adozona.hu
A helyi iparűzési adó csökkentéséről – példával
//adozona.hu/2021_es_adovaltozasok/A_helyi_iparuzesi_ado_mertekenek_csokkentes_9MEUA9
A helyi iparűzési adó csökkentéséről – példával
A 639/2020. kormányrendelet (639-es R.) a helyi iparűzési adó (hipa) mértékét 1 százalékban határozza meg a vállalkozások egy része számára. Az új előírásnak az uniós jogi állami támogatási szabályokkal való összeegyeztethetőségéről a 640/2020. kormányrendelet (640-es R.) intézkedik.
Az adómérték-csökkentés következtében az érintett vállalkozásoknak a 2021. évben, az adott előlegfizetési időpontban esedékes – a bevallott és a 2021. évben az önkormányzati adórendelet szerinti adómértékkel bevallandó – adóelőleg 50 százalékát kell megfizetniük az egyes esedékességi időpontokban. Ez a 2021. március 15-én esedékes előlegre is vonatkozik.
A meg nem fizetendő előlegrészlet összegével az adóhatóság a vállalkozó iparűzésiadóelőleg-kötelezettsége összegét hivatalból, határozathozatal nélkül csökkenti.
A kis- és középvállalkozási besorolást a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (Kkv tv.) alapján kell meghatározni, azzal az eltéréssel, hogy közülük csak azon vállalkozások élhetnek e kedvezménnyel, amelyeknek az árbevétele – a Kkv. tv.-ben előírt 50 millió eurónak megfelelő forinttal szemben (ami 360 forintos árfolyammal számolva 18 milliárd forint) – legfeljebb 4 milliárd forint. A besoroláshoz
a) a beszámolókészítésre kötelezett vállalkozó a 2021. évben kezdődő adóév első napján rendelkezésre álló utolsó, a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) szerint készített és elfogadott beszámolóban (amely jellemzően a 2019. üzleti évi beszámoló lehet) szereplő, elfogadott beszámoló hiányában a becsült mérlegfőösszeget, árbevétel- és létszámadatot köteles figyelembe venni;
b) a beszámolókészítésre nem kötelezett vállalkozónak (ide tartoznak az egyéni vállalkozók) a 2020. évben végződő adóév árbevétel- és létszámadatait, a 2021. évben tevékenységét kezdő vállalkozó esetén a becsült árbevétel- és létszámadatokat kell figyelembe vennie.
Nem egyértelmű, de feltehető, hogy el nem fogadott beszámoló alatt is a 2019. üzleti év beszámolóját kell érteni, hiszen a 2021. évben kezdődő adóév első napján ezen üzleti év elfogadott beszámolójával kellene a vállalkozásoknak rendelkezniük.
Vállalkozónak a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) 52. § 26. pontjában előírt fogalomnak megfelelő személyek (például egyéni vállalkozó, a gazdasági tevékenységet saját nevében és kockázatára haszonszerzés céljából, üzletszerűen végző jogi személyek, mint a gazdasági társaság, szövetkezet) minősülnek.
A csökkentett adómérték alkalmazásának további feltétele, hogy a vállalkozó 2021. február 25-éig a székhelye, telephelye szerinti önkormányzati adóhatóság számára
a) nyilatkozzon arról, hogy
» mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősül (nyilván a 639-es R. szerinti kis- és középvállalkozást kell itt érteni), és
» a 640-es R. szerinti támogatástartalomnak megfelelő összeget jogosult igénybe venni átmeneti támogatásként, továbbá
» 2019. december 31-én nem minősült az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. kormányrendelet (Atr.) 6. § (4a)–(4b) bekezdése szerinti nehéz helyzetű vállalkozásnak, valamint
b) bejelentse a telephelyének címét, kivéve, ha azt az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 1. melléklet 29. pont 1. alpontja szerint már megtette.
A nyilatkozat kizárólag az állami adó- és vámhatóságon keresztül, elektronikus úton, az állami adó- és vámhatóság által rendszeresített elektronikus nyomtatványon nyújtható be.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi tekintendő nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak, valamint, hogy a hipa csökkentése révén elérhető megtakarítás hogyan és miért minősül átmeneti támogatásnak!
Hozzászólások (0)