hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalék, osztalékelőleg a bt.-től a szövetkezetig, a Ptk.-tól az szja-ig

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

Sok kérdés vetődik fel a különböző formában működő jogi személyek által juttatható osztalék, osztalékelőleg szabályait illetően. Ennek oka, hogy a különböző jogszabályok nem egyformán rendelkeznek e kérdésekről. A cikk körül járja a vonatkozó szabályozást, megkísérelve végrehajtható magyarázat levezetését.

1. Osztalék, osztalékelőleg

Az osztalék köznapi értelemben a jogi személyek tagjai részére, adózott forrásból fizetett (juttatott) jövedelem. A jog azonban nem minden szervezeti formában működő vállalkozás által adózott forrásból fizetett (juttatott) jövedelmet nevezi osztaléknak. Használják a nyereségből való kifizetés, a vagyoni szolgáltatás, a részesedés kifejezést egyes szervezeti formáknál, továbbá nem minden szervezeti formában működő jogi személynél értelmezi minden érinett jogszabály az osztalékelőleget.

a) Szabályozás a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvényben (Ptk.)

A Ptk. csak a korlátolt felelősségű társaság és a részvénytársaság által az adózott forrás terhére fizetett (jutatott) jövedelmet nevezi osztaléknak.

Korlátolt felelősségű társaság (kft.) és részvénytársaság (rt.)  esetében a Ptk. 3:185. §-a szerint a kft. tagot a taggyűlés, a 3:262. § szerint a részvényest a közgyűlés által felosztani rendelt saját tőkéjéből osztalék címen – a kft. tagokat a törzsbetétek, a részvényest a részvény névértéke arányában – meghatározott összeg illeti meg. Osztalékra az a tag jogosult, aki az osztalékfizetésről szóló döntés meghozatalának időpontjában a társasággal szemben a tagsági jogok gyakorlására jogosult. Részvényes esetében pedig a jog azt a részvényest illeti meg, aki/amely az osztalékfizetésről döntő közgyűlés időpontjában a részvénykönyvben szerepel. A tag/részvényes az osztalékra a már teljesített vagyoni hozzájárulása arányában jogosult. Rt. esetében figyelembe kell venni az alapszabályban az egyes részvényosztályokra meghatározott jogokat.

A taggyűlés, a közgyűlés az osztalékfizetésről a beszámoló elfogadásával egyidejűleg határoz.

A kft.-t a saját üzletrész után osztalék nem illeti meg. A saját üzletrészre eső osztalékot az osztalékra jogosult tagok között törzsbetéteik arányában kell felosztani a Ptk 3:175. § (2) bekezdés szerint. Rt esetében az osztalékra jogosult részvényeseket megillető részesedésként kell – részvényeik névértékének arányában – számításba venni a saját részvényre eső osztalékot a Ptk. 3:225. § (3) bekezdése szerint.

A kft. társasági szerződése nem tartalmazhat olyan kikötést, amely a társaság által teljesített osztalékkifizetésekre az előzőknél a tagokra nézve kedvezőbb szabályokat állapít meg. Semmis például olyan kikötés, amely a kilépett tag részére dönt osztalékról.

Rt.-nél tilos a részvényesi jogok gyakorlásával összefüggésben az azonos részvénysorozatba tartozó részvényekkel rendelkező részvényesek közötti hátrányos különbségtétel (Ptk. 3:253. §).

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, milyen osztalékfizetési szabályok vonatkoznak például a bt.-kre, a kkt.-kre, mik a számviteli előírások, továbbá mit kell tenni akkor, ha az osztalékelőlegben részesülő személy az osztalékfizetés időpontjában már nem jogosult osztalékra!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

Osztaléka kiszámításához használja kalkulátorunkat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink