adozona.hu
Függetlenebb könyvvizsgálók jönnek? Törvénymódosítás, az lesz
//adozona.hu/2016_os_valtozasok/Fuggetlenebb_konyvvizsgalok_jonnek_Torvenym_45IPTA
Függetlenebb könyvvizsgálók jönnek? Törvénymódosítás, az lesz
Módosulnak a könyvvizsgálói függetlenségre, a szakmai szkepticizmusra, valamint a könyvvizsgálók, könyvvizsgáló cégek belső szerkezetére vonatkozó előírások a kormány által az Országgyűlés elé terjesztett törvényjavaslat nyomán.
Az Országgyűlés honlapján olvasható a T/10091. számú törvényjavaslat, mely – néhány más pénzügyi tárgyú törvény mellett – a Magyar Könyvvizsgálói Kamaráról, a könyvvizsgálói tevékenységről, valamint a könyvvizsgálói közfelügyeletről szóló 2007. évi LXXV. törvény módosítására tesz javaslatokat. A változtatásokat a 2014/56/EU irányelv valamint az Európai Parlament és Tanács 537/2014/EU rendelet nyomán kell a hazai jogrendbe átültetni. A rendeletet 2016. június 17-étől kell alkalmazni, így eddig az időpontig kell a hazai törvénymódosításokat is életbe léptetni.
A változások között a lényegesebbek a könyvvizsgálói függetlenségre, a szakmai szkepticizmusra, valamint a könyvvizsgálók, könyvvizsgáló cégek belső szerkezetére vonatkozó előírások. A rendeletre alapuló változások a közérdeklődésre számot tartó vállalkozások könyvvizsgálatát ellátó könyvvizsgálókat (cégeket) érinti. (Közérdeklődésre számot tartó társaságok a biztosítók, hitelintézetek, tőzsdén jegyzett társaságok és a befektetési vállalkozások.) A törvényjavaslat tartalmazza a kamara és a közfelügyeleti hatóság közötti feladatmegosztást is.
Az előterjesztés több új szabályozást, törvényi szakaszt iktatna be, melyek közül a fontosabbak:
– Fő könyvvizsgáló partner könyvvizsgáló cégek (csoportok) esetében a könyvvizsgálatért kijelölt elsőrendű felelős vagy az a kamarai tag, aki a jelentést aláírja.
– A kamara feladatává teszi a könyvvizsgálói minőségbiztosítási rendszer működtetését azon könyvvizsgálók (cégek) esetében, amelyek nem közérdeklődésre számot tartó gazdálkodónál végeznek könyvvizsgálati tevékenységet.
– Egy teljes alcímet szentel a javaslat a közfelügyeleti hatóság jogállására, feladataira. Eszerint az irányelv alkalmazásában a közfelügyeleti hatóság végső felelősséggel rendelkező illetékes hatóságnak minősül. A a nem közérdeklődésre számot tartó gazdálkodók esetében a közfelügyeleti hatóság feladatait a kamarára ruházza át a közfelügyeleti hatóság végső felelőssége mellett.
– Egy-egy teljes alcímet szentel a javaslat a könyvvizsgálói tevékenység igazolásának, illetve a kamarai tagság keletkezésének, amit a közfelügyeleti hatóság ad ki, s amelynek feltételei:
- okleveles könyvvizsgálói képesítés,
- kérelem benyújtása előtt legfeljebb egy évvel letett kompetenciavizsga,
- kizáró ok (büntetett előélet, kizárás, érdemtelenség, eltiltás stb.) nem áll fenn a kérelmezővel szemben.
– A kamarába az igazolás birtokában kérhető természetes személy felvétele azzal, hogy:
- a kamarai tag nem állhat a könyvvizsgáló (céggel) fennálló munkaviszonyán kívül más cégnél munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban, munkaviszony jellegű más jogviszonyban (e kitétel alól el lehet tekinteni, amennyiben a foglalkoztató nyilatkozik, hogy a tevékenység nem veszélyezteti a könyvvizsgálói feladatok ellátását),
- nem lehet más gazdálkodó szervezetben személyes közreműködésre kötelezett tag, vezető tisztségviselő,
- könyvvizsgálói felelősségbiztosítással rendelkezik (kivéve, ha könyvvizsgáló cég nevében végzi a tevékenységet),
- tagdíjat és előírt szolgáltatási díjat fizet, valamint a kamara előírásait magára nézve kötelezőnek ismeri el.
– Külön fejezet szól a gazdálkodó szervezet könyvvizsgálói tevékenységének engedélyezéséről a fentiek analógiájára.
– A könyvvizsgáló és a könyvvizsgáló cég jogosult a könyvvizsgálati tevékenység körébe tartozó egyéb szakmai szolgáltatásokat is nyújtani.
– Korábban foglalkoztatott könyvvizsgáló (fő könyvvizsgáló) a megbízás megszűnte után legalább egy évig, közérdeklődésre számot tartó gazdálkodók esetében két évig a vizsgált társaságnál nem lehet
- vezető tisztségviselő
- auditot ellátó testület tagja
- irányító testület tagja
- felügyelő testületi tag
– A szakmai szkepticizmusról szóló alcím kiemeli, melyek azok a területek, amelyekre különösen figyelemmel kell lenni a könyvvizsgálat során, így például a valós értékelésre, értékvesztések, céltartalékok elszámolására.
– A közérdeklődésre számot tartó gazdálkodók könyvvizsgálatának különös szabályairól egy egészen új alfejezet rendelkezik.
– A minőségellenőrzéssel és a megállapítások következményeivel számos kisebb módosítási javaslat foglalkozik.
Hozzászólások (0)