hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jogkövetkezmények az adórendszerben 1. Adókötelezettségek

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

Magyarországon számos különböző adó létezik, melyekre vonatkozóan általánosságban szabályozást az adózás rendjéről szóló törvény tartalmaz. Noha az egyes adók teljesen más tényállást adóztatnak, közös bennük, hogy különböző joggyakorlási elveket azonos módon kell érvényre juttatni, és ha ez nem sikerül, akkor az ezzel járó jogkövetkezményeket is azonos módon kell viselni.

Az adózással összefüggő szabályokat részletesen az adott adó törvénye szabályozza (áfa, szja, kata stb.), azonban általánosságban az adózás rendjéről szóló törvény ad róla leírást, azaz magát az adókötelezettséget, annak minden részletre kiterjedő szabályozását is itt találjuk meg.

Az általános adókötelezettségeket a korábban már említett törvény 9. §-a tartalmazza, mely alapján ide tartozik a bejelentkezés, bejelentés, nyilatkozattétel, adómegállapítás, adatbejelentés, bevallás, adófizetés, bizonylat kiállítása és megőrzése, nyilvántartás vezetése (könyvvezetés), adatszolgáltatás, adólevonás, adóbeszedés, pénzforgalmi számlanyitás és az adóköteles tevékenységgel összefüggő kifizetések e számlán való teljesítése is. Ez a fajta adókötelezettség a magánszemélyre és a nem magánszemélyre is kiterjed, annyi különbséggel, hogy a magánszemély adózóra az adatszolgáltatási, adólevonási és adóbeszedési kötelezettség nem érvényes, feltéve, hogy nem vállalkozó, munkáltató, kifizető az adóalany.

Az Adózóna egyéb írásait a téma kapcsán itt olvashatja el.

A nem magánszemély adózóknál figyelni kell arra is, hogy ezen adókötelezettségek a vállalkozások aktuális cégjogi státuszától is függetlenek, ugyanis az adózás rendjéről szóló törvény ezt a kötelezettséget az előtársaságra, továbbá a végelszámolás, felszámolás, kényszertörlés alatt lévőkre is telepíti (adózás rendjéről szóló törvény 12. § és 14. §).

Ez az adókötelezettség pedig azt is jelenti, hogy a törvényben foglaltak kötelezőek a személyi hatály alá tartozókra is, minden olyan adó vonatkozásában, amire a törvény kitér (tárgyi hatály).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb részleteket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink