adozona.hu
Össztűz a NAV-ra: adóperek sokasága várható
//adozona.hu/adozas_rendje/Ossztuz_a_NAVra_adoperek_sokasaga_varhato_XQAWDU
Össztűz a NAV-ra: adóperek sokasága várható
Várhatóan egyre többen mennek bíróságra adójogi ügyekben, a tapasztalatok szerint egyre eredményesebbek a jogérvényesítésben – véli a Ryan adótanácsadó cég. Az elmúlt évben a bíróság elé kerülő ügyek közel egyharmada az adózók javára dőlt el.
A NAV 2013-as évkönyve szerint tavaly megközelítően 211 ezer ellenőrzést folytatott le az adóhatóság. A vizsgálatok során feltárt adókülönbözet 514,8 milliárd forint volt, 10 százalékkal több, mint 2012-ben. A kiszabott szankciók összértéke 390 milliárd forint volt, ami 51 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.
Az adóhatósági ellenőrzések szigorodása egész Európában jellemző. A szervezetten elkövetett adócsalások ugyanis az unió minden tagállamában komoly problémát jelentenek: egyes becslések szerint évente összesen 100-150 milliárd euró bevételtől esnek el emiatt az uniós országok.
A visszaélések miatti fokozott ellenőrzéseknek azonban sokszor a tisztességes adózók isszák meg a levét, hiszen a körültekintően eljáró vállalkozásoknak is problémát okozhat egy-egy számla eredetének az igazolása, vagy egy adóhatóság által gyanúsnak vélt ügylet esetén az ártatlanságuk bizonyítása.
Az adójogviták kialakulásának kockázatát az adózók sok esetben jelentősen mérsékelhetik, ha a revízió során együttműködnek a hatósággal. Sok jogvita forrása, hogy az adózók az ellenőrzés során gondatlanságból rossz tájékoztatást adnak a revizoroknak, vagy nem adják át az ügyleteiket alátámasztó dokumentumokat. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy később a peres eljárásban hiába kerül elő egy perdöntő bizonyíték, a bíróság nem veszi azt figyelembe azzal a hivatkozással, hogy az adózókat az ellenőrzési eljárásban együttműködési kötelezettség terheli – mondta el Dr. Harcos Mihály, a Ryan adószakértője.
Ha az ellenőrzés az adóhatósággal való együttműködés ellenére is olyan eredménnyel jár, amivel az adózók nem értenek egyet, mindenképp érdemes a jogorvoslati lehetőségeikkel élniük, hiszen a NAV legfrissebb statisztikái is azt mutatják, hogy az adózók az eljárás során egyre eredményesebben tudják képviselni érdekeiket.
Az elmúlt évben a kifogásolt ügyek nagyjából 40 százalékában a NAV saját hatáskörben állapította meg, hogy hibás volt az elsőfokú döntés, és a bíróság elé kerülő ügyek közel egyharmadában született az adózók számára kedvező ítélet. Nem csak a lezárult adójogi perek száma emelkedett tavaly a megelőző évekhez képest, de az adózók számára kedvező eredménnyel záruló esetek aránya is nőtt.
A perindításra ezek ellenére még mindig sok esetben nem kerül sor. Míg ez a nagyobb vállalatoknál szinte automatikus az adójogi viták esetén, a közepes, illetve kisebb méretű cégeknél inkább csak akkor fordul elő, ha különösen jelentős értékről van szó. Jellemzően azok sem merítik ki az összes jogorvoslati lehetőséget, akik bíróság elé viszik jogvitájukat: az ügyek többsége sosem jut el a Kúriáig.
Jelenleg a legtöbb per az áfával kapcsolatos, de gyakoriak a költségek elszámolhatóságát érintő jogviták is. Várhatóan rohamosan növekedni fog a kapcsolt vállalkozások közötti ügyletekhez kötődő perek száma is, mert ezen a területen még ingoványos a magyar jogalkalmazási gyakorlat.
Békés Balázs, a Ryan magyarországi és kelet-közép-európai régiójának vezetője szerint a trendek alapján arra lehet számítani, hogy a következő években az adózók nagyobb arányban fordulnak majd a bíróságokhoz. Ez egyrészt a kisebb értékű perek számának emelkedésével jár majd, másrészt növekedni fog a bíróságok szerepe a viták eldöntésében, és ezzel együtt az adójogi gyakorlat formálásában is.
Hozzászólások (0)