, és az egyablakos rendszerekre, illetve platformokra vonatkozó áfaszabályokat. Következő két írásunk a távértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó adókötelezettségek teljesítését egyszerűsítő és támogató egyablakos rendszerek bemutatásáról szól.
Az egyablakos rendszerek bevezetésének előzményei
Az egyablakos rendszerek bevezetésének alapvető célja a határokon átnyúló kereskedelem elősegítése volt az adókötelezettségek teljesítésének egyszerűsítésével.
"Áfa – speciális esetek" című kiadványunkat 10 százalék kiadói kedvezménnyel itt rendelheti meg. |
Az adóalanyok 2015. január 1-jétől vehették használatba az úgynevezett MOSS rendszert (Mini One Stop Shop – mini egyablakos rendszer) amely a Közösségben letelepedett nem adóalanyoknak nyújtott, úgynevezett távolról is nyújtható szolgáltatások (telekommunikációs, rádiós és audiovizuális médiaszolgáltatások, illetve elektronikus úton nyújtott szolgáltatások) utáni adóbevallási és adóbefizetési kötelezettség teljesítésének egyszerűsítésére, támogatására jött létre. A rendszer lényege, hogy az adóalany az egyablakos rendszerbe történő regisztráció szerinti tagállam adóhatóságán keresztül teljesítheti a letelepedésétől eltérő tagállamban esedékes adókötelezettségét. A Közösségben letelepedett adóalany a letelepedése szerinti, a Közösségben nem letelepedett adóalany pedig a választása szerinti tagállamban regisztrálhatott az egyablakos rendszerbe.
Az új szabályozás a korábbi rendszer kibővítésével már lehetővé teszi, hogy az egyablakos rendszerben minden, a Közösség tagállamában nem adóalanynak nyújtott szolgáltatás után, illetve a Közösségen belüli távértékesítés után is teljesíthessék adókötelezettségeiket az adózók.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az új rendszer mikhez biztosít külön „ablakot”, illetve mire és kik használják a nem uniós egyablakos rendszert (avagy a nem uniós különös szabályozást)!
Hozzászólások (0)