hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Magyarországra kiküldött munkavállalók bejelentése

  • Laczkó Kitti, a TruTax Kft. adótanácsadója

Szakmai cikkek tömkelege foglalkozik a más országból Magyarország területére kiküldött/kirendelt munkavállalók személyi jövedelemadóját és társadalombiztosítási helyzetét érintő kérdésekkel, azonban van egy terület, mely talán kevesebb figyelmet kap: a Magyarországra kiküldött munkavállalók bejelentésével, regisztrációjával kapcsolatos szabályok. Cikkünkben két bejelentési kötelezettséggel foglalkozunk.

Bejelentési kötelezettség az adóhatóság felé

A kötelezettség nem újkeletű szabályozás, elmulasztása az általános – elmulasztott bejelentésenként akár 500 ezer forintig terjedő – mulasztási bírságtétel kiszabását vonhatja magával. Létjogosultsága abban rejlik, hogy az adóhatóság ennek útján értesül azokról a magánszemélyekről, akik nyilvántartásában még nem szerepelnek, de adókötelezettségük keletkezik. Lássuk a kötelezettség fontosabb részleteit!

Jogszabályi alap Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 41. §
Kötelezett személy Az a jogi személy és egyéb szervezet, aki külföldi illetőségű, nem önálló tevékenység végzésére kirendelt munkavállalót foglalkoztat (a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány és a felsőoktatási intézmény kötelezettségére jelen cikk nem tér ki).
Bejelentés tárgya A tevékenység kezdetekor vagy – ha az hamarabbi időpont – a munkavégzés céljából történő beutazás előtti napon külföldi illetőségűnek minősülő, Magyarországra kirendelt munkavállaló, akinek az adóévben várhatóan, vagy a körülmények változása okán ténylegesen szja-fizetési kötelezettsége keletkezik.
Bejelentendő adatok köre A kirendelt munkavállalóra és a külföldi foglalkoztatóra vonatkozó alapadatok, valamint a munkavégzés kezdetének és végének időpontja.
Bejelentés határideje

Kezdete: a tevékenység megkezdésétől számított 30 napon belül.

Vége: a munkavégzés befejezése, illetve az ország területének elhagyása előtt 30 nappal. Ha valamilyen okból határidőben nem áll rendelkezésre az információ, akkor a bejelentést a munkavégzés befejezése napját követő napon, az ok megjelölésével kell megtenni.

Bejelentés módja ’T104 jelű adatbejelentő lap

Fontos, hogy a bejelentési kötelezettség a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény, illetve a rá vonatkozó kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény vagy viszonosság alapján keletkező szja-fizetési kötelezettséghez kapcsolódik, így a fogadó felet nem terheli ez a bejelentési kötelezettség azon kiküldöttek esetében, akiknél várhatóan és ténylegesen sem keletkezik majd szja-fizetési kötelezettség.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság felé fennálló bejelentési kötelezettségre irányadó előírásokat is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink