hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A helyi iparűzési adó csökkentéséről – példával

  • Pölöskei Pálné, okleveles adószakértő és okleveles könyvvizsgáló

A 639/2020. kormányrendelet (639-es R.) a helyi iparűzési adó (hipa) mértékét 1 százalékban határozza meg a vállalkozások egy része számára. Az új előírásnak az uniós jogi állami támogatási szabályokkal való összeegyeztethetőségéről a 640/2020. kormányrendelet (640-es R.) intézkedik.

Az 1 százalékos adómérték azon kis- és középvállalkozásokra vonatkozik, amelyeknek a 2021. évben végződő adóévben alkalmazandó önkormányzati rendeletben megállapítottak szerint az adót több, mint 1 százalék adómértékkel számolva kellene fizetni.

Az adómérték-csökkentés következtében az érintett vállalkozásoknak a 2021. évben, az adott előlegfizetési időpontban esedékes – a bevallott és a 2021. évben az önkormányzati adórendelet szerinti adómértékkel bevallandó – adóelőleg 50 százalékát kell megfizetniük az egyes esedékességi időpontokban. Ez a 2021. március 15-én esedékes előlegre is vonatkozik.

A meg nem fizetendő előlegrészlet összegével az adóhatóság a vállalkozó iparűzésiadóelőleg-kötelezettsége összegét hivatalból, határozathozatal nélkül csökkenti.

A kis- és középvállalkozási besorolást a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (Kkv tv.) alapján kell meghatározni, azzal az eltéréssel, hogy közülük csak azon vállalkozások élhetnek e kedvezménnyel, amelyeknek az árbevétele – a Kkv. tv.-ben előírt 50 millió eurónak megfelelő forinttal szemben (ami 360 forintos árfolyammal számolva 18 milliárd forint) – legfeljebb 4 milliárd forint.  A besoroláshoz

a) a beszámolókészítésre kötelezett vállalkozó a 2021. évben kezdődő adóév első napján rendelkezésre álló utolsó, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) szerint készített és elfogadott beszámolóban (amely jellemzően a 2019. üzleti évi beszámoló lehet) szereplő, elfogadott beszámoló hiányában a becsült mérlegfőösszeget, árbevétel- és létszámadatot köteles figyelembe venni;

b) a beszámolókészítésre nem kötelezett vállalkozónak (ide tartoznak az egyéni vállalkozók) a 2020. évben végződő adóév árbevétel- és létszámadatait, a 2021. évben tevékenységét kezdő vállalkozó esetén a becsült árbevétel- és létszámadatokat kell figyelembe vennie.

Nem egyértelmű, de feltehető, hogy el nem fogadott beszámoló alatt is a 2019. üzleti év beszámolóját kell érteni, hiszen a 2021. évben kezdődő adóév első napján ezen üzleti év elfogadott beszámolójával kellene a vállalkozásoknak rendelkezniük.

Vállalkozónak a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) 52. § 26. pontjában előírt fogalomnak megfelelő személyek (például egyéni vállalkozó, a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző jogi személyek, mint a gazdasági társaság, szövetkezet) minősülnek.

A csökkentett adómérték alkalmazásának további feltétele, hogy a vállalkozó 2021. február 25-éig a székhelye, telephelye szerinti önkormányzati adóhatóság számára

a) nyilatkozzon arról, hogy

» mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősül (nyilván a 639-es R. szerinti kis- és középvállalkozást kell itt érteni), és

» a 640-es R. szerinti támogatástartalomnak megfelelő összeget jogosult igénybe venni átmeneti támogatásként, továbbá

» 2019. december 31-én nem minősült az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. kormányrendelet (Atr.) 6. § (4a)–(4b) bekezdése szerinti nehéz helyzetű vállalkozásnak, valamint

b) bejelentse a telephelyének címét, kivéve, ha azt az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 1. melléklet 29. pont 1. alpontja szerint már megtette.

A nyilatkozat kizárólag az állami adó- és vámhatóságon keresztül, elektronikus úton, az állami adó- és vámhatóság által rendszeresített elektronikus nyomtatványon nyújtható be.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi tekintendő nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak, valamint, hogy a hipa csökkentése révén elérhető megtakarítás hogyan és miért minősül átmeneti támogatásnak!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink