hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfa és cashflow: így befolyásolhatja jogszerűen az áfafizetés időpontját

  • Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó

Előfordul, hogy nincs a cégének annyi pénze, hogy befizesse az áfát? Az alábbiakban bemutatunk néhány megoldási lehetőséget, amelyek révén a hatályos jogszabályi keretek között sakkozhat az áfafizetés időpontjával.

Késve, vagy egyáltalán nem fizető ügyfelek, váratlan kiadások, fizetési nehézségek – rágondolni is rossz a negyedéves cashflow-jelentésre, ráadásul az áfát is be kell fizetni. Lehet-e valamit tenni – és ha igen, akkor mit – a vállalkozás számára legoptimálisabb áfafizetés érdekében? Az alábbiakban áttekintjük azokat a gyakorlati lehetőségeket, amelyek segítségünkre lehetnek az áfafizetési problémák megoldásában (elkerülésében).

Időszaki elszámolású ügyletek

A teljesítési időpontok eltolásával az áfafizetés halasztható, illetve előre hozható a visszaigénylés. Így kedvező lehet az időszakos számlázás, a részletfizetés, a részteljesítés szerinti számlázás (amennyiben ezek a cég tevékenységének jellege alapján lehetségesek).

Ezzel összefüggésben fontos, hogy 2014. július 1-jei hatállyal lép életbe az áfatörvény módosítása, amely az időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontját érinti. Az említett időponttól kezdve a teljesítés időpontja már nem a fizetési határidő lesz – ez a szabályozás nem felelt meg az EU-s irányelvnek –, hanem az elszámolási időszak utolsó napját kell annak tekinteni (Áfa-tv. 58. §).

Ez igaz azokra az ügyletekre is, amelyek csak egy időszakból állnak. (Nem érinti a módosítás a közszolgáltatókat és a telekommunikációs szolgáltatókat, esetükben tehát továbbra is a fizetési határidő a teljesítés napja.)

Bár a fizetési határidő, mint az adótörvény szerinti teljesítés napja, előnyös volt a vállalkozások számára, az elszámolási időszak praktikus megválasztásával is befolyásolható az adófizetés időpontja. Az új szabályozást az olyan, 2014. június 30-a után kezdődő elszámolási időszakra kell először alkalmazni, amelynél a fizetés esedékessége 2014. június 30-át követő időpont.

Itt érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a gyűjtőszámla nem azonos az áfatörvény szerinti elszámolási időszakos teljesítésekkel. A gyűjtőszámla egy számlázási módszer, amelyre abban az esetben kerülhet sor, ha a cég valamely megrendelője felé az adó-megállapítási időszak alatt több önálló ügyletet (termékértékesítés, szolgáltatás nyújtása) teljesít, amelyek egyébként az áfatörvény szerint külön-külön is számla kibocsátására okot adó ügyletnek tekinthetők.
Olvassa tovább cikkünket: további tippeket kap az áfafizetés időpontjának befolyásolására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés könyvelése a tulajdonosnál

Pölöskei Pálné

adószakértő

Árfolyamnyereségből származó jövedelem

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink