hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfa és cashflow: így befolyásolhatja jogszerűen az áfafizetés időpontját

  • Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó

Előfordul, hogy nincs a cégének annyi pénze, hogy befizesse az áfát? Az alábbiakban bemutatunk néhány megoldási lehetőséget, amelyek révén a hatályos jogszabályi keretek között sakkozhat az áfafizetés időpontjával.

Késve, vagy egyáltalán nem fizető ügyfelek, váratlan kiadások, fizetési nehézségek – rágondolni is rossz a negyedéves cashflow-jelentésre, ráadásul az áfát is be kell fizetni. Lehet-e valamit tenni – és ha igen, akkor mit – a vállalkozás számára legoptimálisabb áfafizetés érdekében? Az alábbiakban áttekintjük azokat a gyakorlati lehetőségeket, amelyek segítségünkre lehetnek az áfafizetési problémák megoldásában (elkerülésében).

Időszaki elszámolású ügyletek

A teljesítési időpontok eltolásával az áfafizetés halasztható, illetve előre hozható a visszaigénylés. Így kedvező lehet az időszakos számlázás, a részletfizetés, a részteljesítés szerinti számlázás (amennyiben ezek a cég tevékenységének jellege alapján lehetségesek).

Ezzel összefüggésben fontos, hogy 2014. július 1-jei hatállyal lép életbe az áfatörvény módosítása, amely az időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontját érinti. Az említett időponttól kezdve a teljesítés időpontja már nem a fizetési határidő lesz – ez a szabályozás nem felelt meg az EU-s irányelvnek –, hanem az elszámolási időszak utolsó napját kell annak tekinteni (Áfa-tv. 58. §).

Ez igaz azokra az ügyletekre is, amelyek csak egy időszakból állnak. (Nem érinti a módosítás a közszolgáltatókat és a telekommunikációs szolgáltatókat, esetükben tehát továbbra is a fizetési határidő a teljesítés napja.)

Bár a fizetési határidő, mint az adótörvény szerinti teljesítés napja, előnyös volt a vállalkozások számára, az elszámolási időszak praktikus megválasztásával is befolyásolható az adófizetés időpontja. Az új szabályozást az olyan, 2014. június 30-a után kezdődő elszámolási időszakra kell először alkalmazni, amelynél a fizetés esedékessége 2014. június 30-át követő időpont.

Itt érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy a gyűjtőszámla nem azonos az áfatörvény szerinti elszámolási időszakos teljesítésekkel. A gyűjtőszámla egy számlázási módszer, amelyre abban az esetben kerülhet sor, ha a cég valamely megrendelője felé az adó-megállapítási időszak alatt több önálló ügyletet (termékértékesítés, szolgáltatás nyújtása) teljesít, amelyek egyébként az áfatörvény szerint külön-külön is számla kibocsátására okot adó ügyletnek tekinthetők.
Olvassa tovább cikkünket: további tippeket kap az áfafizetés időpontjának befolyásolására!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kintlévőség végelszámoláskor

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ingatlan tulajdoni részarány megvásárlása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kártérítés-fizetés könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink